Daneshenaft logo
سه شنبه 23 مرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 12007
جابکس نمایشگاهی از جنس «کار»!؟
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.

هنگامی که صحبت از نمایشگاه کار می‌شود، قطعا کارفرمایان و کارجویان به دنبال حضور قاطع و پررنگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گردند و در پی آن به یقین  هدف برگزاری این نمایشگاه و این در حالی است که با حضور در نمایشگاه وگپ‌و‌گفتی با اهالی کار، غرفه‌داران و کارجویان، خلاف انتظارها رخ داده است. قطعا هدف از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، صرفا معرفی سنتی‌گونه کار فرما وکارجو نبوده است اما خروجی آن بیش از این نبود و حرکتی نوین در عرصه کار داخلی و بین‌المللی صورت نگرفته است.

بهتر می‌بود برای حضور در این نمایشگاه، تعرفه‌های خاصی برای کارفرمایان و استارتاپ‌هایی که چرخه اقتصادی و اشتغال‌زایی کشور را به شیوه نوین می‌چرخانند در نظر گرفته می‌شد تا برند‌های مطرح در کنار یکدیگر به رونق و ارزش این نمایشگاه می‌افزود و حجم اطلاعات و داد وستد‌های بیشتری رخ می داد و کارفرمایان وکارجویان بیشتری در این بسته رفع نیاز می‌کردند.

حتی شاید می‌بایست از برخی برند ها و نام های تجاری برتر برای حضور و شرکت در این نمایشگاه سالن‌ها و غرفه‌های خالی و بی‌روح، دعوت به عمل می‌آمد تا انگیزه ادامه مسیر را به بازدیدکنندگان می‌داد. همچنین دریافت ورودیه به‌ویژه برای کارجویان حتما به امیدی به این بازار آمده بودند، اتفاق دور اندیشی نبود و صرفا با هدف ایجاد درآمد برای نمایشگاه تدبیر شده بود. در همین حال و در نمایشگاه بین‌المللی کار، مسائل انگیزشی به طور کامل نادیده گرفته شده بود. مسائلی از قبیل هدیه دادن کتاب‌های جیبی با مضمون‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه مانند راهنمایی و شناخت توانایی‌ها و مشاوره در انتخاب شغل، آموزش کار گروهی، چگونگی حضور در جلسات مصاحبه قوانین جاری و پرکاربرد قانون کار و اجتماعی و ... که علاوه بر ایجاد و تجربه حس خوب طی بازدید فرهنگ کتابخوانی و آشتی نسل جدید با کتاب را سبب می‌شد.

طبق اظهارات بازدید‌کنندگان، در مقام مقایسه، این نمایشگاه با نمایشگاه‌های مشابه طی سال‌های اخیرکیفیت پایین‌تری داشت. عنوان نمایشگاه «کار» برای تمامی افراد موضوع مهمی است و باید حرفه ای و نظام‌مند به آن پرداخته شود. شروع نمایشگاهی از این جنس شروع یک حرکت جدید است و امیدواریم گام‌های بعدی با تدبیر بیشتری برداشته شود. یکی از حوزه های فعال که خوشبختانه اخیرا فعالیت‌های مثبت وگام‌های موثری در حوزه کار و اشتغال انجام داده است، حوزه و صنف منابع انسانی است و یکی از بهترین و ارزنده‌ترین اقدامات آن ملی کردن روز منابع انسانی در تاریخ 25 فروردین‌ماه بود که با حضور جمعی از اساتید برجسته و مدیران ومسئولین این حوزه صورت پذیرفت که متاسفانه واحدی دور افتاده را به خود اختصاص داده بود.

نقطه عطف این نمایشگاه در روز آخر، حضور دکتر نسرین جزنی، مدیر گروه مدیریت منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی بود که مورد تشویق حاضرین قرار گرفته و در آخر عکس دسته جمعی به درخواست حاضرین انداخته شد تا در قاب خاطره و تجربه‌ها ثبت گردد. همچنین حضور چند موسسه کاریابی به شیوه سنتی برای جذب نیرو با همان قوانین قدیمی وجود داشت. هیچ غرفه‌ای جهت بررسی و نشست تخصصی وکار گروه در خصوص قوانین و بخشنامه‌های وزارت کار وجود نداشت تا مرجعی برای مراجعه کنندگان باشد. بی تردید، با توجه به نام نمایشگاه بین‌المللی، انتظار پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه های استارتاپی وچالش هایی که با آن مواجه هستند، را داشتیم.

از طرفی هم زمانی و ادغام بی محتوای نمایشگاه کار در کنار سالن وغرفه های آرایشی و بهداشتی که مملو از نشاط و هدایای کوچک و بزرگ بود بر کم رونقی این نمایشگاه افزود.

سخن آخر

هنگامی که از موضوع «کار» صحبت می‌کنیم و یا برنامه‌ای برای برپایی نمایشگاهی در این خصوص داریم، باید متناسب با نیاز جامعه و شرایط کنونی و دغدغه‌های ذینفعان بازار باشد و فراهم آوردن بستری برای ایجاد یک قدم رو به جلو و سعی در حل چالش‌های پیش رو. بی‌تردید برگزاری نمایشگاهی بدون توجه به اهداف و ماموریت‌های اصلی‌اش و برپایی دورهمی‌هایی با هدف صرف درآمدزایی و کسب پول آنهم از متقاضیان کار با «جیب خالی»، نمی‌تواند به برگزاری نمایشگاهی موفق ختم شود.

نمایشگاه بین‌المللی کار عنوان بین‌المللی را با خود یدک کشید اما به واقع کمتر بویی از بین‌المللی نبرده بود و فقط شعاری دهان پرکن برای احتمالا کسب درآمد بیشتر بود. ضرورت دارد تدبیرپردازان و متولیان برگزاری نمایشگاه‌ها به سادگی مجوز برگزاری نمایشگاه را برای هر کسی صادر نکنند تا چنین نمایشگاه بی کیفیتی برگزار نشود.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پس از جنگ جهانی دوم تا امروز دلار دقیقا در نقش یک سلاح مانند موشک‌های بالستیک دور برد در جهت تغییر نظام‌های مستقل و تسلط بر آنها مورد استفاده قرار گرفته است و هرچه کشوری وابسته‌تر به نظام مالی مبتنی بر دلار بوده، به همان اندازه آسیب‌پذیرتر شده است.
با افزایش سفرهای تابستانی و روند افزایشی مصرف بنزین، در روزهای گذشته اخباری غیرواقعی در برخی رسانه‌ها منتشر شد که افزون بر ایجاد نگرانی در اذهان عمومی، هجوم مردم به جایگاه‌ها، ایجاد مشکلات عدیده در زنجیره سوخت‌رسانی و سرانجام مصرف بیش از پیش بنزین را به همراه داشت.
17 مرداد بهانه‌ای برای ارج نهادن به تلاش‌های قشری بی ادعا است که اطلاع‌رسانی به موقع و انعکاس حقایق را رسالت اصلی خود می‌دانند.

يادداشت
از اواخر دهه 70 تاکنون در قالب قوانین مختلف، به عرضه نفت خام در بورس با هدف استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی در زمینه صادرات نفت تاکید شده اما همچنان با همکاری نامناسب مدیران شرکت ملی نفت ایران روی زمین مانده است.
علی عرب‌صالحی نصرآبادی، کارشناس ارشد اقتصاد/ تحولات نرخ ارز در ایران تاکنون چگونه بوده است؟ نظام های ارزی تاکنون در ایران چگونه بوده‌‌‌‌اند؟ نظام‌‌‌‌های ارزی متفاوت چه تاثیری بر اقتصاد گذاشته‌‌‌‌اند؟ دلایل شوک ارزی در سال 90 چه بود؟ راهکارهای جلوگیری از شوک‌های ارزی چیست؟
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ کریدور گاز جنوبی که پروژه‌ای برای انتقال سالانه ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی دریای خزر به ترکیه و جنوب اروپا است، معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه مشتریان انرژی ایران را دریافت کرد.
محمد ابراهیمی، کارشناس صنعت نفت/ پتروشیمی یکی از بزرگ‌ترین زیرمجموعه‌های صنعت نفت است که در سودآوری و ایجاد ارزش افزوده از منابع هیدروکربنی و سیاست اتکا نکردن به صادرات نفت و جلوگیری از خام‌فروشی نقش اساسی دارد.
احمد مددی/ نبود، کمبود و گرانی کاغذ بلای جان مطبوعات شده است. در این میان، مطبوعات تخصصی به عنوان رکن چهارم دموکراسی در حوزه صنایع تخصصی، در شرایط بسیار بغرنجی به سر می برند.
گفتمان
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :