Daneshenaft logo
شنبه 23 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
جمعه 21 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23180
سهام پتروشیمی نوری روز شنبه عرضه می‌شود؛
اوج هیجان در بورس


عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس، روز شنبه ۲۲ تیرماه انجام می‌شود و ناظران معتقدند؛ همزمان با عرضه سهام پتروشیمی نوری شاهد اوج هیجان در بورس باشیم.

در همین حال، جواد گلی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل این شرکت با اشاره به سیاست هلدینگ خلیج فارس مبنی بر عرضه سهام شرکت‌های تابعه این هلدینگ به بورس گفت: بر اساس همین سیاست، تلاش‌ها برای عرضه سهام پتروشیمی نوری به بازار بورس از پارسال آغاز شد. وی‌ افزود: با برطرف شدن موانع و با تلاش معاونت مالی و سرمایه‌گذاری شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مدیران پتروشیمی نوری و سازمان بورس و اوراق بهادار، امروز شنبه سهام نوری به بورس عرضه می‌شود. بر این اساس، تعداد ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی نوری به عنوان پانصدوبیست‌وچهارمین شرکت پذیرفته شده برای نخستین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش «محصولات شیمیایی» گروه «تولید مواد شیمیایی پایه» و طبقه «تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود» در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد «نوری» به شیوه ثبت سفارش برای کشف قیمت عرضه خواهد شد. در همین حال، جلسه معرفی شرکت پتروشیمی نوری که بعداز ظهر روز سه‌شنبه گذشته با حضور اصحاب رسانه در مکان هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد، با استقبال غافلگیر کننده فعالان بازار سرمایه، مدیران سرمایه‌گذاری و سهامداران روبرو و منجر به ایستاده دنبال کردن این مراسم توسط برخی از حاضرین شد. مدیران عامل پتروشیمی نوری، مدبران اقتصاد و معاون مالی هلدینگ «فارس» ضمن اعلام آخرین اطلاعات مالی و عملکردی از علت بالا بودن قیمت سهم، پیش‌بینی سود، زمان مجمع، پرداخت سود و اثر نرخ تسعیر ارز و خوراک بر روی سهم خبر دادند.

مزایای رقابتی

تقی صانعی، مدیرعامل پتروشیمی نوری با بیان اینکه شرکت در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی پارس واقع شده، گفت: وجود دو اسکله اختصاصی برای بارگیری محصولات صادراتی (شمول 60 درصد از محصولات و لزوم بارگیری 15 کشتی در ماه)، دسترسی آسان به خوراک به واسطه وصل شدن به 13 پالایشگاه پارس جنوبی و معافیت از پرداخت ارزش افزوده روی خوراک را می‌توان از مزایای رقابتی این شرکت نام برد.

محصولات اصلی و فرعی

وی افزود: خوراک این شرکت شامل 4.5 میلیون تن میعانات گازی و 270 هزار تن بنزین پیرولیز است که میعانات از 13 پالایشگاه پارس جنوبی و بنزین پیرولیز از پتروشیمی جم تامین می‌شود. پارازایلین،بنزن و اورتوزایلین هر کدام به ترتیب با ظرفیت 750، 330 و 80 هزار تن در سال جزو محصولات اصلی آروماتیک و هیدروکربن‌های سنگین و سبک، آروماتیک سنگین، رافینیت، گاز مایع، برش پنتان و نفتای سبک جزو 6 محصول فرعی با مجموع ظرفیت تولید 3.3 میلیون تن در سال بشمار می‌روند. این مقام مسئول ادامه داد: 50 درصد پارازایلین تولیدی فعلا برای پتروشیمی تندگویان جهت تولید پت ارسال می‌شود و بیش از 50 درصد دیگر صادر می شود. رافینت، محصولات سبک، گازمایع پنتان ضمن مصرف داخلی، هم صادر شده و هم به پتروشیمی جم جهت تولید پلیمرهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ارسال می شود. بنزن هم برای ساخت مونومر استایلن به پتروشیمی پارس با لوله منتقل می‌شود ضمن اینکه بقیه محصولات از جمله اورتوزایلین صرف مصرف داخلی، ارائه در بورس کالا و انرژی و صادرات می‌شود. صانعی با اشاره به اینکه شرکت در حال طی کردن سومین برنامه استراتژیک است، گفت: کلیه فرایندهای مدیریتی، بازرگانی، مالی‌، انسانی، تولید، HSE بصورت سیستماتیک و در چارچوب یک برنامه استراتژیک حرکت می‌کند و روند پیشرفت آنها بر اساس شاخص‌های کلیدی و غیرکلیدی کنترل و هر سه ماه یک بار شاخص‌ها تجزیه و تحلیل می‌شود بطوری که اگر نقصانی وجود داشته باشد،مشخص و نسبت به رفع مشکل اقدام می‌شود.

عملکرد تولید و فروش

وی درخصوص عملکرد تولید و فروش گفت: 95 درصد از طراحی و 98 درصد از برنامه های تولید طی سال گذشته انجام شده که نسبت به سال ماقبل از آن با کاهش مواجه شده و دلیل آن به تعمیرات اساسی بعضی از واحدها به مدت 4 ماهه برمی گردد.همچنین عملکرد فروش در سال 97 با صادرات 59 درصدی محصولات، 36 درصدی بین مجتمعی و مصرف 5 درصدی در دو بورس کالا و انرژی همراه شده است. مدیرعامل پتروشیمی نوری با اشاره به ظرفیت اسمی تولید 4.4 میلیون تنی محصول در سال گفت: در سال گذشته به میزان 2 میلیون تن صادرات و 1.7 میلیون تن مصرف داخلی و در بودجه 2.6 هزارتن صادراتی و 1.6 میلیون تن داخلی بوده و از نظر ریالی 55 درصد از فروش‌ها بر اثر صادرات بوده است.

مهمترین دستاوردها

صانعی درخصوص مهمترین دستاوردهای سال 97 گفت: افتتاح و بهره برداری از واحد برش سبک که از این طریق مقداری زیادی از ضرر جبران شد، انجام پروژه ارتقا پارازایلین باتوجه به دو برابری قیمت آن نسبت به نفتا جهت سوددهی بیشتر، رفع مغایرت‌ها با شرکت ملی نفت درباره بحث قیمت‌، پیگیری دریافت مطالبات از شرکت بازرگانی،در دست اقدام بودن تکلیف اسناد مالکیت اراضی مجتمع و برطرف شدن تعدیل تاثیر مطالبات با هلدینگ از جمله مهمترین دستاوردها می‌توان نام برد.

طرح‌های توسعه‌ای

وی درباره طرح‌های توسعه‌ای جهت ادامه فعالیت گفت: طرح‌های جداسازی  C5از ترکیبات سبک،ارتقا واحد تولید پارازایلین که هردو به بهره‌برداری رسیده، شیرین سازی ترکیبات سنگین که در مرحله مناقصه وجود دارد، جداسازی نرمال پارافین‌ها ازترکیبات سنگین، شیرین‌سازی گاز فلر که این طرح نیز در مرحله مناقصه است. ایزومریزاسیون برش سبک و تبدیل به محصولی با اکتان بالا، ایزومرایزیسیون ترکیبات رافینت، تولید نرمال هگزان پلیمر گرید، پروژه بومی‌سازی کاتالیست جاذب‌ها و جداسازی ترکیبات با ارزش اتیل بنزن و متا زایلین هم از طرح‌های توسعه‌ای در دست بررسی است.

علت گرانی قیمت سهم

این مقام مسئول در خصوص علت گران بودن قیمت سهم گفت: سوال: در سال 97 در شرایطی بودیم که متوسط تولید 730 تن بود اما سال جاری این ظرفیت سه برابر شده است . در سال گذشته به مدت 4 ماه تولید نداشتیم ولی اکنون در 100 درصد ظرفیت هستیم . طی دو ماه لاتن را از 18 به 13 درصد رساندیم و 94 درصد سود را پوشش دادیم‌.

پیش‌بینی سود 98، سیاست تقسیم سود، زمان مجمع و پرداخت سود

صانعی از براورد سود 1.6 هزار میلیارد تومانی برای سال 98 خبر داد که در سه ماهه ابتدایی سال جاری تقریباً 370 میلیارد تومان این سود تحقق یافته و بدون تسعیر نرخ ارز در نظر گرفته شده است. سیاست تقسیم سود بر اساس 90 درصد پیشنهاد شده که پس از عرضه اولیه و در 31 تیرماه مجمع سالانه برگزار خواهد شد همچنین یک ماه پس از برگزاری مجمع پرداخت سود به سهامداران انجام خواهد شد.

پیش بینی رکورد شکنی حجم عرضه و تعداد خریداران

جواد عشقی نژاد، مدیرعامل شرکت مدبران اقتصاد نیز ضمن اشاره به سه عرضه موفق «پارس، نوین و فجر» توسط هلدینگ گفت: نوع قیمت ،روند عملکردی، حمایت از سهام این سه شرکت، رفتاری که بازار نسبت به ان نشان داد و سودآوری که برای سهامداران خرد و حقوقی‌های مختلف داشت، نشان دهنده نوع نگاه «فارس» در عرضه های گذشته بوده و همان روند برای پتروشیمی نوری پیش رو است که ادامه خواهیم داد.وی افزود: به هر حال آخرین عرضه هلدینگ، پتروشیمی پارس بود با مشارکت 182 هزار نفر بود و در عرضه شرکت پلی پروپیلن جم به عنوان آخرین عرضه بزرگ بازار سرمایه نیز 468 نفر مشارکت داشتند.براین اساس، پیش‌بینی می‌شود روز شنبه علاوه بر رکوردشکنی حجم عرضه از نظر تعداد سهامداران هم رکوردی حاصل شود. تمامیت هدف هلدینگ شفاف‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها از روش عرضه سهام در بازار سرمایه بوده که از سال گذشته وعده واگذاری سهام آنها را داده است.

ارزش‌گذاری و مقایسه با «شبندر و شبریز»

سعید محبی فرد، معاون مالی و سرمایه‌گذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس درخصص ارزش‌گذاری این مجموعه و مقایسه این مجموعه پتروپالایشگاهی با ارزش شرکت های مشابه گفت: پتروشیمی نوری با ظرفیت 120 هزار بشکه بیشتر از پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت 320 هزار بشکه و 212 میلیارد تومان ارزش بازار و پالایشگاه تبریز با ظرفیت 110 هزار بشکه و ارزش بازار 10.1 هزار میلیارد تومان و با قیمت 9.6 هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده  که البته ارزان تر هم در بازار با قیمت 9.3 هزار میلیارد تومان عرضه می کنیم.

اثر نرخ تسعیر ارز و خوراک بر  روی هر سهم

وی درباره عوامل تاثیرگذار بر تصمیم گیری انتخاب این سهم افزود: نرخ تسعیر ارز در ارزش گذاری 10 هزار تومان دیده شده و باتوجه به فروش 11300 تومانی ارز در سامانه نیما طی هفته گذشته،افزایش هر هزار تومان در قیمت ارز بر ارزش هر سهم "نوری" 500 تومان افزوده می شود. این مقام مسئول با بیان اینکه ظرفیت تولید در سال جاری بر روی 90 درصد براورد شده ،ادامه داد: آمار و اطلاعات حکایت از این دارد که طی سه ماهه نخست سال بیش از 100 درصد تولید داشتیم اما برای سال 99 این ظرفیت 100 درصد دیده شده است.همچنین هر یک درصدی که قیمت خوراک کاهش پیدا کند، 700 تومان بر ارزش شرکت و 233 تومان به ازای هرسهم اضافه می‌شود بنابراین اگر امکان دریافت درصد بیشتری از خوراک با قیمت پایین‌تر میسر شود، اثر آن بسیار قابل ملاحظه خواهد بود. محبی‌فرد گفت: آخرین ارزش جایگزینی نوری حدود 1.2 میلیارد یورو است که در صورت محاسبه آن با بهره زمان ساخت به عدد مناسبی خواهید رسید. سابقه هلدینگ در بازار سرمایه کاملا مشخص و قطع به یقین سهمی ارزشمند است که می تواند ضمن تحت تاثیر قرار دادن بازار، سهامداران را راضی نگه دارد. قیمت سهم عادلانه است و علی‌رغم فشار سازمان بورس معتقدیم قیمت واقعی بیش از ارزش‌گذاری است اما جای رشد دارد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با کاهش درآمدهای نفتی و پیش‌بینی‌های انجام شده درآمد نفت و گاز در سال آینده به ۲۲.۲ میلیارد دلار می‌رسد.
با بررسی اجمالی زمینه‌های پیشرفت کشورهای توسعه یافته، نکته مهمی که در آن نمایان است، نقش و اهمیت بومی‌سازی و تعامل صنعت و دانشگاه در راستای حل مشکلات و مسائل آن کشورهاست.
با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان «سال رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری - خوزستان به عنوان یكی از مهمترین رویدادهای عرصه صنعت نفت و حمایت از ساخت داخل کشور، فرصتی مغتنم جهت تحقق این شعار متعالی و ایجاد هر چه بیشتر رونق تولید در حوزه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و حفاری می باشد.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :