Daneshenaft logo
شنبه 5 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 9 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33466
تعامل فناوری‌های دیجیتال و صنایع نفت و گاز
دکتر حمید دوست محمدیان

ایران چهارمین ذخایر نفتی جهان با ۱۵۸میلیارد بشکه تا ژانویه سال ۲۰۱۶ برآورد شد.

اکتشاف یک میدان عظیم نفتی با ظرفیت اثبات شده ۵۳ میلیارد بشکه در خوزستان (کشف یک میدان نفتی جدید در حدفاصل بستان تا امیدیه (استان خوزستان) حجم ذخایر نفت درجای این میدان را بالغ بر ۵۳ میلیارد بشکه اعلام کرد، جایگاه ایران را به لحاظ مالکیت ذخایر درجای نفت خام در دنیا، یک پله ارتقا می‌دهد. به این ترتیب، کشورمان رتبه سوم جهانی را در ذخایر نفتی کسب خواهد کرد. با افزوده شدن این میزان به ذخایر درجای نفت خام کشور، ایران از جایگاه چهارم بزرگ‌ترین دارنده ذخایر درجای نفت خام یک رتبه بالاتر رفت و با کنار زدن کانادا- پس از بازنگری در آمارها- در جایگاه سوم این لیست قرار گرفت. بر اساس بررسی آماری شرکت BP از وضعیت ذخایر درجای نفت خام در سال ۲۰۱۸، ونزوئلا با 303.3 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت خام، 17.5 درصد از کل منابع نفتی دنیا را در اختیار دارد که بیشترین سهم در میان تمام کشورهای نفت‌خیز به شمار می‌رود. عربستان سعودی با داشتن 297.7 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام اثبات شده که 17.2 درصد از کل ذخایر نفت خام دنیا را تشکیل می‌دهد، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. ایران تا پیش از کشف میدان نفتی جدید در خوزستان، 155.6 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام را در اختیار داشت که برابر با ۹ درصد از کل این ذخایر در سراسر دنیا بود. اما حالا با افزوده شدن ۵۳ میلیارد بشکه دیگر به این ذخایر اثبات شده، مجموع آن به 208.6 میلیارد بشکه و سهم ایران به حدود ۱۲درصد رسیده است. به این ترتیب حالا کانادا با 167.8 میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام، یک رتبه نزول پیدا کرده و پس از ایران در جایگاه چهارم بزرگ‌ترین کشورهای دارای ذخایر نفت خام قرار می‌گیرد و نیز ایران دومین ذخایر گازی جهان، طبق آخرین چشم‌انداز مجمع کشورهای صادرکننده گاز که در ماه دسامبر ۲۰۱۸ منتشر شده حاکی از آن است که طی ۲۳ سال آینده آمریکا، روسیه، چین و ایران، چهار عرضه‌کننده اصلی گاز خواهند بود. ایران هجده درصد ذخایر ثابت شده گاز زمین، معادل ۲۶ تریلیون متر مکعب را در اختیار خود دارد. مهم‌ترین منطقه‌های نفتی این کشور مسجد سلیمان، هفتگل، گچساران، آغاجاری و اسلام آباد غرب (شاه‌آباد پیشین) است. همچنین دریای مازندران نیز اندوخته نفتی بسیاری را در خود نهفته دارد. نفت قم نیز در حال بهره‌برداری است. ایران در حالی با داشتن حدود بیش از 13 میدان مستقل و بیش از 6 میدان مشترک از 35 میدان هیدروکربوری خلیج فارس سهم قابل توجهی از منابع دریایی را به خود اختصاص داده است که بنا بر گزارشها رقبای عربی به ميزان بيشتر از کشورمان از مخازن خلیج فارس برداشت می کنند. ایران که در میادین فروزان، آرش، سلمان ، هنگام، مبارک، اسفندیار و میدان عظیم گازی پارس جنوبی (كه خود به تنهايي هشت درصد گاز جهان است) با کشورهای حاشیه خلیج فارس شریک است، تلاش مي كند آنطور که شایسته است از این میادین مشترک استفاده و به حق خود در بهره برداری از این میادین دست پیدا کند. اين آمار و ارقام اهميت صنعت نفت و گاز در درآمد كشور را معلوم كرده و نشان دهنده اين است كه مديريت بهينه طرحها و پروژه‌هاي نفت و گاز سهم عمده اي در موفقيت عمليات اجرايي ندارد.

مدیریت فناوری‌های شرکت‌های حوزه نفت و گاز در جهت توسعه فناوری‌ها به‌ویژه فناوری دیجیتال، اینترنت اشیا(IoT)، اینترنت انرژی (IoE)، هوشمند‌سازی و فناوری‌های عصر مربوط به صنعت نسل چهارم (Industry 4.0) در این شرکت‌ها شکل گرفته است تا در راستای مأموریت اصلی و کلان‌شرکت‌ها در جهت ایجاد، پشتیبانی و توسعه زیر‌ساخت‌های مناسب ارتباطی و فنی، همچنین به روز رسانی، ایجاد و یکنواخت سازی سامانه های اطلاعاتی، مدیریت و کنترل پروژه بهنگام و به روز آوری استانداردهای سخت افزاری و نرم افزاری و شبکه ایفای نقش می کند و باعث افزايش بهره وري در امور عمليات صنعت نفت شده بطوري كه با ساير صنايع قابل مقايسه نمي باشد. با توجه به اين اهميت، در اين نگارش سعي شده به كاربردهاي این فناوري ها در صنعت نفت و گاز پرداخته شود.

واژگان کلیدی: فناوری های نوین، فناوری اطلاعات و ارتباطات( فاوا)، سامانه اطلاع رسانی یکپارچه، سامانه اطلاعات مدیریت، صنعت نفت و گاز

مقدمه

 از سال 1980 به بعد ظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات حركت معنا بخش‏ترى به عرصه تكنولوژى داده به گونه‏اى كه دو دهه آخر قرن بيستم سرعت توسعه تكنولوژى قابل قياس با كل دهه‏هاى قبل از آن نمى‏باشد. بکارگيري این فناوري امروزه يکي از مسايل مهمي است که مورد توجه بسياري از دانشگاهها، سازمانها و شرکتها در سراسر دنيا قرار گرفته است. استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیای امروز، ضامن بقا و تداوم فعالیت‌های یکسازمان است و بدون بهره مندی از آن نه تنها امکان استفاده از روش های نوین درسازمان فراهم نمی شود بلکه امکان رقابت با سازمان‌های دیگر نیز از میان خواهد رفت.

امروزه پروژه های فناوری اطلاعات  به عنوان عاملی شناخته شده است که ایجاد تغییر را در سازمان ها میسر می سازد. سازمان ها با انجام موفقیت آمیز یک پروژه IT است که خواهند توانست منافع مادی و مالی خود را محقق سازد. از آنجا که موقعیت و شیوه بخش نفت از یک سو و ضرورت بهره مندی از شیوه ها و روش های نوین از دیگر سو، مجهز شدن بخش نفت را به فناوری اطلاعات و ارتباطات  اجتناب ناپذیرساخته است، لازم است ارتباط تنگاتنگ و موضوعی بین بهره مندی و استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نیز استفاده از روش ها و راه حل های نوین اجرایی ـ عملیاتی در اولویت قرار گیرد و ترجیحاً در برنامه ریزی آموزشی مهندسی نفت محفوظ گردد. در صنعت و بخصوص صنعت نفت، گاز و پتروشیمی که از پيشتازان بکارگيري فناوري در روند توسعه سازمان بوده، اقدامات اساسي جهت نهادينه كردن اين مباحث انجام شده است. بکارگيري فناوري اطلاعات و ارتباطات در امر آموزش، پژوهش، توسعه منابع انسانی، مهندسی و ساختمان، پشتیبانی و تدارکات، مدیریت و کنترل پروژه ها و عمليات نفت و گاز، يکي از بهترين راه­حلهاي مطرح در دنيا مي­باشد که امروزه بسياري از سازمانها و شرکتها از آن استفاده کرده اند. در اين مقاله قصد داريم که نگاهی کلی به کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی داشته باشیم.

1- فناوری اطلاعات و ارتباطات [1]

تفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات با فن آوری اطلاعات، چيست ؟ در فن آوری اطلاعات و ارتباطات یا به اختصار فاوا، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جايگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور استفاده از مزايا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات، محسوب می گردند. در ادامه با تعاريف متفاوت فناوری اطلاعات و ارتباطات ، بيشتر آشنا می شويم:

· در اوايل سال 1990 به مجموعه سخت افزار، نرم افزار، شبکه و صنايع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات گفته می شد. در فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، تاکيد و محوريت بر روی جنبه ارتباطی می باشد، بگونه ای که ارتباطات به منزله يک "باید" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرويس ها و خدماترا دارا نمی باشد.

· فن آوری اطلاعات و ارتباطات، واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و يا برنامه نظير: راديو، تلويزيون، تلفن ها ی سلولی، کامپيوتر، نرم افزار، سخت افزارهای شبکه، سيستم های ماهواره ای و نظاير آن اطلاق شده که سرويس ها، خدمات و برنامه های متعددی به آنان مرتبط می گردد (کنفرانس از راه دور، آموزش از راه دور).

· فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در يک مفهوم و جايگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقييق تر قرار می گيرد نظير: فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش، بهداشت، کتابخانه ها و غيره.

هر جا که فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات به کار گرفته مي‌شود، حداقل يکي از عمليات زيرو معمولا ترکيبي از آنهااتفاق مي‌افتد:

1-تبدیل اطلاعات[2]

يعني اطلاعات از يک شکل به شکل ديگر تبديل مي شوند (مثل پخش صداي شما از يک بلندگو، يا اسکن کردن متن يک قرارداد و تبديل آن به قالب الکترونيک

2- ذخیره سازی اطلاعات[3]

مثل ذخيره صداي شما بر روي ديسک يا نوار يا ذخيره کردن اطلاعات

3-  پردازش اطلاعات[4]

مثل محاسبه معدل دانش‌اموزان به وسيله کامپيوتر يا تراز حساب مالي در يک نرم افزار حسابداري
۴-تبادل اطلاعات[5]

مثل مبادله اطلاعات از يک کامپيوتر به يک کامپيوتر ديگر

5-تحليل و همگرایی اطلاعات

مثل نرم افزارهاي هوشمند طراحي صنعتي والکترونيک

2-سیستم های اطلاعاتی یکپارچه[6]

1-2 سیستم سازمانی

به مجموعه فعالیتهای تعریف و طراحی شده در داخل سازمان گفته می شود و دارای 3 زیر سیستم است:

1-1-2- سیستم های عملیاتی[7]: طراحی فرایندهای اجرایی و کارهای فیزیکی که به صورت ملموس در سازمان اجرا می شود.

2-1-2 - سیستم های اطلاعاتی[8]: کلیه فعالیتهای مربوط به ثبت، نگهداری، پردازش و انتقال اطلاعات برای 2 زیر سیستم عملیاتی و مدیریتی لازم است.

  3 -1-2 سیستم های مدیریتی[9]: طراحی فعالیت هایی که در ارتباط با برنامه ریزی و سازماندهی OS می شود.

2-2- انواع سیستم های اطلاعاتی

 

1-2-2- سیستم های پردازشی تبادلات[10]

کلیه داده های مورد نیاز از O.S. را دریافت و پس از پردازش آنرا برای سایر آماده می کند.(عمومی ترین نوع I.S.)

پایگاه داده[11]: مخازنی است که در آن داده ها جمع آوری می شوند. TPS داده ها را در این پایگاه ریخته و برای مدیریت آن از سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می شود.

2-2-2- سیستم اطلاعات مدیریت[12]

تحلیل آماری و پردازش داده های TPSجهت اطلاعات برای وظایف مدیران

3-2-2- سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری[13]

1- تولید راه حل ها برای تصمیم گیری از طریق DB

2- تحلیل چه می شود اگر (What if Analysis )

مانند نرم افزار MSP

4-2-2- سیستم اطلاعاتی استرتژیک/مدیران ارشد[14]

1- جمع آوری اطلاعات از سطوح بیرون سازمان و در اختیار مدیران ارشد قرار دادن

2- در مزیت رقابتی نیز استفاده می شود.

*اگر به سیستم فوق DSS اضافه شود سیستم جدید تحت عنوان ESS می شود.

5-2-2- سیستمهای پشتیبانی هوشمند[15]

همان ِDSS است به علاوه اینکه امکان اصلاح مدل تصمیم گیری وجود دارد و سه جزء دارد:

1- سیستم خبره [16]:قوانین تصمیم گیری را استخراج نموده و در Role Buse می ریزد.

2- الگوریتم های آموزشی[17]: کشف خطاهای موجود و اصلاح آن(مدلهای مورچه، حشرات، مولکول)

3- مجموعه های فازی [18]: در این قسمت پارامترهای مبهم که مشخصه کلی ندارند اعمال می شوند.

3-  سامانه اطلاعات مدیریت[19]

سیستم اطلاعات مدیریت سیستمی است که داده ها و اطلاعات مورد نیاز مدیران را تهیه و در اختیار آنها می گذارد. ضمناً تعیین می نماید که چه اطلاعاتی، در چه زمانی و در چه مکانی و شرایطی باید به مدیر داده شود تا او با صرف کمترین هزینه و امکانات و با در اختیار داشتن فرصت، مبادرت به اتخاذ مناسبترین تصمیم نماید. اطلاعات و داده های مورد نیاز مدیران در این سیستم اطلاعاتی در یک پایگاه داده متمرکز قرار گرفته است دسترسی به داده ها و اطلاعات را تسریع نموده و دوگانگی در اطلاعات و فعالیتهای موازی را به صفر می رساند.

باید توجه داشت كه سيستم هاي اطلاعاتي با مديريت اطلاعات تفاوت دارند بطوريكه سيستم هاي اطلاعاتي درخدمت مديريت اطلاعات تحت عنوان سيستم هاي اطلاعات مديريت قرارگرفته و از آن استفاده مي كند. سيستمهاي اطلاعاتي به معني گردآوري، ذخيره، پردازش اشاعه و استفاده ازاطلاعات است اين مسأله به نرم افزار و يا سخت افزار محدود نمي شود بلكه اهميت انسان و هدفهايش را در استفاده از فن‌آوري، ارزشها و معيارهايي كه در اين انتخاب به كار مي رود، همچنين ارزيابي نهايي از اينكه اين ابزار وسيله اي براي رسيدن به هدفهايش بوده اند ياخير را در بر مي گيرد. درصورتي كه هدف از مديريت اطلاعات ارتقاي كارآيي سازمان از طريق تقويت تواناييهاي آن براي برآورد نيازهاي دروني وبروني آن در يك وضعيت فعال و پويا، تثبيت شده است. امروزه مديران ارزش رقابتي واستراتژيكي سيستمهاي اطلاعاتي رابه خوبي تشخيص مي دهند. در ميان سرمايه هاي يك سازمان اعم از نيروي انساني، سرمايه هاي مالي، ماشين آلات و تجهيزات، اطلاعات، با ارزشترين آنهاست و اين مساله به اين دليل است كه تمام امكانات فيزيكي ومحيطي ازطريق اطلاعات توجيه مي شوند. اطلاعات ممكن است بصورت استراتژيكي مورد استفاده قرارگيرد و امتيازات قابل رقابت براي سازمان كسب كند يا زمينه هاي رقابت را بين سازمانها تغيير دهد و امتيازات قابل‌توجهي  براي سازمان كسب كند يا زمينه هاي رقابت را بين سازمانها گسترش دهد يا صنايع را متحول سازد وفرصتهاي جديد بازرگاني براي آنها پديد آورد. يك سازمان بايد بتواند سيستم اطلاعاتي ايجاد كند كه قادر باشد نيازهاي اطلاعاتي اكثريت را در درون سازمان برآورده سازد.

1-3- نقش MIS در سازمانها را می توان چنین بر شمرد:

1-1-3- نظارت و کنترل بر فعالیتهای سازمان

2-1-3- کاهش حدس و گمان در تصمیم گیریها

3-1-3- امکان برنامه ریزی استراتژیک

4-1-3- بازخور از نتایج تصمیمات

5-1-3- کاهش سطوح مدیریت

6-1-3- کاهش هزینه

سازمانهای موفق، در مسیر خود در راه رسیدن به تعالی بایستی در جهت یکپارچه سازی سیستمهای اطلاعاتی خود و ایجاد فرهنگ بکارگیری سیستمهای اطلاعات مدیریتی و پشتیبانی تصمیم در میان مدیران خود گام بردارند.

4-    فن‌آوری اطلاعات در صنعت نفت و گاز چه سهمی دارد؟

 

صنعت نفت و گاز  یکی از بزرگ‌ترین صنایع کشور است که نقش پیش برنده ای برای سایر صنایع دارد و فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در تمام بخش های صنایعبالادستی، پائین دستی و میان دستی و همچنین بخش های خدمات پشتیبانی نفت و گاز نقش بسیارمهمی دارد. با توجه به وضعیت مالی مناسب در حوزه صنعت نفت و گاز به نظر می‌رسد محدودیت چندانی برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ها و مهارت‌ها و سایر حوزه‌های مربوط به فن‌آوری اطلاعات در این صنعت وجود ندارد. از طرفی سیاست‌های حمایتی دولت مبنی بر توسعه و تقویت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، فرصت مطلوبی برای متولیان صنعت است تا بدون هیچگونه محدودیت بودجه‌ای، نسبت به سرمایه‌گذاری برای توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت اقدام کنند اما باید دید آیا استفاده از این امکان صورت گرفته است یا خیر؟

به منظور ارتقاء و ایجاد انسجام و هماهنگی در کلیه فعالیت‌های فن‌آوری اطلاعات صنعت نفت، شورایی تحت عنوان شورای فن‌آوری اطلاعات صنعت نفت وجود دارد که با تدوین و اعمال سیاست‌ها، برنامه‌ها، استانداردها و نیز اعمال نظارت در کلیه فعالیت‌ها و برنامه‌های توسعه و کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه شرکت‌های تابعه وزارت نفت، موجبات مدیریت و راهبری توسعه فاوا در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را فراهم ساخته است.


1-4 - تحلیل وضعیت موجود حوزه صنعت نفت و گاز


بر اساس تحلیل‌هایی که از نظرات خبرگان در برنامه جامع فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات کشور برگرفته شده است شرکت ملی نفت به عنوان متولی اصلی مدیریت و راهبری توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت کشور محسوب می‌شود که علاوه بر تامین نیازهای فاوا در شرکت ملی نفت، به سایر شرکت‌های تابعه وزارت نفت نیز در این زمینه سرویس می‌دهد.


شرکت ملی گاز مانند سایر شرکت‌های اصلی تابعه صنعت نفت کشور، در بخش سیستم‌های عمومی، بخش قابل توجهی از نیازهای خود نظیر نرم‌افزارهای مالی و اداری، انبار، تدارکات و مانند آن را از طریق سیستم‌های عمومی تهیه شده در قالب سیستم برنامه ریزی منابع سازمان
[20] توسط متخصصان شرکت ملی نفت ایران تامین می‌کند و در حوزه سیستم‌های کاربردی وظیفه طراحی، ساخت، پیاده‌سازی، راهبری و پشتیبانی سیستم‌های مورد نیاز بر عهده شرکت ملی گاز است.

 

5-  کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت و گاز

1-5- کاربرد ICT  در مدیریت مهندسی و ساختمان

مدیریت و برنامه ریزی از نظر مهندسی سازه ، ساختمان و فنی فازهای اجرایی طرحها و پروژه های نفتی و گازی، سکوها، طرحهای عمرانی، ساختمانی ، محاسباتی به کمک سیستمهای ICT انجام می پذیرد.

 

2-5- کاربرد ICT  در مدیریت مهندسی نفت و گاز

 مدیریت و برنامه ریزی حفاری و تجهیزات حفاری نفت و گاز مربوط به طرحها و پروژه های نفتی و گازی، سکوها، چاههای نفتی و گازی در دریا و خشکی و زمین شناسی، انجام لرزه نگاری های سه بعدی مخازن در حال توسعه به کمک ICT انجام می پذیرد.

این مدیریت از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که وظایف ذیل را به عهده دارند:

- مهندسی مخازن و پتروفیزیک

- مهندسی زمین شناسی و ژئوفیزیک

- مهندسی حفاری

- مهندسی بهره برداری

 

3-5- کاربرد ICT  در مدیریت مالی پروژه های نفت و گاز

تعیین هزینه سرفصل بودجه، کنترل اسناد مالی، سند رسمی، سیستم نرم افزار مالی و حسابرسی، استعلام، مناقضه و مزایده الکترونیکی، گزارشات تراز و توزیع بودجه ، درج اطلاعات در سامانه ملی، شفافیت اطلاعات مالی برای اطلاع عموم و جذب سرمایه های مالی[21]به کمک ICT انجام می پذیرد.

 

4-5- کاربرد ICT  در مدیریت پروژه، طرحها و پروژه های صنعت نفت و گاز

مدیریت پروژه های سازمان به عنوان عامل پیشرفت و توسعه سازمان ها محسوب می شوند. بنابراین سازمان ها به دنبال روش هایی برای بهبود عملکرد و موفقیت پروژه های خود هستند، در واقع عموم سازمان ها برای بقاء چاره ای جز بهبود پروژه های خود ندارند و آنها که می خواهند همیشه پیشرو باشند باید خود و پروژه هایشان را به صورت مستمر بهبود دهند.

1-4-5- بکارگیری مدیریت ریسک در تمامی فازهای یک پروژه

     امروزه با توجه به رشد روز افزون فناوري اطلاعات و دانش بشري و تاثير آن بر روند اجراي پروژه­هاي مختلف و با در نظر گرفتن ارزش زمان در اجراي موفق و بهينه هر پروژه بايد از فرصتها بيشترين استفاده را برده و تا حد امکان تهديدهاي موجود در اين مسير را کاهش دهيم. يکي از عوامل موثر در روند اجرايي مديريت پروژه که در اين خصوص کمک شاياني به مجريان مربوطه خواهد نمود، مديريت ريسک است. براساس تعريفي که از انستيتو مديريت پروژه در سال 2000 در نشريه PMBOK[22] منتشر شد، ريسك را كه شامل توجه به فرصتها و تهديدها است، اين گونه تعريف کرده است: "ريسك يك رويداد نامعلومي است كه اگر رخ دهد، بر اهداف پروژه تاثير مثبت يا منفي دارد. ريسك هم تهديدات اهداف و هم فرصتهاي بهبود اهداف را شامل مي­شود."

كاهش مخاطرات منفي در سازمان و نياز به اصول پايه­اي در تصميم گيريها دلايلي هستند كه مديران سازمان را وادار به اجراي فرآيند مديريت ريسك در سيستمهاي مبتني بر فناوري اطلاعات مي­سازند.اثرات اين فرآيند بايد در تمام بخشهاي طراحي، توليد و نگهداري اين سيستمها كه همان SDLC[23] است، نمايان گردد. SDLC در سيستمهاي IT به پنج بخش تفكيك مي­شود كه شامل بخش آغازين و امكان سنجي، توليد و توسعه، اجراي سيستم، نگهداري و بازبيني مجدد، واگذاري مي­باشد. مديريت ريسك يك فرآيند چرخشي است كه مي­تواند در هر يك از فازهاي اصلي SDLC اجرا گردد.

با توجه به مطالبی که در مورد مدیریت ریسک مطرح شد، استفاده از مدیریت ریسک در روند طراحی و تولید پروژه های نفتی و گازی یکی از راههای موثر و مفید خواهد بود زیرا انجام عملیات دریایی بسیار سخت تر از انجام کار در خشکی است، حضور نیروها در سکوهای حفاری و انجام عملیات حفاری و پیش رو بودن مخاطراتی که ممکن است در اثر خروج گاز ترش بوجود بیاید، همچنین ناآرامی دریا و طوفانی شدن گاه و بیگاه آن، انتقال نفرات با هلی کوپتر و قایق، تأمین آب، سوخت و مواد غذایی نیروهای شاغل و جابجایی ایشان، نصب قطعات، پایه ها، سکوها، پایه های فلر و فلرها در شرایط جوی طاقت فرسا و بسیاری از موارد دیگر بر حساسیت موضوع فعالیت در دریا می افزاید، لیکن با وجود همه این شرایط، هم اکنون مردان دلاوری در صحنه حضوردارند که برای دستیابی به آسایش هم میهنان خود حاضرند در هرشرایطی به کار و فعالیت بپردازند و گرمای شرجی خلیج فارس و دیگر مشکلات پیش رو را تحمل کنند تا هموطنانشان در سراسر ایران با خاطری آسوده زمستان سرد را سپری نمایند و همین امر برای ایجاد انگیزه در ایشان کافیست.

5-5- کاربرد ICT  در مدیریت حقوقی و امور قرارداد های طرحها و پروژههای نفت و گاز

کنترل و بررسی حقوقی انواع قراردادهای برگزاری مناقصات و مزایده ها، خرید و فروش و سایر موارد مرتبط.

 

6-5- کاربرد ICT  درسیستم دیسپچینگ گاز

شبکه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شامل اینترانت، شبکه‌های محلی[24]  و شبکه‌های گسترده[25]  است. علاوه بر کاربردهای شبکه، در داخل شرکت‌های تابعه صنعت نفت از مهمترین کاربردهای شبکه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می‌توان به شبکه گسترده سیستم دیسپچینگ گاز و همچنین شبکه یکپارچه سیستم هوشمند سوخت اشاره کرد .ساختار دیسپچینگ ملی گاز با هدف جمع آوری اطلاعات مورد نیاز بصورت لحظه ای در یک نقطه، مشاهده اطلاعات و تصمیم گیری و ارسال فرامین لازم به همراه ذخیره سازی و نگهداری اطلاعات و تهیه گزارشات لحظه ای و دوره ای، شکل گرفته و بعنوان ابزاری قوی در تصمیم گیری مدیریت نقش بسزایی را بازی می کند. سیستم دیسپچینگ به جهت استفاده از منابع عظيم گاز کشور، وجود مصرف کنندگان متعدد (خانگي، صنايع، نيروگاهها، صادرات) و شبکه گسترده انتقال گاز از توليد تا توزيع، نشان دهنده پيچيدگيها و دشواريهاي موجود در امر نظارت بر حجم و کيفيت توليد گاز، نحوه انتقال و ميزان مصرف آن در سطح کشور و ايجاد توازن (بالانس شبکه گاز کشور) مي باشد.

هماهنگي، کنترل و نظارت بر توليد، انتقال و توزيع گاز طبيعي توسط مديريت ديسپچينگ و از طريق مرکز کنترل ديسپچينگ ملي گاز انجام مي گيرد. این سیستم یک سیستم سلسله مراتبی در سطح کل شرکت ملی گاز بوده که شامل سه لایه مرکز کنترل ملی[26]و مرکز عملیات میانی[27] و  مرکز گاز رسانی[28] می باشد. شکل زیر نمایی از این ساختار و نحوه انتقال اطلاعات بین سه لایه مذکور را نمایش می دهد.

شکل شماره1-5

بخشهای عمده این سیستم عبارتند از :

1-6-5-پایانه های راه دور [29] : در ایستگاهها جهت جمع آوری اطلاعات آنالوگ و دیجیتال و آماده نمودن آنها جهت ارسال به مرکز قرار گرفته اند. سیگنالهای لازم پس از جمع آوری از فیلد به RTU منتقل می گردند. در این RTU ها عمدتاً توزیع بگونه ای است که پردازشگر اصلی برای کارهای مهمتر آماده باشد. ماژولهای I/O ،  وظیفه Scan اطلاعات را بعهده دارند. سپس اطلاعات جدید به ماژولProcess فرستاده شده و این ماژول با یک پروتکل تعریف شده (IEC 870-5-101)  اطلاعات را به مراکز بالایی  IOC) یا (GSC منتقل می کند.

2-6-5-کانالهای مخابراتی جهت ارتباط پایانه های اصلی MTE با RTU  ها و دیگر مراکز: برای ارتباط RTU ها با IOC  و GSC ها و همچنین خطوط داخلی شبکه از خطوط  دیجیتال[30]وآنالوگ[31] و شماره گیری[32] استفاده می شود.

3-6-5-پایانه های اصلی[33]در مراکز جهت پردازش، نمایش و بایگانی اطلاعات دریافتی از RTU  ها: پس از رسیدن اطلاعات از RTU به مراکز وارد یک اینترفیس مخابراتی به نام RCI می شود.RCI بطور فیزیکی یک کامپیوتر می باشد و شامل 4 پورت RS232 برای اتصال به RTU  ها و یک پورت خروجی RJ45 برای اتصال به شبکه می باشد. به ازای هر چهار RTU یک RCI داریم. تعداد RCI های هر مرکز به تعداد RTU  های آن بستگی دارد.RCI پردازشی انجام نمی دهد و مطابق پروتکلهای تعریف شده Packet های اطلاعاتی را تشکیل می دهد.پردازش توسط Server انجام می شود.

4-6-5- نرم افزار کاربردی ViewStar 750

در پروژه ديسپچينگ گاز در هر مرکز یک نرم افزار  شبکه جمع آوری اطلاعات[34] به نام ViewStar 750 وجود دارد که امور بانک اطلاعات را بعهده داشته و کلیه فرمانها و پردازش ها را انجام می دهد. برای اینکه ViewStar 750 در مراکز مختلف همگی یک زمان را نشان بدهند بگونه ای که اگر اتفاقی در یک محل افتاد، ثبت زمانی این اتفاق در مراکز مختلف دقیقاً یک زمان باشد از سیستم موقعیت یاب جهانی[35] استفاده می شود.View Star 750، يک نرم افزار سيستم هاي SCADA  مي باشد که سلسله مراتبي چندلايه بوده وتحت سيستم عامل Solaris 8 (که يک سيستم عامل 64 بيتي است) کار مي کند و جهت نظارت و کنترل شبکة گاز کشور به کار مي رود.

اين نرم افزار در مرکز کنترل ديسپچينگ ملي گاز (NCC)  و مرکز کنترل اضطراري (ENCC)  و 35 مرکز مياني IOC  و GSC نصب و مورد بهره برداري مي باشد. قابليت سلسله مراتبي چندلاية اين سيستم، اين امکان را فراهم مي سازد که اطلاعات فيلد، پس از پردازش در مراکز لاية پائين به بالا ارسال گردد که باعث کم شدن حجم اطلاعات ارسالي و نيز کاهش ترافيک خطوط مخابراتي مي گردد و همچنين امکان ارسال اطلاعات به چند مرکز بطور همزمان نيز مقدور مي باشد.

7-5-کاربرد ICT در مدیریت عملیات نفت و گاز

برنامه ریزی جهت امور عملیات نفت و گاز، ساخت جاده، سيم خاردار، ساخت مهمانسرا، امور عمرانی و پی سازی پالایشگاه، نیروگاه ها، نگهداری سکوها، تأمین امکانات و سایر موارد مرتبطبا استفاده از نرم افزار  OS به کمک ICT انجام می پذیرد.

8-5- کاربرد ICT در مدیریت توسعه منابع انسانی در صنعت نفت و گاز

برنامه ریزی و مدیریت منابع انسانی در صنعت نفت ، آموزش و بهینه بدنه سازمان و بررسی ساختار سازمانی و بررسی و تجزیه تحلیل اطلاعات جمع آوری شده و استفاده از نرم افزار  OS و IS  به کمک ICT امکان پذیر است.

9-5- کاربرد ICT در مدیریت پشتیبانی ترابری دریایی، هوایی و خشکی طرح ها و پروژه های نفت و گاز

کنترل تردد شناورها، بالگردها و خودروها ، تأمین سوخت و کنترل وضعیت آب و هوا(هواشناسی) برای مدیریت تردد و ترابری دریایی و هوایی شناورها . بالگردها به کمک ICT و نرم افزار هاي OS,IS,MS انجام می پذیرد.

10-5- بکارگیری سیستم اطلاعات جغرافیایی[36] در مدیریت نشت گاز

GIS     يك سيستم اطلاعات جغرافيايي است كه به ما اجازه مي دهد تا با مشاهده و طرح سوال،  تفسير تصاوير ساخته شده در بسياري از زمينه ها به روابط و الگوهايي دست يابيم كه در غالب نقشه ها،  نمودارها و گزارش ها به سرعت و به آساني به حل مشكلات بپردازيم به عبارت ديگر در سيستم GIS، موقعيت جغرافيايي، يك مشخصه اصلي و مهم است.

سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) يك سيستم كامپيوتر مبنا مي‌باشد كه به عنوان يك مجموعه متشكل از سخت‌افزار، نرم‌افزار، اطلاعات جغرافيايي، نيروي انساني و مدل‌هاي پردازش داده، به منظور توليد، ذخيره‌سازي، نمايش، بازاريابي، پردازش، بهنگام‌رساني و ... اطلاعات جغرافيايي مربوط به عوارض و پديده‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

1-10-5- وظايف اصلي يك سيستم اطلاعات جغرافيايي

GIS یک سیستم کامپیوتری است که چهار قابلیت اساسی را در رابطه با داده های مکانی فراهم می آورد:

  • ورودی داده ها[37]
  • مدیریت داده ها که عبارت است از ذخیره و بازیابی داده ها[38]
  • پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها[39]
  • خروجی داده ها [40]

2-10-5- مولفه هاي يک سيستم اطلاعاتجغرافيايي

مؤلفه هاي چنين سيستمي به ترتيب عبارتند از:

1-2-10-5-کاربران[41]: مهارت در انتخاب و استفاده از ابزارهادريک سيستم اطلاعات جغرافيايي وشناخت کافي از اطلاعاتي که استفاده مي شوند، يکي ازموارد اساسي براي موفقيت در استفاده از تکنولوژي GIS است، که اين از وظايف يک کاربرمي باشد.

2-2-10-5- سخت افزارها: [42]امروزه شبکه هاي  GIS شامل تعدادي  X-Station و Workstati، کامپيوترهاي شخصي، چاپگرها و پلاترها مي باشد که معرف مؤلفه سخت افزاريک سيستم اطلاعات جغرافيايي مي باشند.

3-2-10-5- نرم افزارها: [43]به منظور استفاده بهتر ازيک سيستم اطلاعات جغرافيايي، استفاده از نرم افزارهاي به روز و توانمند توصيه ميشود.

4-2-10-5- اطلاعات: [44]قلب هر GIS پايگاههاي اطلاعاتي آن است. در اين پايگاهها به پرسش هايي از قبيل چه شکلي است؟ کجاست؟ و چگونه به ديگر اشکال مرتبط مي شود، داده مي شود.

5-2-10-5- روش ها: [45]شيوه هاي صحيح به کارگيري اطلاعات درجهت رسيدن به اهداف ويژه دريک سيستم اطلاعات جغرافيايي از مهمترين مؤلفه هاي آن است.

3-10-5-  منابع توليد كننده اطلاعات مورد نياز يك سيستم GIS

1-3-10-5- تصاوير ماهواره‌اي و تكنيك‌هاي سنجش از دور

2-3-10-5- عكس‌هاي هوايي و تكنيك‌هاي فتوگرامتري

3-3-10-5- نقشه‌برداري كلاسيك

4-3-10-5- سيستم تعيين موقعيت جهاني [46]

5-3-10-5- اسناد، مدارك و نقشه‌هاي موجود

4-10-5- تكنولوژي‌هاي مرتبط با GIS

1-4-10-5-سيستم‌هاي توليد نقشه رقومي[47]

سيستم‌هاي CAD عموما به منظور توليد و سازماندهي اطلاعات مكاني در قالب نقشه‌هاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

2-4-10-5-سنجش از راه دور[48]

سنجش از دور به عنوان علوم، هنر و تكنولوژي كسب اطلاعات در خصوص پديده‌هاي مختلف سطح زمين از طريق سنجنده‌هايي كه هيچگونه ارتباط مستقيمي با خود پديده ندارند، شناخته مي شود، سنجنده‌هاي ماهواره‌اي نسبت به ثبت و جمع‌آوري اطلاعات در قالب تصاوير ماهواره‌اي اقدام نموده و با استفاده از نرم‌افزار‌ها و سيستم‌هاي پردازش تصاوير، امكان استخراج اطلاعات و توليد نقشه‌هاي مختلف فراهم مي‌گردد.

 سيستم GIS قادر است در صورت بروز نشتي ، نزديك ترين شير يا سازه را به گونه اي انتخاب كند، كه در صورت بسته شدن كمترين جدايي از شبكه اتفاق مي افتد و در ضمن خطر نيز كاملاً برطرف مي شود سپس بايد سريعاً قطعات آسيب ديده ترميم و قطعات جابجا شوند اينكار با كمك GIS در شناسايي لوله ها و طول و تعداد قطعه آسيب ديده در اسرع وقت امكان پذير است. همچنین یكپارچه‌سازی انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی به منظور پشتیبانی از عملیات مطمئن با درجه ریسك پایین، یافتن اشكالات در سیستم انتقال نفت از طریقThermal infrared remote   sensing با استفاده از اختلاف درجه حرارت خطوط لوله و محیط اطراف آن،گردآوری كلیه اطلاعات مرتبط با خطوط لوله انتقال نفت و ارتقای دانش استفاده ازفناوری Geo-ICT برای راهبری عملیات انتقال نفت از نمونه دیگر کاربرد GIS می باشد.

 

11-5- کاربرد ICT در مدیریت تدارکات و انبار صنعت نفت و گاز

سیستم نرم افزار یکپارچه انبارها و تدارکات در کل صنعت نفت و گاز به کلیه ورود و خروج کالا، موجودی کالا، کمبود و مازاد تجهیزات نگهداری و جلوگیری از بین رفتن تجهیزات انبار و سایر موارد می پردازد و می تواند بسیار مفید واقع شود و با استفاده از نرم افزار  OSو IS وMS انجام مي گيرد.

 

12-5- کاربرد ICT در بازرگانی، صادرات و واردات محصولات صنعت نفت و گاز و پتروشیمی

كليه اين امور به كمك پورتال و نرم افزارهاي هوشمند حوزه IIS انجام مي پذيرد.

 

13-5- کاربرد ICT در مدیریت انتقال فناوری صنعت نفت و گاز

اين بحث خود يك پروژه است كه از پرداختن به آن مي گذريم.

 

14-5- کاربرد ICT در بازرسی فنی و ایمنی[49]

امور بازرسی و حفاظت فنی تحت نظر و با هماهنگی مجریان پروژه ها و ظیفه نظارت عالی بر انجام پروژه ها مطابق با مشخصات فنی و استانداردهای مبنا را بر عهده دارد. تدوین اهداف خرد و کلان، کاهش نرخ آسیبهای ایمنی، بهداشت و زیست محیطی، یاد آوری نقش مدیران و آموزش HSE به کارکنان از برنامه های این واحد است که به کمک سیستمهای ICT  انجام می پذیرد.

15-5- کاربردICT در راه اندازی پروژه های مخابراتی، شبکه ای، بی سیم و اطلاعاتی پروژه های صنعت نفت و پالایشگاه ها، سکوها و مناطق عملیاتی نفتی دوردست

مدیریت مخابرات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران همراه صنعت نفت با ضریب اطمینان 99/99 درصد با ارائه کارآمد ترین خدمات مخابرات صنعتی و برخورداری از ضریب اطمینان 99/99 درصد، ضمن برقراری مستمر صنعتی راه دور، داخلی، صوتی، تصویری، ارتباطات کامپیوتری، تاسسیسات و شبکه گسترده خطوط لوله، مسئولیت تامین ارتباطات شرکت های تابعه شرکت ملی پالایش و پخش و نیز برخی از شرکتهای تابعه صنعت نفت را برعهده دارد.

برنامهآتى ICTدرصنعت نفت

- بازسازى کليه سيستمهاى قديمی وتبديل آنها به سيستمهاى online بااستفاده از تكنولوژى جديد

- تبديل سيستمهاى جزيره اى و پراکنده و ناهماهنگ به سيستمهاى يكپارچه بصورت ERP  و ASP

- ايجاد شبكه اينترانت با اعمال سيستمهاى حفاظتى مناسب

- آموزش گسترده کارکنان به استفاده عملى از سيستمهاى کامپيوترى

نتیجه گیری:

اگرچه در صنعت نفت و گاز فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان یک ابزار به نحو خوبی مورد استفاده قرار گرفته، ولی استفاده از ابزارهای مبتنی بر IT در این صنعت نتوانسته است کارایی لازم را در مجموعه نفت و گاز فراهم ساخته و منجر به افزایش راندمان کاری و بهره‌وری اقدامات شود. اگر چه استفاده از سیستم‌های تخصصی تا حدودی از این قاعده مستثنی است، ولی مدیریت اثربخش جریان مستمر اطلاعات و متعاقب آن دانش در مجموعه صنعت نفت و گاز به نحوی جامع هماهنگ و یکپارچه فراهم نشده است. بنابر اعلام نظر نخبگان، فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت و گاز هنوز آن طور که شایسته است، به عنوان رویکردی برای کسب مزیت رقابتی صنعت در راهبردهای کلان این مجموعه نفوذ نداشته و به عنوان دغدغه کلیدی سیاست‌گذاران این صنعت برای بهبود جایگاه رقابتی این حوزه پذیرفته نشده است. از جانب دیگر تاثیر به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات نتوانسته است منجر به تغییرات شگرفی در افزایش کارایی فعالیت‌ها و همچنین زنجیره ارزش صنعت و جایگاه و تشکیلات ساختاری و سازمانی و رقابتی آن شود. این بدان معنی است که اقدامات به عمل آمده اگرچه از اهمیت فراوانی برخوردار بوده، ولیکن هنوز منجر به اثربخشی اقدامات و تحقق اهداف و آرمان‌های صنعت نفت و گاز نشده است.

پیشنهادات ارائه شده به منظور توسعه  IoT در صنعت نفت و گاز

1- توجه عمیق به امر آموزش و فرهنگ سازی بهمنظور فراهم آوردن پرسنل نفت بویژه کارشناسان رشته های مختلف برای حضور فعال در جامعه اطلاعاتی و آشنا ساختن آنان با امکانات و قابلیت های سیستمهای اطلاعاتی

2- استفاده از سیستم های اتوماسیون اداری در سطح گسترده و جایگزینی آن با روش های دستی در جای جای صنعت نفت

3- انجام خدمات رایانه ای و واگذاری مسولیت های نگهداری و روتین به بخش های مختلف متناسب با وظایف و خدمات مورد نیاز

4- پیاده سازی سیستم های ارایه خدمات الکترونیک به پرسنل در کلیه بخش های اداری، فنی وخدماتی بمنظور افزایش کارآیی و کاهش اتلاف وقت

5- توسعه بسترهای اطلاعاتی مناسب در کلیه واحدهای ثابت و سیار بمنظور بهره مندی از سیستمهای موجود و برقراری عدالت دیجیتالی به پرسنل در همه پست ها و مسئولیت ها در برنامه زمان بندی مناسب حتی بدون درخواست واحدهای ذیربط

6- توسعه پایگاههای اطلاع رسانی وتوجه به امر بروزرسانی آنها و ارایه برخی خدمات[1]Information Communication Technology(ICT)

2Conversion

3Storage

3Processing

4Communication

5Integrated  Information System(IIS)

6 Operating Syatem(OS)

[8]Integrated System(IS)

8Managment System(MS)

[10]Transaction Process system(TPS)

[11]Data Base(DB)

[12] Management Information System(MIS)

[13] Decision Support System(DSS)

[14] Strategic Information System(SIS)

[15]Inteligent Support System(ISS)

8Expert system(ES)

[17]Learning Algorithms(LA)

9Fuzzy Sets(FS)

1Managmanet Information System(MIS)

[20]Enterprise Resource Planning(ERP)

1Finance

[22]The Project Management Body Of Knowledge

[23]System Development Life Cycle

[24]Local Area Network(LAN)

[25]World Area Network(WAN)

[26]NCC

[27]IOC

[28]GSC

[29]RTU

2Digital Leased Line(LLD)

[31]Analog Leased Line(LLA)

[32]Dial up

1MTE

[34]SCADA

[35] Global Positioning System(GPS)

1Geography Information Systems(GIS)

[37]Data Input

[38]Data Storage And Retrieval

[39]Manipulation And Analysis

[40]Output

[41]User

[42]Hard Ware

7Soft Ware

[44]Data

[45]Methods

[46]GPS

[47]CAD

[48]Remote Sensing

[49]HSE

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در شرایطی که بازدهی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، انرژی تلف شده نیروگاه‎های گازی کشور معادل مصرف گاز سالانه 5 میلیون نفر ایرانی است.
جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ICISحفظ شد، این مهم یکی از بهترین خبرهایی است که در کوران تحریم‌های سخت و ظالمانه ایالات متحده آمریکا شنیده شد.
توسعه گازرسانی افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌های کوچک سازنده کالاهای مورد نیاز صنعت گاز رونق می‌بخشد.

يادداشت
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :