Daneshenaft logo
شنبه 29 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 11985
مهندس تاکایدی در گفتگو با دانش نفت تبیین کرد؛
ایجاد بازار کار جدید و تعامل بیشتر با شرکت‌ها در دستور کار شرکت ملی حفاری ایران


شرایط و بازار به‌گونه‌ای است که تولید‌کنندگان روی بهینه کردن امکانات موجود کار می‌کنند و ما هم ناچار به استفاده از تکنولوژی‌های جدید می شویم تا بتوانیم کارمان را بهتر کنیم.

دانش نفت: حضور در بازارهای منطقه علاوه بر بازار داخلی و بهره‌گیری از دانش روز حفاری، از اولویت های ملی حفاری در سال جدید است. شرکت ملی حفاری ایران با بیش از 18 هزار نیروی انسانی متخصص و سخت کوش، همچنان در توسعه صنعت نفت نقشی ویژه ایفا کرده و همچنان چتر حمایتی خویش را برای سازندگان داخلی گسترانده است. اینها بخشی از صحبتهای مهندس محمد رضا تاکایدی، قائم مقام شرکت ملی حفاری ایران است. او در خصوص چالش های ملی حفاری در سال گذشته، کمبود منابع مالی، برنامه ریزی استراتژیک ملی حفاری به تفصیل با دانش نفت سخن گفت. خواندن این گفتگو را به خوانندگان عزیز دانش نفت توصیه می کنیم.

 

آقای مهندس، لطفا در ابتدا توضیحی در مورد عمده فعالیت‌های شرکت ملی حفاری در سال 96 در حوزه‌های حفاری چاههای نفت و گاز ارائه فرمائید؟ وضعیت حفاری چاه‌ها در سالی که گذشت را چگونه ارزیابی می کنید؟

در سال 96 عمده برنامه و هدف‌گذاری‌های ما روی دکل‌های حفاری و سرویسهایی بود که بتوانیم پتانسیل ملی حفاری را به روز نگه داریم و بتوانیم شرکت ملی حفاری ایران را در بازار حفظ کنیم، زیرا در سال96 شرایط سختی را پیش رو داشتیم. مسائلی همچون نقدینگی، محدودیت ها و همین طور پروژه جدیدی از طرف شرکت ملی نفت ایران تعریف نشد، تنها پروژه ای که داشتیم والبته مناقصه اش از قبل بوده است؛ پروژه 20 حلقه چاه میدان آزادگان بود. حفاری چاههای کیش که از قبل ادامه داشت که به خاطر برخی مسائلی که در بحث خاص کالا پیش آمد، مدت زمان آن طولانی شده است که قاعدتا باید در سال 96 تمام می شد و به همین خاطر کمی روی شرایط کاری تاثیر گذار بود. البته عوامل داخلی و بیرونی روی روند کار تأثیر گذار بود. بازار کار هم نسبت به قبل، قطعا متفاوت شده است. لازمه ی ادامه ی فعالیت از سوی کارفرما، بودجه است تا بتواند سفارش کار بدهد. البته تا پایان سال گذشته کماکان 5 عدد از دستگاههای ما به طور متوسط متوقف بود. با به وجود آمدن این حالت، خود به خود بخشی از درآمد شرکت در سال 96 کاهش پیدا کرد. وقتی درآمد کاهش پیدا می کند و از طرفی هزینه ها مانند روال گذشته وجود دارد. مثلا یک بخشی از آن حقوق نیروی انسانی است. هدف مان هم این بود که با توجه به صیانت از حقوق نیروی انسانی، بتوانیم آنها را حفظ کنیم، حداقل 1000 نفر نیروی انسانی را جایی دیگر به کار گرفتیم. سعی کردیم نیروی انسانی موجود را حفظ کنیم و نیروی جدیدی جذب نکنیم و از همین نیروها در جاهای دیگر استفاده کنیم. کار ما کار تصدی گری است. در تصدی گری یک زمانی حجم کار افزایش پیدا می کند، یک موقع حجم کار نزول می یابد. از طرفی یک زمانی رقیب نداشتیم و اطمینان داشتیم تمام دکل ها و سرویس های شرکت به کار گرفته می شود، همچنین تلاش کردیم در سال 96 به بازار حفاری عراق ورود کنیم. حداقل دو جلسه آقای مهندس سپهری با شرکت حفاری عراق جلسه داشتند و دو جلسه هم بنده به اتفاق همکاران رفتیم و در مناقصه های عراق شرکت کردیم و هم اکنون منتظر نتیجه آن هستیم. با توجه به رکودی که در بازار داخل وجود دارد، به سمت بیرون از مرزها حرکت کردیم و امیدواریم که بتوانیم در مناقصه های عراق، قرارداد داشته باشیم. در حال حاضر هم برای سال 97 هدف گذاری کردیم که بتوانیم به طور جدی بازار حفاری عراق را پیگیری کنیم. بقیه اتفاقات بستگی به شرایط بازار دارد.

البته عراق، عمان و قطر را هدف گذاری کردیم که در مناقصه های این کشورها شرکت کنیم. مناقصه ای در ارمنستان بوده است که در حال پیگیری آن هستیم زیرا این کشورها همگی همسایه های ما هستند و دسترسی به این کشورها برای ما راحت تر است تا بتوانیم یک حرکتی انجام دهیم. هدفمان برای حضور در مناقصه های بیرون از مرزها ایجاد بازار کار جدید و  ایجاد تعاملات بیشتر با این شرکتها است. اگر به گذشته گریزی بزنم؛ از سال 78 نظام نوین حفاری از سوی وزارت نفت ابلاغ شد و طبق تصمیم کلانی که آقای زنگنه در مورد بحث کار نفت و حفاری گرفته بود، در آن موقع تنها شرکتی که از سوی ایران قرارداد می بست  و کار انجام می شد، شرکت ملی حفاری ایران بود. وقتی برنامه مناقصات به وجود آمد، به شرکتهای زیر مجموعه نفت اعلام شد که مناقصه بگذارند؛ با ایجاد مناقصه و خصوصا مبحث پارس جنوبی شرکتهای زیادی در زمینه نفت آمدند، هرچند که خوب ساماندهی نشده بودند. مأموریت کاری حفاری، حفر چاههای نفت و گاز است و اگر بخواهیم در بحث مخازن حرکت کنیم، باید ساز و کار و افراد مناسب این کار را داشته باشیم. اگرچه اصل موضوع خیلی خوب بود. به هر حال جمع آوری شرکتهای ایرانی و تقویت شرکتهای ایرانی چه در بحث بالادستی و چه در بحث پایین دستی و تقویت آنها یک تفکر بسیار عالی بود. زیرا علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب ایجاد رقابت هم می شد و در نهایت شکوفایی ایجاد می کرد. هنگامی که بحث رقابت باشد، هر شرکتی سعی بر تقویت خودش را دارد تا کسی نتواند او را از بازار رقابت خارج کند. 

 

به طور خاص چه موضوعاتی بر نحوه عملکرد ملی حفاری تاثیر عمده گذاشت؟

ببینید! حضور برخی از شرکت های جدید در عرصه حفاری، بازار کار تخصصی حفاری را دچار مشکل کرده است. البته اگر این شرکتها برنامه ریزی کنند و به درستی نیرو بگیرند، آموزش و فرهنگ سازی به درستی صورت گیرد و تجهیزات مناسب را بخرند و مثلا برای ده سال آینده با قدمهایی استوار پا به میدان بگذارند و آرام آرام آماده شوند و سپس برای انجام حفاری و دکل پیش بروند، منطقی تر است. ولی متاسفانه این شرکتها امروز تصمیم گرفته اند و می خواهند فردا کار را انجام دهند و این اتفاقات باعث شده یکسری مشکلات در انجام کار به وجود بیاید. هنگامی که این شرکت ها بدون برنامه ریزی در یک مناقصه ای حضور می یابند و تنها به خاطر اینکه در مناقصه باشند، اما وسط راه به مشکل بر می خورند و پروژه متوقف می شود. این ها باعث شد که مشکلات سال 96  تقریبا نسبت به سال 94 و 95 بیشتر باشد. در هر صورت برای ما شرایط سختی بود، اما توانستیم در این شرایط سخت، برخی کارها را انجام بدهیم و خودمان را برای سالهای بعد آماده کنیم. همچنین مسائل نقدینگی و فاینانس جزو مشکلاتی بود که سال گذشته خیلی اثر گذاشت و موجب شد با نبود منابع مالی مناسب پیمانکارهایی که با ما کار می کردند و کارهایی که باید انجام می دادند، به آن شکلی که باید، پیش نرود. ما پیمانکار حفاری هستیم و تفاوتمان با شرکتهای دیگر این است که آنها کار توسعه را انجام می دهند.

 

در خصوص اقداماتتان در حوزه برنامه ریزی استراتژیک شرکت چه نکاتی را قابل ذکر می دانید؟

فعالیت دیگری که سال گذشته انجام دادیم، برنامه ریزی استراتژیک شرکت بود. در این راستا دو برنامه پنج ساله آماده کردیم. بر اساس چشم انداز سال 1405 در شروع سال 95 دو  برنامه را نوشتیم و بر اساس هجده بخش، برنامه های استراتژیک شرکت را تعریف کردیم و در این خصوص مشاور گرفتیم. خوشبختانه آبان ماه سال گذشته جلسات نهایی آن با حضور آقای مهندس سپهری، مدیر عامل شرکت ملی حفاری ایران برگزار شد که ایشان هم از این موضوع استقبال کردند. برنامه استراتژیک شرکت را تصویب کردیم که هر کاری را که انجام می دهیم در راستای برنامه هایی است که برای شرکت نوشته ایم، زیرا فعالیتهای زیادی در شرکت ملی حفاری انجام داده ایم که برخی از این کارها پراکنده بود. سال گذشته این محوریت ذهنی را ایجاد کردیم که اگر بخواهیم حتی یک پیچ اضافه کنیم با برنامه ریزی از قبل تعیین شده باشد که بتوانیم بودجه را در راستای برنامه ها بگذاریم. هدف گذاری های سالیانه شرکت نیز بر اساس برنامه های از قبل تعیین شده است. در حال حاضر مشاور ما فعالیتش را در پیاده سازی برنامه استراتژیک ادامه می دهد و شاید امسال ناچار به ایجاد تغییراتی شویم که طبیعی هم است. در هر برنامه استراتژیک امکان دارد با توجه به نوع فعالیت 6 ماه یا سالی یک بار مجبور به افزایش یا کاهش دو تا آیتم شوید که با شرایطی که در بازار داریم، بتوانیم خودمان را با وضعیت تطبیق بدهیم. این فعالیتها انجام شده است و  اهداف سال 97 ما بر اساس برنامه های استراتژیک است.

 

اصلی ترین اهداف شما در برنامه استراتژیک چه بوده است؟

شرکت ملی حفاری ایران چشم انداز، اهداف و ماموریتش را از پیش تعریف کرده است. چشم انداز ما حفظ و ارتقاء در بازار منطقه بوده است. از سوی دیگر کسب و کار و به دست آوری بازارهای جدید، حفظ بازارهای فعلی و مدیریت هزینه جزء برنامه های تعیین شده می باشد. چند روز گذشته جلسه اختتامیه ایزو 2001 را داشتیم؛ که خوشبختانه تمدید شد و بر اساس ورژن 2015 که گزینه هایی مانند؛ مدیریت استراتژیک، مدیریت دانش، مدیریت تغییر و ... در آن لحاظ شده است که در ایزو 2001 وجود دارد. یکی از چیزهای دیگری که مد نظر ما بوده است، بحث اصلاح نگرش به کار است. در برنامه استراتژیک خود هم نوشته ایم که شرکت ملی حفاری یک بنگاه اقتصادی است که بر اساس شرایط بازار، مدیریت و کنترل هزینه و کسب و درآمد برنامه ریزی می نماید.

 

آقای مهندس، در برنامه ریزی 5 ساله که از پیش تعیین شده است علاوه بر حضور در بازار منطقه و کشورهای همسایه به بازارهای دیگر  هم فکر کرده اید؟

به هر حال حضور در کشورهای همسایه برای کسب درآمد جزو بازارهای بین المللی به حساب می آید اما هنوز تصمیم و برنامه ای برای حضور در بازار های دیگر نگرفته ایم. باتوجه به اینکه باید مرحله به مرحله جلو برویم، برنامه هایی که از قبل تدوین شده است بر اساس وضعیت نفت در ایران و نفت و گاز در خود منطقه است. همان طور که اطلاع دارید، بیشترین منابع نفت دنیا در خاورمیانه است، چون بحث انرژی مطرح است. به خاطر اینکه انرژی زیادی در ایران، عربستان، عراق و ... است. چون اگر قرار باشد کاری انجام بدهیم باید گام به گام جلو برویم. زمانی هم در لیبی و ترکمنستان کار کرده ایم. به همین خاطر بازارهای منطقه ای را فعلا هدف گذاری کرده ایم اما خارج از خاورمیانه فعلا برنامه ریزی نشده است. البته شاید در آینده با توجه به شرایط برای آن برنامه ریزی کنیم. مطلب دیگر در برنامه استراتژیک ما صدور دانش است، زیرا یکسری اطلاعات و دانش می باشد که کشورهای دیگر به دنبال آن هستند و برعکس ما به دنبال یکسری دانش های دیگر هستیم و تبادل اطلاعات می کنیم. یکی از هدف ما در بازار عراق این است که تنها دکل به آنجا نبریم و به سمتی پیش برویم که خدمات فنی مهندسی و دانش فنی ارایه بدهیم. ما سعی کردیم که برنامه های خود را رویایی نبینیم، چون ممکن است موقع کار گیر کنیم. باید ساز و کار آن را داشته باشیم؛ واقعیت مطلب این است که ما برنامه های این شکلی را در برنامه استراتژیک خودمان داریم. تقریبا حدود یک سال است جلساتی در مورد برنامه های استراتژیک داشتیم. به این خاطر که کمیته باید کار می کرد و نتیجه را داخل شورای عالی استراتژیک می آوردند و نتیجه برنامه های استراتژیک مان را در هیات مدیره بردیم و مصوب کردیم. به هر حال هیات مدیره سیاستگذار شرکت است و اعلام شده که در مصوبه هیات مدیره، هر برنامه ای که در شرکت قرار است انجام شود، در راستای این برنامه ریزی استراتژیک انجام شود.

 

لطفا اطلاعاتی در مورد تعداد و سطح تحصیلات نیروی انسانی مجموعه می فرمائید؟

نحوه استخدام کارکنان شرکت ملی حفاری ایران به صورت رسمی، قراردادی، ارکان ثالث و حجمی است. سطح سواد در شرکت ملی حفاری در یک دسته بندی شامل تقریبا 2 یا 3 درصد از نیروی انسانی با مدرک دکتری ، بیش از 30% مدرک لیسانس و فوق لیسانس و 30 تا 40 درصد دیپلم هستند که کارگران ما می باشند.. زیر دیپلم هم که فقط کارگران محلی هستند و تعدادشان خیلی کم می باشد.

 

حفاری چاههای نفت و گاز در سال 96 نسبت به سالهای گذشته از چه رشدی برخوردار بوده است؟ اصلا رشدی داشته است؟

این آمار تقریبا مشابه سال 95 بوده است. سال گذشته حجم پروژه های در دست اجرای ما کم شد. به دلیل اینکه پروژه های ما سالهای پایانی کارشان را می گذرانند. مثل پروژه ی یاران، پروژه ی 40 حلقه آزادگان و پروژه کیش که در حال گذار از قسمت نهایی است. پروژه 20 حلقه آزادگان را تقریبا 50 درصد آن را در سال 95 استارت زدیم. به هر حال آمار ما تقریبا هم اندازه آمار سال 95 بوده است به این دلیل که بحث خوابیدن 5 دکل حفاری ما در سال 96 مطرح بوده است. همچنین نقدینگی کارفرمای ما هم مطرح بوده است و ما نتوانستیم مطالبات پیمانکاران را بدهیم و یک سری مشکلات به این شکل برای ما ایجاد شد.

 

لطفا نام کارفرماهایی که بیشتر با آنها فعالیت می کنید را عنوان کنید؟

قرار است امسال به سمت پروژه های کلید در دست EPD حرکت کنیم. با توجه به سیاست گذاری ای که شرکت ملی نفت ایران انجام داده، قرار است امسال این کار با شرکت متن، در پروژه آزادگان و یاران و ... انجام شود. اکنون هم 20 حلقه چاه آزادگان با متن و پروژه آذر با شرکت اویک و با شرکت POGC در فاز 14 پارس جنوبی قرارداد داریم که امید داریم تا مهرماه امسال فاز 14 به اتمام برسد. در حال انجام کارهای پایانی پروژه کیش هستیم. با شرکت ملی اکتشاف یک قرارداد جدید را منعقد کردیم. مناقصات جدیدی داریم که در آنها هم شرکت کرده ایم. 2 دکل با شرکت نفت فلات قاره داریم. همچنین با شرکت نفت مرکزی قراردادهایمان تمام شده بود که سال گذشته برای 3 دکل مجدد با آنها توافق انجام دادیم. با نفت و گاز اروندان هم قرارداد 13 حلقه چاه و چند دکل داریم که 9 تا از آن چاه ها تعمیراتی و 4 عدد آن حفاری است.

 

تکنولوژی های نوین و جدید حفاری افقی و جهت دار نقش بی بدیل و مهم در افزایش بهره دهی چاه ها داشته است. در این زمینه چه تدابیری در دستور کار خود دارید و چه دستاوردهایی حاصل شده است؟

با توجه به نکته ای که شما اشاره کردید ما نمی گوییم حتما باید پیشرفته ترین تکنولوژی را بیاوریم. ما می گوییم باید مناسب ترین تکنولوژی را داشته باشیم تا هم نیروی انسانی بتواند با آن کار کند و هم بر اساس نیاز کارفرماهای خود امکانات و تکنولوژی های جدید بیاوریم که بتوانیم کار کنیم. در رابطه با بحث حفاری جهت دار، پیرو برنامه های قبلی که داشتیم که داخل همین برنامه استراتژیک در قسمت تخصصی برای آن برنامه ریزی کرده ایم. در بخش حفاری جهت دار تجربه بیشتری داشتیم؛ در بخش برنامه افقی، ابزار تنها به جز بحث خرید LWD که معمولا شرکتهایی که این ابزار را تولید می کنند، آن را  انحصاری می کنند و نمی فروشند و معمولا اجاره می دهند، ولی بقیه را به هر حال خریداری کردیم. بخشی را که نتوانستیم بخریم، اجاره کردیم. اکنون در آزادگان جنوبی عمده چاه های ما به خاطر شرایطی که آنجا دارد، روی هر لوکیشن سه حلقه چاه زده شده است. البته ما یک پیشنهاد دادیم و اگر قبول بکنند، زمین های کمتری را می شود خاک ریزی کرد. یعنی بیاییم به جای اینکه روی هر لوکیشن دو چاه بزنیم، روی هر لوکیشن 10 تا 11 تا چاه بزنیم و مثل حفاری کیش بتوانیم در آنجا در رابطه با بحث محیط زیست هم کمکی کرده باشیم. اکثر چاههای ما آنجا افقی بوده است. در برخی مناطق، امکانات خود ما بوده است و در جاهایی که امکانات ما به دلیل حجم کار جوابگو نبوده است، پیمانکار گرفتیم و پیمانکار در کنار خودمان کار کرد. در حال برنامه ریزی هستیم که امکانات مناسب تری را تهیه کنیم که با آنها به سمت حفاری افقی پیش برویم. نکته مهم این است که هر چه جلوتر می رویم، کارفرماها به ناچار باید به سمت حفاری افقی پیش بروند و به سمتی که موتورهای سایز کوچک شده ببرند و چاه را با موتورهای سایز کوچک حفاری کنند. شرکت ملی حفاری ایران بر اساس برنامه های کارفرما ها کار می کند و سیاست گذاری کار با آنها است. تکنولوژی های بهره برداری نسبت به قبل متفاوت تر شده است. بحث پمپ های درون چاهی است که اگر اینها به کار گرفته شود، میزان بهره برداری را بالاتر می برد و قطعا در آینده هرچه جلوتر می رویم، میزان حفاری چاههای افقی بیشتر خواهد شد. به همین دلیل شرایط و بازار به گونه ای است که تولید کنندگان روی بهینه کردن امکانات موجود کار می کنند و ما هم ناچار به استفاده از تکنولوژی های جدید می شویم تا بتوانیم کارمان را بهتر کنیم. موضوع دیگری که هم اکنون در دنیا روی آن تمرکز کرده اند ما هم از چند سال پیش روی این موضوع کار کرده ایم روی بحث اصلاح فرآیندهایمان مطالعه زیاد کرده ایم و به دنبال این هستیم که یک سری دانش های جدید را کنار خودمان بیاوریم که همان بحث تعامل است. برای اینکه بتوانیم از آن دانشی که در دنیا وجود دارد، استفاده کنیم. ما یک کار خیلی نرمال و معمولی انجام دادیم. در آزادگان جنوبی یک سری مشکلات داشتیم. رسیدیم به این که می توانیم در آزادگان به جای اینکه 100 روزه چاه بزنیم 90 روزه بزنیم که در بحث کالا یکسری مشکل پیدا کردیم. البته نه هر کالایی، اما کالای خیلی خاص را شامل می شد. مثلا مته مناسب. ولی جاهایی که توانستیم مشکلاتمان را بهینه کنیم، مشکلات قبلی مان را اصلاح کردیم. ما از چند طریق برای افزایش میزان دانش این کار را انجام داده ایم. از زمانی که آقای مهندس سپهری هم تشریف آوردند، ایشان هم استقبال کردند و خیلی هم دارند پیگیری می کنند که این برنامه انجام شود. چون دانشی که اکنون داریم در گذشته نداشتیم. این یک واقعیت است. ما در گذشته مهندسی حفاری نداشتیم ولی اکنون این دانش را بومی سازی کردیم، دانش ما قابل قیاس با 10 سال گذشته نیست. برای آموزشهای تخصصی پرسنل و کارکنان تخصصی برنامه ریزی کردیم که ما در این زمینه خیلی کار کردیم. یک مقدار سعی کردیم سخت بگیریم که آدم ها هم خود شان را تقویت کنند. دیدگاههایی که هم اکنون ارائه می کنند به روز تر شده است و سعی کردیم زمینه را برای تمام افراد که بخواهند کار کنند، مهیا کنیم که آدم ها بیایند خودشان را نشان دهند و همین باعث حرکت می شود. یک راه اساسی برای پیشرفت وجود دارد و آن هم به کار گیری دانش است. هر کسی که بتواند از دانش بهتری استفاده کند، موفقیت بیشتری خواهد داشت. تنها راه رسیدن به معیشت بهتر، زندگی بهتر و رستگاری، دانش است.

 

با توجه به نامگذاری امسال به نام حمایت از کالای ایرانی شرکت ملی حفاری چه برنامه ای برای حمایت از تولید کنندگان داخلی دارد؟

ما بحث استفاده و حمایت از کالای ایرانی از سالیان قبل شروع کردیم. چون مقام معظم رهبری همیشه روی این موضوع تاکید زیادی کرده اند که اگر در داخل کشور تولید داخل داشته باشیم، خود به خود اشتغال ایجاد می شود. روی این موضوع ما برنامه ریزی کرده بودیم و در سال اقتصاد مقاومتی خیلی تلاش کردیم که امسال باید اجرایی شود. باید تفکر درست شود. استفاده از کالای ایرانی جزء برنامه صددرصد ما است. باید تجهیزات پرمصرف را از کالای های ساخت شرکتهای ایرانی استفاده کنیم، هرچند که باید شرایطی به وجود بیاید که تولید کننده بداند که جنسش داخل این بازار قابل استفاده است و بداند که جنسش را می خرند که این موجب دلگرمی تولید کننده می شود. ما سعی کردیم تقریبا سالی 70 تا80 میلیارد تومان از تولید کنندگان داخلی جنس بخریم. یکی از چیزهایی که در تولیدات ایرانی می شود به آن اشاره کرد بحث کیفیت است. ما در بحث کیفیت مشکل داریم. همیشه هم این را گفتیم که نمی گوییم یک چیزی بسازیم که اصلا خراب نشود. اما چیزی نسازیم که فردا خراب شود. حداقل وسیله ای بسازیم که با شاخص های استانداردی که تعریف شده است، جور در بیاید که البته در یک سال گذشته ما یک مقدار این موضوع را ترمیم کرده ایم. مثلاپیش از این به سازنده می گفتیم برای ما 1000 عدد از یک قطعه بسازد و هیچ سازنده ای در ایران نمی تواند در عرض دو ماه هزار عدد را تولید کند. وقتی سفارش می دهیم 80% آن را از خارج وارد می کنند که این اتفاقات باعث شد روشهای خودمان را اصلاح کنیم. از سال 94 تصمیم گرفتیم به جای اینکه 1000 عدد قطعه بخریم و در انبار ذخیره کنیم با سازندگان قرارداد بستیم. این سازنده به جای اینکه دو ماه برای ما کار کند، سه سال برای ما کار می کند که با این سیاست سازنده را تحت نظر داریم و آن را کنترل می کنیم و به این شکل کیفیت جنس ما بیشتر می شود. این موضوع باعث می شود که سازنده مجبور شود جنس با کیفیت بهتری تولید کند. وقتی کنترل و نظارت درست باشد، سالم سازی بهتر می شود؛ کیفیت کار بالا می رود و سوء استفاده کمتر می شود. این کارها را انجام دادیم با این هدف که جنس بهتر بگیریم  و انبارهای خود را سبک کنیم و دکل ها هم به موقع به قطعات یدکی شان برسند. روی این موضوع کار کردیم و یک مقداری جواب گرفتیم و سپس پرداخت به پیمانکاران هم برای ما راحت تر می شود و مرتب هم برای حمایت از کالای ایرانی کار می کنیم تا بتوانیم قطعات بیشتری به سازندگان داخلی بدهیم و این کار را توسعه دهیم. بهینه کردن کار سازندگان داخلی از دیگر فعالیتهایی بود که انجام دادیم. پژوهش ما تقریبا از سال 95 شروع به شناسایی و ایجاد چک لیست برای سازندگان کرد که این سازندگان باید دارای چه استانداردهایی باشند. مدیریت دانش در بخش ساخت را تقویت کرده ایم. تا دانش فنی یک قطعه در شرکت ملی حفاری ایران نهایی نشود، آن قطعه را به هیچ شرکت سازنده ای برای ساخت ارائه نمی دهیم. باید برای سازندگان ایجاد دانش کنیم که سازنده بر اساس دانش ما قطعه را بسازند. این باعث می شود که سازنده هم خودش را به روز کند و روی کالای ایرانی به این صورت کار می کنیم. همچنین با این کار اشتغال زایی هم کرده ایم. هرچقدر بتوانیم در بخش تولید کار کنیم، تولید ناخالص ملی بالا می رود. هر کشوری که بتواند تولید ایجاد کند و سرمایه اش را به گردش درآورد، اشتغال زایی ایجاد کرده است. هنگامی که تولید افزایش یابد، امنیت ایجاد می شود، وقتی شغل ایجاد نکنیم، امنیت کم می شود. ما با این روش ها سعی کردیم هم سازندگان را فعال کنیم و نظارت خود را هم داریم به این جهت که اعتقاد داریم وقتی می توانیم چیزهایی را تولید کنیم، آن را با کیفیت تولید کنیم.

 

تشکر می کنم از اینکه وقت خود را در اختیار نشریه دانش نفت قرار دادید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سوال ساده؛ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی تحت لوای اصل مترقی 44 قانون اساسی با چه هدفی از اواخر دهه 80 تا به امروز صورت گرفته است؟
شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست/ بر اساس ماده ۱۸ «قانون هوای پاک»، وزارت نفت مکلف است تا سه سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، سوخت تولیدی کشور را شامل بنزین، نفت‌ گاز، نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استاندارد ملی عرضه کند.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌رود و وجود میدان‌های عظیم نفتی و گازی ایران را به یکی از کشورهای ژئوپلتیک در منطقه تبدیل کرده است.

يادداشت
علی مبینی‎دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی/ اگر نظام پژوهشی نتواند مشکل صنعت نفت را حل کند، باید در اهداف، ماموریت و فرآیندهای کاری خود بازنگری کند.
پویا نعمت‌اللهی/ در خبرها آمده بود که رئیس صندوق توسعه‌ ملی ضمن بازدید از چند طرح صنعت نفت در منطقه‌ ویژه اقتصادی انرژی پارس، بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌ها از محل صندوق تاکید کرده است.
علی بابایی، کارشناس انرژی/ گرچه افزایش قیمت انرژی در کاهش مصرف آن موثر است، اما این عامل برای کاهش مصرف به تنهایی کافی نیست و راه‌حل‌های غیرقیمتی نیز برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد.
محمدعلی خطیبی، مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ با عرضه نفت در بورس می توان به ظرفیت صادرات نفت کشور اضافه شود؛ البته باید در آن زمینه خیلی جدی‏تر عمل کنیم.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ دو تغییر اعمال شده در اطلاعیه جدید شرکت ملی نفت برای فروش نفت در بورس در جذب مشتری و سهولت انجام امر موثر است، اما نباید از آن انتظار معجزه داشت.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :