Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 خرداد ماه 1397 | کد مطلب : 12063
تحریم، سوئیفت و فناوری BlockChain
احمد مددی

جنگ تجاری ایالات متحده با دول اروپایی و چین به مراحل حساسی رسیده است تا جایی که اتجادیه اروپا و چین را به اتخاذ راهبردی مناسب در برابر زیاده‌خواهی‌های ترامپ آمریکایی کشانده است.

در این میان چین تهدید کرده که اگر آمریکا به این جنگ ادامه دهد، تمام توافقنامه‌های قبلی ملغی خواهد شد! این اتفاق شاید اولین «آلارم» جدی چین به ترامپ است که از سوی یک کشور قدرتمند اقتصادی اعلام می‌شود.

اما در میانه این جنگ بزرگ تجاری که بین قدرت‌های دنیا در حال وقوع است، برجام اروپایی نیز در بوته آزمایش قرار گرفته است. وقتی ترامپ از برجام خارج شد، کلیه مسئولیت‌های حفظ این توافق بر عهده اروپاست تا بتواند رضایت ایران را جلب نماید. گفته می‌شود ایران مهلتی را نیز برای اروپایی‌ها در نظر گرفته است. منابع آگاه می‌گویند سران اتحادیه اروپا به هر قیمت ممکن می‌خواهند برجام را حفظ کنند تا از ایجاد جبهه جدید بر ضد خود جلوگیری نمایند. به باور نگارنده، اتحادیه اروپا خود گرفتار زیاده‌خواهی‌های ایالات‌متحده شده و این مهم درک آنان را از عهدشکنی ترامپ و واقعیت‌های برجام بیشتر کرده است.

 بر این اساس، به نظر می‌رسد با وقوع جنگ تجاری اتحادیه اروپا و آمریکا و اعمال تعرفه ویژه گمرکی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم اروپا و سیاست این کشور در قبال برنامه هسته‌ای ایران، فرایند اصلاحات در اتحادیه اروپا شتاب بیشتری به خود بگیرد. شواهد این اتفاق تازه نیز نمایان شده است تا جاییکه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس جی ۷ انتقاد شدیدی به سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران داشته‌اند و گفته‌اند که با خروج آمریکا از برجام، منافع شرکت‌های اروپایی به خطر افتاده است و یا حتی دبیر کل ناتو اختلافات موجود در مورد برجام را سیاسی دانسته و تاکید کرده است که توافق با ایران هنوز پا برجاست.

اما در هنگامه تحولات بین‌المللی که به نظر می‌رسد در حال رقم خوردن به سود ایران باشد، در حوزه داخلی بایستی اصلاحاتی صورت گیرد تا نقاط ضعف و پاشنه آشیل‌های ایران در تجارت جهانی پوشانده شود. یکی از ضعف‌هایی که کشورمان ضربات سختی را از آن متحمل شده است، استفاده از پیام‌رسان بین‌بانکی سوئیفت بود، چه اینکه از سال 2001 و پس از حملات 11 سپتامبر به برج‌های دوقلو، ایالات‌متحده آمریکا با اشراف اطلاعاتی که اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجیان وزارت خزانه‌داری آمریکا)، CIA و FBI بر روی کل پایگاه داده سوئیفت ایجاد نموده است، بر همه تراکنش‌های مالی بین‌المللی دنیا ازجمله ایران احاطه یافته و هر نقل‌وانتقال مالی را به بهانه تروریسم مورد تحریم قرار داده‌اند. دخالت آشکار ایالات‌متحده در پیام‌رسان بین‌بانکی سوئیفت درواقع نقض حریم خصوصی بود که علاوه بر ایران، اتحادیه اروپا و صنعت بانکداری ایالات‌متحده را نیز متأثر از خود کرد.

 اما سؤال این است با وجود اینکه این پیام‌رسان به ابزاری برای اعمال تحریم و محدودیت و جاسوسی برای آمریکا مبدل شده است، چرا برخی همچنان اصرار دارند که همه تراکنش‌ها در سوئیفت بماند؟! سوئیفت فارغ از اینکه اکنون ابزاری جاسوسی در اختیار آمریکاست، اما در حقیقت تنها یک سیستم پیام‌رسان بین‌بانکی است و همان‌گونه که وقتی تلگرام در ایران مسدود شد و کاربران به سمت پیام‌رسان‌های دیگر نظیر سروش، آی‌گپ و واتساپ رفتند، نظام بانکی ایران هم می‌تواند با کنار زدن سوئیفت از سیستم‌های پیام‌رسان‌های دیگر همچون Fedwire، Ripple و CHIPS استفاده کند. اگرچه این پیام‌رسان‌ها فراگیری سوئیفت را ندارند اما بانک‌های ایرانی می‌توانند با بانک‌های خارجی که قصد مراوده تجاری با آن‌ها را دارند از این پیام‌رسان‌ها استفاده کنند. ناگفته پیداست که در نتیجه اصرار برخی در دولت و کشیدن خط قرمز برای قطع شدن دسترسی ایران به سوئیفت بیهوده بوده و این مسئله گشایش مالی برای ایران به همراه نخواهد داشت.

البته با توجه به جایگاه مهم سوئیفت در عرصه بین‌المللی، پیشنهاد نگارنده، عدم‌استفاده کامل از سوئیفت نیست؛ بلکه می‌توان برنامه‌ای را طراحی کرد که همانند اپراتورهای تلفن همراه در ایران، در افق 5 ساله، حدود 90 درصد از پیام‌های ارسالی بین‌المللی بانک‌های ایرانی بر بستر سوئیفت استوار باشد و تنها 10 درصد از پیام‌های حساس کشور با استفاده از یک سامانه موازی بر بستر فناوری‌های جدید انجام شود. این مهم همان رعایت تنوع‌گرایی است. بر این اساس، ایجاد پیام‌رسان موازی سوئیفت با استفاده از فناوری BlockChain یا Distributed Ledger Technology ضروری است که این فناوری‌ها انقلابی در عرصه زندگی بشر ایجاد کرده است. با استفاده از این فناوری، اطلاعات بانک‌های ایرانی در اختیار شخص ثالثی قرار نمی‌گیرد و بانک‌های خارجی می‌توانند بدون نگرانی تحریمی، به انجام تبادلات بانکی با ایران بپردازند. همچنین برخلاف سیستم سنتی سازمانی که همواره بر سر مکان و نحوه مدیریت سامانه‌های بین‌المللی اختلاف بروز می‌کرد، این سیستم در جایی مستقر نیست و کسی روی آن کنترل ندارد و مهم‌تر از همه آنکه؛ اشراف اطلاعات روی تجارت خارجی کشور به شدت کاهش خواهد یافت.

بی‌تردید، استفاده از پیام‌رسان‌های دیگر به جای سوئیفت، انتقال بین‌المللی پول را امن می‌کند و سایر سرمایه‌گذاران طرف قرارداد با ایران نیز با میل بیشتری به تجارت با ایران می‌پردازند. یادمان نرود آنچه که سرمایه‌گذاران خارجی را از معامله با ایران بر حذر می‌دارد، ترس از ردیابی از سوی آمریکایی‌هاست و تنها منبع ردیابی مالی از سوی ایالات‌متحده، پیام‌رسان سوئیفت است. در همین حال، ایجاد یک ارز دیجیتال مشابه SDR که در صندوق بین‌المللی پول برای تسهیل تجارت بین کشورها رایج است، می‌تواند در زمینه از بین رفتن سلطه دلار بسیار راهگشا باشد. در این مدل طی یک پیمان چندجانبه پولی بین بانک مرکزی ایران با بانک‌های مرکزی طرف‌های عمده تجاری ما که عمدتاً شامل چین، هند، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی و قطر هستند برقرار می‌شود که هر کدام از بانک‌های مرکزی این کشورها یک مقدار ارز (برای مثال یورو) به صورت ذخیره کنار می‌گذارند و یک ارز دیجیتال معادل آن ایجاد می‌کنیم که هر واحد آن معادل یک یورو یا هر ارز دیگری باشد. در دیگر سوی، بر طبق اعلام آنکتاد، سهم ایران از کل سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده در دنیا (1429 میلیارد دلار) تنها 0.35 درصد است. این مهم این نکته را یادآوری می‌کند که به راحتی و با چند تغییر رویکرد و راهبرد می‌توانیم تحریم‌های آمریکا را دور زده و منابع لازم برای سرمایه‌گذاری را جذب نماییم. از سوی دیگر، پیمان‌های پولی دوجانبه بین ایران و دیگر کشورهای طرف قرارداد با کشورمان، راهبرد بی‌اثر کردن تحریم‌های بانکی و پولی است.

در پایان این یادداشت، بد نیست چکیده تحلیل جالب ⁠⁠برنی سندرز، سناتور دموکرات کنگره آمریکا را درباره واقعیت‌های امروز آمریکا بزرگترین دشمن ایران با هم مرور کنیم. او می‌نویسد: «وقتی ترامپ می‌گوید اقتصاد ما در حال شکوفایی است بدانید:

- بیش از ۴۰ درصد مردم آمریکا ۴۰۰ دلار پس‌انداز برای یک پیشامد ناگوار ندارند

- ۴۳ درصد استطاعت خرید مایحتاج اولیه زندگی را ندارند

- پارسال بیش از ۲۵ درصد افراد بالغ از مراقبت‌های ضروری پزشکی صرف‌نظر کردند زیرا پولش را نداشتند».

آری، این واقعیت‌های آمریکایی است که ما آن را برای خود بزرگ کرده و از آن «ترس خودساخته» ساخته‌ایم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
مهندس زنگنه: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند اهواز در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها خواب ندارم.
مرتضی زمانیان، مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده حکمرانی شریف/ اصلاح قیمت بنزین در شرایط کنونی می‌تواند بستر کنترل تورم را فراهم آورد و ممنوعیت افزایش قیمت بنزین به معنای ادامه توزیع نابرابر ثروت عمومی به نفع ثروتمندان است.
جایگاه ویژه بندر فجیره در صنعت بانکرینگ، وابستگی تام به کشتی‌های عبور کرده از تنگه هرمز دارد و اگر روزی این آبراه استراتژیک به هر دلیلی خالی از رونق و تردد کشتی‌ها گردد، بدون شک ضرر عظیمی متوجه بندرگاه فجیره خواهد شد.

يادداشت
کارشناسان معتقدند؛ باید با توسعه ظرفیت‌های پالایشی کشور، ابزار «نفت‌خام» را برای همیشه از میان گزینه‌های آمریکا برای اعمال فشار بر ملت ایران حذف کرد.
رییس قوه قضائیه: خصوصی‌سازی باید به درستی انجام شود و روشی که امروز در برخی موارد مطرح است حتما قابل تداوم و استمرار نیست و باید با یک نگاه پیشگیرانه، همکاران ما در دستگاه قضایی موضوع را دنبال کنند.
سیدمحمد صادق‌زاده، رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)/ با استفاده از روش قبلی و جدید در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر بتوانیم عقب افتادگی تاریخی کشورمان در حوزه انرژی‌های پاک را با تولید و مصرف برق توسط مردم و حذف واسطه دولت جبران کنیم.
منصور فتحعلی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی/ سرمایه ریسک‌پذیر و مشارکت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پژوهشی و فناوری از ماموریت‌های این صندوق است و بر این اساس تاکنون ۴۰ شرکت از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شدند.
ابهامات پیرامون عرضه نفت در بازار جهانی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا و شبهه درمورد توانایی سایر تولیدکنندگان برای جبران عرضه‌ای که به این ترتیب از دست رفته، شائبه‌هایی برای افزایش قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار به‌ وجود آورده است.
گفتمان
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.
مهندس حمید ایمان‌زاده، سرپرستی سلامت، ایمنی، محیط زیست و کیفیت HSEQ شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد. با او در مورد همه فرآیندهای واحد HSEQ گفتگو کردیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :