Daneshenaft logo
شنبه 5 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 20 آذر ماه 1398 | کد مطلب : 33492
لزوم توجه به سرمایه‌های انسانی در بیانیه پایانی پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی


شرکت‌کنندگان در پانزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی که 19 و 20 آذرماه برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای بر توجه به سرمایه‌های انسانی با سه گانه توسعه و توانمندسازی، ارتقاء رضایت و تعهد و به‌کارگیری شایسته نیروی انسانی، تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، متن بیانیه بدین قرار است:

استمرار برگزاری کنفرانس توسعه منابع انسانی و مشارکت علمی و حرفه‌ای و همفکری مدیران، صاحب‌نظران دانشگاهی و کارشناسان و انتشار تجارب و دیدگاه‌های آنان، زمینه مناسبی جهت توسعه دانشگران حرفه ای، تشکیل نهاد توسعه ای و توجه به موضوعات و چالش‌های محوری این حوزه را در سطوح فردی، سازمانی و ملی فراهم نموده است. شرکت کنندگان این کنفرانس که با محوریت " سرمایه‌های انسانی و رقابت‌پذیری" گردهم آمدهاند، با تحلیل شرایط ملی و بنگاهی کشور نکات مهم زیر را مورد تاکید قرار دادند.

۰1 رقابت پذیری عنصر کلیدی موفقیت کسب و کارهای امروزی و عامل محوری رونق تولید است. ارتقاء توان رقابت پذیری نیازمند بکارگیری سیاستهای هوشمندانه، بهبود روابط بین الملل، عمکرد مطلوب نهادها، بهره وری، چابکی سازمانی، تابآوری ، نوآوری و هوشمندی مدیریتی است. توجه به سرمایههای انسانی با سه گانه توسعه و توانمندسازی، ارتقاء رضایت و تعهد و بکارگیری شایسته نیروی انسانی حاصل می‌شود.

۰2 نگاهی به شرایط کلان اقتصادی و کاهش قدرت خرید کارکنان و جابجائی خط فقر، مستلزم توجه ویژه مدیران ارشد و حوزه‌های منابع انسانی به طراحی و اجرای برنامه‌های انگیزشی و رفاهی، بنفع طبقات دارای درآمدهای محدود است به‌نحوی که امکان حفظ کیفیت زندگی کاری و شخصی برای آنان فراهم شود.

۰3 توجه به ارزش‌های اخلاقی و اخلاق حرفهای موثرترین عامل در ارتقاء سلامت اداری است. لذا ضروری است ترویج فرهنگ ایثار و تقویت اخلاق حرفه‌ای و وجدان کاری، بیش از پیش در کانون توجه مدیران منابع انسانی قرار گیرد . بدیهی است در این صورت خود کنترلی جایگزین نظارتهای بیرونی که هزینه‌های گزاف  نیز دارد خواهد شد. 

4. ضعف نظام‌های شایستگی و جانشین‌پروری و فقدان فرصت‌های برابر استخدام و رشد، همچنان از مهمترین مطالبات اجتماعی از حوزه‌های منابع انسانی است و در تحقق شعارهای محوری اهمیت وافری دارد. مهاجرت استعدادها از تبعات منفی پیش روی ما در این زمینه می باشد، لذا ضروری است هرچه سریع تر سازوکارهای مناسبی برای ایجاد رقابت عادلانه برای اکتساب این فرصت ها فراهم گردد.

۰5 امروزه باید ندا و تجربه کارکنان را بیش از پیش جدی گرفت و مبنای تدوین و تهیه سیاست های منابع انسانی قرار داد. به یاد داشته باشیم آنچه کیفیت می آفریند کارکنان هستند. آنچه مزیت رقابتی منحصر بفرد سازمانها را تعیین می کند، سرمایه های انسانی آنها است. بنابراین مدیران و کارشناسان منابع انسانی

 می‌بایست تمام توان خود را صرف اتخاذ رویکردهای مناسب و ایجاد سازوکارهایی نمایند که با سرعت و شفافیت نظرات کارکنان منتقل و مورد توجه قرار گیرد.  

۰6 با شروع قرن بیست و یکم ، تحولات بزرگ فناورانه، همه حوزه‌ها‌، به ویژه منابع انسانی را به شدت دستخوش تغییر کرده است، به نحوی که بازنگری در فرایندها، فعالیت‌ها و نظام های منابع انسانی را اجتناب ناپذیر نموده است. در این شرایط مدیران منابع انسانی می بایست با درک فراگیر و عمیق فناوری‌های نوین، کاربست تحول دیجیتال در حوزه منابع انسانی را در دستور کار خود قرار داده و آماده پذیرش و بکارگیری آنها برای تسریع در ارائه خدمات، بهبود کیفیت و ارتقای توان پاسخگوئی باشند.

7- رونق تولید و استقلال فناورانه در گرو توجه ویژه به شرکت‌های دانش بنیان می‌باشد. در این میان مدیریت منابع انسانی که از مهمترین ضرورت‌های توفیق آنها است کم توجه مانده است. لذا ضرورت دارد بصورت همه جانبه در بخش های آموزشی، پژوهشی و حرفه ای، بسترهای لازم فراهم گردد. 

8- در شرایط امروز کسب و کار نقش های مدیران منابع انسانی متحول شده است، آنها باید از توانمندی اقناع، جلب مشارکت، همسو و هم راستا سازی اهداف سازمانی با منابع انسانی برای ایجاد مسئولیت مشترک توسعه منابع انسانی، برخوردار باشند. داستان سرایی سازمانی، مفسر استراتژی، تسهیل گر تحقق اهداف کسب و کار و تسهیل‌گر رابطه از نقش های پیچیده امروزین آنان است و این مهم جز با نگاه از بیرون به درون، تسلط به چشم انداز راهبردی سازمان و شناخت از فرآیندهای کسب و کار حاصل نمی‌شود، امری که نیازمند تلاش مضاعف مدیران منابع انسانی برای ارتقاء توانمندی های فردی و تیمی و توجه مدیران ارشد سازمان‌ها برای زمینه سازی ایفای نقش شریک استراتژیک برای واحدهای مدیریت منابع انسانی است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در شرایطی که بازدهی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، انرژی تلف شده نیروگاه‎های گازی کشور معادل مصرف گاز سالانه 5 میلیون نفر ایرانی است.
جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ICISحفظ شد، این مهم یکی از بهترین خبرهایی است که در کوران تحریم‌های سخت و ظالمانه ایالات متحده آمریکا شنیده شد.
توسعه گازرسانی افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌های کوچک سازنده کالاهای مورد نیاز صنعت گاز رونق می‌بخشد.

يادداشت
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :