Daneshenaft logo
دوشنبه 5 اسفند ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 2 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23288
چالش‌های مخازن بنگستان و آسماری اهواز
عباس شهرآبادی، مدیر طرح ازدیاد برداشت میدان اهواز در پژوهشگاه صنعت نفت/ توسعه فناورانه میدان اهواز در قالب قراردادی که اواخر سال ۹۳ بین شرکت ملی نفت ایران و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد شد، در دستور کار قرار گرفت.

 شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان کارفرما در این پروژه ایفای نقش می‌کند و پژوهشگاه صنعت نفت که سابقه مطالعه روی مخزن آسماری اهواز را در گذشته نیز داشته است، مجری این پروژه است.فاز نخست پروژه توسعه فناورانه این میدان نفتی شهریورماه امسال به پایان می‌رسد و بر اساس اعلام پژوهشگاه صنعت نفت، برنامه‌ریزی فعالیت‌های فاز دوم که به‌روزرسانی و در صورت نیاز ساخت مدل‌های استاتیکی و دینامیکی مخزن و ارائه به کمیته راهبری پروژه جهت تصویب را دربرمی‌گیرد به موازات در حال پیگیری است. مخزن بنگستان میدان اهواز وسعت زیادی دارد و تغییرات خواص مخزنی در گستره و عمق آن زیاد است و همین تغییرات کار با مخزن را سخت کرده است. ضریب بازیافت این مخزن، پایین و تراوایی سنگ مخزن بسیار کم است و نواحی سیالی متفاوتی دارد و همین تفاوت زیاد خواص سنگ و سیال در مخزن سبب شده که یک روش ازدیاد برداشت را نتوان برای کل مخزن پیشنهاد داد. به همین دلیل و با در نظر گرفتن تنوع سنگ و سیال، هشت ناحیه مجزا شناسایی و برای هر ناحیه غربالگری روش‌های ازدیاد برداشت انجام شده است. ایجاد رسوباتی مثل آسفالتین در ستون چاه، عدم‌قطعیت در عملکرد آبده مخزن و هرزروی زیاد سیال حفاری در مخزن از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌رو در مطالعه مخزن بنگستان و قرار گرفتن لایه‌های کم‌تراوای کربناته در کنار لایه‌های پرتراوای ماسه‌ای و در نتیجه سختی استخراج نفت از چالش‌های مخزن آسماری میدان اهواز است و با توجه به اینکه مخزن آسماری با یک آبده بسیار قوی ارتباط دارد، مشکل تولید آب از چاه‌ها مشاهده می‌شود که این موضوع سبب خوردگی، کاهش توان تولیدی چاه و افزایش هزینه تولید می‌شود. بیش از ۲۰ نفر در این پروژه در سطوح مختلف به‌طور مستقیم و غیرمستقیم فعال هستند و در عین حال پنج دانشجوی دکترا و کارشناسی ارشد هم روی آن کار می‌کنند. قراردادهای توسعه فناورانه میدان‌های نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران از جمله برنامه‌های حائز اهمیت این شرکت در برنامه ملی ملی اقتصاد مقاومتی است که با دستور وزیر نفت، به عنوان اولویت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت هم تعیین شده و در دست پیگیری است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی/ بورس انرژی در حوزه فروش نفت نتوانست کاری انجام دهد اما در 3-4 ماه گذشته که فرآورده صادراتی در بورس عرضه شد، شاهد عملکرد قابل قبولی در این زمینه بودیم و مشخص شد فروش فرآورده از طریق بورس کارآمدی لازم را دارد.
علیرضا حاتمی منفرد، دبیر اجرایی نوزدهمین کنگره خوردگی/ به طور متوسط هر ایرانی در هر سال ۱۸۷ دلار برای خوردگی هزینه می‌کند که ۱۵ درصد این رقم در حوزه نفت و گاز است.
مجید محمدپور، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت/ به دلیل کاهش تقاضا ۵۰ درصد ظرفیت ساخت تجهیزات صنعت نفت خالی است. در حال حاضر در این نمایشگاه هر دو طرف عرضه و تقاضا حضور دارند و امیدواریم در پایان علی‌رغم تمام تفاوت‌ها به یک وضعیت جدید و تصمیمات اساسی برسیم به نحوی که مشکلات سازندگان داخلی برطرف شود.

يادداشت
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.
آب، خاک و هوا سه عنصر حیات انسان در هر نقطه از زمین هستند که هر سه عنصر اینجا در عسلویه - در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران - به دلیل توسعه شتابان صنعت طی ۲۰ سال اخیر - به خطر افتاده‌اند و حالا باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شود تا بتوان نادیده گرفتن محیط زیست در تمام این سال‌ها را جبران و مشکلات زیست محیطی منطقه را حل کرد.
دانشگاه اماراتی خلیفه نخستین کنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب کرد که نخستین تاسیساتی است که درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید کند. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود.
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
گفتمان
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :