Daneshenaft logo
سه شنبه 8 بهمن ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 19 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33490
در پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی عنوان شد:
سازمان‌ها باید یک قدم از فرصت‌ها پیش باشند


پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با حضور مقامات و متخصصان این حوزه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، محمد باقرعالی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این کنفرانس با اشاره به اهمیت مبانی توسعه پایدار در نتایج و فرایندها گفت: یکی از ویژگی‌های این کنفرانس پایداری و استمرار آن است و لازم است که مساله محوری و مقایسه دغدغه‌های جهانی و کشوری در آن جایگاه ویژه ای داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: بستر توسعه در ایران اقتصاد مقاومتی و مهمترین عنصر آن نیروی انسانی است بنابراین همین جا به سازمان مدیریت صنعتی ماموریت می دهم برای طراحی و تدوین دوره‌های کسب و کار در شرایط تحریم اقدام نماید.

محمد باقرعالی، مهمترین محور برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت را نهضت ساخت داخل عنوان کرد و اظهار داشت: ایدرو مصمم است معادل 10 میلیارد دلار از قطعات مورد نیاز بخش صنعت را در داخل کشور با کمک سازندگان و کارآفرینان محقق سازد که مهمترین عامل موفقیت آن نیروی انسانی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع کارآفرینان اقتصادی و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: توجه به جوانان به عنوان اصلی ترین عنصر پیشرفت در کشور باید مورد توجه کنفرانس توسعه منابع انسانی قرار گیرد و سازمان مدیریت صنعتی باید برای پرورش جوانان برنامه ریزی کند.

وی با تاکید بر بیانات مقام معظم رهبری مبنی تداوم جنگ اقتصادی گفت: مساله محوری بومی با توجه به مسائل منابع انسانی کشور باید در کنفرانس های بعدی مورد توجه قرار گیرد و لازم است سازمان مدیریت صنعتی با همکاری ایدرو یک الگوی رفتاری منابع انسانی بر پایه اقتصاد مقاومتی و انقلاب صنعتی چهارم طراحی نماید.

در بخش دیگری از این کنفرانس، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و نوآوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به ضرورت مدیریت براساس شاخص های علمی گفت: ایران در زمینه تربیت منابع انسانی در حوزه فنی مهندسی و علوم کاربردی در جایگاه مطلوبی قرار دارد و شایسته است با برنامه ریزی به جایگاه مطلوبی در شاخص های جهانی توسعه منابع انسانی نیز دست یابیم.

وی افزود: کاری که سازمان مدیریت صنعتی در حوزه منابع انسانی انجام می دهد کار ارزشمندی است و ارزش این کار زمانی بیشتر می شود که الگویی برای اجرا در کشور طراحی و در اختیار دولت قرار گیرد.

معاون آموزش، پژوهش و نوآوری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: مقام عالی وزارت به بحث منابع انسانی نگاه ویژه ای دارد و برای جذب 500 نفر از نخبگان دانشگاه ها در حوزه صنعت دستور داده است.

وی با اشاره برنامه 7 محوری سال 98 وزارت صمت گفت: یکی از محورهای این برنامه، طرح توانمند سازی "تاپ" است که با اجرای آن ارتباط بین صنعت و دانشگاه و توسعه همه جانبه در حوزه های صنعت، معدن و نیروی انسانی محقق می شود.

بنا به این گزارش ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی نیز طی سخنانی گفت: امروز، شاهد تحولات اساسی در مدیریت منابع انسانی سازمانها هستیم و مفاهیمی مانند مدیریت سرمایه‌های انسانی، مدیریت استعداد یا شریک استراتژی در منابع انسانی جایگزین مفاهیم سنتی همچون مدیریت نیروی انسانی، مدیریت کارکنان و ... شده است.

کیانی بختیاری با اشاره به چالش امروز سازمان ها در حوزه منابع انسانی و بررسی مسائل روز این حوزه به رده بندی نسل های منابع انسانی پرداخت و شکل‌گیری نسل اول منابع انسانی را مبتنی بر روابط کار و امور اداری، نسل دوم را بر مبنای همکاری با کسب و کار سازمان، نسل سوم را مبتنی بر داده ها برای تصمیم سازی و تصمیم گیری و نسل چهارم را مبتنی بر شبکه های پلتفرمیک و زیست بومی عنوان نمود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، با تقسیم بندی سازمان ها به سازمان های قبیله ای، سنتی، مدرن و پست مدرن به بیان ویژگی هریک پرداخت و گفت: در سازمان های پست مدرن، تمامی ذینفعان در نظر گرفته می شوند؛ فرهنگ سازمان مبتنی بر ارزش است و توانمندسازی و قدرت دهی به منابع انسانی اعمال می شود.

وی سازمان های پست مدرن را سازمان هایی هیبریدی عنوان نمود که گونه ای از سازمان های دوسوتوان هستند که از یک سو دارای بال ماموریت فرهنگی -  اجتماعی و زیست محیطی و از سوی دیگر دارای بال کسب و کار و درآمد زایی هستند.

کیانی بختیاری افزود: سازمان های هیبریدی با این رویکرد ایجاد شده اند که مدل های سنتی انتفاعی و غیر انتفاعی هیچکدام به مسائل فرهنگی- اجتماعی و زیست محیطی که در حال حاضر با آن مواجه هستند، به اندازه کافی اهمیت نمی دهند. بنابراین کارآفرینان سازمان های هیبریدی به دنبال ایجاد سازمان ها و بازار های قابل قبول برای پرداختن به مسائل خاص فرهنگی- اجتماعی و زیست محیطی هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اصول فکری سازمان ها با فرهنگ هیبریدی از جمله خلق ارزش برای زندگی سالم، عدالت محیطی و اجتماعی، پایداری محیط زیست  و محصولات و خدمات با کیفیت برتر تاکید کرد: ویژگی های مدیران و سیاست گذاران سازمان‌های هیبریدی این است که این افراد به عنوان معماران فرهنگی و شیوه های زندگی سالم و پایدار شناخته می شوند و کارآفرینان آگاه به مسائل زیست محیطی و مدیران توسعه دهنده مفاهیم جدید کسب و کاری هستند.

کیانی بختیاری در خصوص عوامل کلیدی متمایز کننده سازمان های هیبریدی از سازمان های سنتی گفت: در این نوع سازمان ها، اصالت با جامعه و محیط زیست می باشد و مورد کسب وکار در درجه ثانویه است؛ به عبارتی می توان گفت این نوع سازمان علاقه مند به سودآوری در راستای حل مسائل و دغدغه های محیط زیست و جامعه می باشند.

وی افزود: در این سازمان ها رابطه با تامین کنندگان، کارکنان، و مشتریان مبتنی بر منافع دوجانبه و نتایج پایداری است. هزینه ها لحاظ می شود اما پس از برآورده سازی نتایج زیست محیطی و اجتماعی و تمرکز بر اثربخشی است.

کیانی بختیاری تصریح کرد: در این سازمان ها فعالیت صنعت بر پایه ایجاد بازارهایی برای رقابت موفق یا تفاهم نامه های مشترک و یا بعضا تشکیل اکوسیتم هایی مشترک در جهت رفع نیازهای جامعه و محیط زیست است و هدف اصلی این نوع سازمان ها، رفع دغدغه‌های اساسی بشریت است و در این راستا از تعامل، همکاری، تشکیل اکوسیستم و ... دریغ نخواهند کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص روند جدید حوزه منابع انسانی با عنوان "منابع انساني ابری" و تفاوت آن با وضعیت امروز گفت: استعداد در فضای ابری منابع انسانی، قابل تعميم به همه كاركنان در تمام سطوح است و حركت بين كاركردها، مشاغل و پروژه‌ها بدون مرز می‌باشد و همه نامزدهاي شغل همواره مورد رصد سازمان هستند.  علاوه بر این، شغل در فضای ابری  توسط فناوری‌های دارای كاربری آسان كه همه فرايند آن، با يك كليك مستند می‌شود، تسهیل می شود و بخشي طبيعي و عادي از كارراهه فرد در يك فرايند يادگيري مادام‌العمر است.

رئیس پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی،  برخی ازفرصت های مدیریت منابع انسانی ابری را شامل توانايي جستجو براي استعدادها و راهي آسان‌تر و مستقيم‌تر براي جستجوي استعدادهاي جوياي كار با تخصص‌گرايي بالا عنوان نمود که دارای اثر ويروسي است یعنی اصطلاحا از شبكه‌هاي مجازي براي شناسايي استعدادها و به‌اشتراك‌گذاري اطلاعات استفاده می‌شود.

کیانی بختیاری افزود: از دیگر فرصت های این روند جدید در حوزه منابع انسانی می توان به كار تعامل‌پذير و امكان نامحدود براي بحث و پرسشگري درباره ايده‌ها درون تيم و كل سازمان؛ و نیز كاهش زمان و هزينه در انجام فعاليت‌هاي منابع انساني و امکان دسترسي به تعداد بيشتري از كارجويان و درنتیجه شناسايي افراد بيشتر، همچنین دسترسي آسان به اطلاعات كارجويان و كاركنان و تحليل آن‌ها و برقراری ارتباطات آسان تر با کارکنان و کارجویان اشاره کرد.

وی در عین حال  برخی  از ریسک های مدیریت منابع انسانی ابری را شامل امنيت از جمله حمله هكرها، اختلال در شبكه سازماني از بيرون، از دست دادن اطلاعات حساس؛ آسيب به شهرت سازماني  و شكايت مشتريان، كاركنان و سايرين و همچنین ريسك‌هاي قانوني همچون استفاده از رايانه‌هاي شركت براي دسترسي به محتواي غيرقانوني عنوان نمود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: برخی دیگر از ریسک های مدیریت منابع انسانی ابری را می توان شامل كاهش بهره‌وري كاركنان  و صرف وقت زياد در شبكه‌هاي اجتماعي؛ اضافه‌ بار اطلاعاتي؛ دانش يا فهم ضعيف متخصصان منابع انساني درباره ابزارهاي شبكه‌هاي اجتماعي و نامرتبط بودن اطلاعات درباره كاربران ذکر کرد.

وی در پایان ضمن بیان درس آموخته ها برای پذیرش روندها و تغییر پارادایم ها اظهار داشت: مدیرانی که نتوانند گذشته را به یاد آورند، محکوم به تکرار آن هستند و مدیرانی که تدارک آینده را نبینند، به اسارت در جبر آینده محکوم هستند.

در ادامه، نسرین جزنی دبیرعلمی کنفرانس طی سخنانی گفت: با موج جدید توسعه صنعتی تمرکز و توجه مدیران  منابع انسانی بر شرایط بازار، عملکرد رقابتی، استفاده از تکنولوژی جدید، نیروی کار دیجیتال، مسئولیت اجتماعی شرکت و توجه به محیط زیست در جهت افزایش و بهبود عملکرد کارکنان آغاز شده است.

وی افزود: الزام توجه سازمان ها به محیط زیست، مدیران منابع انسانی را بر آن داشته است که رویکردی برای همسویی مسئولیت های اقتصادی، اجتماعی، و زیست محیطی را مدنظر قرار دهند و سرمایه انسانی با مجموعه دانش، مهارت ها، تجربه، نگرش، خلاقیت ها و تعهدات کارکنان درباره مدیریت محیط زیست را در برنامه های آموزشی خود لحاظ کنند.

جزنی در پایان تاکید کرد: هنوز فرصت درک و تجربه برخی از مفاهیم مطرح شده در موج های صنعتی قبلی برای ما فراهم نشده است، اما شرایط به سرعت در حال تغییر است و تحولات فارغ از آمادگی یا عدم آمادگی ما خواهند رسید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
لیبی یکی از کشورهای دارای منابع غنی نفت و گاز است و پرواضح است که جنگ در لیبی این بار برای طلای سیاه شکل گرفته است! در یک سو ترکیه و قطر و در سوی دیگر روسیه، امارات و عربستان. اما هدف بی‌تردید طلای سیاه است. مچ‌اندازی ترک‌ها و روس‌ها در لیبی دیدنی است
تاکنون نزدیک به نیمی از ذخایر نفتی اثبات‌شده جهان شامل انواع نفت خام و میعانات برداشت شده است، اما با وجود اینکه ایران یکی از نخستین کشورها در آغاز تولید تجاری نفت بوده، کمی بیشتر از یک‌سوم ذخایر اثبات‌شده‌اش را برداشت کرده است، بنابراین تفاوت قابل ملاحظه‌ای در روند برداشت نفت، بین ایران و میانگین جهانی وجود دارد.
به نظر می‌رسد بازار ال‌ان‌جی در سال ۲۰۲۰ به نقطه‌ای بحرانی برسد و طبق انتظار کارشناسان با مازاد عرضه قابل توجهی در بازار ال‌ان‌جی مواجه شود که برخی آن را اشباع بازار این محصول نامیده‌اند که تاثیر منفی بر تجارت ال ان‌جی خواهد گذاشت.

يادداشت
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
احساس خاندوزی، کارشناس اقتصادی/ دو شرکت «ملی نفت ایران» و «پالایش و پخش» انحصار سیاستگذاری بخش انرژی را در دست گرفته‌اند و تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد تغییر قیمت بنزین بی‌فایده است.
مهندس سیدحسین میرافضلی، کارشناس صنعت پتروشیمی/ اگر پروپان به محصولات میانی و نهایی تبدیل شود ارزش صادرات محصولات 10 میلیون تن پروپان حدود 10 میلیارد دلار خواهد شد و برای ده ها هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.
احمد مددی/ بهار اکتشاف در پاییز! شاید این بهترین توصیف از دستاوردهای بی بدیل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری باشد.
طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد اما همچنان برای تحقق اهداف تغییر اقلیمی ناکافی است.
گفتمان
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :