Daneshenaft logo
چهارشنبه 7 اسفند ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 14 دی ماه 1398 | کد مطلب : 33552
دانش نفت عملکرد و دستاوردهای مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران را تحلیل کرد؛
بهار اکتشاف در پاییز 98
احمد مددی/ بهار اکتشاف در پاییز! شاید این بهترین توصیف از دستاوردهای بی بدیل مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در سال جاری باشد.

آنچه مبرهن است؛ مدیریت اکتشاف در حلقه اول زنجیره ارزش صنعت نفت، اصلی‌ترین و باسابقه‌ترین متولی شناسایی و کشف نفت و گاز در کشور و سازمانی حرفه‌ای و صاحب اعتبار در جهان است. این مدیریت در شناسایی و کشف پتانسیل‌های نفت و گاز در تمام حوضه های رسوبی کشور و حداکثر‌سازی ضریب جایگزینی نفت و گاز تولیدی و فراهم نمودن زمینه توسعه میادین جدید کشور برای حفظ و ارتقای تولید از طریق کشف منابع جدید گامهای چشمگیری در سال رونق تولید و در سخت شرایط تحریمی برداشته است. پرواضح است که اکتشاف، حلقه اول توسعه در زنجیره صنایع بالادستی نفت است و به همین دلیل است که طی ۱۱۱ سالی که از عمر صنعت نفت می گذرد، همواره مورد توجه بوده است. در همین حال، تغییر سیاست‌ها در مجموعه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران موجب شد تا ساختار اکتشاف در شرکت ملی نفت ایران با تحولی تازه روبه رو شود که گام بلند در این مسیر، تغییر ساختار مدیریت اکتشاف از «اداره محور» به «پروژه محور» بود که ضمن افزایش قابل توجه بهره‌وری، رشد تأمل برانگیزی در اکتشاف میادین نفتی و گازی کشور را محقق کرد. ماحصل این سیاست‌ها بدآنجا انجامید که از زمستان سال ۱۳۹۷ تاکنون، هر فصل یک اکتشاف در کارنامه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ثبت شده است که در نوع خود رکورد تازه‌ای به شمار می‌آید. این اکتشافات که با کشف میدان «مینو» در جزیره مینو در جوار شهر آبادان طی زمستان سال گذشته آغاز شد، در نهایت در تابستان امسال به کشف میدان گازی «ارم» انجامید. «ارم»، میدانی در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز، ۶۰ کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵ کیلومتری جنوب باختری شهرستان خنج که از ذخایری معادل ۱۹ میلیارد فوت مکعب (معادل یک فاز پارس جنوبی) گاز درجا برخوردار است که با فناوری‌های امروزی، ۱۳ میلیارد فوت مکعب از آن قابل برداشت است. میدانی که بهره برداری از آن می‌تواند ۴۰ میلیارد دلار درآمد عاید کشورمان کند. در ادامه این تلاش‌ها، اعلام خبر کشف مخزن بزرگ نفتی «نام آوران» در آبان ماه امسال، موج تازه‌ای از امید و نشاط را در میان مردم به ارمغان آورد. «نام آوران»، با ۵٣ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا، دومین مخزن بزرگ کشف‌شده در ایران (بعد از لایه آسماری میدان گچساران) است که می‌تواند ٢٢ میلیارد بشکه به ذخایر نفت درجا و ۲.۲ میلیارد بشکه به ذخایر نفت قابل برداشت کشور اضافه کند.

بی تردید، کشف میدان نفتی نام آوران، نگاه دنیا را به ایران تغییر داده و جایگاه کشورمان را در میان دارندگان ذخایر طلای سیاه یک رتبه ارتقاء و به رتبه دوم جهان رسانده است. این مخزن دومین مخزن نفتی بزرگ کشف‌شده در تاریخ ایران است و کشف این میدان جدید در کنار اهمیت فراوان اقتصادی، اهمیت نمادین نیز دارد. این کشف نشان می‌دهد که تحریم‌ها نه تنها فعالیت توسعه‌ای در صنعت نفت را متوقف نکرده، بلکه فعالیت‌های اکتشافی نیز همچنان با قوت ادامه دارد. در واقع، اکتشاف جدید، تا حد زیادی به معنای شکست نمادین تحریم‌های آمریکا است.

بر این اساس، بهره‌برداری از این میدان‌ها در حالی صورت می‌گیرد که طی سال گذشته ضریب موفقیت اکتشافی به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ به طوری که تقریبا در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، عملیات حفاری هر هشت حلقه چاه اکتشافی، گویای مقادیر قابل توجهی از منابع هیدروکربوری در گستره قابل بررسی بوده است؛ به طوری که تقریباً تمامی چاه‌های مورد بررسی احجام متفاوتی از نفت و گاز را در خود ذخیره داشته‌اند. وجود ذخایر عظیم منابع هیدروکربوری در کشور، به همراه انجام اصولی و مطابق برنامه سیاست‌های تدوین شده در حوزه اکتشاف شرکت ملی نفت ایران باعث شد تا مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بتواند بیش از ۱۳۰ درصد اهداف اکتشافی نفتی و ۱۷۰ درصد از هدف های اکتشافی گازی را در نیمه راه برنامه پنج ساله توسعه محقق کند. نگاهی کوتاه به دستاوردهای اکتشافی (بالاخص در دوره اعمال دوره تازه ای از تحریم ها) به عنوان مشتی از خروار فعالیت های توسعه ای در صنعت نفت، مبین این حقیقت است که انجام فعالیت‌های زیربنایی در این صنعت معظم، با وجود تمامی کاستی های ناشی از اعمال تحریم‌ها با قدرت پیگیری می‌شود و آنجا که پای سیاستگذاری و تدبیر در وسط باشد، حتی تنگناهای سیاسی و شرایط دشوار اقتصادی نیز نمی‌تواند سدی در برابر توسعه باشد.

آری! اکتشاف حداکثری منابع هیدروکربوری ایران در تراز جهانی همان چشم اندازی است که اینک مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال محقق کردن آن است. مدیریت اکتشاف اهداف بلندی را در سر می پروراند، اهدافی چون: کشف میادین جدید نفتی به منظور جایگزینی بخشی از نفت میادین تولیدی، اکتشاف نفت و گاز در افق‌های عمیق‌تر تاقدیس‌های اقماری در مجاورت میادین بزرگ، اکتشاف نفت و گاز حلقه‌های نفتی در میادین مستقل گازی، نفتگیرهای چینه‌ای و نفتگیرهای مرتبط با گنبدهای نمکی، کشف گاز در مناطق نفتی به منظور تأمین گاز جهت تزریق در میادین در حال تولید و کشف منابع هیدروکربنی غیر متعارف که هر کدام از این اهداف در افزایش ارزش برند و اعتبار صنعت نفت ایران نقشی شایسته ایفا می کند.

در پایان بسیار شایسته خواهد بود که به متولیان مدیریت اکتشاف دست مریزاد گفته و برای این عزیزان در تحقق اهداف بلند صنعت نفت ایران اسلامی آرزوی موفقیت نماییم. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سید حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی/ بورس انرژی در حوزه فروش نفت نتوانست کاری انجام دهد اما در 3-4 ماه گذشته که فرآورده صادراتی در بورس عرضه شد، شاهد عملکرد قابل قبولی در این زمینه بودیم و مشخص شد فروش فرآورده از طریق بورس کارآمدی لازم را دارد.
علیرضا حاتمی منفرد، دبیر اجرایی نوزدهمین کنگره خوردگی/ به طور متوسط هر ایرانی در هر سال ۱۸۷ دلار برای خوردگی هزینه می‌کند که ۱۵ درصد این رقم در حوزه نفت و گاز است.
مجید محمدپور، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت/ به دلیل کاهش تقاضا ۵۰ درصد ظرفیت ساخت تجهیزات صنعت نفت خالی است. در حال حاضر در این نمایشگاه هر دو طرف عرضه و تقاضا حضور دارند و امیدواریم در پایان علی‌رغم تمام تفاوت‌ها به یک وضعیت جدید و تصمیمات اساسی برسیم به نحوی که مشکلات سازندگان داخلی برطرف شود.

يادداشت
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ «تولید داخل» وقتی در هر مجموعه‌ای تبدیل به یک باور و اقدام عملی شد؛ آن روز دیگر آن مجموعه و صنعت در هیچ «جنگ اقتصادی» و تحریمی بازنده نیست و سود آن برای صنعت و البته برای توسعه میهن اسلامی است.
آب، خاک و هوا سه عنصر حیات انسان در هر نقطه از زمین هستند که هر سه عنصر اینجا در عسلویه - در یکی از جنوبی‌ترین نقاط ایران - به دلیل توسعه شتابان صنعت طی ۲۰ سال اخیر - به خطر افتاده‌اند و حالا باید یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه شود تا بتوان نادیده گرفتن محیط زیست در تمام این سال‌ها را جبران و مشکلات زیست محیطی منطقه را حل کرد.
دانشگاه اماراتی خلیفه نخستین کنسانتراتور خورشیدی در شهر هوشمند مصدر را نصب کرد که نخستین تاسیساتی است که درجه تابش هزاران اشعه خورشید را دارد و می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس را تولید کند. امارات متحده عربی قصد ندارد در تاریخ تنها به عنوان یک تولیدکننده نفت به خاطر آورده شود.
در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی‌ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع کرده است.
گفتمان
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :