Daneshenaft logo
چهارشنبه 23 آبان ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12137
تحلیلی درباره سخنان اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در جمع کارکنان؛
آیا فقط اضافه کار کارکنان هلدینگ خلیج‌فارس شبهه‌دار است؟
دانش نفت: مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در بخشی از صحبت‌های اخیر خود با کارکنان به موضوع اضافه کار آنان پرداخته است.

 ایشان کمک به کارکنان به اسم اضافه کار را شبهه‌دار دانسته و گفته: «اگر می‌خواهیم به افراد کمک مالی کنیم، چرا اسمش را می‌گذاریم اضافه کار که شبهه‌دار شود؟»

وی می‌گوید: «من از روحانیون و پای منبر یاد گرفته‌ام که این حق‌الناس است به گردن آن فرد. یعنی من از بیت‌المال از پول مردم پولی دادم به کسی بابت چیزی که اتفاق نیفتاده». وی در ادامه بحث اضافه کاری گفته: «من توی این چیزها حساسم برای اینکه احساس می‌کنم این پول ناصواب می‌رود توی خانه شما. می‌شود زندگی شما، رزق و روزی شما. زن و بچه و خانواده شما با این پول‌ها رشد می‌کنند. من نمی‌خواهم شبهه‌ای توی این پول‌ها باشد».

صحبت‌های مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اگرچه در قالب نصایح و بسیار محترمانه مطرح شده ولی برای تمام نیروها بسیار نگران‌کننده است، زیرا بسیاری از آنان به‌ویژه نیروهای قراردادی و افرادی که در قالب نیروهای کارگری از طریق قرارداد با پیمانکار مشغول به کار هستند، هر ساعت اضافه کار دریافتی شان در بهترین شرایط ممکن است به ده هزارتومان برسد.

 سؤال قابل طرح دلسوزان پتروشیمی از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس این است که آیا عمل به این نصایح را فقط در رابطه با اضافه کار کارکنان مورد توجه دارند یا به دیگر نصایح نیز توجه داشته و عمل می‌کنند؟ گفته می‌شود، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، مدیرعامل پتروشیمی آپادانا که یکی از مدیران زحمتکش و خوشنام پتروشیمی بوده را از کار برکنار کرده و یک مدیر تولیدی بدون کمترین سابقه‌ای از کار در یک پروژه را جانشین وی کرده است. به اعتقاد صاحبنظران، این اقدام از چند جنبه دارای اشکال است. اولین اشکال این است که مدیری با چندین سال سابقه کار در پروژه‌های اجرائی با چنین برخوردی کاملاً دلسرد و سرخورده شده است. آگاهان سوال می‌کنند آیا برخورد نامناسب و دور از شان اداری و مدیریتی با ایشان تاثیری بسیار ناصواب در روحیه و انگیزه وی و دیگر مدیران برای ادامه کار نداشته است؟ آیا می‌دانند هزینه مورد نیاز و صرف شده برای اینکه چنین مدیری به توانائی و قابلیت لازم برای اجرای پروژه‌ای به این اهمیت برسد چه مقدار می‌باشد؟ به باور آگاهان این صنعت، مدیر‌عامل هلدینگ نباید توجیه کند که علت برکناری مدیرعامل پتروشیمی آپادانا حادثه رخ داده در آن طرح بوده است. زیرا صنعت پتروشیمی هر لحظه با خطر حوادث اینچنینی مواجه است. مدیران بزرگ و ماندگار پتروشیمی با توجه به دانش و شناختی که از خطرات و اهمیت مدیریت این صنعت بزرگ داشتند، هرگز در واکنش به چنین حوادثی اینگونه حکم صادر نمی‌کرده‌اند. از طرفی شنیده شده است که مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مقابل حادثه آتش سوزی کشتی تفریحی شرکت پازارگاد به دلیل انتصاب شخص مورد نظر ایشان، کاملاً سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. در همین خصوص، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس یک مدیر تولیدی را مسئول پروژه آپادانا کرده است. شنیده شده است که فرد منصوب شده تجربه‌ای در اجرای پروژه نداشته و این موضوع را نیز شخصاً به مدیرعامل هلدینگ گفته است، با این اوصاف، دلسوزان پتروشیمی سؤال می‌کنند که این تصمیم مدیریتی، شبهه‌دار و مصداق به هدر دادن بیت‌المال نیست؟

برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گویا فشار زیادی به مدیر‌عامل هلدینگ آورده‌اند که شخص مورد نظرشان را در پتروشیمی پارس منصوب کنند و ایشان دیگر توان مقاومت نداشته‌اند؟ در صورت صحت چنین خبری، آیا این اقدام، ضرر و زیانی برای پتروشیمی پارس یا بیت المالی که مدیریت آن به امانت به مدیرعامل هلدینگ سپرده شده نیست؟ در همین حال، شنیده شده است انتصاب مدیر جدید امور مالی هلدینگ حواشی زیادی ایجاد کرده است. آگاهان و منابع مطلع به دانش‌نفت گفتند: آیا مدیر عامل هلدینگ خلیج‌فارس می‌داند جوان بی‌تجربه‌ای که به عنوان مدیرمالی این هلدینگ منصوب کرده است، چه برخوردی با کارکنان مدیریت مالی دارد و چه مقدار روحیه کار و انگیزه آنان را از بین برده است؟ این آگاهان در ادامه این پرسش را مطرح کرده‌اند که؛ به راستی چنین انتصاب نادرست و غیرکارشناسی و به تبع آن کاهش انگیزه کارکنان مدیریت مالی هلدینگ خلیج فارس، ضررو زیانی برای بیت‌المال نداشته، حق‌الناس نبوده و شبهه‌دار نمی‌باشد؟ در ادامه این پرسش مطرح شده است که به راستی چگونه است که آقای ربیعی در مقابل ارقامی حتی در حد اضافه کار کارگران و نیروهای زحمتکش خدماتی، اینگونه حساس هستند ولی تبعات منفی و بسیار کلان انتصاب مدیران نا آشنا با پتروشیمی را ناصواب نمی‌دانند؟ در پایان منابع مطلع اینطور سؤال کرده‌اند که؛ آیا آوردن طیف گسترده‌ای از افراد نا آشنا در صنعت پتروشیمی به این هلدینگ، علیرغم حضور نیروهای کارشناسی بسیار توانمند، شبهه دار و ناصواب نیست؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تحلیلگران گلدمن: درحالی که گزارش‌های متعدد میزان ذخایر انبارهای نفت در ماه اکتبر نشان می‌داد میزان ذخایر نفت جهان در حال افت است و با تداوم کاهش صادرات ایران، ما معتقدیم که در ماه نوامبر بازارهای جهانی نفت با کسری عرضه روبرو خواهند شد و قیمت‌ها دوباره صعودی خواهند شد.
مهندس صفرعلی بابایی، نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی/ یکی از ارزشمندترین خدمات شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در کشور و به ویژه در صنعت پتروشیمی، توانمندسازی نیروهای بومی و اشتغال‌زایی در مناطق عملیاتی (ماهشهر، عسلویه و شهرستان‌های دیگر) بوده است.
دولت آمریکا بر خلاف سیاست‌های اعلامی ۶ ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، در آستانه اجرایی شدن تحریم نفتی ایران، مجبور به معاف کردن بسیاری از کشورها از شمول تحریم نفت ایران شد.

يادداشت
در سه ماه گذشته طرح‎های پیشنهادی توسعه میدان سوسنگرد، طرح‎ توسعه پیشنهادی سه میدان چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق، طرح توسعه مخازن کنگان و دالان میدان گازی پارس شمالی، طرح‌ توسعه میدان اسفندیار و طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های سپهر و جفیر در کمیته مشاوران مدیریت مخازن مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر مهدخت ذاکری، مدیر بین‌الملل ستاد انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری/ عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی را می‌توان یکی از رویدادهای بااهمیت در عرصه تحولات اخیر بازار انرژی قلمداد کرد.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ ایران در اجاره ظرفیت مازاد در خارج کشور کاری نکرده است، دولت خودش را کنار کشیده و می‌گوید بخش خصوصی (داخلی خارجی) وارد شود.
دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی زلزله/ در حالی بر اساس داده‌های شبکه لرزه‌نگاری کشور در یک ماه اخیر 8 رخداد لرزه‌ای در منطقه عسلویه رخ داد که مشاهده های میدانی حکایت از عدم آمادگی مدیران برای مقاوم‌سازی مجتمع‌ها و آسیب‌پذیری سازه‌ها در برابر زلزله دارد.
علی حسینی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس/ هلدینگ‌های پتروشیمی با توجه به ظرفیت‌های موجود شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می‌توانند مسیر توسعه این صنعت را شتاب بخشند.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :