پشت پرده نمایش‌های ترامپ و اقتصاد رفتاری ایالات متحده چیست؟
جنگ‌ها برای نفت برپا می‌شوند!

 

 

چکیده:

دنیای امروز در حال تجربه کردن پیش بینی های الوین تافلر در مورد ترامپ و نمایش او برای تولید محصول و سود است. نقش های مختلفی برای افراد مختلف در بازی معاملاتی و تجاری ترامپ تعریف شده است. از قدرتهای نوظهور مانند چین که هژمونی آمریکا را برای کسانی که مخالف سیاستهای بلندپروازانه وی هستند، تهدید می کند. همه اینها بازتاب بازی ایالات متحده برای حفظ تسلط جهانی است و رفتارهای متفاوتی است که در نقاط مختلف جهان ظاهر می شود. رفتارهایی برای خرید زمان با هدف دستیابی به قدرت جهانی از طریق بالاترین سطح دسترسی انرژی  ....

پروفسور دکتر حمید دوست محمدیان به عنوان متخصص در مدیریت پایداری فرهنگی سبز و آبی و مدیریت بین المللی معتقد است که در پشت پرده این ماجرا نکاتی وجود دارد!

براساس تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر کنار گذاشتن توافق بین المللی، برخی احتمالات رخ می دهد:

1. اجبار کردن انزوا بر روی یک کشور، آشکارا برای مردم آن کشور مضر است - به طور موثر بر روی افرادی که وی ادعا می کند از آنها محافظت می کند! همچنین این یک خطر بزرگ برای صلح در منطقه و جهان میباشد.

2. . هماهنگی بین المللی به این بستگی دارد که کشورهایی با یکدیگر به توافق برسند و اینکه بتوانند به یکدیگر اعتماد کنند تا روی حرف خود بایستند و به تعهدات خود پایبند باشند. بنابراین فسخ یک جانبه توافق، این اعتماد و هماهنگی را به وجود نمی آورد. این اولین مورد از چنین رفتاری از سوی ایالات متحده آمریکا نیست!

3. اقتصاد رفتاری میگوید، منطق آمریکایی ها ساده است: اگر شما به اقتصاد ما کمک کنید ما شما را تحریم نمی کنیم!

 

اقتصاد رفتاری:

منطق آمریکایی ها ساده است: اگر شما به اقتصاد ما کمک می کنید، ما شما را تحریم نمی کنیم

به نظر خیلی کلیشه می آید. نفت عامل اصلی بروز جنگ است. اما به این آسانی نیست که کشورهایی برای منابع طبیعی به یکدیگر حمله کنند، اما این اتفاق بسیار رخ داده است. هرچند قدرت واقعی در آنچه برای پرداخت نفت استفاده می شود وجود دارد و چه اتفاقی می افتد آنکه هر آنچه برای پرداخت هزینه می باشد برای استفاده به شکل دیگری از پرداخت، تغییر می کند.

تهاجم

اشغال

سرنگونی

من می توانم ادامه دهم، اما نمی شود زیرا چیزی خیلی کمتر از کلیشه وجود دارد که قطعاً تصادفی نیست و می تواند همه را به هم پیوند دهد.

1) در سال 2000، عراق اصرار داشت كه ارزش دلار را كاهش دهد. در سال 2003، عراق مورد حمله قرار گرفت و بعد حرکت به سمت لیبی آغاز شد.یک ارز مبتنی بر طلای آفریقا از نظر فنی و عملی توسط ناتو مورد حمله قرار گرفت و شورشیان از ایالات متحده و ناتو کمک گرفتند، در واقع بانک مرکزی خود را فقط چند هفته پس از آغاز قیام مستقر کردند. آنها حتی دولتی برای این منظور نداشتند اما در میانه جنگ وحشیانه، بانکداری از اولویت های اصلی بود. حالا بعدی! سوریه ، اوه ، فکر نمی کردید اینقدر آشکارا باشد؟ بدیهی است؟ که این آشکار است. در سال 2006 سوریه دلار را به عنوان ارز خارجی خود به یورو تبدیل کرد. شما متوجه شده اید که من با این کجا می روم؟ بله دقیقا ایران! آوریل 2018: تهران نسخه دلار را پیچید و آنرا به یورو تبدیل کرد. ایران از ارز دلار به یورو برای گزارشگری رسمی ارز تغییر می کند سربازان نشانه گیری کنید! رئیس جمهور اسرائیل گفت: ایران دروغ گفت و میگوید! ترامپ گفت: این تعهد و قول ایرانی یک دروغ بود! رسانه ها: این اثبات این است که ایران دروغ گفته است ، - بله ، آنها (ترامپ و رژیم صهیونیستی) برای تقلب آماده می شوند ، - می گویند: ایران دروغ می گوید. تقریباً مثل این است که آنها امیدوار باشند که اینگونه باشد و کاملاً واضح و بدیهی است که آن کلیشه نمی تواند خیلی ساده باشند.

 

استراتژی ها به سمت: استراتژی های تهاجمی دونالد ترامپ

1. فشار به ایران و شاید سعی کنند بین ایران و عربستان سعودی جنگی رخ دهد.

2. کمبود نفت و گاز در جهان

3. رشد قیمت نفت و بنزین

4.  برای آمریكا و كانادا بهترین روش برای استخراج نفت از ماسه های نفتی است که هزینه گرانی دارد

5. اگر به تاریخ توافق های بین ایالات متحده و کره شمالی و همچنین تاریخچه شکستن توافق های بین المللی ایالات متحده (عهد شکنی) نگاه کنیم، می توانیم نتایج شگفت انگیزی را مشاهده کنیم:

5.1. امضای توافقنامه بین المللی و تفکیک یک استراتژی برای به دست آوردن منافع است. به عنوان مثال: ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ایران توافق نامه ای را برای موضوع هسته ای ایران به امضا رسانده اند و با این استراتژی، ایالات متحده می تواند مسئله هسته ای را در ایران کند و بعد متوقف کند و  همچنین بعد از آن ایالات متحده گام بعدی استراتژی خود را برای فشار بیشتر به ایران به دلیل بهانه های واهی دیگر آغاز کرد تا بتواند یک قدم جلوتر برود و سیستم موشکی ایران را نیز کند و متوقف کند. و همچنین توافق نامه را بشکنند زیرا آمریکا نمی خواهد ایران در منطقه خاورمیانه قدرت داشته باشد.

5.2. دلیل دیگر اسرائیل است و همانطور که قبلا اشاره کردم میخواهند قیمت نفت و گاز را بالا ببرند تا هزینه بالای استخراج نفت از ماسه های نفتی که برای آمریکا هزینه گرانی دارد مقرون به صرفه شود و آمریکا دیگر نیازی به منابع فسیلی خاورمیانه و خلیج فارس نداشته باشد.

5.3. این توافقنامه مانند یک توقف ساز بود که ایران را در یک حلقه قرار دهد تا فرصت ها را بکشد و همچنین برای آمریکا فرصت بخرد.

5.4. ایالات متحده وقت کافی برای سرمایه گذاری شرکت های عظیم انرژی در ماسه های نفتی را داشته و در مرحله بعد آمریکا می تواند توافقنامه با ایران را بشکند و ضمنا شرکت های عظیم انرژی را مجبور کند تا همکاری خود را با ایران متوقف کنند و سپس ایالات متحده می تواند پروژه انرژی را از آنجا شروع کند و ایران را مجددا تحریم کند تا به سراغ کند کردن و توقف سیستمهای موشکی و نظامی دیگر ایران برود. به عنوان مثال با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، شرکت انرژی توتال را مجبور کرد تا بازار انرژی ایران و پروژه های نیمه کاره را رها کرده و از ایران خارج شود. (در واقع این دلیلی است که رییس جمهور فرانسه به دنبال یافتن یک توافق بین آمریکا و ایران است تا منافع عظیم اقتصادی بازار انرژی ایران برای فرانسه از دست نرود و ضمنا مجددا برای آمریکا فرصت سازی و برای ایران فرصت سوزی کند.)

5.5. اتحادیه اروپا  800 میلیارد دلار صادرات به آمریکا و 30 میلیارد دلار به ایران داشته است، لذا ایالات متحده آمریکا نیز اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار داده و گفته اگر می خواهید با ایران همکاری کنید، پس دلار و بانکهای آمریکایی را فراموش کنید.

5.6. از 30 سال پیش تا کنون دونالد ترامپ در کسب و کارهای دیگری که داشته از استراتژی های تهاجمی استفاده کرده و امروز هم در این بازی معاملاتی از این استراتژی ها استفاده می کند.

5.7. ترساندن کشورهای عربی از ایران و فروش میلیاردی سلاح به عربستان و امارات و عنوان اینکه عربستان مثل گاو شیرده است.

5.8. تلاش برای جنگ بین ایران و عربستان با چند هدف؛

5.8.1. بالا بردن قیمت نفت و گاز برای مقرون به صرفه شدن تولید نفت درون ماسه های نفتی

5.8.2. شروع یک جنگ و استفاده و اتمام منابع و انبارهای تجهیزات نظامی و موشکی ایران که در طول 40 و اندی سال تحریم، تولید شده است.

5.8.3. ایجاد فشار همه جانبه تحریم های فروش نفت و وخیم کردن وضعیت اقتصادی مردم برای ایجاد فشار از درون به ایران برای تضعیف ایران.

5.9. شرکت های انرژی ای که می توانستند با ایران قرارداد ببندند حالا آنها نیز اکنون ایران را ترک کرده اند و مسئله این است که همه اطلاعات مربوط به بخش انرژی ایران به ویژه پارس جنوبی را در اختیار دارند و این اطلاعات را به عنوان رقیب به قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی می فروشند.

5.10. به دنبال اینکه ایران تمرکز امنیتی و اقتصادی را از دست دهد که البته اینگونه نشده و امروز ایران با تغییر استراتژی خود به تمرکز و وابستگی اقتصادی به صادرات غیر نفتی توانسته موضوع را مدیریت کند و همانطوریکه در طول هشت سال جنگ تحمیلی و 40 سال تحریم توانست با نوآوری، کشور را مدیریت کند، حال نیز با همه فشارها شاهد رشد اقتصادی ایران هستیم.

 

خرید زمان برای رسیدن به بالاترین سطح هژمونی با انرژی

تا زمان انقلاب انرژی آمریکا، دولت ترامپ به طور خاص سعی خواهد کرد سیستم اوپک را تحت هر شرایطی تضعیف یا فروپاشی کند. در این شرایط، ممکن است نوسان در قیمت نفت یا شوک بالای بازار رخ دهد.

رویکرد واگرایانه کاخ سفید به اتحادها و تعهدات بین المللی که طی یک سال گذشته مورد انتقاد داخلی و بین المللی قرار گرفت (عدم حمایت کشورهای عربی، تنها گذاشتن کردهای شمال سوریه در مقابل حمله ترکیه و  موارد زیادی که می توان نام برد)، بخشی از یک استراتژی ایالات متحده است که انتظار می رود حداقل تا سه سال آینده ادامه یابد. برداشت پیمان ترانس اقیانوس آرام و پیمان پاریس بخشی از تعهد آشکار است که رئیس جمهور آمریکا در تعریف استراتژی امنیت ملی خود به آن اشاره کرده و از آن حمایت می کند.

ستون اصلی استراتژی سیاست خارجی کشورش. شکنجه در زمینه سیاست های خارجی از پاکستان، ایران و کره شمالی گرفته تا روسیه و چین. نفوذ ایالات متحده در جهان.

ایران و کره شمالی در مرکز سیاست ترامپ و استراتژی امنیت ملی این کشور قرار داشتند.

پس از روی کار آمدن رئیس جمهور تازه منتخب، تلاش های زیادی صورت گرفته است تا این دو کشور به جبهه بروند، در حالی که جهان از تفاوت در اهداف چند منظوره ای که ایالات متحده دنبال می کند، آگاه است. رویکرد آمریکا به کشورهای عربی و فروش اسلحه آن به این کشورها از جمله اهداف سیاست ضد ایرانی واشنگتن است. در همین حال ، با چنین حرکتی حضور جدی تری در خاورمیانه دارد. تنش با کره شمالی برای توجیه حضور ایالات متحده در آسیای جنوب شرقی مورد نیاز است و با حمایت همپیمانانشان مانند کره جنوبی و ژاپن، آنها با توسعه جهانی چین به عنوان قدرتمندترین رقیب خود روبرو خواهند شد.

جمعه 17 آبان ماه 1398
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.