Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 آبان ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 23 شهریور ماه 1398 | کد مطلب : 23335
تاراج اموال عمومی؛ به نام خصوصی‌سازی، به کام اختصاصی‌‌سازی
احمد مددی

برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند.

صریح‌ترین اظهار نظر در مورد خصوصی‌سازی‌های انجام شده توسط سازمان خصوصی‌سازی و میرعلی اشرف پوری حسینی را حجت‌الاسلام رئیسی داشته است آنجایی که در انتقاد شدید به وضعیت خصوصی‌سازی تاکید کرد که به تاراج اموال عمومی در پوشش خصوصی‌سازی رسیدگی خواهیم کرد.

شوربختانه در واگذاری‌های سال‌های اخیر، فریاد اعتراض دلسوزان کشور همواره بلند بوده است. کم نیستند نمونه‌های واگذاری‌های عجیب و غریب که با ثمن بخس واحدهای اقتصادی کلان دولتی به فرد یا افرادی خاص واگذار شده و به نوعی سرمایه ملت به تاراج افرادی ویژه‌خوار رفته است. این تاراج اموال عمومی در نهایت به بازداشت متولی خصوصی‌سازی در کشور انجامید. میرعلی اشرف پوری حسینی از ریاست سازمان خصوصی‌سازی در روز 23 مرداد ماه کناره‌گیری کرد و همان روز نیز با دستور قضایی بازداشت شد. اتهام پوری حسینی «اخلال در نظام اقتصادی کشور و تضییع گسترده اموال عمومی و دولتی» عنوان شده است. این در حالی است که در سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بر گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارآیی بنگاه‌های اقتصادی، افزایش رقابت‌پذیری، افزایش سهم بخشهای خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیتهای اقتصادی و افزایش سطح عمومی اشتغال تاکید شده است، اما ناگفته پیداست که در طول این سال ها و در دولت‌های مختلف، توجه چندانی به افزایش اشتغال، تقویت بخش خصوصی و ایجاد اقتصاد رقابتی نشد و صرفاً به سلب مسئولیت، خلاصی از بنگاه‌داری و کسب درآمد از طریق واگذاری شرکت‌ها اهمیت داده شد. بدلیل در پیش گرفتن چنین رویکردی، بسیاری از شرکت‌ها بدون طی تشریفات قانونی و گاه به ثمن بخس به خریدارانی که اهلیت لازم را دارا نبودند واگذار شد، اتفاقی که در نهایت منجر به حیف و میل بیت المال، تعطیلی کارخانه‌ها، اخراج یا بیکاری کارگران و نابودی اموال عمومی شده است. در همین حال، بنا بر استنادات بسیاری از کارشناسان، مقامات مسئول و گزارش دیوان محاسبات راجع به تفریغ بودجه سال 96 فرایند بسیاری از شرکت‌های واگذار شده خلاف قانون بوده است. به عبارتی شرکت‌ها یا به افرادی واگذار شده اند که صلاحیت لازم را نداشته اند یا اینکه در یک فرایند صوری و زد و بند، کارخانه‌ها مطابق با ارزش واقعی قیمت‌گذاری نشده بودند. بنابراین لازم است تا سابقه واگذاری‌های گذشته مورد بررسی قرار گیرد و در مواردی که با رانت و زیر پاگذاشتن منافع عامه شرکت‌ها به افراد نااهل سپرده شده اند بازپس گرفته شوند. همچنین با متخلفان دیگری که در این واگذارهای غیرقانونی دخیل بوده و نقش داشته اند برخورد شود. همچنین ضرورت دارد دولت علی‌الخصوص وزارت اقتصاد ضمن دعوت از منتقدان خصوصی‌سازی، فرایند واگذاری را در سال‌های اخیر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد تا تصویر جامعی از ایرادات و اشکالات حاصل شود. بعد از این ارزیابی ضرورت دارد ضوابط و مقرراتی که ایراد داشته حتماً مورد بازنگری قرار گیرند.

آری! وضعیت خصوصی‌سازی که اینک بر آن خصوصی بازی و یا اختصای‌سازی برای عده‌ ای خاص نام گذاشته‌اند، چنان بغرنج و اسفناک است که ضرورت دارد در اسرع وقت به تخلفات انجام شده رسیدگی و اموال عمومی به بیت‌المال بازگردد. هم‌اکنون نمونه‌های واضحی از رانت‌های گسترده در واگذاری‌ها لیست شده است. در گزارش رئیس دیوان محاسبات آمده است: در بررسی‌های به عمل آمده در سال ۱۳۹۶، در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی مواردی مغایر با قوانین و مقررات مشاهده گردید که نمونه‌هایی از آن به شرح زیر گزارش می‌شود:

الف: عدم رعایت دستورالعمل اجرایی «روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز و پایش اهلیت»:

واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

ب: تعدیل قیمت پایه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری:

قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ششصد و هفده میلیارد (۶۱۷.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان بوده که با تصویب هیأت واگذاری، کاهش ۷۰ درصدی به مبلغ یکصد و نود و نه میلیارد (۱۹۹.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) تومان واگذار شده است. به این گزارش می توان بسیاری از واگذاری‌های دیگر را اضافه کرد که ردپای رانت و تخلف به وضوح در آن دیده می شود و به زودی اخبار آن را خواهیم شنید. حال انتظار مردم از دستگاه قضا این است که بدون مماشات و سیاسی‌کاری، با دست‌درازی‌های انجام شده به اموال عمومی برخورد نماید تا بدینوسیله اعتماد خدشه‌دار شده مردم دوباره احیاء گردد.

رابطه ویلاهای «کلاک» و «واگذاری پتروشیمی باختر»!

در همین حال، علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، در یک برنامه تلویزیونی به یکی از پرونده‌های فساد مالی اشاره کرده و موضوع بحث برانگیز ویلاهای «کلاک» در لواسان را به «واگذاری پتروشیمی باختر» مربوط می‌داند و بر نقش «الف.ط»، معاون اجرایی حوزه ریاست در دوره ریاست سابق قوه قضائیه، نیز در این باره اشاره می کند. زاکانی می‌گوید: «ماجرای ویلاهای لواسان از فروش ۱۰۰ هکتار زمین به براداران «ن» آغاز شد. آن‌ها این زمین را با ۳۷ میلیارد تومان از «سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید» خریداری کردند و چند هزار میلیارد تومان از طریق آن سود بردند، به این شکل که «سه برادرند، زمین را خریدند بعد آمدند و این را بردند کمیسیون ماده پنج، ۵۰ هکتارش را دادند برای فضای سبز، ۵۰ هکتارش را آوردند قطعات ۲ هزار متری با ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر بنا در هر قطعه، می شود ۲۵۰ قطعه». او با اشاره به اینکه، «سازمان اقتصادی کوثر» پس از تغییر کاربری زمین صد هکتاری، علیه برادران «ن» شکایت کرد، گفت که «آن‌ها با «الف.ط» که اکنون بازداشت شده، زد و بند کردند و قوه قضائیه به نفع برادران «ن» حکم داد». زاکانی گفت که برادران «ن»، در سال ۱۳۸۹ حدود ‌۱۰۰ میلیارد تومان از سود چند هزار میلیارد تومانی خرید و تغییر کاربری زمین از بنیاد شهید را آوردند و ۴۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را خریدند و با افزایش سرمایه غیرقانونی سهام خودشان را به ۵۱ درصد رساندند». زاکانی گفت که در پرونده پتروشیمی باختر، برادران «ن»،  بعد از رساندن سهام خود به ۵۱ درصد، «هیات مدیره را تغییر دادند» و این شرکت ۲۷ درصد سهامش بعد از آن وارد بورس شد و ۱۶۷۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شد. یعنی هر سهم را خریدند ۱۰۰ تا ۱۰۱ تومان اما در بورس این هر سهم را ۲۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری کردند و بعد توانستند ۸۰ درصد سهام پتروشیمی باختر را در اختیار بگیرند. آنهم با پرداخت در مجموع ۲۵۰ میلیارد تومان». او گفت که ارزش «پتروشیمی باختر هم اکنون ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان است». زاکانی سپس به ویلاهای لواسان اشاره کرد و گفت: «این ویلاهایی که وجود دارد هر کدام متعلق به متمول‌ترین آدم و نزدیک‌ترین آدم به قدرت است، به یک نماینده مجلسی، به یک وزیری، به یک وکیلی و به یک کسی وصل است». زاکانی در پایان گفت: «راس هرم قدرت در کشور رهبری انقلاب مثل یک خورشید دارد می‌درخشد و حتی دشمنانش هم می‌گویند که کوچکترین لکه حتی خاکستری هم توی پرونده خودش و خانواده‌اش وجود ندارد».

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که نگارنده بارها در گزارش‌هایی به تضییع حقوق بیت‌المال در واگذاری پتروشیمی باختر در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 اشاره کرده و خواستار برخورد جدی با این رانت خواری‌ها شده بود. امید است این بار رانت خواران جلو و پشت پرده باختر –که برخی هنوز اسمی از آنها برده نشده است- در چنگال عدالت گرفتار شده و به سزای اعمالشان برسند.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
وضع بازار نفت برای تولیدکنندگانش خوب نیست، گویی خاک مرده بر آن پاشیده‌اند. نفت حتی زور ندارد خود را از 60 دلار بکند، چه برسد به اینکه ما تصور کنیم عدد طلای سیاه سه رقمی شود.
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و به ویژه انرژی خورشیدی در ایران اگرچه تا پیش از این چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما تقاضا برای احداث این نوع نیروگاه‌ها حتی در پشت بام منازل با شیب ملایم در حال افزایش است تا رفته‌رفته این انرژی را از انرژی لوکس به ضرورتی اقتصادی تبدیل کند.
محمدرضا صدیقی، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران/ شرکت ملی گاز ایران بنا بر ذات ماموریت‌های خود، شرکتی دوستدار و حامی محیط زیست محسوب می‌شود.

يادداشت
در حالی که شرکت‌های نفتی بین‌المللی از خودروهای برقی و شبکه شارژ آن ها استقبال کرده‌اند اما شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی هنوز روی تقاضا برای نفت در بخش حمل و نقل حساب می‌کند.
نیروگاه‌های تولید برق متصل به شبکه سراسری گاز، سالانه حدود ۴میلیارد لیتر گازوئیل مصرف می‌کنند. درشرایط تحریم نفتی می‌توان با جایگزینی گاز بجای گازوئیل در نیروگاه‌ها،مازاد گازوئیل را صادرکرد.
از روز (۲۱ مهرماه) که خبر کشف میدان گازی جدیدی در کشور با نام «ارم» اعلام شد، فارغ از اطلاع‌رسانی گسترده، برخی نگاه‎های گاه بی‎تفاوت نسبت به این کشف توجهم را جلب کرده است که اغلب هم در این تک‎جمله نمود پیدا می‎کند «فقط به اندازه یک فاز پارس جنوبی است».
در حال حاضر بنزین در کشورهای همسایه ایران با چند برابر نرخ بنزین ایران خرید و فروش می‌شود؛ با این حال بسیاری از مسوولان نفتی و کارشناسان حوزه انرژی بر سر لزوم اصلاح قیمت این فرآورده نفتی اتفاق نظر دارند.
مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت/ ورود آمریکا به بازار گاز در حال تبدیل شدن به پارامتر بسیار تعیین‌کننده‌ و تاثیرگذار در تغییر جغرافیای انرژی جهان است.
گفتمان
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :