Daneshenaft logo
چهارشنبه 27 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12132
پرچم نفت ایران بالاست
احمد مددی

پیام‌های دونالد ترامپ در حساب توئیتری‌اش دنیا را به هم ریخته است، گویی که در ایالات متحده شب می‌خوابند و صبح تصمیم‌های خلق‌الساعه می‌گیرند و نظم اقتصادی دنیا را به سخره می‌گیرند.

یک بار ترامپ خواب‌زده می‌شود و از وضع تعرفه بر روی کالاهای اروپایی و چینی خبر می‌دهد و روز دیگر اوپک را تهدید می‌کند و می‌گوید که تولید نفت باید افزایش پیدا کند و چنین و چنان. یک بار دیگر از جایی دیگر از هیات حاکمه آمریکا، تهدید می‌کنند که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران قطره‌ای نفت صادر کند و بار دیگر از یک سوی دیگر این هیات حاکمه عجیب و غریب می‌گویند آمریکا به دنبال کاهش صادرات نفت ایران است و تلویحا صادرات صفر ایران را تایید نمی‌کنند. در میان همه این هیاهوها اما نکته دقیق و مبرهن، دشمنی، خباثت و عدم صداقت آمریکایی‌ها با ایران در گفتار و رفتارهایشان است، از همین روی هم هست که نخبگان و صاحبنظران، متفق‌االقول اعتقاد دارند که ایالات متحده‌ای که ترامپ رییس‌جمهورش است، به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و حرف و قولش اعتباری ندارد کمااینکه پیش از این نیز با خروج از برجام، این بدعهدی را به همه جهانیان نشان داد.

اینک ایالات متحده به صرافت افتاده و به متحد منطقه‌ای‌اش یعنی سعودی‌ها فشار آورده که باید 2 میلیون بشکه به تولید نفت اوپک به تنهایی بیافزاید. هر چند عربستان در ابتدا افزایش تولید  2 میلیون بشکه را تکذیب و پس از آن تایید کرد اما کیست که نداند سعودی‌ها توان افزایش 2 میلیون بشکه‌ای نفت را در پیک تولید نخواهند داشت و در بهترین حالت این احتمال وجود دارد که تنها 600 هزار تا یک میلیون بشکه نفت اضافی به بازار -آن هم با فشار بی‌حد و حصر بر میادین خود- تزریق کنند و بی‌تردید تزریق 2 میلیون بشکه نفت در روز به معنای استفاده سعودی‌ها از ذخایر استراتژیک خود فقط در کوتاه‌مدت خواهد بود. اما این قمار بزرگ سعودی‌ها به چه قیمتی خواهد بود؟ سعودی‌ها بر طبل توخالی افزایش تولید نفت می‌کوبند تا هر طور که شده آمریکا را در موضع صادرات صفر ایران نگه دارند چه اینکه به باور تحلیلگران، عربستان می‌خواهد انتقام و جبران شکست‌های فضاحت‌بار خود در یمن و سوریه را در میدان نفت ایران بگیرد. در این باره پیر آندوراند، مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی می‌گوید: «حدس می‌زنم سعودی‌ها می‌خواهند به ترامپ اطمینان دهند که برخوردی بسیار سختگیرانه با ایران داشته باشد؛ توقف صادرات یا حمله نظامی». از سوی دیگر، هدف نهایی ترامپ از این فشار بی حد و حصر به عربستان، کاهش یا عدم تاثیرپذیری قیمت نفت از تحریم نفتی ایران و متعاقب آن عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکاست، موضوعی که شهروندان آمریکایی به هیچ روی تحمل افزایش آن را ندارند و حتی ممکن است افزایش بنزین به کاهش محبوبیت ترامپ و یا عدم اقبال به وی مواجه شود، اما به باور نگارنده، ترامپ نمی‌تواند در یک ظرف زمانی و مکانی دو چیز را با هم بخواهد، یعنی هم تحریم ایران را و هم عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکا را.

اما پاسخ محکم به درشت‌گویی‌های اخیر آمریکا را دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر خود به سوئیس و اتریش داد آنجا که در تهدیدی نرم از جنس نفت گفت: «امکان ندارد نفت منطقه صادر و ایران از صادرات نفت محروم شود، اگر شما می‌توانید این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید».

اما با همه اوصافی که شرح آن رفت، بایستی تاکید کرد که پرچم نفتی ایران بالاست. پرچمی که حتی در سخت‌ترین دوران جنگ 8 ساله نیز بالا بود و حتی یک روز هم صادرات نفت ایران متوقف نشد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :