Daneshenaft logo
یکشنبه 1 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12132
پرچم نفت ایران بالاست
احمد مددی

پیام‌های دونالد ترامپ در حساب توئیتری‌اش دنیا را به هم ریخته است، گویی که در ایالات متحده شب می‌خوابند و صبح تصمیم‌های خلق‌الساعه می‌گیرند و نظم اقتصادی دنیا را به سخره می‌گیرند.

یک بار ترامپ خواب‌زده می‌شود و از وضع تعرفه بر روی کالاهای اروپایی و چینی خبر می‌دهد و روز دیگر اوپک را تهدید می‌کند و می‌گوید که تولید نفت باید افزایش پیدا کند و چنین و چنان. یک بار دیگر از جایی دیگر از هیات حاکمه آمریکا، تهدید می‌کنند که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران قطره‌ای نفت صادر کند و بار دیگر از یک سوی دیگر این هیات حاکمه عجیب و غریب می‌گویند آمریکا به دنبال کاهش صادرات نفت ایران است و تلویحا صادرات صفر ایران را تایید نمی‌کنند. در میان همه این هیاهوها اما نکته دقیق و مبرهن، دشمنی، خباثت و عدم صداقت آمریکایی‌ها با ایران در گفتار و رفتارهایشان است، از همین روی هم هست که نخبگان و صاحبنظران، متفق‌االقول اعتقاد دارند که ایالات متحده‌ای که ترامپ رییس‌جمهورش است، به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و حرف و قولش اعتباری ندارد کمااینکه پیش از این نیز با خروج از برجام، این بدعهدی را به همه جهانیان نشان داد.

اینک ایالات متحده به صرافت افتاده و به متحد منطقه‌ای‌اش یعنی سعودی‌ها فشار آورده که باید 2 میلیون بشکه به تولید نفت اوپک به تنهایی بیافزاید. هر چند عربستان در ابتدا افزایش تولید  2 میلیون بشکه را تکذیب و پس از آن تایید کرد اما کیست که نداند سعودی‌ها توان افزایش 2 میلیون بشکه‌ای نفت را در پیک تولید نخواهند داشت و در بهترین حالت این احتمال وجود دارد که تنها 600 هزار تا یک میلیون بشکه نفت اضافی به بازار -آن هم با فشار بی‌حد و حصر بر میادین خود- تزریق کنند و بی‌تردید تزریق 2 میلیون بشکه نفت در روز به معنای استفاده سعودی‌ها از ذخایر استراتژیک خود فقط در کوتاه‌مدت خواهد بود. اما این قمار بزرگ سعودی‌ها به چه قیمتی خواهد بود؟ سعودی‌ها بر طبل توخالی افزایش تولید نفت می‌کوبند تا هر طور که شده آمریکا را در موضع صادرات صفر ایران نگه دارند چه اینکه به باور تحلیلگران، عربستان می‌خواهد انتقام و جبران شکست‌های فضاحت‌بار خود در یمن و سوریه را در میدان نفت ایران بگیرد. در این باره پیر آندوراند، مدیر یک صندوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی می‌گوید: «حدس می‌زنم سعودی‌ها می‌خواهند به ترامپ اطمینان دهند که برخوردی بسیار سختگیرانه با ایران داشته باشد؛ توقف صادرات یا حمله نظامی». از سوی دیگر، هدف نهایی ترامپ از این فشار بی حد و حصر به عربستان، کاهش یا عدم تاثیرپذیری قیمت نفت از تحریم نفتی ایران و متعاقب آن عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکاست، موضوعی که شهروندان آمریکایی به هیچ روی تحمل افزایش آن را ندارند و حتی ممکن است افزایش بنزین به کاهش محبوبیت ترامپ و یا عدم اقبال به وی مواجه شود، اما به باور نگارنده، ترامپ نمی‌تواند در یک ظرف زمانی و مکانی دو چیز را با هم بخواهد، یعنی هم تحریم ایران را و هم عدم افزایش قیمت بنزین در آمریکا را.

اما پاسخ محکم به درشت‌گویی‌های اخیر آمریکا را دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر خود به سوئیس و اتریش داد آنجا که در تهدیدی نرم از جنس نفت گفت: «امکان ندارد نفت منطقه صادر و ایران از صادرات نفت محروم شود، اگر شما می‌توانید این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید».

اما با همه اوصافی که شرح آن رفت، بایستی تاکید کرد که پرچم نفتی ایران بالاست. پرچمی که حتی در سخت‌ترین دوران جنگ 8 ساله نیز بالا بود و حتی یک روز هم صادرات نفت ایران متوقف نشد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
علی‌رغم اختلافات عمیق ایالات متحده و روسیه در موضوعات مختلف و تحریم‌های سخت روسیه از سوی آمریکا در ماه‌های گذشته، اما گویی این دو کشور قدرتمند جهان در موضوع انرژی به اتفاق نظر رسیده و هماهنگ عمل می‌کنند! تا جایی که وزیر انرژی آمریکا از روسیه به خاطر افزایش تولید نفت تمجید می‌کند!
از فوریه سال ۲۰۱۸ بازار بورس چین ۲۲ درصد ریزش داشته و در همین زمان بازار بورس آمریکا (S&P) چهارده درصد رشد داشته است.
صنعت پتروشیمی ایران در وضعیت مقتدرانه‌ای به استقبال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا می‌رود.

يادداشت
جواد نوفرستی، کارشناس حوزه انرژی/ اکنون وزیر نفت هم تائید کرده که قاچاق افزایش پیدا کرده و این خوب است. حتی برخی که آن را کتمان می‌کردند بر این موضوع صحه گذاشته‌اند، قطعا رقم بالاست و قابل پیش‌بینی نیز بود.
یوال نوح حراری (YUVAL NOAH HARARI)، مورخ، فیلسوف و نویسنده کتاب پرفروش «ساپین‌ها»/ انقلاب‌های فناوری که اکنون در حال شتاب گرفتن هستند، دهه‌های آینده در تقابل با بشریت قرار خواهند گرفت و سخت‌ترین آزمون‌ها هنوز در راه است.
ترکیه خود فاقد منابع نفتی است با افتتاح شرکت سوکار ترکیه، و سهیم کردن شرکت سوکار آذربایجان در تأمین خوراک پالایشگاه «سوکار استار» را توسط آذربایجان و به تبع آن خوراک پارک شیمیایی ۲۰ میلیارد دلاری پتکیم (PETKIM) خود را تضمین کرده است.
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
گفتمان
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :