Daneshenaft logo
سه شنبه 6 خرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 9 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23305
منابع نفتی و گازی دریای خزر ذخیره‌ای استراتژیک برای آیندگان
دكتر علی اصولی، مدیرعامل شركت نفت خزر/ دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به 40 درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزء مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید و پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان می‌باشد.

بر اساس اعلام سازمان انرژی جهانی مجموع ذخایر تایید شده نفتخام و گاز طبیعی دریای خزر بالغ بر 100 میلیارد بشكه نفت و 12 تریلیون مترمكعب گاز تخمین زده شده، ارقامی که به وضوح نشان میدهد دریای خزر علاوه بر موقعیت ژئوپلتیک، به لحاظ ذخایر نفت و گاز از اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه دریای خزر برخوردار است.

علی رغم اینکه در سال‌های دور هیچگونه چشم انداز و افق روشنی برای وجود منابع هیدروکربوری در دریای خزر وجود نداشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران شکوفایی و بومی سازی علم و تکنولوژی با توجه به اعمال تحریم های ظالمانه كشورهای غربی، فرزندان ایران زمین به این باور رسیدند که منابع خدادادی نفت و گاز صرفاً در گوشه شمالی و غربی دریاچه خزر و برای بعضی از همسایگان خزر نیست و اثبات وجود ذخایر مطمئن و قابل توجه نفت و گاز در خزر جنوبی به مدد  تلاش و کوشش فراوان متخصصین شرکت نفت خزر به عنوان پیش قراول و پرچم دار این حرکت عظیم محقق شد.

در واقع پس از سال ها تلاش، مطالعات علمی، تحقیقاتی و زمین شناسی، كشفیات بدست آمده در خزر جنوبی علی رغم وجود هرگونه سابقه و تجربه ایران در ساخت سازه‌های عظیم دریایی و عدم در دست داشتن تکنولوژی ها و فناوری های پیچیده مختص حفاری در آبهای عمیق رقم خورده است و امروز با افتخار و سربلندی اعلام می كنیم متخصصان و فرزندان ایران زمین در حوزه حفاری آب های عمیق دریای خزر و كشف طلای سیاه از دل خزر فعل خواستن توانستن را صرف نمودند.

متخصصان شركت نفت خزر از سال 1377 با انجام مطالعات وسیع ژئوفیزیكی، زمین شناسی و مهندسی نفت به نتایج مثبتی به لحاظ وجود منابع غنی هیدروكربور در بخش جنوبی آبهای عمیق دریای خزر پی بردند، به طوری که امروز قویاً اعلام می كنیم بر اساس مطالعات انجام شده، 46 ساختار كوچك و بزرگ نفتی كه در اعماق بین 500 تا 800 متر با ذخایر بالغ بر 48 میلیارد بشکه­ نفت و گاز شناسایی شده است و بر اساس همین تلاش های علمی و مطالعات ارزشمند زمین شناسی نیاز به ساخت یك سكوی حفاری نیمه شناور برای عملیات حفاری و اكتشاف در دریای خزر جزو اهداف و اولویت های شركت ملی نفت ایران قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر با قابلیت حفاری تا عمق 6000 متر زیر بستر دریا با همكاری شركت های توانمند ایرانی به سرانجام رسید  و نهایتاً در سال 1388 ساخت این سازه عظیم و منحصر به فرد و مجهز به فناوری های پیچیده با وزنی حدود 15000 تن كه بعنوان یكی از چالش های نفسگیر و پیچیده برای شركت نفت خزر بود با عبور از مشكلات فراوان وارد مدار عملیاتی شد و امروز سكوی نیمه شناور امیركبیر به عنوان نمادی از حاكمیت جمهوری اسلامی ایران و نگین درخشانی از تبحر، دانش و فن آوری و بعنوان برگ زرینی در تالار افتخارات صنعت نفت كشور در پهنه دریای خزر خودنمایی می کند.

این سكوی منحصر به فرد تابحال با انجام عملیات موفقیت آمیز حفاری دو حلقه چاه اکتشافی در میدان سردار جنگل تابو حفاری در آبهای عمیق دریای خزر را شکسته به گونه ای که امروز به جرات می توان ادعا نمود با توجه به تجربیات ارزنده شركت نفت خزر در حفاری و اكتشاف در آبهای عمیق، ریسک عملیات حفاری جهت فعالیت­های توسعه و تولیدی به نسبت گذشته بسیار پایین آمده است.

یكی از چالش های مهم شركت نفت خزر پس از ساخت سكوی عظیم حفاری امیركبیر موضوع نگهداری، تعمیرات و راهبری آن بود كه با توجه به فناوری های پیچیده سكوهای نیمه شناور در بدو امر تا حدود بسیار زیادی وابسته به كشورهای خارجی بودیم ولی امروز به مدد صنعتگران، متخصصین و پیمانکاران ایرانی مباحث راهبری، نگهداشت و تعمیرات  این سازه منحصر به فرد در طی این سال ها به تدریج از وابستگی 80 درصدی به كمتر از 20 درصد رسیده است، به گونه ای که کلیه عملیات راهبری و نگهداشت و تعمیرات  این جزیره آهنی كه مجهز به 89 سیستم از سامانه‌های مختلف، پیچیده و منحصر به فرد می باشد توسط متخصصین و پیمانکاران ایرانی در حال انجام است.

یكی از استراتژی‌ها، اقدامات ارزشمند و سرمایه‌گذاری‌های مهم شركت ملی نفت ایران در منطقه شمال كشور و سواحل شهرهای نکا و بهشهر ایجاد حوضچه آرامش و اختصاص محدوده بسیار وسیع پشتیبانی و عملیاتی، پایگاه تعمیراتی برای كشتی‌ها، مخازن ذخیره‌سازی و خطوط لوله انتقال نفت و گاز بوده است كه این مهم زمینه را برای ورود به مرحله توسعه و تولید از دریای خزر بیش از پیش فراهم نموده است.

از جمله دیگر اقدامات مهم شركت نفت خزر بجز ساخت سكوی حفاری امیركبیر می توان به ساخت 3 فروند شناور چند منظوره پشتیبانی از سکو( کاسپین 3،2،1) - احداث پایگاه پشتیبانی و احداث اسکله و حوضچه آرامش برای انجام عملیات اکتشاف و حفاری-  انجام 4800 متر حفاری در آب های عمیق خزر- كسب تجارب علمی و دستیابی به اطلاعات ارزشمند اكتشافی آب های عمیق دریای خزر- افزایش همكاری­های منطقه­ای با كشورهای حاشیه دریای خزر در حوزه­های ایمنی- حفاظت از محیط زیست و مشارکت­های نفتی- امضای تفاهم نامه‌های متعدد همکاری با شرکت های داخلی و بین المللی و متخصص فعالیت در آب های عمیق- انجام طرح ها و پروژه‌های زیست محیطی مطابق با استانداردهای آب عمیق و برگزاری مانور های آمادگی مقابله با انتشار احتمالی آلاینده‌های نفتی- انجام تحقیقات و چاپ چندین کتاب در زمینه ژئوفیزیک و زمین شناسی دریای خزر- همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی در خصوص توسعه علمی و پژوهشی حوزه انرژی و زمین شناسی دریای خزر- اخد گواهینامه‌های ISO 9001، ISO/ TS 29001، ISO 14001، ISO45001 و راهنمای HSE-MS- امضاء سند همكاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه بهرهبرداری مشترك از ظرفیتهای خزر - امضاء تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ORG نروژ برای مطالعه توسعه میدان سردار جنگل و بلوک های اکتشافی 24، 26 و 29 دریای خزر اشاره كرد.

امروز می توانیم با سربلندی اعلام کنیم کلیه اقدامات، مطالعات و بسترسازی‌های لازم و پیشران برای گام نهادن در مسیر توسعه و تولید نفت و گاز از ساختارها و میادین نفتی شناخته شده متعلق به آبهای جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر به دست متخصصین توانمند شركت نفت خزر محقق شده و جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در منطقه خاورمیانه وارد باشگاه فعالیت های نفت و گاز در آبهای عمیق جهان گردیده است و دانش و تولیدات لازم را به گونه‌ای کسب نموده که کشورهای همسایه خزر خواهان همکاری و انتقال این تجربیات برای آنان هستند.

با توجه به بسترسازی های صورت گرفته چنانچه عبور از مرحله اکتشاف به مرحله توسعه و تولید در اولویت اهداف و برنامه‌های وزارت نفت قرار گیرد با افتخار می توانیم اعلام کنیم که تمامی بسترها، تجهیزات، دانش، تخصص، نیروی انسانی و امکانات برای این امر مهیا و فراهم می باشد و در هر صورت كشف این ذخایر عظیم خدادادی در دریای خزر هدیه‌ای برای آیندگان و نسل های آینده كشور عزیزمان است و باید اذعان كرد تلاش ها، مطالعات، اقدامات و كشفیات انجام شده در خزر می‌تواند در ارتقاء جایگاه ایران از نظر ذخایر هیدروكربوری در مجامع بین‌المللی نقش‌آفرین بوده و اثری پر رنگ داشته باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پنجم خردادماه ۱۲۸۷ شاید برای کمتر کسی خاطره‌ساز باشد، تاریخی که با اقتصاد، سیاست، فرهنگ و جامعه ایرانیان گره خورده است.
در عصری که ارتباطات، نقش کلیدی در زندگی فردی و اجتماعی انسان معاصر ایفا می‌کند و رسانه‌ها، تامین‌کننده آگاهی و انتقال‌دهنده شفافیت به جامعه هستند؛ توسعه سرمایه اجتماعی از طریق این رسانه‌ها امری ضروری و انکارناپذیر است.
بیكاری ۳۶ میلیون نفر در ایالات متحده آمریكا و كاهش شدید تولید نفت از شیل‌ها، تبعات و سیلی‌های سختی هستند كه این كشور از ویروس كرونا متحمل شده است.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :