Daneshenaft logo
دوشنبه 28 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 21 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23186
نقشه بعدی اوپک برای زورآزمایی با شیل آمریکا


اوپک و متحدانش هفته گذشته در نشستی که یکی از آرام‌ترین دیدارهای این گروه در سال‌های اخیر بود، با اشاره به وجود مازاد عرضه در بازار و رشد ضعیف تقاضا، توافق کاهش تولید نفت را تا پایان مارس سال ۲۰۲۰ تمدید کردند.

مأموریت اوپک برای پایین بردن سطح ذخایر نفت اگر موفقیت‌آمیز بود به قیمت‌های بالاتر نفت منجر می‌شود که اعضای اوپک برای متعادل کردن بودجه خود به آن نیاز دارند زیرا اکثر آنها به صادرات نفت متکی هستند.با این حال قیمت‌های بالاتر نفت ناخواسته به رشد تولید نفت شیل آمریکا کمک کرده و عمده نفتی که اوپک از بازار حذف کرده است را جبران می‌کند.به نظر می‌رسد که اوپک فعلاً به قیمت‌های بالاتر نفت فکر می‌کند و بعداً درباره پس گرفتن سهم بازارش فکری خواهد کرد.در حال حاضر اوپک و شرکایش شامل روسیه که در توافق کاهش تولید مشارکت دارند به کاهش سطح ذخایر و تقویت قیمت‌ها متمرکز شده‌اند حتی اگر این اقدام به معنای از دست دادن سهم بازار باشد. طبق برآورد بلومبرگ نیوز، سهم اوپک از تولید جهانی نفت برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱ به پایین ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.اما تحلیلگران بانک جی پی مورگان معتقدند کارت عبور آزاد اوپک به شیل دیری نخواهد کشید و در میان مدت این گروه سهم بازارش را از شیل آمریکا پس می‌گیرد. کریستین مالک، مدیر تحقیقات نفت و گاز خاورمیانه در جی پی مورگان در این باره به شبکه سی ان بی سی گفت: سعودی‌ها و اوپک قصد دارند از نفت پشتیبانی کنند در حالی که به دلیل وعده‌های رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌ای که داده‌اند تحت فشار قرار دارند. وی در ادامه افزود: این گروه فعلاً به فکر تقویت قیمت‌های نفت است اما سطح قیمت قابل قبول کاهش پیدا کرده است.اوپک ممکن است حداقل نیم تا یک دهه صبر کند تا رشد شیل آمریکا به اوج برسد زیرا بسیاری برآورد کرده‌اند که رشد نفت شیل آمریکا در حدود سال ۲۰۲۵ به پیک خود می‌رسد. اما منتظر ماندن برای این که اوپک به پیک رشد خود برسد برای اوپک پایدار نیست و این گروه هر چه طولانی‌تر صبر کند، پس گرفتن سهم بازارش را دشوارتر خواهد یافت.در حالی که هدف فوری اوپک مشخص است، تحلیلگران این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا این کاهش تولیدها می‌تواند در بلندمدت ادامه پیدا کند و پایان بازی این گروه چیست.اد مورس، مدیر جهانی تحقیقات کالا در بانک سیتی می‌گوید اوپک و متحدانش هیچ پایان بازی ندارند جز این که زمان ترک توافق، کاهش تولید را مرتباً به تأخیر بیاندازند.این کاهش تولیدها عمدتاً اقدامات دفاعی است زیرا انگیزه‌های اصلی برای تولیدکنندگان اوپک پلاس، آسیب پذیری آنها نسبت به قیمت‌های پایین نفت و درآمدهای ناکافی است.وارن پاترسون، مدیر تحقیقات کالا در بانک آی ان جی نیز بر این باور است که تمدید توافق کاهش تولید اوپک پلاس، سازنده خواهد بود و به بالا رفتن قیمت‌های نفت تا پایان سال منجر می‌شود اما بازار تحت تأثیر تمدید کاهش تولید قرار نگرفت و قیمت‌های نفت به بدترین شکل که در چند سال اخیر مشاهده شده بود به نتیجه نشست اوپک پلاس واکنش نشان دادند و بیش از ۴ درصد سقوط کردند زیرا نگرانی‌ها نسبت به رشد ضعیف تقاضا، توافق اخیر را تحت‌الشعاع قرار داد. بر اساس گزارش اویل پرایس، هر چه اوپک موفق شود از طریق کاهش تولید، قیمت بالاتری به دست آورد، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا بیشتر تشویق می‌شوند و کاهش تولید مذکور را جبران می‌کنند. بازی پایانی اوپک ممکن است روشن نباشد اما هدف جاری متعادل کردن بازار به بهای از دست دادن سهم بازار به رقیبان شیل آمریکا تمام می‌شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :