الزامات جهش تولید در سال ٩٩

این در حالی است که از اواخر سال گذشته و با شیوع بیماری کووید ١٩ ناشی از ویروسی وحشتناک به نام کرونا در کشور، شرایط خاصی بر همه شئونات و حوزه‌های کشور اعم از اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و ... حاکم شده است که اجرای الزامات و مولفه‌های جهش تولید در کشور را بیش از پیش حساس و راهبردی کرده است.

در همین حال، از نظر بسیاری از صاحب نظران و متخصصان در عرصه اقتصاد، یکی از راه‌‌های عمده نجات کشور از معضلات و مشکلات فعلی اقتصادی، توجه به تولید و رونق آن در کشور است. برای رونق تولید لازم است که همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مسئول، یکپارچه باشند و توجه به تولید در همه آنها جدی گرفته شود.اهمیت توجه به مولفه‌های رونق تولید که پیش نیاز جهش تولید در سال جاری است، در شرایطی است که کشور از حیث فروش نفت، از دو جهت تحت فشاری سخت و بنیادی است؛ از یکسو و به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، فروش نفت ایران در بازارهای جهانی از سوی آمریکا ممنوع شده است و کشورمان با اتخاذ شیوه هایی خاص تنها میزان محدودی نفت را به معدود کشورهای متقاضی عرضه می کند و از سوی دیگر کاهش بی سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی، درآمدهای ارزی کشور را به نحو بی‌سابقه‌ای کاهش داده است و همین امر، موضوع توجه به تولید داخل ذیل سیاستهای اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش جدی‌تر نموده است. اما بی‌تردید، رونق تولید، مستلزم انجام برخی اقدامات اساسی در زیرساختهای اقتصادی و صنعتی کشور است.این زیرساخت‌ها شامل؛ تغییر در محیط کسب و کار و گرایش به سمت ارتقای تولید داخل، ایجاد فضای سالم رقابت پذیری، داشتن فضای شفاف و بدون فساد در اقتصاد و ... است که شوربختانه در شرایط کنونی به درستی این ابعاد رعایت نمی شود و نسبت به آن در سال‌های اخیر بی‌توجهی صورت گرفته است.

مولفه‌های اصلی جهت رونق تولید و پس از آن جهش تولید در کشور با توجه دقیق به کنترل میزان شدت تورم را می‌توان در مقوله‌هایی چون: پایش مستمر عرضه و تقاضا، مهار دقیق و هوشمند نقدینگی، مبارزه پرسرعت و بی‌تعارف با فساد و رانت، حذف واقعی انحصار در نهادهای دولتی، تسهیل سرمایه‌گذاری‌هایی که در نهایت به رقابتی شدن بازار کمک می‌کند، حمایت از شرکت‌های استارتاپی و دانش بنیان، اعمال معافیت‌های مالیاتی برای صنایع تولیدی نوپا، حمایت از صنایع خرد، جلوگیری از واردات بی‌مورد و غیر ضروری، فرهنگ‌سازی در زمینه حمایت از تولید داخلی، خصوصی‌سازی درست و بدون رانت در اقتصاد جستجو کرد. بی‌تردید، برای رونق تولید داخلی و ایجاد جهش تولید در سال جاری، تلاش و اهتمام همه دستگا‌ههای اجرایی، ضرورتی انکار‌ناپذیر است تا از تمام امکانات و پتانسیل‌های داخلی کشور به بهترین شکل استفاده شده و در سایه این همکاری و انسجام، رونق اقتصادی را در کشور شاهد باشیم. ناگفته نماند؛ در راستای تقویت رونق و جهش ملی در تولید و حمایت از کالای داخلی، همه مردم ایران نقش مهمی ایفا می‌کنند و می‌توانند با خرید کالاهای داخلی، گام‌های اثربخش و مهمی در این زمینه بردارند. البته صنایع داخلی کشور نیز باید کیفیت کالاهای تولیدی خود را افزایش دهند تا رغبت و تمایل مردم به خرید تولیدات داخلی بیشتر شود. آری! اینگونه جهش تولید به نحو ملموسی قابل تحقق خواهد بود.


جمعه 22 فروردین ماه 1399
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.