Daneshenaft logo
یکشنبه 28 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12133
ادغام سه غول بزرگ پتروشیمی، فرآیندی لازم اما ناکافی
گروه مطالعات و تحقیقات دانش‌نفت/ واقعیت آن است که مشکل اصلی صنعت پتروشیمی در شرایط فعلی، بیش از آنکه مالکیت شرکت‌ها باشد، حوزه بازاریابی و صادرات محصولات پتروشیمی و فقدان تمرکز در آن حوزه است.

  

دانش نفت: چندی پیش و در تحلیلی جامع نوشتیم که موازی کاری در بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی، حاصلی جز دامپینگ، ارزان‌فروشی و تخریب برند پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی نداشته است و لازم است این موازی کاری پایان یابد. این موضوع از زمانی که مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی انتخاب شد به طور جدی تری مورد پیگیری قرار گرفت. پیشنهاد مشخص دانش نفت، ایجاد شرکت «مدیریت صادرات ملی» با رویکرد تمرکزگرایی از طریق ایجاد بازوی تجاری بین‌المللی و بازگشت روزهای خوب برند پتروشیمی ایران بود. ادغام تاپیکو و هلدینگ خلیج فارس را می‌توان گامی در راستای بازگشت به مدیریت یکپارچه در صنعت پتروشیمی و پایان تمام مشکلاتی دانست که ظرف سالهای اخیر، صنعت پتروشیمی در حوزه بازرگانی و صادرات محصولات پتروشیمی با آن دست به گریبان بوده و نتیجه مثبتی هم در پی نداشته است.

پس از آنکه پیشنهاد دانش‌نفت منتشر شد، خبر رسید که هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین وابسته به شستا با سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی و سرمایه‌گذاری غدیر ادغام می‌شوند تا با ادغام این مجموعه‌ها، شرکت پتروشیمی ایران راه‌اندازی شود. این خبر را مدیرعامل شستا اعلام کرد و فرآیند ادغام را نیز این گونه شرح داد که ابتدا شستا اقدام به فروش سهام تاپیکو به هلدینگ خلیج فارس می‌کند و سپس با افزایش سرمایه و سلب حق تقدم هلدینگ خلیج فارس، شستا سهامدار مالکیتی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس خواهد شد. هلدینگ خلیج فارس هم مالکیت ۴۹ درصدی سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس و همچنین مدیریت پتروشیمی های فن آوران، غدیر، نفت پاسارگاد، نفت ایرانول و آبادان را به دست خواهد آورد. ساتا نیز در ازای دریافت مطالبات سود مجامع خود از سرمایه گذاری غدیر اقدام به انتقال سهام شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی تحت مدیریت مستقیم و غیر مستقیم این مجموعه به شرکت سرمایه‌گذاری ساتا با نام اختصاری شستان خواهد کرد.

آنچه در این فرآیند ذکر شد، اگرچه گام اولیه برای تمرکزگرایی در صنعت پتروشیمی محسوب می شود، اما به نظر نمی رسد چندان کافی و کارآمد باشد. بخشی از این رویکرد، حاصل بده بستان‌های شرکتی و هلدینگی است و کمتر شاهد وجود شاخصه‌های مهم ادغامی جامع در این حوزه هستیم. آنچه در پیشنهاد دانش‌نفت ذکر شده بود به طور مشخص تمرکز در کلیه فرآیندهای بازرگانی و صادرات محصولات پتروشیمی را مورد توجه قرار داده بود. در پیشنهاد تاسیس شرکت مدیریت صادرات ملی، بیش از آنکه به مالکیت شرکت‌های فعال در حوزه پتروشیمی توجه شود، به تمرکز در صادرات پتروشیمی و لحاظ کردن سهم شرکت‌ها در این شرکت بین‌بخشی بود، چراکه همه می‌دانیم روند انتقال سهام در هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی و همچنین نفت و گاز، فرآیندی زمان بر و دارای پیچیدگی های فراوان است. درحالی که می‌توان بدون طی کردن این فرآیند، تمرکزگرایی در صادرات محصولات پتروشیمی را در مرحله نهایی فرایندهای تولید و عرضه محصولات پتروشیمی مورد توجه قرار داد و آن را از مجرای مشخصی انجام داد.

اما اگر عزم جدی برای ادغام ۳ هلدینگ پتروشیمی وجود دارد، این ادغام برای رفع چالش‌های این صنعت که حاصل پراکندگی در آن است، اگرچه لازم اما ناکافی به نظر می رسد. فرآیند ادغام مجتمع های پتروشیمی و شرکتهای فعال در این حوزه، از مرحله تولید تا صادرات، زمانی می‌تواند مفید به فایده باشد که به طور کامل انجام شود و هیچ شرکتی از آن منفک نشود. این امر هم برای تولید و هم بویژه برای صادرات ضرورتی انکارناپذیر است. در حالیکه در خبری که توسط شستا اعلام شده این جامعیت دیده نمی‌شود و همچنان بخشی از پتروشیمی ها همچون هلدینگ پارسیان و برخی دیگر از هلدینگ‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی را در بر نمی‌گیرد.

واقعیت آن است که مشکل اصلی صنعت پتروشیمی در شرایط فعلی، بیش از آنکه مالکیت شرکت‌ها باشد، حوزه بازاریابی و صادرات محصولات پتروشیمی و فقدان تمرکز در آن حوزه است که با توجه به اینکه صادرات محصولات پتروشیمی ایران، مهمترین حوزه درآمدزایی ارزی کشور در حوزه صادرات غیرنفتی محسوب می‌شود، زیان های فراوانی در بازارهای بین‌المللی برای کشورمان در پی داشته است. بنابراین اصل نخستی که در این ادغام‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، تمرکز روی حوزه صادرات و اصل دوم جامعیت این ادغام‌هاست.

اما نکته دیگری که ذکر آن ضروری به نظر می‌رسد، این است که قرار نیست اگر زمانی تصمیم اشتباهی حتی با هدف صحیحی اتخاذ شده، خود را موظف به پافشاری بر روی اجرای آن تصمیم بدانیم. باید بپذیریم که خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی به شیوه ای که در دهه ۱۳۸۰ خورشیدی انجام شد، روشی اشتباه بود که جز ضرر برای یکی از مهمترین و درآمدزاترین صنایع کشور یعنی پتروشیمی، حاصلی نداشت. اکنون زمان آن فرا رسیده که با بررسی تمام زوایای این روند خصوصی‌سازی و اعتراف به اشتباهات صورت گرفته در آن، روشی دیگر در پی بگیریم و دوباره مسیر حرکت خود در دستیابی به بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی را با صادراتی متمرکز و فاقد دامپینگ و بازارشکنی و ارزان فروشی و موازی کاری، هموار کنیم. آنچه در مورد ادغام هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین وابسته به شستا با سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی و سرمایه‌گذاری غدیر اخیرا اعلام شد، اگرچه گام مثبتی برای جلوگیری از پراکندگی در صنعت پتروشیمی ارزیابی می‌شود اما قطعا کافی نیست و باید با جامعیت و آینده نگری بیشتری این تصمیمات به مرحله اجرا برسد.

به باور نگارنده، اکنون تنها راه برای بقای صنعت پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی و در ادامه رشد برند پتروشیمی ایران در دنیا، یکپارچگی در بازرگانی و صادرات پتروشیمی است. بهترین راهکار، مدل تمركزگرايي یا تک صدایی از طريق ايجاد بازوي تجاري بين‌المللي و تاسیس شرکتی تحت عنوان «شرکت مدیریت صادرات ملی» است. با تاسیس «شرکت مدیریت صادرات ملی»، ضمن تحکیم هم‌صدایی و تمرکز در بخش بازرگانی و فروش، استقلال شرکت‌های فعال صنعت پتروشیمی کشور هم حفظ خواهد شد و این همگرایی، موجب کاهش هزینه‌ها در بازارهای جهانی، پرهیز از رقابت کاذب، تسهیل مبادلات مالی و رفع تنگناهای موجود و کاهش نقش واسطه ها و سهولت برنامه‌ریزی‌های بلندمدت بر مبنای نیاز واقعی بازار و مدیریت تولید خواهد شد.

در شرایط کنونی، هم در منطقه خلیج فارس و هم در آسیا و آفریقا و هم در آمریکای شمالی، سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای افزایش ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی صورت گرفته تا رقابت را فشرده‌تر از قبل کند و آن کشورهایی در این رقابت بازنده خواهند بود که راهکارهای رقابت در چنین بازار فشرده ای را به خوبی شناسایی نکنند و بر مسیرهای طی شده و پرهزینه و کم‌ثمر تاکید داشته باشند. بر این اساس، در بازار امروز پتروشیمی دنیا که بیش از پیش رقابتی شده، حمایت از بخش فروش و تقویت آن، یک نیاز حیاتی، نه فقط برای صنعت پتروشیمی، بلکه برای اقتصاد ایران است که هنوز محصولات و تولیدات پتروشیمی، بخش مهمی از صادرات غیرنفتی آن را تشکیل می‌دهند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :