Daneshenaft logo
یکشنبه 22 تیر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 16 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33486
توفیق اجباری کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.

این مساله دغدغه همه مسئولان کشوری است؛ به ویژه اینکه ذخایر نفتی یک منبع تجدیدناپذیر است که سرانجام تمام خواهد شد. ما کشوری هستیم که برای استقلال‌مان اهمیت زیادی قائلیم و به همین دلیل بیگانگان همواره درصدد براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند و چون ما اتکا درآمدی خود را روی نفت گذاشته‌ ایم، دشمنان از همین محل علیه ما اقداماتی انجام می ‌دهد. در حال حاضر نیز سیاست آمریکا به صفر رساندن صادرات نفتی ایران است تا از این طریق نظام را از پای درآورد. در حالی که سالیان زیادی است رهبری تاکید و توصیه داشتند بودجه کشور بدون وابستگی به نفت بسته شود. با این حال امروز علی رغم مشکلات عدیده اقتصادی، سهم نفت باز هم نسبت به سایر مولفه‌­ها در بودجه ملموس و پررنگ است. این امر گویای بی اراده بودن دولت ها در چند دهه اخیر برای رهایی از بودجه نفتی است. در واقع دولت­‌ها همواره دنبال راحت ‌طلبی بودند، به جای آنکه به دنبال جایگزین ‌هایی برای درآمد نفتی باشد؛ صرفا با خام‌فروشی بیشتر از درآمدهای نفتی استفاده می‌کردند. به هر حال اصلاح ساختاری بودجه و رهایی از نفت زحمت و مشقت دارد و دولت‌ ها نخواستند این سختی ‌ها را تحمل کنند و همیشه راحت‌ترین کار را انجام می‌دهند.

پتروشیمی‌های خصولتی تبدیل به حیاط خلوت دولت‌ ها شده است

بر ضرورت ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه تاکید دارم. با توسعه این صنایع ما قادر خواهیم بود محصولات و فرآورده ‌های نفتی با ارزش افزوده تولید کنیم، اما نکته مهم آنکه، در حال حاضر صنعت پتروشیمی موجود هم دچار سوء مدیریت است. یعنی بهره‌­وری آن طور که باید و شاید نیست. زیرا این مساله در وزارت نفت جدی گرفته نشد. یکی از معضلات صنایع پتروشیمی در سبک مدیریت پروازی است. در ادامه همین روند، مدیران پروازی نسبت به مسئولیت‌­های اجتماعی خود بی تفاوت هستند که نتیجه این مساله، افزایش بی اعتمادی مردم مناطق صنعتی نسبت به مسئولان است. معضل دیگر صنایع پتروشیمی ما، وضعیت خصولتی بودن آن است. اگر این صنایع صرفا دولتی یا خصوصی بود، بهره ‌وری بیشتری داشت. اما اکنون این ها تبدیل به حیاط خلوت دولت ‌ها شده است. در همین راستا و بر اساس تاکید مقام معظم رهبری، مجلس دهم طرح احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه با بهره‌ گیری از ظرفیت ‌های مردمی را دستور کار قرار داد. استفاده از ظرفیت ‌های مردمی در این طرح الزامی است. در حال حاضر 1800 هزار میلیارد تومان در کشور نقدینگی داریم. با هدایت سرمایه ‌ها مردم در احداث صنایع تکمیلی، میان دستی و پایین ‌دستی، نه تنها تورم کاهش خواهد یافت، بلکه سود پایدار منطقی برای مردم ایجاد می ‌شود و به جای سرازیر شدن نقدینگی در بازار مسکن و ارز و کسب درآمد کاذب، این صنایع در کشور پا می گیرد. برای این منظور جذابیت ‌هایی از قبیل تنفس خوراک در طرح مجلس گنجانده شد تا استقبال مردم برای سرمایه گذاری بیشتر شود. در تدوین طرح از نظرات سایر سازمان ‌ها نیز استفاده شد، از این رو بدون ایراد شورای نگهبان، طرح تصویب و در اختیار دولت قرار گرفت. با توجه به پیگیر‌ی های هفته قبل مجلس، قرار است دولت آیین‌نامه اجرایی طرح را تا دو هفته دیگر نهایی کند.

کاهش وابستگی بودجه از درآمدهای نفتی یک توفیق اجباری است

در مورد تصمیم مجلس برای بودجه‌ ریزی سال آینده و تداوم روند کاهش صادرات نفت بایستی گفت: ما باید متناسب با واقعیت‌ها سیاست گذاری کنیم، اما در حالی که دشمن تلاش دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند ما باید مانع این مساله شویم. در عین حال نباید از فروش نفت و بودجه نفتی هم خوشحال باشیم. من به شخصه باور دارم کاهش وابستگی بودجه از درآمدهای نفتی در شرایط کنونی، توفیق اجباری است. ما اراده داخلی برای حل کردن مشکل خام‌­فروشی را نداشتیم. دولت ‌ها و مجلس در طول این چند دهه، باید بپذیرند در رفع یک مشکل اساسی کشور اراده کافی نداشتند. این کشور ظرفیت ‌های بالقوه فراوانی دارد که می‌ تواند جایگزین نفت شود، اما بالفعل کردن آنها نیازمند تفکر و تلاش است که در این دولت وجود ندارد. در این شرایط ما باید دو نوع بودجه تعریف کنیم. بر لزوم جلوگیری از بهره برداری سیاسی دشمن از وضعیت موجود ایران تاکید دارم و در یک بودجه ما باید نشان دهیم همچنان فروش و صادرات نفت وجود دارد تا آمریکا از به نتیجه نشستن سیاستش خوشحال نشود و نتواند در محیط بین‌ الملل از آن بهره ‌برداری سیاسی کند. این کار باعث می ‌شود آمریکا نتواند به سایر ملت­‌ها هم فشار بیاورد که دیدید با ایران چه کردیم، با شما نیز چنین خواهیم کرد. بنابراین ما در عین حالی که باید تلاش کنیم تا یک میلیون یا دو میلیون بشکه نفت بفروشیم، اما نباید درآمد آن را در هزینه جاری کشور حساب کنیم؛ یعنی نباید بودجه جاری سال آینده دولت براساس درآمدهای نفتی بسته شود. اگر نفتی هم فروخته شد باید آن را به زیرساخت ‌های توسعه ای و دانش ‌بنیانی اختصاص دهیم. به صورت تسهیلات در اختیار جوانان قرار دهیم تا کارآفرینی کنند، نه اینکه به صورت حقوق و مزایا خرجش کنیم. علاوه براین باید بودجه کارشناسی شده دیگری هم داشته باشیم. براین اساس که فرض کنیم چاه­‌های نفت خشک شدند، حال چه باید کرد. نظر مجلس هم بر این است که متناسب با واقعیت­‌ها بودجه‌­بندی انجام شود. براین اساس به احتمال زیاد به شیوه کار انجام می‌­گیرد، ولی در سال آینده باید درباره اتکا بودجه به نفت تجدیدنظر شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران در کنار رکود اقتصادی که کل دنیا با آن درگیر است معضل دیگری به نام تحریم را نیز تجربه می‌کند، لذا طبیعی است که ما نتوانیم مانند کشوری که در شرایط عادی قرار دارد اقدام به فروش نفت کنیم ولی راه‌هایی وجود دارد که ایران در این شرایط نیز می‌تواند صادرات نفت داشته باشد.
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی// خبر خوش اینکه سرانجام احداث پایانه صادرات نفتی ایران در سواحل جاسک در مکران آغاز شد. پس‌ از قریب به چهار دهه گفت‌وگوی ملی، با اجرای یک خط لوله صادراتی از تلمبه‌خانه‌های گوره بوشهر در نزدیکی جزیره خارک به جاسک فعلاً امکان روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت، خارج از تنگه هرمز، برای ایران فراهم می‌شود.

يادداشت
اكبر نعمت‌الهی/ جانبازان، بازماندگان سال‌های خون و آتش و یادگاران مبارزه‌ای هستند که برای حفظ سربلندی و افتخار ملت بروز کرد.
دکتر جابر نشاطی، رئیس پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت/ راهبردها و اهداف پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت به شرح زیر است:
جواد سلیمان‌پور، کارشناس صنعت گاز/ بررسی سبد واردات گاز ترکیه در دوماه گذشته سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که این کشور مبادی وارداتی خود را به طور قابل توجهی تنوع بخشیده است.
عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران/ پتروشیمی‌ها،‌ منبع پایدار درآمد کشور محسوب می‌شوند و نقش بازار سرمایه در تامین مالی طرح های توسعه ای در این صنعت مهم و تاثیرگذار است.
تابلوهای بورس نیوریورک روز دوشنبه گذشته ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کرد؛ قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در معاملات جهانی دوشنبه، بیش از ۳۰۶ درصد سقوط کرد. در این روز قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت رسید و رکوردی تاریخی ثبت شد. دلیل منفی بودن قیمت نفت را بخوانید.
گفتمان
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :