نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت فرصتی مناسب در راستای رونق تولید داخلی

 

به اين بهانه بار ديگر صنعتگران نفت در كنار هم جمع مي شوند تا پرچم خودکفایی كشور را در اين عرصه نيز، دست در دست یکدیگر بالا برده و به رغم همه تحريم هاي ناجوانمردانه، سیاست‌های استفاده حداكثري از ظرفیت‌های داخلی، تولید محصولات استاندارد و ایجاد فرصت‌های شغلی را دنبال كنند.

پرواضح است که سایه تحریم بر مجموعه این صنعت و اقتصاد کشور بی‌تاثیر نبوده، اما نفت با وجود همه تنگناها همچنان رکن اصلی اقتصاد کشور است و با عنایت به همت همه جانبه، تحريم ها نتوانستند توسعه اين صنعت را در كشور متوقف كنند؛ این صنعت فرصت بزرگی برای بهره گیری از ظرفیت تجهیزات داخلی است و استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی اعم از بالادست و پائین‌دست، هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند. اگربه سختی‌های تحریم  و آموزه‌هایش واقع‌بینانه بنگریم باید بپذیریم آنچه در شرایط حاضر می‌تواند کشور را در عبور از تنگنای تحریم یاری دهد، توجه حداکثری به ظرفیت‌های داخلی و  تحقق «رونق تولید» است.

 

تأکیدات و پافشاری‌های شرکت ملی و وزارت نفت ایران برای ارتقای سطح استاندارد کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، باعث شده تا سازندگان داخلی روز به روز بر کیفیت محصولات خود بیفزایند و امروزه سطح کیفی استانداردهای این تجهیزات به حدی است که می‌توان گفت اگر کشور در شرایط تحریم قرار نداشت، امکان صادرات تجهیزات صنعت نفت به بازار‌های جهانی هم وجود داشت.

در راستاي اين سياست‌ها و تلاش‌ها افزون بر اجرای طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت که از سال ۹۳ در دستور کار قرار گرفت، اسناد بالادستی مانند بخشنامه هیئت وزیران، اقلام اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های شرکت ملی نفت ایران درباره ممنوعیت خرید خارجی کالاهای ساخت داخل، همه شرکت‌های فرعی و پیمانکاران وزارت نفت را به سوی استفاده حداکثری از کالاها و تجهیزات ساخت داخل سوق داده است.

شرکت نفت و گاز اروندان نيز برنامه‌های خود را در بخش های مختلف عملیاتی و ستادی خاصه در خصوص ساخت و تأمین قطعات و تجهیزات و تامین کالای مصرفی در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین و نهایت تلاش خود را به کار گرفته تا در زمینه پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت و دستیابی به اهداف وزارت نفت با تاکید بر خودکفایی و خود اتکایی و کاربست ظرفیت‌های شرکت و  استفاده از توانمندی های داخلی موفق عمل نماید

براي شركت نفت و گاز اروندان تأمین کالاو تجهیزات با کیفیت ، یکی از اولویت‌های حياتي است، چرا که فعاليتهای نفتي و توليد در حوزه ميادين غرب كارون به علت شرايط خاص تالاب، يكي از پر ریسک ترین فعالیت‌های نفتی کشور است. با توجه به این موضوعات ما همکاری نزدیک با سازندگان و پیمانکاران داخلی را همواره دنبال مي كنيم تا متناسب با شرایط خاص میادین غرب کارون چه از بعد سطح الارضی و چه از بعد تحت الارضی، کالا و تجهیزات با کیفیت بکار گیریم.

شركت نفت و گاز اروندان با مسئوليت سنگين راهبري بزرگترين ميادين مشترك نفتي كشور، تكيه گاه خود را در توسعه و توليد از اين ميادين، شركت‌ها و سازندگان داخلي مي‌داند و در اولويت و گام بعدي توسعه ميادين غرب كارون، توسعه ميدان سهراب با توجه به مشترك بودن آن  در دستور كار قرار دارد كه به زودي به يك شركت ايراني واگذار خواهد شد. اقدام‌های اولیه برای توسعه میدان‌های سپهر و جفیر نیز که پیشتر به یک شرکت داخلی واگذار شده بود، انجام شده و دستور شروع به کار آن صادر شده است.

در نهایت ضمن مغتنم شمردن فرصت پیش آمده در برگزاری یازدهمین نمايشگاه ساخت داخل صنعت نفت خوزستان، علاوه بر سوق دادن دستاوردهای تازه به عرصه‌های عملیاتی، انتظار می‌رود با کمک گرفتن از گردهمایی‌ها و نمایشگاه‌های این چنینی، در تبیین دیدگاه‌های بخش خصوصی و مشکلات این بخش در هماهنگی با دولت، شناسایی محدودیت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای موجود و ارائه راهکارهای درست برای بهبود بخشیدن به زمینه‌های توسعه صنعت نفت ایران و بومی‌سازی آن، گام مؤثری برداشته شود.

 

جهانگير پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان

شنبه 23 آذر ماه 1398
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.