Daneshenaft logo
دوشنبه 10 آذر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 2 شهریور ماه 1397 | کد مطلب : 12257
در گفتگوی اختصاصی با دانش نفت تشریح شد؛
پشت پرده واگذاری پتروشیمی باختر


تا 6 ماه آینده سوءاستفاده‌های صورت گرفته در واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر شناسایی شده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

دانش نفت: نمایندگان مجلس با ورود به بحث واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر در مورخ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در جلسه‌ای علنی به تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری آن به بخش خصوصی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار دانش نفت، شرکت پتروشیمی باختر یک شرکت مادرتخصصی (هلدینگ) در زمینه ساخت و راه اندازی واحدهای پتروشیمی و به طور خاص واحدهایی با محصولات در زمینه پلی اتیلن است که این شرکت در تاریخ 17 بهمن 1383 و با تصویب دولت وقت ایران مبنی بر انتقال گاز اتیلن بوسیله خط لوله ای به طول 2200 کیلومتر از مبدا عسلویه تا مهاباد تشکیل و شروع به فعالیت کرد و ... . در اواخر سال 88، فرآیند عجیب خصوصی سازی این هلدینگ ورق می خورد و ... . در نهایت و در 12 بهمن ماه 1396 و با پیگیری های تنی چند از نمایندگان مجلس از جمله جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد و سید مهدی فرشادان، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، طرح تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به مجلس کشیده شد که در نتیجه در جلسه علنی مورخه 28 مرداد 1397 مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با 150 رای موافق، 25 رای مخالف و هشت رای ممتنع تصویب کردند که از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی، تحقیق و تفحص انجام شود.

 

جلال محمودزاده: واگذاری سهام پتروشیمی باختر با قیمتی ناعادلانه

نماینده مردم مهاباد در مجلس به خبرنگار دانش نفت گفت: متاسفانه قیمت گذاری پتروشیمی باختر در زمان واگذاری عادلانه و از روی کارشناسی نبوده است. جلال محمودزاده تصریح كرد: مسایل مربوط به پتروشیمی باختر نزدیک به دو سال است که مطرح شده و در کمیسیون اقتصادی با  اکثریت آرا تصویب شده و به کمیسیون صنایع ارجاع داده شد و بعد از آن به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شد و در این کمیسیون نیز با اکثریت آرا به تصویب رسید. هفته گذشته نیز در صحن علنی مجلس مطرح شد و قرار بر این شد تا چگونگی واگذاری هلدینگ پتروشیمی مورد بررسی قرار گیرد. وی به برخی مشکلات در این بین اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه قیمت گذاری پتروشیمی باختر در زمان واگذاری عادلانه و با کارشناسی نبوده است؛ به طوری که ۵۱ درصد از سهام هلدینگ پتروشیمی باختر در زمان واگذاری به قیمت ۱۳۰ میلیارد تومان به صورت اقساط خریداری شده است در صورتی که به عقیده کارشناسان، قیمت اصلی آن در زمان واگذاری چهار هزار میلیارد تومان بوده است. علاوه بر این چاپ آگهی ها در روزنامه هایی که تیراژ مناسبی نداشتند صورت گرفته و در هر دو مناقصه یک شرکت به خصوص برنده شده است. این نماینده مجلس افزود: ۱۱ درصد پتروشیمی باختر در دهم فروردین ماه به عرضه گذاشته شده است، زمانی که ادارات و به نوعی کل کشور در تعطیلات نوروزی به سر می برند و به عقیده من، انتخاب این زمان حاکی از نمایشی بودن این واگذاری است. به طور کلی در سال اول 5۱ درصد از سهام پتروشیمی به یک شرکت خاص واگذار شد و سال بعد ۲۷.۵ درصد از سهام این پتروشیمی به مبلغ ۱۶۷۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است که دوباره همان شرکت برنده مناقصه شده است که این اختلاف قیمت آن هم در یک سال در صورتی که سهام فروخته شده نیز کمتر بوده، مساله بسیار مهمی است.

محمودزاده به برنده شدن یک شرکت خاص در سه دوره مناقصه پتروشیمی باختر اشاره کرد و اظهار داشت: به عقیده نمایندگان مجلس، قیمت گذاری صورت گرفته کارشناسی نبوده و حق دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این میان ضایع شده است، علاوه بر این پتروشیمی مذکور نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از دولت تسهیلات دریافت کرده در حالی که ضامن پرداخت آن پتروشیمی دولتی بوده است. یعنی دولت نزدیک به سه هزار میلیارد تومان هزینه کرده و آن شرکت خاص با ۱۳۰ میلیارد تومان صاحب پتروشیمی باختر شده است! و این به هیچ عنوان توجیح اقتصادی ندارد.

وی روشن شدن نحوه واگذاری این سهام ها را امری مهم خواند و عنوان کرد: در حال حاضر مجلس می خواهد با نظر کارشناسانه و درست، سهام این پتروشیمی را قیمت گذاری کند و ارتباط کارکنان دولت در آن زمان را با بخش خصوصی بررسی کند چرا که مدیرعامل وقت پتروشیمی که پتروشیمی های دولتی را واگذار کرده است، اکنون که بازنشسته شده است خودش مدیرعامل پتروشیمی واگذاری شده است!! لذا باید به این نوع واگذاری ها با دیده شک و تردید نگریست. در حال حاضر بر اساس آیین نامه های موجود، در مجلس قرار است کمیته ای تشکیل شود تا روند واگذاری پتروشیمی باختر مورد بررسی قرار گیرد و امید می رود در بازه زمانی شش ماه آینده سوءاستفاده های صورت گرفته شناسایی شده و با متخلفان برخورد قانونی شود.

در همین حال، سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج در مجلس هم به خبرنگار دانش نفت گفت: هلدینگ پتروشیمی باختر از 9 تا 11 پتروشیمی تشکیل و از اندیمشک شروع شده و تا آذربایجان غربی امتداد می یابد. نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نوار پتروشیمی باختر در حال گسترش به سوی آذربایجان شرقی است، افزود: هلدینگ پتروشیمی باختر بزرگترین خط اتیلن جهان بوده که بیش از هزار و 400 کیلومتر است.

 

تصویب تحقیق و تفحص در دو کمیسیون صنایع و اقتصادی

وی با تاکید بر اینکه در موضوع زمان واگذاری پتروشیمی باختر ابهامات زیادی دارد، ادامه داد: به دلیل ابهامات در واگذاری تحقیق و تفحص از نحوه پتروشیمی باختر کلید خورد و در دو کمیسیون صنایع و اقتصادی تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری تصویب شد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پتروشیمی مرکز اعلام کرد که به دلیل کمبود منابع مالی و برای اینکه بتوان از منابع مالی که از محل واگذاری عاید پتروشیمی مرکز می شود مابقی پتروشیمی ها را سرپا نگه داشت و بدهی را سامان داد پتروشیمی کردستان واگذار شده است.

 

قسط های واگذاری توسط خریدار پرداخت نشده است

وی با بیان اینکه براساس بررسی ها، پتروشیمی به صورت اقساط واگذار و قسط های آن نیز پرداخت نشده است، افزود: این واگذاری هیچ تاثیری در وضعیت مابقی پتروشیمی ها نداشته و کمکی به بهبود فعالیت آنها نکرده است. فرشادان ادامه داد: در ابتدا 40 درصد سهام واگذار شده بود اما در وسط تعطیلات نوروز افزایش سهام صورت گرفته است که این موضوع افزایش سهام نیز ایراد دارد.

 

عدم رعایت منافع بیت المال در واگذاری پتروشیمی

وی با بیان اینکه در این افزایش سهام دولت آسیب دیده است، تاکید کرد: ابهام در واگذاری ها و عدم رعایت منافع بیت المال از محورهای مهم تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری پتروشیمی باختر است. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
گفته می‌شود که در زمان جنگ، با توجه به اهمیت و نقش زمان و تصمیم‌گیری‌های آنی جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، حتی آخرین و پائین‌ترین مهره در سلسله مراتب ارتش که سربازصفر نام دارد، می‌تواند در لحظه، تصمیم گرفته و عمل نماید.
نفت خام، یک ترکیب پیچیده از مواد و هیدروکربن‌های مختلف است که بر اساس نقطه جوش قابل جداسازی است.
طرح پتروشیمی لردگان را در دوران ساخت از نزدیک دیده بودم. مجتمعی محصور شده در دل مجموعه‌ای کوهستانی.

يادداشت
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
گفتمان
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :