Daneshenaft logo
یکشنبه 1 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12137
تحلیلی درباره سخنان اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس در جمع کارکنان؛
آیا فقط اضافه کار کارکنان هلدینگ خلیج‌فارس شبهه‌دار است؟
دانش نفت: مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در بخشی از صحبت‌های اخیر خود با کارکنان به موضوع اضافه کار آنان پرداخته است.

 ایشان کمک به کارکنان به اسم اضافه کار را شبهه‌دار دانسته و گفته: «اگر می‌خواهیم به افراد کمک مالی کنیم، چرا اسمش را می‌گذاریم اضافه کار که شبهه‌دار شود؟»

وی می‌گوید: «من از روحانیون و پای منبر یاد گرفته‌ام که این حق‌الناس است به گردن آن فرد. یعنی من از بیت‌المال از پول مردم پولی دادم به کسی بابت چیزی که اتفاق نیفتاده». وی در ادامه بحث اضافه کاری گفته: «من توی این چیزها حساسم برای اینکه احساس می‌کنم این پول ناصواب می‌رود توی خانه شما. می‌شود زندگی شما، رزق و روزی شما. زن و بچه و خانواده شما با این پول‌ها رشد می‌کنند. من نمی‌خواهم شبهه‌ای توی این پول‌ها باشد».

صحبت‌های مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اگرچه در قالب نصایح و بسیار محترمانه مطرح شده ولی برای تمام نیروها بسیار نگران‌کننده است، زیرا بسیاری از آنان به‌ویژه نیروهای قراردادی و افرادی که در قالب نیروهای کارگری از طریق قرارداد با پیمانکار مشغول به کار هستند، هر ساعت اضافه کار دریافتی شان در بهترین شرایط ممکن است به ده هزارتومان برسد.

 سؤال قابل طرح دلسوزان پتروشیمی از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس این است که آیا عمل به این نصایح را فقط در رابطه با اضافه کار کارکنان مورد توجه دارند یا به دیگر نصایح نیز توجه داشته و عمل می‌کنند؟ گفته می‌شود، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، مدیرعامل پتروشیمی آپادانا که یکی از مدیران زحمتکش و خوشنام پتروشیمی بوده را از کار برکنار کرده و یک مدیر تولیدی بدون کمترین سابقه‌ای از کار در یک پروژه را جانشین وی کرده است. به اعتقاد صاحبنظران، این اقدام از چند جنبه دارای اشکال است. اولین اشکال این است که مدیری با چندین سال سابقه کار در پروژه‌های اجرائی با چنین برخوردی کاملاً دلسرد و سرخورده شده است. آگاهان سوال می‌کنند آیا برخورد نامناسب و دور از شان اداری و مدیریتی با ایشان تاثیری بسیار ناصواب در روحیه و انگیزه وی و دیگر مدیران برای ادامه کار نداشته است؟ آیا می‌دانند هزینه مورد نیاز و صرف شده برای اینکه چنین مدیری به توانائی و قابلیت لازم برای اجرای پروژه‌ای به این اهمیت برسد چه مقدار می‌باشد؟ به باور آگاهان این صنعت، مدیر‌عامل هلدینگ نباید توجیه کند که علت برکناری مدیرعامل پتروشیمی آپادانا حادثه رخ داده در آن طرح بوده است. زیرا صنعت پتروشیمی هر لحظه با خطر حوادث اینچنینی مواجه است. مدیران بزرگ و ماندگار پتروشیمی با توجه به دانش و شناختی که از خطرات و اهمیت مدیریت این صنعت بزرگ داشتند، هرگز در واکنش به چنین حوادثی اینگونه حکم صادر نمی‌کرده‌اند. از طرفی شنیده شده است که مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مقابل حادثه آتش سوزی کشتی تفریحی شرکت پازارگاد به دلیل انتصاب شخص مورد نظر ایشان، کاملاً سکوت کرده و هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. در همین خصوص، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس یک مدیر تولیدی را مسئول پروژه آپادانا کرده است. شنیده شده است که فرد منصوب شده تجربه‌ای در اجرای پروژه نداشته و این موضوع را نیز شخصاً به مدیرعامل هلدینگ گفته است، با این اوصاف، دلسوزان پتروشیمی سؤال می‌کنند که این تصمیم مدیریتی، شبهه‌دار و مصداق به هدر دادن بیت‌المال نیست؟

برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گویا فشار زیادی به مدیر‌عامل هلدینگ آورده‌اند که شخص مورد نظرشان را در پتروشیمی پارس منصوب کنند و ایشان دیگر توان مقاومت نداشته‌اند؟ در صورت صحت چنین خبری، آیا این اقدام، ضرر و زیانی برای پتروشیمی پارس یا بیت المالی که مدیریت آن به امانت به مدیرعامل هلدینگ سپرده شده نیست؟ در همین حال، شنیده شده است انتصاب مدیر جدید امور مالی هلدینگ حواشی زیادی ایجاد کرده است. آگاهان و منابع مطلع به دانش‌نفت گفتند: آیا مدیر عامل هلدینگ خلیج‌فارس می‌داند جوان بی‌تجربه‌ای که به عنوان مدیرمالی این هلدینگ منصوب کرده است، چه برخوردی با کارکنان مدیریت مالی دارد و چه مقدار روحیه کار و انگیزه آنان را از بین برده است؟ این آگاهان در ادامه این پرسش را مطرح کرده‌اند که؛ به راستی چنین انتصاب نادرست و غیرکارشناسی و به تبع آن کاهش انگیزه کارکنان مدیریت مالی هلدینگ خلیج فارس، ضررو زیانی برای بیت‌المال نداشته، حق‌الناس نبوده و شبهه‌دار نمی‌باشد؟ در ادامه این پرسش مطرح شده است که به راستی چگونه است که آقای ربیعی در مقابل ارقامی حتی در حد اضافه کار کارگران و نیروهای زحمتکش خدماتی، اینگونه حساس هستند ولی تبعات منفی و بسیار کلان انتصاب مدیران نا آشنا با پتروشیمی را ناصواب نمی‌دانند؟ در پایان منابع مطلع اینطور سؤال کرده‌اند که؛ آیا آوردن طیف گسترده‌ای از افراد نا آشنا در صنعت پتروشیمی به این هلدینگ، علیرغم حضور نیروهای کارشناسی بسیار توانمند، شبهه دار و ناصواب نیست؟

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
علی‌رغم اختلافات عمیق ایالات متحده و روسیه در موضوعات مختلف و تحریم‌های سخت روسیه از سوی آمریکا در ماه‌های گذشته، اما گویی این دو کشور قدرتمند جهان در موضوع انرژی به اتفاق نظر رسیده و هماهنگ عمل می‌کنند! تا جایی که وزیر انرژی آمریکا از روسیه به خاطر افزایش تولید نفت تمجید می‌کند!
از فوریه سال ۲۰۱۸ بازار بورس چین ۲۲ درصد ریزش داشته و در همین زمان بازار بورس آمریکا (S&P) چهارده درصد رشد داشته است.
صنعت پتروشیمی ایران در وضعیت مقتدرانه‌ای به استقبال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا می‌رود.

يادداشت
جواد نوفرستی، کارشناس حوزه انرژی/ اکنون وزیر نفت هم تائید کرده که قاچاق افزایش پیدا کرده و این خوب است. حتی برخی که آن را کتمان می‌کردند بر این موضوع صحه گذاشته‌اند، قطعا رقم بالاست و قابل پیش‌بینی نیز بود.
یوال نوح حراری (YUVAL NOAH HARARI)، مورخ، فیلسوف و نویسنده کتاب پرفروش «ساپین‌ها»/ انقلاب‌های فناوری که اکنون در حال شتاب گرفتن هستند، دهه‌های آینده در تقابل با بشریت قرار خواهند گرفت و سخت‌ترین آزمون‌ها هنوز در راه است.
ترکیه خود فاقد منابع نفتی است با افتتاح شرکت سوکار ترکیه، و سهیم کردن شرکت سوکار آذربایجان در تأمین خوراک پالایشگاه «سوکار استار» را توسط آذربایجان و به تبع آن خوراک پارک شیمیایی ۲۰ میلیارد دلاری پتکیم (PETKIM) خود را تضمین کرده است.
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
گفتمان
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :