Daneshenaft logo
سه شنبه 8 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 9 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33468
700 امین شماره دانش نفت و استیضاح بنزینی!
احمد مددی

شماره حاضر 700 امین شماره از نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت است.

 

 14 آذر 84 که کار انتشار نشریه را آغاز کردیم، هرگز تصور نمی‌کردیم تا به اینجا برسیم. 14 سال هر چند زود گذشت اما به واقع سخت گذشت. هم‌اکنون هم که شماره 700 را منتشر می‌کنیم در سختی خاصی به سر می‌بریم. سختی‌ای از جنس گرانی افسار گسیخته کاغذ، مرکب، چاپ و ... .

متاسفانه در روزگار سختی به سر می‌بریم، روزگاری مملو از گرانی. این گرانی‌ها امان همه را بریده است و نشریه نیز در شرایطی سخت و پر از نگرانی منتشر می‌شود. شماره 700 با اصلاح قیمت بنزین و به بیان بهتر افزایش50 تا 200 درصدی قیمت این فرآورده استراتژیک مصادف شده است. اتفاقا نگارنده به عنوان فردی که درس خوانده اقتصاد است، اصلاح و افزایش قیمت بنزین را کاملا منطقی و به صلاح کشور و مردم می‌داند. هر چند در نوع اعلام و افزایش قیمت آن انتقادهایی وارد است و حتی پای وزیر نفت هم به تهدید استیضاح از سوی اهالی پارلمان باز شده است، اما بی‌تردید رشد افسار گسیخته مصرف بنزین از یکسو و قاچاق این کالای مهم و راهبردی از سوی دیگر، کشور را در پرتگاه لجام گسیخته سوء مصرف قرار داده بود و چنانچه جلوی این مصرف شگفت آور و عجیب گرفته نمی شد، دیری نمی‌پایید که می‌بایست به واردکننده‌ای محض تبدیل می شدیم. در حقیقت با اصلاح نرخ بنزین کشور از عوارض واردات بنزین به طور حتم نجات یافت. بر این اساس، استیضاح زنگنه به بهانه‌های بنزینی نمی‌تواند ادله درستی باشد، چه اینکه تصمیم افزایش قیمت بنزین در جلسه سران قوا گرفته شد و اجرای آن نیز بدون اطلاع وزیر نفت صورت پذیرفت. بر این مبنا، بایستی تاکید کرد که اصلاح نرخ بنزین نباید به امسال محدود شود، بلکه بایستی هر سال این افزایش اعمال گردیده تا همواره تدبیر بنزینی از مصرف فزاینده جلوتر باشد وگرنه دیری نخواهد پایید که دوباره غول مصرف نرخ های مصوب بنزینی را دوباره خواهد بلعید. به این آمارهای متقن توجه کنید؛ در سال ۹۵ مصرف روزانه بنزین ۷۴ میلیون لیتر بود که در سال ۹۶ به ۷۷ میلیون لیتر افزایش یافت، سال ۹۷ نیز به ۸۸ میلیون لیتر و تا آبان‌ماه گذشته به بیش از ۹۰ میلیون لیتر رسیده است و پیش‌بینی می‌شد این رقم تا پایان سال به بیش از 100 میلیون لیتر در روز برسد. به بیان دیگر، اگر با همین روند افزایش مصرف روزانه بنزین پیش می رفتیم، سال ۱۴۰۰ به واردکننده بنزین تبدیل می‌شدیم. جای بسی خوشبختی است که در همین روزهای ابتدایی اصلاح نرخ بنزین میانگین مصرف بنزین کل کشور به روزانه ۷۹ میلیون لیتر رسیده است، این عدد یعنی روزانه 20 میلیون لیتر کاهش مصرف! در همین حال، توصیف مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از کاهش مصرف بنزین کشور خواندنی است؛ علیرضا آرمان‌مقدم گفته: «کاهش تقریبی روزانه ۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین در هفته گذشته، معادل ساخت یک پالایشگاه نفت خام با ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه در روز است و این مقدار کاهش مصرف، معادل ساخت پالایشگاه نفت خامی با ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه در روز (سه برابر پالایشگاه تهران) با سرمایه‌گذاری حدود ۱۴ میلیارد دلار است».

اما یک نکته؛ به اعتقاد نگارنده؛ نباید دلخوش به این آمارهای کاهشی بود، چه اینکه اگر مصرف بنزین به درستی در کشور پایش و تحلیل نشود، بار دیگر، افزایش مصرف و تهدید دوباره واردات بنزین گریبانمان را خواهد گرفت. کارت سوخت این مزیت را دارد که مصرف بنزین را در اقصی نقاط ایران مورد ارزیابی و تحلیل لحظه‌ای قرار دهد تا با بررسی گراف‌ها و خروجی‌ها، بهترین تصمیم‌ها برای بنزین گرفته شود.

 

 

 

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
لیبی یکی از کشورهای دارای منابع غنی نفت و گاز است و پرواضح است که جنگ در لیبی این بار برای طلای سیاه شکل گرفته است! در یک سو ترکیه و قطر و در سوی دیگر روسیه، امارات و عربستان. اما هدف بی‌تردید طلای سیاه است. مچ‌اندازی ترک‌ها و روس‌ها در لیبی دیدنی است
تاکنون نزدیک به نیمی از ذخایر نفتی اثبات‌شده جهان شامل انواع نفت خام و میعانات برداشت شده است، اما با وجود اینکه ایران یکی از نخستین کشورها در آغاز تولید تجاری نفت بوده، کمی بیشتر از یک‌سوم ذخایر اثبات‌شده‌اش را برداشت کرده است، بنابراین تفاوت قابل ملاحظه‌ای در روند برداشت نفت، بین ایران و میانگین جهانی وجود دارد.
به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.

يادداشت
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
احساس خاندوزی، کارشناس اقتصادی/ دو شرکت «ملی نفت ایران» و «پالایش و پخش» انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته‌اند و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی‌فایده است.
مهندس سیدحسین میرافضلی، کارشناس صنعت پتروشیمی/ اگر پروپان به محصولات میانی و نهایی تبدیل شود ارزش صادرات محصولات 10 میلیون تن پروپان حدود 10 میلیارد دلار خواهد شد و برای ده ها هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
احمد مددی/ بهار اکتشاف در پاییز! شاید این بهترین توصیف از دستاوردهای بی بدیل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری باشد.
طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد اما همچنان برای تحقق اهداف تغییر اقلیمی ناکافی است.
گفتمان
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :