Daneshenaft logo
یکشنبه 22 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 18 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23097
ثبت رکورد کار بدون حادثه در شرکت نفت فلات قاره ایران


رییس بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت نفت فلات قاره ضمن ارائه گزارشی از اقدام‌های این شرکت در حوزه HSE از ثبت ۷۰ میلیون نفر ساعت کارکرد بدون حادثه در این شرکت خبر داد.

به گزارش شانا، ایمان شیریان‌پور از ثبت رکوردی بی‌سابقه در شرکت نفت فلات قاره پیرامون شاخص مبتنی بر کارکرد بدون حادثه خبر داد و با بیان اینکه در چهار سال گذشته، ۷۰ میلیون نفرساعت کارکرد بدون حادثه عملیاتی و فرآیندی منجر به فوت در این شرکت ثبت شده است، گفت: امیدواریم بتوانیم این رکورد را به ۱۰۰ میلیون نفر ساعت برسانیم.

وی در ادامه به ارائه گزارشی اجمالی از انجام طرح‌ها و پروژه‌های محیط‌زیستی شرکت نفت فلات قاره ایران پرداخت و تصریح کرد: طرح زیست‌محیطی جمع‌آوری پیت‌های نفتی که با هدف مدیریت پساب‌های صنعتی در منطقه خارگ و لاوان در حال انجام است از جمله مهم‌ترین طرح‌های حوزه زیست‌محیطی شرکت نفت فلات قاره است که با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت دنبال می‌شود.

رییس بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در توضیح پروژه بازیافت لجن‌های نفتی و پاک‌سازی خاک‌های آلوده در مناطق عملیاتی گفت: پیت‌های بزرگ نفتی مانند لکه‌های بزرگ سیاه رنگی هستند که در بعضی مکان‌ها در مناطق عملیاتی دیده می‌شوند. بر اساس پروژه‌های تعریف شده که در حال اجراست پس از جمع‌آوری و تخلیه نفت موجود در چاله‌ها، خاک‌های آلوده آن زیست‌پالایی و گیاه‌پالایی می‌شود و سلج‌های نفتی (Sludge) باقی‌مانده مطابق دستورعمل جامع ابلاغی مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل (HSE) شرکت ملی نفت ایران، برای فروش به مزایده گذاشته می‌شود.

 

استقرار سامانه تصفیه پساب صنعتی در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران

شیریان‌پور بر لزوم هماهنگی فعالیت‌های این شرکت با الزام‌ها و قوانین زیست‌محیطی تاکید کرد و از ارتقا، استقرار و بهینه‌سازی سامانه تصفیه پساب صنعتی (CFU) در همه مناطق عملیاتی تحت مدیریت این شرکت خبر داد و گفت: شرکت نفت فلات قاره ایران از ۱۰ سال گذشته تا امروز به عنوان شرکت پیشرو در زمینه ارتقای تصفیه پساب صنعتی فعال بوده است.

وی هدف از استقرار و راه‌اندازی سامانه CFU یا خروجی تصفیه پساب صنعتی را استانداردسازی ارسال آب‌های خروجی به دریا یا چاه‌های دفعی دانست و افزود: سامانه‌های CFU پساب با توجه به تغییر شرایط مخازن نفتی و سختگیرانه‌تر شدن قوانین سازمان محیط‌زیست، نیازمند ارتقا و بهینه‌سازی تصفیه تکمیلی هم به لحاظ فیزیکی و هم شیمیایی است تا این سامانه‌ها به حداقل استاندارد لازم برای تخلیه به دریا دست یابند.

به گفته رییس HSE شرکت نفت فلات قاره ایران، طرح جمع‌آوری گازهای همراه در جزایر خارگ و سیری از سال‌های گذشته اجرا شده که با توجه به محدودیت‌های موجود، امید است تا دو سال آینده کارخانه ان‌جی‌ال خارگ نیز راه‌اندازی شود که در آن زمان دیگر گازهای سوزانده شده در میدان‌های خارگ و بهرگان نخواهیم داشت.

شیریان‌پور انجام پروژه‌های تعمیراتی و نوسازی برخی خطوط لوله دریایی در میدان‌های مناطق عملیاتی، انجام پروژه تقویت مدیریت زیست‌محیطی صنایع نفتی در خلیج فارس و نواحی ساحلی همکاری اداره کل بهداشت، ایمنی و محیط زیست وزارت نفت و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) در منطقه خارگ، بازسازی و نوسازی تعدادی از سیستم‌های فرسوده خطوط لوله انتقال گاز ظروف کارخانجات بهره‌برداری خشکی منطقه خارگ به مشعل و نصب مخزن قطره‌گیر و انجام خوداظهاری زیست‌محیطی طی قرارداد با آزمایشگاه معتمد محیط زیست و ارائه گزارش به اداره کل محیط زیست استان‌های بوشهر و هرمزگان به‌صورت فصلی را از دیگر اقدام‌های شرکت نفت فلات قاره ایران پیرامون مقوله محیط زیست برشمرد.

 

مدیریت ریزش‌های منابع هیدروکربوری

در ادامه علیرضا کاظمی‌صادقی، رییس محیط زیست شرکت نفت فلات قاره ایران به دیگر طرح‌ها و پروژه‌های زیست محیطی این شرکت اشاره کرد و گفت: موضوع مدیریت ریزش‌های منابع هیدروکربوری از جمله اهداف زیست محیطی این شرکت است که مقابله با سوانح زیست محیطی و گزارش‌دهی درخصوص حوادث زیست‌محیطی از محورهای اصلی مدیریت ریزش‌های نفتی را تشکیل می‌دهد.

وی به‌کارگیری و راهبری دو فروند شناور OSRV چندمنظوره برای آمادگی در شرایط اضطراری مقابله با آلودگی‌های نفتی در مناطق عملیاتی، تامین تجهیزات و ادوات مقابله با آلودگی‌های نفتی و همچنین پروژه جامع استقرار سیستم‌های پایش از راه دور در سکوهای دریایی برای گزارش‌دهی حوادث زیست‌ محیطی را از جمله برنامه‌های عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران پیرامون موضوع مدیریت ریزش‌های منابع هیدروکربوری برشمرد.

وی به ساخت و بهره‌برداری از کارخانه NGL در منطقه خارگ و سیری اشاره و از آن به عنوان مهم‌ترین پروژه‌های زیست محیطی شرکت نفت فلات قاره ایران یاد کرد و افزود: در سال‌های گذشته پروژه‌های مهمی نظیر ساخت و بهره‌برداری از کارخانه ان‌جی‌ال سیری و خارگ برای جمع‌آوری بخش عمده‌ای از گازهای همراه اجرا شده که افزون بر صرفه اقتصادی، نقش مهمی در کاهش آلودگی محیط زیست این مناطق داشته است.

کاظمی‌صادقی تصریح کرد: نظارت بر ملاحظات زیست‌محیطی و ارزیابی اثرات آن از جمله محورهای اصلی موضوع مدیریت مخاطرات محیط زیستی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای شرکت نفت فلات قاره ایران است که بازدید دوره‌ای از مناطق عملیاتی این شرکت و ممیزی زیست‌محیطی سالانه آن هم به‌صورت هر سه ماه یک بار از برنامه‌های عملیاتی این امور است که در این حوزه دنبال می‌شود.

 

راه‌اندازی سامانه‌های پایش برخط (آنلاین) از مردادماه ۹۸

رییس محیط زیست شرکت نفت فلات قاره ایران از راه‌اندازی سامانه‌های پایش برخط (آنلاین) خروجی دودکش‌ها و پساب‌های صنعتی از مردادماه امسال خبر داد و گفت: طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، مطالعات اولیه طرح پایش آنلاین سامانه آلودگی و مانیتورینگ پساب‌ها با توجه به شرایط مناطق انجام شده است که به‌زودی به صورت پایلوت عملیاتی خواهد شد.

به گفته وی، کنترل آلودگی خاک و مدیریت پسماند از طریق پاکسازی خاک‌های آلوده به ترکیبات نفتی در بستر حوضچه‌های پساب کارخانجات ابوذر، فروزان، درود ۱ و ۲ در منطقه خارگ، پروژه مدیریت و لجن‌زدایی، لایروبی و پاکسازی حوضچه‌های اسکیمر در جزیره لاوان و جمع‌آوری، انتقال و بازیافت آنها، برنامه جامع پاکسازی سطح جزایر لاوان و سیری از نخاله‌های ساختمانی و برقراری مدیریت پسماند از طریق تفکیک در مبدأ و جمع‌آوری، انتقال، بازیافت و امحای آنها نیز از سوی این واحد تاکنون انجام شده است.

 

ضرورت ایجاد سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) در شرکت‌ها

در ادامه شیریان‌پور بر ضرورت ایجاد سیستم مدیریت یکپارچه (IMS)، ممیزی و نگهداشت آن در همه مناطق عملیاتی تاکید کرد و گفت: نزدیک به ۱۵ سال است که سیستم مدیریت یکپارچه در شرکت نفت فلات قاره ایران عملیاتی است، هرچند شناخت کامل و لزوما مثبتی به این مقوله وجود ندارد، اما به اعتقاد بنده کارایی و اثر بخشی آن حائز اهمیت است.

 

وی ادامه داد: اگر ما به دنبال استقرار سیستم مدیریت HSE در شرکت‌ها هستیم باید گفت پایه و مبنای اصلی آن می‌تواند از سیستم (IMS) نشات ‌گیرد و اگر شرکتی موفق به دریافت گواهینامه (IMS) نشود، قطعا در موضوع استقرار سیستم مدیریت HSE با چالش‌ روبه‌رو است.

وی نبود فناوری و تجهیزات سخت‌افزاری پیشرفته را از جمله تنگناهای موجود به منظور عدم کارایی و اثربخشی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) دانست و اذعان کرد: اگر فرآیندها اصلاح نشود و تجهیزات لازم نیز روزآمد نشوند آنگاه می‌توان ادعا کرد سیستم مدیریت یکپارچه اثربخش نبوده، اما این موضوع به معنای نفی الزام استقرار این‌گونه سیستم‌ها در شرکت‌های نفت ‌و گاز نیست.

 

عزم شرکت نفت فلات قاره ایران برای برنامه‌ریزی و تطابق با استانداردهای بین‌المللی

رییس HSE شرکت نفت فلات قاره ایران ضعف در انجام عملیات تست و بازرسی، عدم کفایت تعمیرات دوره‌ای و نگهداری‌های لازم و کمبود نیروی انسانی در بخش HSE را از جمله معضلاتی دانست که بیشترین موانع را در مسیر تحقق و استانداردسازی تاسیسات شرکت نفت فلات قاره ایران ایجاد می‌کنند.

شیریان‌پور افزود: طبق بازرسی‌های ایمنی و برآوردهای انجام شده از سوی مشاوران صاحب سبک و معتبر داخلی و بین‌المللی، وضع سیستم‌های ایمنی ۴۵ درصد از تاسیسات این شرکت رضایت‌بخش است و با مفاد استانداردهای جهانی هم‌خوانی لازم را دارد و اصطلاحا در وضعیت سبز قرار دارد، این در حالی است که ۱۵ درصد تاسیسات این شرکت از نظر سیستم‌های ایمنی با آخرین ویرایش استانداردهای بین‌المللی تطابق نداشته و در وضعیت قرمز است و به پیگیری فوری نیاز دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه سایر تاسیسات در شرکت نفت فلات قاره ایران (۴۰ درصد) از نظر سیستم‌های ایمنی مورد نظر در طراحی‌های اولیه با استانداردهای جهانی هم‌خوانی داشته‌اند، افزود: این سیستم‌ها در حال حاضر اصطلاحا در وضعیت زرد هستند و در صورت عدم توجه به حفظ، نگهداشت و تعمیرات پیشگیرانه، از شرایط استاندارد فاصله می‌گیرند و وارد وضعیت قرمز می‌شوند.

 

استقرار سامانه مدیریت بحران در منطقه سیری دنبال می‌شود

رییس HSE شرکت نفت فلات قاره ایران در ادامه به اقدام‌های این شرکت در حوزه ایمنی و پیشگیری اشاره کرد و گفت: با همکاری شرکت‌ DNV نروژ، ۶ شاخص مهم HSE در شرکت نفت فلات قاره ایران که نیازمند ارتقا و بهبود هستند استخراج شد که شامل مدیریت ریسک، طرح واکنش در شرایط اضطراری(ERP) ، مدیریت HSE پیمانکاران، بازخوانی و درس‌آموزی از حوادث (LEARNINIG FROM EVENTS)، سیستم‌های تعمیرات پیشگیرانه (PM) و تعهد و رهبری مدیران ارشد سازمان است.

شیریان‌پور با اشاره به راه‌اندازی سامانه مدیریت بحران در شرکت نفت فلات قاره ایران افزود: سامانه جامع مدیریت بحران با همکاری دانشگاه صنعتی شریف در منطقه سیری در حال پیاده‌سازی است که این سامانه نرم‌افزاری قابلیت‌های بالایی دارد.

 وی پروژه طراحی، خرید، نصب و راه‌اندازی دو دستگاه پمپ آتش‌نشانی با ظرفیت بالای ۵۰.۰۰۰ LPM برای مناطق سیری و لاوان را از دیگر اقدام‌های شاخص در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی برشمرد و اظهار کرد: این پروژه مطابق با آخرین استاندارد و تکنولوژی‌های روز به منظور صیانت از مخازن ذخیره نفت خام دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه تهیه شناسنامه و پیگیری خرید یک دستگاه خودروی آتش‌نشانی تاسیساتی برای استقرار در پالایشگاه گاز هنگام در منطقه قشم و خرید قطعات یدکی ضروری خودروهای آتش‌نشانی فرودگاهی و تاسیساتی مناطق عملیاتی انجام شده است، گفت: پیگیری و بررسی اسناد و مدارک فنی درباره خرید دو دستگاه پمپ آتش‌نشانی اسکله خارگ، تهیه شناسنامه و پیگیری خرید یک دستگاه تریلر پمپ برای منطقه سیری، خرید هفت دستگاه خودروی آتش‌نشانی برای مناطق عملیاتی، پروژه‌های F&G  قشم، اسکله بوشهر، اسکله نخیلو، سکوی رسالت، سکوی رشادت، پروژه F&G و ارتقای ایمنی ساختمان ستاد، ارتقای سامانه‌های F&G و ESD  سکوی سلمان، خرید تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی هلی‌دک سکوهای عملیاتی و ... از دیگر پروژه‌های در دست اجرا و اقدام  HSE است.

به گفته وی، ارتقای ایمنی مخازن راهبردی ذخیره نفت‌خام در مناطق عملیاتی شامل نصب سامانه همبندسازی RBC و سامانه ارت مخازن، پیگیری خرید و نصب سامانه فوم‌ساز مخازن (فوم‌دوزینگ) در مناطق عملیاتی، انجام دو مرحله مانور مهار آتش و تخلیه اضطراری نفرات ساختمان مرکزی ستاد با همکاری نفرات سازمان ایمنی و آتش‌نشانی شهرداری تهران از اقدام‌های این واحد در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی بوده است.

شیریان‌پور همچنین از ساخت چند انیمیشن با بهره‌گیری از الگوی تحلیل حوادث و بازخوانی حادثه گروه ایمنی CSB و مشاوران معتبر داخلی برای نخستین‌بار در حوزه نفت خبر داد و افزود: با بازخوانی برخی حوادث در شرکت نفت فلات قاره ایران، اقدام به ساخت مستندها کردیم، هرچند شرکت‌های پتروشیمی این کار را پیش از ما انجام داده‌اند، اما در همه شرکت‌های تابع حوزه نفت این اقدام برای نخستین‌بار آن هم از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران انجام شد.

 

اقدام‌های شرکت نفت فلات قاره ایران در حوزه پدافند غیرعامل

رییس HSE شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل نیز اقدام‌های ارزشمندی از سوی این واحد انجام شده است، گفت: به‌کارگیری خدمات سرویس مقابله با گاز H₂S به صورت اجاره‌ای در سکوهای نفتی، گازی و دکل‌ها، همچنین تاسیسات خشکی نفتی و گازی که در مواجهه با میزان مخاطره‌آمیز گاز هیدروژن سولفوره هستند، پیگیری اجرای پروژه خرید اقلام و تجهیزات سرویس ویژه مقابله با گاز H₂S از طریق مدیریت مهندسی ساختمان برای جایگزینی با سامانه‌های اجاره‌ای، پروژه نصب و استقرار سامانه مدیریت بحران (سامان) در ساختمان خاکزاد و تاسیسات تقویت فشار گاز و صادرات گاز سیری از جمله اقدام‌های راهبردی در این حوزه است.

وی یادآور شد: تهیه سند بالادستی CMP، تهیه طرح واکنش در شرایط اضطراری ERP و پروژه انجام مطالعات جامع و مفهومی در حوزه پدافند غیرعامل در مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران از دیگر اقدام‌های انجام شده است.

شیریان‌پور ادامه داد: در همین زمینه، اقدام‌های دیگری از جمله تهیه اسناد و مدارک مهندسی پروژه به‌کارگیری سامانه‌های مهار آتش Mega Flow برای مخازن ذخیره نفت‌خام در حالتFull Surface Fire، پیگیری تغییر کاربری یکی از شناورهای Crew Boat به شناور آمبولانس برای انتقال مصدوم از طریق مدیریت امور تولید و پزشک مشاور و اعمال نظرات فنی و عالیه HSE طرح‌های توسعه‌ای از جمله در پروژه‌های حفاری و تکمیل چاه‌های میدان‌های سیوند، دنا و اسفند (پروژه EPDF سیری) در این زمینه در دستور کار است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران در کنار رکود اقتصادی که کل دنیا با آن درگیر است معضل دیگری به نام تحریم را نیز تجربه می‌کند، لذا طبیعی است که ما نتوانیم مانند کشوری که در شرایط عادی قرار دارد اقدام به فروش نفت کنیم ولی راه‌هایی وجود دارد که ایران در این شرایط نیز می‌تواند صادرات نفت داشته باشد.
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی// خبر خوش اینکه سرانجام احداث پایانه صادرات نفتی ایران در سواحل جاسک در مکران آغاز شد. پس‌ از قریب به چهار دهه گفت‌وگوی ملی، با اجرای یک خط لوله صادراتی از تلمبه‌خانه‌های گوره بوشهر در نزدیکی جزیره خارک به جاسک فعلاً امکان روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت، خارج از تنگه هرمز، برای ایران فراهم می‌شود.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :