Daneshenaft logo
یکشنبه 28 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12137
تحلیلی درباره سخنان اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در جمع کارکنان؛
آیا فقط اضافه کار کارکنان هلدینگ خلیج‌فارس شبهه‌دار است؟
دانش نفت: مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در بخشی از صحبت‌های اخیر خود با کارکنان به موضوع اضافه کار آنان پرداخته است.

 ایشان کمک به کارکنان به اسم اضافه کار را شبهه‌دار دانسته و گفته: «اگر می‌خواهیم به افراد کمک مالی کنیم، چرا اسمش را می‌گذاریم اضافه کار که شبهه‌دار شود؟»

وی می‌گوید: «من از روحانیون و پای منبر یاد گرفته‌ام که این حق‌الناس است به گردن آن فرد. یعنی من از بیت‌المال از پول مردم پولی دادم به کسی بابت چیزی که اتفاق نیفتاده». وی در ادامه بحث اضافه کاری گفته: «من توی این چیزها حساسم برای اینکه احساس می‌کنم این پول ناصواب می‌رود توی خانه شما. می‌شود زندگی شما، رزق و روزی شما. زن و بچه و خانواده شما با این پول‌ها رشد می‌کنند. من نمی‌خواهم شبهه‌ای توی این پول‌ها باشد».

صحبت‌های مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اگرچه در قالب نصایح و بسیار محترمانه مطرح شده ولی برای تمام نیروها بسیار نگران‌کننده است، زیرا بسیاری از آنان به‌ویژه نیروهای قراردادی و افرادی که در قالب نیروهای کارگری از طریق قرارداد با پیمانکار مشغول به کار هستند، هر ساعت اضافه کار دریافتی شان در بهترین شرایط ممکن است به ده هزارتومان برسد.

 سؤال قابل طرح دلسوزان پتروشیمی از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس این است که آیا عمل به این نصایح را فقط در رابطه با اضافه کار کارکنان مورد توجه دارند یا به دیگر نصایح نیز توجه داشته و عمل می‌کنند؟ گفته می‌شود، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، مدیرعامل پتروشیمی آپادانا که یکی از مدیران زحمتکش و خوشنام پتروشیمی بوده را از کار برکنار کرده و یک مدیر تولیدی بدون کمترین سابقه‌ای از کار در یک پروژه را جانشین وی کرده است. به اعتقاد صاحبنظران، این اقدام از چند جنبه دارای اشکال است. اولین اشکال این است که مدیری با چندین سال سابقه کار در پروژه‌های اجرائی با چنین برخوردی کاملاً دلسرد و سرخورده شده است. آگاهان سوال می‌کنند آیا برخورد نامناسب و دور از شان اداری و مدیریتی با ایشان تاثیری بسیار ناصواب در روحیه و انگیزه وی و دیگر مدیران برای ادامه کار نداشته است؟ آیا می‌دانند هزینه مورد نیاز و صرف شده برای اینکه چنین مدیری به توانائی و قابلیت لازم برای اجرای پروژه‌ای به این اهمیت برسد چه مقدار می‌باشد؟ به باور آگاهان این صنعت، مدیر‌عامل هلدینگ نباید توجیه کند که علت برکناری مدیرعامل پتروشیمی آپادانا حادثه رخ داده در آن طرح بوده است. زیرا صنعت پتروشیمی هر لحظه با خطر حوادث اینچنینی مواجه است. مدیران بزرگ و ماندگار پتروشیمی با توجه به دانش و شناختی که از خطرات و اهمیت مدیریت این صنعت بزرگ داشتند، هرگز در واکنش به چنین حوادثی اینگونه حکم صادر نمی‌کرده‌اند. از طرفی شنیده شده است که مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مقابل حادثه آتش سوزی کشتی تفریحی شرکت پازارگاد به دلیل انتصاب شخص مورد نظر ایشان، کاملاً سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. در همین خصوص، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس یک مدیر تولیدی را مسئول پروژه آپادانا کرده است. شنیده شده است که فرد منصوب شده تجربه‌ای در اجرای پروژه نداشته و این موضوع را نیز شخصاً به مدیرعامل هلدینگ گفته است، با این اوصاف، دلسوزان پتروشیمی سؤال می‌کنند که این تصمیم مدیریتی، شبهه‌دار و مصداق به هدر دادن بیت‌المال نیست؟

برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گویا فشار زیادی به مدیر‌عامل هلدینگ آورده‌اند که شخص مورد نظرشان را در پتروشیمی پارس منصوب کنند و ایشان دیگر توان مقاومت نداشته‌اند؟ در صورت صحت چنین خبری، آیا این اقدام، ضرر و زیانی برای پتروشیمی پارس یا بیت المالی که مدیریت آن به امانت به مدیرعامل هلدینگ سپرده شده نیست؟ در همین حال، شنیده شده است انتصاب مدیر جدید امور مالی هلدینگ حواشی زیادی ایجاد کرده است. آگاهان و منابع مطلع به دانش‌نفت گفتند: آیا مدیر عامل هلدینگ خلیج‌فارس می‌داند جوان بی‌تجربه‌ای که به عنوان مدیرمالی این هلدینگ منصوب کرده است، چه برخوردی با کارکنان مدیریت مالی دارد و چه مقدار روحیه کار و انگیزه آنان را از بین برده است؟ این آگاهان در ادامه این پرسش را مطرح کرده‌اند که؛ به راستی چنین انتصاب نادرست و غیرکارشناسی و به تبع آن کاهش انگیزه کارکنان مدیریت مالی هلدینگ خلیج فارس، ضررو زیانی برای بیت‌المال نداشته، حق‌الناس نبوده و شبهه‌دار نمی‌باشد؟ در ادامه این پرسش مطرح شده است که به راستی چگونه است که آقای ربیعی در مقابل ارقامی حتی در حد اضافه کار کارگران و نیروهای زحمتکش خدماتی، اینگونه حساس هستند ولی تبعات منفی و بسیار کلان انتصاب مدیران نا آشنا با پتروشیمی را ناصواب نمی‌دانند؟ در پایان منابع مطلع اینطور سؤال کرده‌اند که؛ آیا آوردن طیف گسترده‌ای از افراد نا آشنا در صنعت پتروشیمی به این هلدینگ، علیرغم حضور نیروهای کارشناسی بسیار توانمند، شبهه دار و ناصواب نیست؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :