Daneshenaft logo
چهارشنبه 23 آبان ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12132
پرچم نفت ایران بالاست
احمد مددی

پیام‌های دونالد ترامپ در حساب توئیتری‌اش دنیا را به هم ریخته است، گویی که در ایالات متحده شب می‌خوابند و صبح تصمیم‌های خلق‌الساعه می‌گیرند و نظم اقتصادی دنیا را به سخره می‌گیرند.

یک بار ترامپ خواب‌زده می‌شود و از وضع تعرفه بر روی کالاهای اروپایی و چینی خبر می‌دهد و روز دیگر اوپک را تهدید می‌کند و می‌گوید که تولید نفت باید افزایش پیدا کند و چنین و چنان. یک بار دیگر از جایی دیگر از هیات حاکمه آمریکا، تهدید می‌کنند که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران قطره‌ای نفت صادر کند و بار دیگر از یک سوی دیگر این هیات حاکمه عجیب و غریب می‌گویند آمریکا به دنبال کاهش صادرات نفت ایران است و تلویحا صادرات صفر ایران را تایید نمی‌کنند. در میان همه این هیاهوها اما نکته دقیق و مبرهن، دشمنی، خباثت و عدم صداقت آمریکایی‌ها با ایران در گفتار و رفتارهایشان است، از همین روی هم هست که نخبگان و صاحبنظران، متفق‌االقول اعتقاد دارند که ایالات متحده‌ای که ترامپ رییس‌جمهورش است، به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و حرف و قولش اعتباری ندارد کمااینکه پیش از این نیز با خروج از برجام، این بدعهدی را به همه جهانیان نشان داد.

اینک ایالات متحده به صرافت افتاده و به متحد منطقه‌ای‌اش یعنی سعودی‌ها فشار آورده که باید 2 میلیون بشکه به تولید نفت اوپک به تنهایی بیافزاید. هر چند عربستان در ابتدا افزایش تولید  2 میلیون بشکه را تکذیب و پس از آن تایید کرد اما کیست که نداند سعودی‌ها توان افزایش 2 میلیون بشکه‌ای نفت را در پیک تولید نخواهند داشت و در بهترین حالت این احتمال وجود دارد که تنها 600 هزار تا یک میلیون بشکه نفت اضافی به بازار -آن هم با فشار بی‌حد و حصر بر میادین خود- تزریق کنند و بی‌تردید تزریق 2 میلیون بشکه نفت در روز به معنای استفاده سعودی‌ها از ذخایر استراتژیک خود فقط در کوتاه‌مدت خواهد بود. اما این قمار بزرگ سعودی‌ها به چه قیمتی خواهد بود؟ سعودی‌ها بر طبل توخالی افزایش تولید نفت می‌کوبند تا هر طور که شده آمریکا را در موضع صادرات صفر ایران نگه دارند چه اینکه به باور تحلیلگران، عربستان می‌خواهد انتقام و جبران شکست‌های فضاحت‌بار خود در یمن و سوریه را در میدان نفت ایران بگیرد. در این باره پیر آندوراند، مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی می‌گوید: «حدس می‌زنم سعودی‌ها می‌خواهند به ترامپ اطمینان دهند که برخوردی بسیار سختگیرانه با ایران داشته باشد؛ توقف صادرات یا حمله نظامی». از سوی دیگر، هدف نهایی ترامپ از این فشار بی حد و حصر به عربستان، کاهش یا عدم تاثیرپذیری قیمت نفت از تحریم نفتی ایران و متعاقب آن عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکاست، موضوعی که شهروندان آمریکایی به هیچ روی تحمل افزایش آن را ندارند و حتی ممکن است افزایش بنزین به کاهش محبوبیت ترامپ و یا عدم اقبال به وی مواجه شود، اما به باور نگارنده، ترامپ نمی‌تواند در یک ظرف زمانی و مکانی دو چیز را با هم بخواهد، یعنی هم تحریم ایران را و هم عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکا را.

اما پاسخ محکم به درشت‌گویی‌های اخیر آمریکا را دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر خود به سوئیس و اتریش داد آنجا که در تهدیدی نرم از جنس نفت گفت: «امکان ندارد نفت منطقه صادر و ایران از صادرات نفت محروم شود، اگر شما می‌توانید این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید».

اما با همه اوصافی که شرح آن رفت، بایستی تاکید کرد که پرچم نفتی ایران بالاست. پرچمی که حتی در سخت‌ترین دوران جنگ 8 ساله نیز بالا بود و حتی یک روز هم صادرات نفت ایران متوقف نشد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تحلیلگران گلدمن: درحالی که گزارش‌های متعدد میزان ذخایر انبارهای نفت در ماه اکتبر نشان می‌داد میزان ذخایر نفت جهان در حال افت است و با تداوم کاهش صادرات ایران، ما معتقدیم که در ماه نوامبر بازارهای جهانی نفت با کسری عرضه روبرو خواهند شد و قیمت‌ها دوباره صعودی خواهند شد.
مهندس صفرعلی بابایی، نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی/ یکی از ارزشمندترین خدمات شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در کشور و به ویژه در صنعت پتروشیمی، توانمندسازی نیروهای بومی و اشتغال‌زایی در مناطق عملیاتی (ماهشهر، عسلویه و شهرستان‌های دیگر) بوده است.
دولت آمریکا بر خلاف سیاست‌های اعلامی ۶ ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، در آستانه اجرایی شدن تحریم نفتی ایران، مجبور به معاف کردن بسیاری از کشورها از شمول تحریم نفت ایران شد.

يادداشت
در سه ماه گذشته طرح‎های پیشنهادی توسعه میدان سوسنگرد، طرح‎ توسعه پیشنهادی سه میدان چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق، طرح توسعه مخازن کنگان و دالان میدان گازی پارس شمالی، طرح‌ توسعه میدان اسفندیار و طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های سپهر و جفیر در کمیته مشاوران مدیریت مخازن مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر مهدخت ذاکری، مدیر بین‌الملل ستاد انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری/ عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی را می‌توان یکی از رویدادهای بااهمیت در عرصه تحولات اخیر بازار انرژی قلمداد کرد.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ ایران در اجاره ظرفیت مازاد در خارج کشور کاری نکرده است، دولت خودش را کنار کشیده و می‌گوید بخش خصوصی (داخلی خارجی) وارد شود.
دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی زلزله/ در حالی بر اساس داده‌های شبکه لرزه‌نگاری کشور در یک ماه اخیر 8 رخداد لرزه‌ای در منطقه عسلویه رخ داد که مشاهده های میدانی حکایت از عدم آمادگی مدیران برای مقاوم‌سازی مجتمع‌ها و آسیب‌پذیری سازه‌ها در برابر زلزله دارد.
علی حسینی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس/ هلدینگ‌های پتروشیمی با توجه به ظرفیت‌های موجود شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می‌توانند مسیر توسعه این صنعت را شتاب بخشند.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :