Daneshenaft logo
چهارشنبه 27 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12137
تحلیلی درباره سخنان اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در جمع کارکنان؛
آیا فقط اضافه کار کارکنان هلدینگ خلیج‌فارس شبهه‌دار است؟
دانش نفت: مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در بخشی از صحبت‌های اخیر خود با کارکنان به موضوع اضافه کار آنان پرداخته است.

 ایشان کمک به کارکنان به اسم اضافه کار را شبهه‌دار دانسته و گفته: «اگر می‌خواهیم به افراد کمک مالی کنیم، چرا اسمش را می‌گذاریم اضافه کار که شبهه‌دار شود؟»

وی می‌گوید: «من از روحانیون و پای منبر یاد گرفته‌ام که این حق‌الناس است به گردن آن فرد. یعنی من از بیت‌المال از پول مردم پولی دادم به کسی بابت چیزی که اتفاق نیفتاده». وی در ادامه بحث اضافه کاری گفته: «من توی این چیزها حساسم برای اینکه احساس می‌کنم این پول ناصواب می‌رود توی خانه شما. می‌شود زندگی شما، رزق و روزی شما. زن و بچه و خانواده شما با این پول‌ها رشد می‌کنند. من نمی‌خواهم شبهه‌ای توی این پول‌ها باشد».

صحبت‌های مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اگرچه در قالب نصایح و بسیار محترمانه مطرح شده ولی برای تمام نیروها بسیار نگران‌کننده است، زیرا بسیاری از آنان به‌ویژه نیروهای قراردادی و افرادی که در قالب نیروهای کارگری از طریق قرارداد با پیمانکار مشغول به کار هستند، هر ساعت اضافه کار دریافتی شان در بهترین شرایط ممکن است به ده هزارتومان برسد.

 سؤال قابل طرح دلسوزان پتروشیمی از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس این است که آیا عمل به این نصایح را فقط در رابطه با اضافه کار کارکنان مورد توجه دارند یا به دیگر نصایح نیز توجه داشته و عمل می‌کنند؟ گفته می‌شود، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، مدیرعامل پتروشیمی آپادانا که یکی از مدیران زحمتکش و خوشنام پتروشیمی بوده را از کار برکنار کرده و یک مدیر تولیدی بدون کمترین سابقه‌ای از کار در یک پروژه را جانشین وی کرده است. به اعتقاد صاحبنظران، این اقدام از چند جنبه دارای اشکال است. اولین اشکال این است که مدیری با چندین سال سابقه کار در پروژه‌های اجرائی با چنین برخوردی کاملاً دلسرد و سرخورده شده است. آگاهان سوال می‌کنند آیا برخورد نامناسب و دور از شان اداری و مدیریتی با ایشان تاثیری بسیار ناصواب در روحیه و انگیزه وی و دیگر مدیران برای ادامه کار نداشته است؟ آیا می‌دانند هزینه مورد نیاز و صرف شده برای اینکه چنین مدیری به توانائی و قابلیت لازم برای اجرای پروژه‌ای به این اهمیت برسد چه مقدار می‌باشد؟ به باور آگاهان این صنعت، مدیر‌عامل هلدینگ نباید توجیه کند که علت برکناری مدیرعامل پتروشیمی آپادانا حادثه رخ داده در آن طرح بوده است. زیرا صنعت پتروشیمی هر لحظه با خطر حوادث اینچنینی مواجه است. مدیران بزرگ و ماندگار پتروشیمی با توجه به دانش و شناختی که از خطرات و اهمیت مدیریت این صنعت بزرگ داشتند، هرگز در واکنش به چنین حوادثی اینگونه حکم صادر نمی‌کرده‌اند. از طرفی شنیده شده است که مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مقابل حادثه آتش سوزی کشتی تفریحی شرکت پازارگاد به دلیل انتصاب شخص مورد نظر ایشان، کاملاً سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. در همین خصوص، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس یک مدیر تولیدی را مسئول پروژه آپادانا کرده است. شنیده شده است که فرد منصوب شده تجربه‌ای در اجرای پروژه نداشته و این موضوع را نیز شخصاً به مدیرعامل هلدینگ گفته است، با این اوصاف، دلسوزان پتروشیمی سؤال می‌کنند که این تصمیم مدیریتی، شبهه‌دار و مصداق به هدر دادن بیت‌المال نیست؟

برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گویا فشار زیادی به مدیر‌عامل هلدینگ آورده‌اند که شخص مورد نظرشان را در پتروشیمی پارس منصوب کنند و ایشان دیگر توان مقاومت نداشته‌اند؟ در صورت صحت چنین خبری، آیا این اقدام، ضرر و زیانی برای پتروشیمی پارس یا بیت المالی که مدیریت آن به امانت به مدیرعامل هلدینگ سپرده شده نیست؟ در همین حال، شنیده شده است انتصاب مدیر جدید امور مالی هلدینگ حواشی زیادی ایجاد کرده است. آگاهان و منابع مطلع به دانش‌نفت گفتند: آیا مدیر عامل هلدینگ خلیج‌فارس می‌داند جوان بی‌تجربه‌ای که به عنوان مدیرمالی این هلدینگ منصوب کرده است، چه برخوردی با کارکنان مدیریت مالی دارد و چه مقدار روحیه کار و انگیزه آنان را از بین برده است؟ این آگاهان در ادامه این پرسش را مطرح کرده‌اند که؛ به راستی چنین انتصاب نادرست و غیرکارشناسی و به تبع آن کاهش انگیزه کارکنان مدیریت مالی هلدینگ خلیج فارس، ضررو زیانی برای بیت‌المال نداشته، حق‌الناس نبوده و شبهه‌دار نمی‌باشد؟ در ادامه این پرسش مطرح شده است که به راستی چگونه است که آقای ربیعی در مقابل ارقامی حتی در حد اضافه کار کارگران و نیروهای زحمتکش خدماتی، اینگونه حساس هستند ولی تبعات منفی و بسیار کلان انتصاب مدیران نا آشنا با پتروشیمی را ناصواب نمی‌دانند؟ در پایان منابع مطلع اینطور سؤال کرده‌اند که؛ آیا آوردن طیف گسترده‌ای از افراد نا آشنا در صنعت پتروشیمی به این هلدینگ، علیرغم حضور نیروهای کارشناسی بسیار توانمند، شبهه دار و ناصواب نیست؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :