Daneshenaft logo
شنبه 5 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 اردیبهشت ماه 1397 | کد مطلب : 12007
جابکس نمایشگاهی از جنس «کار»!؟
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.

هنگامی که صحبت از نمایشگاه کار می‌شود، قطعا کارفرمایان و کارجویان به دنبال حضور قاطع و پررنگ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گردند و در پی آن به یقین  هدف برگزاری این نمایشگاه و این در حالی است که با حضور در نمایشگاه وگپ‌و‌گفتی با اهالی کار، غرفه‌داران و کارجویان، خلاف انتظارها رخ داده است. قطعا هدف از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، صرفا معرفی سنتی‌گونه کار فرما وکارجو نبوده است اما خروجی آن بیش از این نبود و حرکتی نوین در عرصه کار داخلی و بین‌المللی صورت نگرفته است.

بهتر می‌بود برای حضور در این نمایشگاه، تعرفه‌های خاصی برای کارفرمایان و استارتاپ‌هایی که چرخه اقتصادی و اشتغال‌زایی کشور را به شیوه نوین می‌چرخانند در نظر گرفته می‌شد تا برند‌های مطرح در کنار یکدیگر به رونق و ارزش این نمایشگاه می‌افزود و حجم اطلاعات و داد وستد‌های بیشتری رخ می داد و کارفرمایان وکارجویان بیشتری در این بسته رفع نیاز می‌کردند.

حتی شاید می‌بایست از برخی برند ها و نام های تجاری برتر برای حضور و شرکت در این نمایشگاه سالن‌ها و غرفه‌های خالی و بی‌روح، دعوت به عمل می‌آمد تا انگیزه ادامه مسیر را به بازدیدکنندگان می‌داد. همچنین دریافت ورودیه به‌ویژه برای کارجویان حتما به امیدی به این بازار آمده بودند، اتفاق دور اندیشی نبود و صرفا با هدف ایجاد درآمد برای نمایشگاه تدبیر شده بود. در همین حال و در نمایشگاه بین‌المللی کار، مسائل انگیزشی به طور کامل نادیده گرفته شده بود. مسائلی از قبیل هدیه دادن کتاب‌های جیبی با مضمون‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه مانند راهنمایی و شناخت توانایی‌ها و مشاوره در انتخاب شغل، آموزش کار گروهی، چگونگی حضور در جلسات مصاحبه قوانین جاری و پرکاربرد قانون کار و اجتماعی و ... که علاوه بر ایجاد و تجربه حس خوب طی بازدید فرهنگ کتابخوانی و آشتی نسل جدید با کتاب را سبب می‌شد.

طبق اظهارات بازدید‌کنندگان، در مقام مقایسه، این نمایشگاه با نمایشگاه‌های مشابه طی سال‌های اخیرکیفیت پایین‌تری داشت. عنوان نمایشگاه «کار» برای تمامی افراد موضوع مهمی است و باید حرفه ای و نظام‌مند به آن پرداخته شود. شروع نمایشگاهی از این جنس شروع یک حرکت جدید است و امیدواریم گام‌های بعدی با تدبیر بیشتری برداشته شود. یکی از حوزه های فعال که خوشبختانه اخیرا فعالیت‌های مثبت وگام‌های موثری در حوزه کار و اشتغال انجام داده است، حوزه و صنف منابع انسانی است و یکی از بهترین و ارزنده‌ترین اقدامات آن ملی کردن روز منابع انسانی در تاریخ 25 فروردین‌ماه بود که با حضور جمعی از اساتید برجسته و مدیران ومسئولین این حوزه صورت پذیرفت که متاسفانه واحدی دور افتاده را به خود اختصاص داده بود.

نقطه عطف این نمایشگاه در روز آخر، حضور دکتر نسرین جزنی، مدیر گروه مدیریت منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی بود که مورد تشویق حاضرین قرار گرفته و در آخر عکس دسته جمعی به درخواست حاضرین انداخته شد تا در قاب خاطره و تجربه‌ها ثبت گردد. همچنین حضور چند موسسه کاریابی به شیوه سنتی برای جذب نیرو با همان قوانین قدیمی وجود داشت. هیچ غرفه‌ای جهت بررسی و نشست تخصصی وکار گروه در خصوص قوانین و بخشنامه‌های وزارت کار وجود نداشت تا مرجعی برای مراجعه کنندگان باشد. بی تردید، با توجه به نام نمایشگاه بین‌المللی، انتظار پرداختن به مسائل و مشکلات حوزه های استارتاپی وچالش هایی که با آن مواجه هستند، را داشتیم.

از طرفی هم زمانی و ادغام بی محتوای نمایشگاه کار در کنار سالن وغرفه های آرایشی و بهداشتی که مملو از نشاط و هدایای کوچک و بزرگ بود بر کم رونقی این نمایشگاه افزود.

سخن آخر

هنگامی که از موضوع «کار» صحبت می‌کنیم و یا برنامه‌ای برای برپایی نمایشگاهی در این خصوص داریم، باید متناسب با نیاز جامعه و شرایط کنونی و دغدغه‌های ذینفعان بازار باشد و فراهم آوردن بستری برای ایجاد یک قدم رو به جلو و سعی در حل چالش‌های پیش رو. بی‌تردید برگزاری نمایشگاهی بدون توجه به اهداف و ماموریت‌های اصلی‌اش و برپایی دورهمی‌هایی با هدف صرف درآمدزایی و کسب پول آنهم از متقاضیان کار با «جیب خالی»، نمی‌تواند به برگزاری نمایشگاهی موفق ختم شود.

نمایشگاه بین‌المللی کار عنوان بین‌المللی را با خود یدک کشید اما به واقع کمتر بویی از بین‌المللی نبرده بود و فقط شعاری دهان پرکن برای احتمالا کسب درآمد بیشتر بود. ضرورت دارد تدبیرپردازان و متولیان برگزاری نمایشگاه‌ها به سادگی مجوز برگزاری نمایشگاه را برای هر کسی صادر نکنند تا چنین نمایشگاه بی کیفیتی برگزار نشود.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
دانش نفت: خروج آمریکای مسموم شده با تفکرات افراطی ترامپ از برجام، شرایط نامعلوم و خاصی را برای آینده اقتصاد ایران ایجاد کرده است.
هدف‎گذاری برای تکمیل پروژه ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان سال ۲۰۲۰ میلادی است، این بدان معناست که جریان گاز ایرانی در این سال به عمان خواهد رسید و تجارت دوجانبه بین دو کشور رسما کلید خواهد خورد.
محمدرضا یوسفی‌پور، رییس امور HSE شرکت ملی گاز ایران/ موضوع آموزش، مدیریت قراردادها و پیمان‌ها و قوانین مربوط به این حوزه و برون‌سپاری فعالیت‌ها، یک انتخاب سنجیده، کارشناسی شده و مورد نیاز مدیران است.

يادداشت
محمدرضا رسایی، مجری طرح توسعه فناورانه میدان آزادگان در دانشگاه تهران/ طرح توسعه فناورانه آزادگان نقطه عطفی در همکاری دانشگاه‎ و صنعت است و تخصیص اعتبار به طرح‎هایی از این دست که به افزایش ضریب بازیافت مخازن منتهی می‎شود، سرمایه‎گذاری است نه هزینه.
مهندس سیدشمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی/ به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، برداشت، استفاده و بهره‌برداری از منابع هیدروکربوری کشور باید به صورت صیانتی باشد، چه اینکه عدم برداشت صیانتی خسارات غیر قابل جبرانی به مخزن وارد خواهد کرد. اما این همه ماجرا نیست.
دکتر علی ماجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان/ اروپا برای ادامه همکاری‌های بانکی خود با ایران باید« یورو بانک» ایجاد کند، اگر چنین اتفاقی بیفتد اروپایی‌ها نه تنها با ایران، بلکه با روسیه نیز که مورد تحریم‌های آمریکا است راحت‌تر می‌توانند تجارت و مبادله داشته باشند.
مهندس محسن شریف، مدیر موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق/ سرمایه‌گذاری مشترک به همکاری دو یا چند شرکت در اجرای یک پروژه گفته می‌شود.
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی و پیشتازی آنان در این آوردگاه بودیم، به طوری که مدیر نمایشگاه 23 صنعت نفت، حضور این شرکت‌ها را کم نظیر توصیف کرده است.
گفتمان
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :