Daneshenaft logo
چهارشنبه 23 آبان ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 18 آبان ماه 1397 | کد مطلب : 12459
انفعال در توسعه صنعت پالایشگاهی
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ ایران در اجاره ظرفیت مازاد در خارج کشور کاری نکرده است، دولت خودش را کنار کشیده و می‌گوید بخش خصوصی (داخلی خارجی) وارد شود.

همیشه در بازار نفت طوری نیست که به راحتی نفت ما را بخرند گاهی شرایط پیش می‌آید که فروش نفت در میعانات و نفت‌خام با مشکل مواجه شود. بنابراین کشورهایی که در پالایش سرمایه‌گذاری کرده‌اند دست برتر دارند و بهتر می توانند نفت بفروشند. به همین منظور برخی کشورها توانایی‌های خود را در حوزه پالایشگاهی گسترش دادند و حتی فراتر از ظرفیت شان، پالایشگاه‌های صادراتی ایجاد کردند. برخی از رقبای ما در خارج ازکشور خود نیز در زمینه پالایش سرمایه گذار کردند. عربستان، کویت و امارات علاوه بر ارتقا ظرفیت پالایشی که بیش از نیاز داخلی خودشان و صادرات است، در کشورهای مصرف کننده بزرگ صنعتی سرمایه‌گذاری کردند؛ به این صورت که هم در این کشورها پالایشگاه خریدند و هم در سیستم توزیع بنزین ورود کردند. رقبای ما در فروش نفت خود موفق‌تر هستند، علت این موفقیت این است که هم در داخل و هم در خارج از کشور خود پالایشگاه دارند. البته ممکن است کل یک پالایشگاه را نخریده باشند و فقط سهام غالب را بخرند اما شرط می گذارند که ۱۰۰ درصد نفت خام آن را خودشان تامین کنند. بنابراین دست برتر را در بازار دارند. زیرا با این ابزارها فروش نفت برایشان راحت است. نکته مهم در این بین ورود دولت های این کشورها به صورت فعال به حوزه سرمایه‌گذاری در صنعت پالایشگاهی است؛ دولت ها با ورود به سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های بزرگ دنیا، بازارهای امن و تضمین شده به خود اختصاص داده اند. از آنجایی که عمده فروش ما نفت خام است و در شرایط تحریم با مشکل مواجه می شویم، در تحریم سال ۱۳۹۰، در فروش فرآورده های نفتی مشکلی نداشتیم با اینکه تحریم آن دوره بسیار سخت تر از این دوره بود. تحریم کنونی یک دهم تحریم آن زمان نیست. ولی در واردات بنزین و فروش نفت خام مشکلات زیادی داشتیم. این مساله نشان می دهد ما نیاز به سرمایه‌گذاری و توسعه داریم، زیرا علاوه بر اینکه می توانیم از ارزش افزوده فرآورد های نفتی استفاده کنیم، ورود به بحث پالایشگاه یک کار استراتژیک محسوب می شود و می تواند در فروش نفت خام به ما کمک کند. ما حتی در کارهای عادی مثلا قراردادهای پراسیسینگ و اجاره ظرفیت مازاد در خارج هم کاری نکردیم. دولت ما خودش را کنار می کشد و می گوید بخش خصوصی (داخلی و خارجی) وارد شود. درباره علل سودآور نبودن صنعت پالایشگاهی در کشور بایستی گفت: در پاسخ به سوال اینکه چرا صنعت پالایش در ایران سودآور نیست سیستم های پالایشگاه‌ها باید مرتب روزآوری شود. پالایشگاهی که ۵۰ درصد تولیدش نفت کوره است، نمی تواند سودآور باشد. باید فناوری های آنها به روز شود تا فرآورده مرغوب‌تر و با قیمت بالاتر بدهد. این در حالی است که سرعت برنامه های به روز رسانی بسیار کند است. پالایشگاه‌های ما نیازمند به روزرسانی هستند تا نفت کوره تولید نکنند، پالایشگاه بندرعباس که نوساز است هم در حال حاضر حجم زیادی نفت کوره تولید می‌کند چون تا قرار است در آن قسمت نوآوری انجام شود، گفته می‌شود که بودجه تمام شد یا بودجه کافی نیست. از نظر فنی منطقی نیست فرآورده کم ارزش تولید کنیم. از سویی دیگر سرمایه‌گذاری در این بخش هم زود نتیجه می دهد چون ارزش افزوده بالا دارد. از طرفی، بسیاری از پالایشگاه‌های ما به جز یک یا دو مورد ظاهرا واگذار شده است. سوال این است که همین شستا، تامین اجتماعی، بنیاد مستضعفان و خصولتی ها چرا حاضر نیستند به جای خرید پالایشگاه‌های دولتی، خودشان پالایشگاه تاسیس کنند. آیا به جای فروش این ها بهتر نبود دولت آنها را برای خودش نگه می داشت و خصولتی‌ها خودشان پالایشگاه نو می‌ساختند؟

 

رانت، علت رونق صنعت پتروشیمی

علت این استقبال کم از پالایشگاه‌ها نسبت به پتروشیمی‌ها، در رانتی است که در صنعت پتروشیمی وجود دارد، دولت به پتروشیمی ها خوراک را ارزان و نزدیک به رایگان می‌دهد بنابراین هر چند تولید کند است اما اگر با همان قیمتی که به ترکیه گاز می فروشیم، به پتروشیمی‌ها می‌فروختیم، مشخص می‌شد که چند پتروشیمی سودآور هستند. از طرفی طبق قانون برنامه هر سال می گویند باید نفت خام را به قیمت نزدیک به فوت خلیج فارس به پالایشگاه‌ها فروخت؛ پس طبیعی است که پالایشگاه‌ها سودآوری کمتری داشته باشند. درباره وجود پول در دست مردم برای حل مشکل منابع تاسیس پالایشگاه بایستی توضیح داد: نقدینگی دست مردم نیست بلکه در بانک ها است. بانک‌ها هم در اختیار نظام هستند و ما از طریق بانک‌ها می‌توانیم پول‌ها را در جایی که می‌خواهیم وارد کنیم. به این ترتیب اگر بانک‌ها استقبال کنند اجرای پروژه تسریع می‌شود.

 

بانک ها پای کار بیایند

ما باید بانک‌ها، شستا، بنیاد مستضعفین را پای کار بیاوریم و اینکه انتظار داشته باشیم مردم تزریق سرمایه کنند تا پالایشگاه ساخته شود، امری زمان بر است و به عنوان راهکار فوری نمی شود به آن نگریست، اما اگر ظرفیت اضافی  پالایشگاه‌ها را در خارج اجاره کنیم راه‌حل فوری برای حل مشکل تحریم است و چون ما با آن پالایشگاه قرارداد داریم، مشکلی برای انتقال نفت‌خام نداریم. ما ۱۵ الی ۱۶ سال به بخش خصوصی مجوز پالایشگاه دادیم اما کدام مجوز به نتیجه رسید، آیا این مدت کافی نیست که ثابت شود از این راه به نتیجه نمی‌رسیم و باید سیاست‌ها عوض‌شود. بنابراین دولت و مجلس باید وارد عمل شوند در غیر این صورت هم از ارزش افزوده محروم می‌شویم، هم در شرایط تحریم فشار زیادی را متحمل می‌شویم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
تحلیلگران گلدمن: درحالی که گزارش‌های متعدد میزان ذخایر انبارهای نفت در ماه اکتبر نشان می‌داد میزان ذخایر نفت جهان در حال افت است و با تداوم کاهش صادرات ایران، ما معتقدیم که در ماه نوامبر بازارهای جهانی نفت با کسری عرضه روبرو خواهند شد و قیمت‌ها دوباره صعودی خواهند شد.
مهندس صفرعلی بابایی، نایب رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی/ یکی از ارزشمندترین خدمات شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در کشور و به ویژه در صنعت پتروشیمی، توانمندسازی نیروهای بومی و اشتغال‌زایی در مناطق عملیاتی (ماهشهر، عسلویه و شهرستان‌های دیگر) بوده است.
دولت آمریکا بر خلاف سیاست‌های اعلامی ۶ ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور، در آستانه اجرایی شدن تحریم نفتی ایران، مجبور به معاف کردن بسیاری از کشورها از شمول تحریم نفت ایران شد.

يادداشت
در سه ماه گذشته طرح‎های پیشنهادی توسعه میدان سوسنگرد، طرح‎ توسعه پیشنهادی سه میدان چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق، طرح توسعه مخازن کنگان و دالان میدان گازی پارس شمالی، طرح‌ توسعه میدان اسفندیار و طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان‌های سپهر و جفیر در کمیته مشاوران مدیریت مخازن مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر مهدخت ذاکری، مدیر بین‌الملل ستاد انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری/ عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی را می‌توان یکی از رویدادهای بااهمیت در عرصه تحولات اخیر بازار انرژی قلمداد کرد.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ ایران در اجاره ظرفیت مازاد در خارج کشور کاری نکرده است، دولت خودش را کنار کشیده و می‌گوید بخش خصوصی (داخلی خارجی) وارد شود.
دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و دبیر کارگروه ملی زلزله/ در حالی بر اساس داده‌های شبکه لرزه‌نگاری کشور در یک ماه اخیر 8 رخداد لرزه‌ای در منطقه عسلویه رخ داد که مشاهده های میدانی حکایت از عدم آمادگی مدیران برای مقاوم‌سازی مجتمع‌ها و آسیب‌پذیری سازه‌ها در برابر زلزله دارد.
علی حسینی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس/ هلدینگ‌های پتروشیمی با توجه به ظرفیت‌های موجود شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی می‌توانند مسیر توسعه این صنعت را شتاب بخشند.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :