Daneshenaft logo
چهارشنبه 27 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 22 فروردین ماه 1397 | کد مطلب : 11919
مدیرعامل اویک:
صادرات نفت میدان مشترک آذر از مرز ۱۰ میلیون بشکه گذشت


مدیرعامل اویک، از دستیابی به تولید ۶۰ هزار بشکه‌ در روز از میدان نفتی آذر تا پایان امسال با راه‌اندازی ردیف نخست تأسیسات فرآورشی دائم این میدان خبر داد و اعلام کرد: تولید تجمعی نفت از این میدان مشترک تا ۲۰ فروردین‌ماه امسال به بیش از ۱۰ میلیون بشکه رسید که این میزان نفت به صادرات اختصاص یافته است.

 

بهزاد محمدی، با بیان اینکه گروه اویک مرحله نخست تولید زود هنگام از میدان مشترک آذر را با ظرفیت ١٥ هزار بشکه در روز در نیمه اسفندماه سال ۱۳۹۵ با حضور وزیر نفت، به‌طور رسمی به بهره‌برداری رساند، تولید تجمعی بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت از این میدان مشترک را در طول حدود یک سال گذشته، عیدانه گروه اویک به صنعت نفت کشور تعبیر کرد.

مدیرعامل گروه اویک با تاکید بر اهمیت توسعه صیانتی و پر شتاب میدان‌های مشترک کشور، تصریح کرد: گروه اویک مرحله دوم تولید زود هنگام از میدان مشترک آذر با ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز را در اردیبهشت ۱۳۹۶ عملیاتی کرد و در ادامه برنامه‌ریزی شده است که با راه‌اندازی ردیف نخست تأسیسات فراورشی دائم این میدان، تا پیش از پایان سال ۱۳۹۷ تولید به ۶۰ هزار بشکه در روز برسد و در تابستان سال ۱۳۹۸ تولید پایدار روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت (با امکان فرآورش و ارسال گاز NGL۳۱۰۰) از این میدان مشترک محقق شود.

وی با بیان اینکه تولید کنونی نفت از میدان مشترک آذر ۳۰ هزار بشکه در روز و قابل افزایش تا ۳۳ هزار بشکه در روز است، تصریح کرد: با وجود دشواری‌هایی که در توسعه میدان آذر به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی دنیا از نظر ژئوفیزیک و حفاری وجود دارد، هم‌اکنون با توجه به فعالیت گروه‌های فنی و تخصصی گروه اویک در آذر، تولید نفت از این میدان مشترک، شرایط مطلوب و پایداری دارد، هرچند که شرایط و کیفیت کار در آذر با دیگر میدان‌های نفتی ایران بسیار تفاوت دارد.

محمدی با بیان اینکه هم‌اکنون در میدان نفتی آذر ۹ حلقه چاه در مدار تولید قرار دارد، توضیح داد: حفاری پنج حلقه چاه دیگر در این میدان مشترک به پایان رسیده و آماده تولید است که به دنبال نصب تجهیزات سرچاهی و تکمیل آنها، این پنج حلقه هم آماده تولید می‌شوند که البته همزمان با آماده شدن ردیف نخست واحد فرآورش مرکزی (CPF) میدان آذر تا پیش از پایان امسال، این پنج حلقه چاه هم در مدار تولید قرار خواهند گرفت.

وی همچنین با بیان اینکه هم‌اکنون سه حلقه چاه دیگر هم در میدان نفتی آذر در دست حفاری است، ابراز امیدواری کرد که تا شهریور ماه امسال، حفر این سه حلقه چاه هم به پایان برسد که به دنبال آن، فعالیت گروه اویک در بخش حفاری طرح توسعه میدان مشترک آذر، محدود و منحصر به حفر یک حلقه چاه دفع پساب خواهد شد.

مدیرعامل اویک یکی از برنامه‌های اصلی در اجرای طرح توسعه میدان نفتی آذر در سال جاری را ساخت واحد فرآورش مرکزی (CPF: Central Processing Facility) این طرح خواند و از بهره‌برداری ردیف نخست نفتی این واحد تا پیش از پایان امسال و از بهره‌برداری کامل ردیف دوم نفتی آن در تابستان سال ۱۳۹۸ خبر داد که به دنبال راه‌اندازی ۲ ردیف نفتی واحد فرآورش مرکزی، هدف تولید پایدار ۶۵ هزار بشکه نفت از میدان مشترک آذر به نتیجه خواهد رسید و تاسیسات انتقال گاز این میدان نیز تا پایان شهریورماه سال ۱۳۹۸ تکمیل خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه شرایط کنونی توسعه میدان نفتی آذر موجب افتخار مجموعه صنعت نفت کشور است، گفت: اجرای طرح توسعه میدان مشترک آذر برای تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه در چارچوب قرارداد بیع متقابل شرکت ملی نفت ایران با شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و شرکت اویک، در سال ۱۳۹۰ و پس از انصراف شرکت‌های خارجی منعقد شده است.

محمدی گفت: میدان نفتی آذر یکی از سخت‌ترین میدان‌های هیدروکربوری ایران و جهان از نظر میزان بالای گازهای H۲S/CO۲ بوده که این امر توسعه میدان، حفاری و بهره‌برداری را با مشکلات و ملاحظات فراوانی روبه‌رو ساخته است.

وی توضیح داد: عمق بالای مخزن و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی و توالی لایه های پرفشار و کم فشار، عملیات حفر چاه در این میدان پیچیده را بسیار دشوار کرده است، به طوری که در حفاری این میدان به عملیات شکافت هیدرولیکی نیاز بوده است و برای گذر از لایه‌ها و سازندهای مختلف زمین در این میدان، از عملیات شکافت اسیدی استفاده کرده‌ایم که یکی از روش‌های متداول و مؤثر برای افزایش تولید ((Improved Oil Recovery در میدان‌های نفت و گاز به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه نفت حاصل از اجرای طرح تولید زودهنگام میدان مشترک آذر به تأسیسات بهره‌برداری نفت دهلران منتقل می‌شود، یادآور شد: هم‌اکنون با هماهنگی‌های شرکت متن و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان دریافت کننده نفت تولیدی، انتقال نفت آذر از طریق ۱۲۹ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچی به تاسیسات بهره‌برداری دهلران انجام و از آنجا به مبادی صادراتی کشور منتقل می شود.

مدیرعامل اویک اعلام کرد: در طرح توسعه میدان مشترک آذر، تجربیات بسیار ارزشمندی در حوزه اسیدکاری و به‌ویژه شکافت اسیدی کسب کردیم که این تجربیات می تواند در اجرای فاز دوم این پروژه و در نهایت دستیابی به تولید صیانتی این طرح استفاده شود.

توسعه این میدان مشترک زیر نظر شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به عنوان کارفرما به یک کنسرسیوم داخلی متشکل از شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت و شرکت اویک واگذار و عملیات اجرایی توسعه این میدان به شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر (SAED) محول شد.

نفت خام تولیدی میدان آذر از نوع سبک با درجه وزنی (API) حدود ٣٢ تا ٣٣ است که از ارزش صادراتی قابل توجهی برخوردار است. این میدان مشترک با چهار میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میدان های هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران واقع در دماغه کوه‌های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) میان دو شهر مهران و دهلران قرار گرفته است.

 

توسعه آذر و چنگوله در برنامه اویک و گازپروم

مدیرعامل اویک با بیان اینکه امسال شرکت اویک مذاکره با شرکت گازپروم نِفت روسیه که تفاهم نامه همکاری (MOU) برای توسعه میدان‌های بلوک اناران در غرب کشور امضا کرده است را جدی‌تر دنبال می‌کند، اظهار امیدواری کرد که در ادامه مذاکرات اویک با این شرکت، برای ورود این شرکت روسی به طرح توسعه مرحله دوم میدان آذر، جمع‌بندی خوبی حاصل شود تا ضمن بهره‌مندی از توان سرمایه‌گذاری این شرکت، از روش‌های تکنولوژیک و تجربه عملیاتی آن که در توسعه میدان نفتی بدرا در عراق (مشترک با میدان آذر) و افزایش ضریب بازیافت از آن تجربه مناسبی هم دارد، بهره‌برداری شود تا از این طریق برخی نگرانی‌های وزارت نفت در افزایش ضریب برداشت از میدان‌های نفتی نیز برطرف شود.

محمدی با بیان اینکه توافق اویک و گازوپروم نِفت روسیه درباره مدل مشارکت در طرح توسعه مرحله دوم میدان مشترک آذر، در ماه‌های آتی مشخص می‌شود، ادامه داد: با توجه به اینکه طرح توسعه میدان آذر هم‌اکنون در چارچوب یک قرارداد بیع متقابل (Buy Back) در دست اجرا است، از این رو، اویک و گازپروم نفت باید نقطه‌ای را مشخص کنند که اجرای پروژه را از آنجا در چارچوب مدل جدید قراردادهای نفتی ادامه دهند.

به گفته وی، خوشبختانه شرکت اویک از سوی مدیران شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان گزینه قطعی حاضر در کنسرسیوم توسعه میدان نفتی آذر مطرح شده است؛ شرکتی که فاز نخست توسعه میدان آذر را به سرانجام رساند و اکنون این میدان با ظرفیت هدفگذاری شده و طبق برنامه در حال تولید است.

محمدی با بیان اینکه موضوع الحاق توسعه میدان نفتی چنگوله به طرح توسعه میدان مشترک آذر در چارچوب یک بسته توسعه‌ای یکپارچه روی میز شرکت ملی نفت ایران است، تاکید کرد: اشتراک و تشابه ساختمانی چنگوله و آذر و واقع شدن هر ۲ میدان در بلوک اناران، آشنایی اویک با پیچیدگیهای آذر و تجربیات ارزشمند مهندسی و عملیاتی این شرکت در توسعه آذر، استفاده از تسهیلات سطح الارضی تولید زودهنگام و خطوط لوله انتقال نفت و گاز میدان آذر و در نهایت، تفاهم همکاری اویک و گازپروم نِفت روسیه که توسعه و تولید قسمت عراقی میدان آذر (بدرا) را در اختیار دارد، همه و همه میتواند بسترساز مناسبی برای تعیین تکلیف میدان چنگوله نیز باشد.

وی با بیان اینکه بلوک اکتشافی اناران در غرب ایران از ۲ میدان نفتی «آذر» و «چنگوله» تشکیل شده است ادامه داد: تا چند سال پیش تصور می‌شد که مخزن آذر با مخزن البدرا در عراق مشترک و مخزن چنگوله مخزنی مستقل است تا اینکه نتیجه‌های تعبیر و تفسیر داده‌های لرزه‌نگاری از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۴ نشان داد که مخزن این میدان با مخزن میدان آذر و میدان البدرا در عراق ارتباط ساختمانی دارد و طرح توسعه میدان چنگوله نیز به عنوان میدانی مشترک دوباره در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل اویک گفت: از میان شرکت‌های ایرانی و خارجی که برای مطالعه طرح توسعه میدان نفتی چنگوله اعلام آمادگی کرده اند، شرکت اویک با همکاری و امضای تفاهمنامه با شرکت گازپروم نِفت روسیه در مردادماه سال گذشته، مطالعه این میدان را انجام و آن را به شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) ارائه کرد و پیش بینی می شود شرکت اویک برای اجرای طرح توسعه فاز دوم آذر و چنگوله در اولویت واگذاری قرار داشته باشد.

 

هاب عملیاتی اویک در ایلام

به گفته مدیرعامل اویک، شرکت اویک طرح تولید زودهنگام و فاز نخست توسعه میدان مشترک آذر را به بهره‌برداری رسانده و طرح ساخت کارخانه گاز و گاز مایع در دهلران (NGL-۳۱۰۰) را هم در دست اجرا دارد و در همین راستا، هاب جدید عملیاتی خود را پس از عسلویه در ایلام ایجاد کرده است و در این منطقه امکانات، زیرساخت‌ها و نیروی انسانی کافی در اختیار دارد؛ از این رو، توانسته است بر محیط پیرامونی خود در این منطقه و به‌ویژه اشتغال‌زایی در این استان محروم کشور اثر مثبت بگذارد.

وی افزود: شرکت گازپروم نِفت روسیه که با شرکت اکتشاف و تولید اویک، تفاهمنامه همکاری برای مطالعه میدان چنگوله امضا کرده است، طرح توسعه میدان البدرای عراق را با راهبری کنسرسیومی با حضور شرکت های KOGAS کره جنوبی، پتروناس مالزی، TPAO ترکیه و OEC عراق نیز بر عهده دارد، از این رو، گازپروم به‌عنوان شرکتی که بسیار محتمل است شریک خارجی اویک در توسعه فاز دوم آذر تلقی شود، توسعه میدان چنگوله را نیز در برنامه توسعه ای خود قرار داده که بر این اساس، مدل الحاق آذر ۲ به چنگوله و اجرای طرح توسعه این ۲ میدان در چارچوب یک بسته قراردادی با شرکت خارجی در دست بررسی قرار دارد.

محمدی بیان اینکه شرکت های بالادستی این شرکت، جزو بهترین تیم‌های بالادستی در ایران به شمار می‌روند، تصریح کرد: مرکز دوم عملیاتی اویک استان ایلام است و این شرکت برای توسعه آذر و چنگوله، یک تیم بالادستی شامل متخصصان فنی، مطالعات مخزن، حفاری و... را به همراه امکانات و زیرساخت‌های قابل قبولی در منطقه عملیاتی این میدان مشترک تجهیز کرده است، از این رو، فعال کردن بسته توسعه‌ای آذر و چنگوله می‌تواند اصلی‌ترین برنامه این شرکت در سال جاری باشد.

 

اویک ۳۰ ساله همچنان شایسته اعتماد است

وی با بیان اینکه آیین گرامی‌داشت سی‌امین سالگرد تأسیس شرکت اویک در اسفندماه سال گدشته برگزار شد، یادآور شد: اویک در طول ۳۰ ساله گذشته در صنعت نفت ایران افزون‌بر ۱۴۰ پروژه اجرا کرده و با شرکت‌های نفتی بزرگی همچون شل و بی.پی شریک بوده است.

مدیرعامل اویک، با بیان اینکه در میان شرکت‌های ایرانی، شرکتی با سابقه و کارنامه اویک، کم نظیر است، تصریح کرد: این شرکت اکتشاف و تولید (E&P) ایرانی هم‌اکنون نیز با ۶ شرکت فرعی در بالادست و پایین‌دست صنعت نفت فعال است و سابقه فعالیت در میدان‌های مشترک و توسعه ۶ فاز پارس جنوبی را در کارنامه دارد، از این رو، انتظار است شرکت ملی نفت ایران، اعتمادش به شرکتی که ۳۰ سال خدمتگزار صنعت نفت بوده است را نیز تقویت و حفظ کرده و از ظرفیت‌های فنی، مهندسی، مدیریتی، اجرایی و مزیت‌های نسبی این شرکت به‌ویژه در بخش بالادستی استفاده کنند.

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :