Daneshenaft logo
چهارشنبه 13 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 30 بهمن ماه 1398 | کد مطلب : 33649
در سومین همایش ملی راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی مطرح شد:
فرهنگ شالوده اساسی توسعه است


در آستانه روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی، سومین همایش ملی راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی با هدف هم‌‌افزایی بخش‌های فرهنگی و صنعتی کشور، با محوریت فرهنگ صنعتی بر مبنای اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در این همایش، برخی مقامات و جمعی از مدیران، صاحبنظران، علاقمندان و دست اندركاران امر فرهنگ و صنعت کشور حضور داشته و نیز چندین سازمان دولتی و خصوصی و تشکل علمی و تخصصی همکاری علمی داشتند.

 

سخنرانی معاون وزیر صمت

بنا به این گزارش در این همایش برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در پنل تخصصی توسعه فرهنگ صنعتی با تمرکز بر فرهنگ، گفت: آموزش نقش اساسی و کلیدی در توسعه دارد و امروز در جهان توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است یعنی توسعه‌ای که منجر به تخریب دیگر جنبه‌های زندگی بشر نشود.

وی با بیان این نکته که اهداف توسعه پایدار در دنیا مشخص شده و شامل تمامی جنبه‌های زندگی انسان است خاطر‌نشان کرد: یکی از اهداف توسعه پایدار، صنعت، زیرساخت و نوآوری برای حمایت از توسعه اقتصادی و رفاه انسانی با تمرکز بر دسترسی مقرون به صرفه و منصفانه برای همه است.

قبادیان ضمن اشاره به انقلاب های صنعتی در جهان به مباحث مرتبط به انقلاب صنعتی چهارم پرداخت و در خصوص نسل‌های مختلف دانشگاه گفت: باید الگوی آموزش و پژوهش در نظام دانشگاهی متحول شده و مهارت‌ها و توانایی‌های جامعه دانشگاهی در راستای نوآوری و کارآفرینی ارتقاء یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : با روند تحولات ملی و بین‌المللی و حرکت از جامعه صنعتی به جامعه دانشی و حرکت اقتصاد مبتنی بر منابع، به سوی اقتصاد دانش محور، باید به سمت اتخاذ راهبردهای اثر‌بخش برویم.

قبادیان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کشور باید به سمت دانشگاه های نسل 3 و 4 حرکت کنند. و از الزامات دانشگاه نسل سوم ، کارآفرینی و فرآیند مستمر مهارت آموزی در دانشگاه است که نیاز سنجی ، بررسی محتوای آموزشی و اثر بخشی آن از وظایف دانشگاه نسل سوم یا کارآفرین می باشد. وی افزود: در دو دهه اخیر رشد کمی دانشگاه ها خوب بوده اما از لحاظ کیفی حرف و حدیث زیاد است.

قبادیان گفت: از زمان تاسیس دانشگاه در ایران تاکنون، دانشگاه و صنعت ارتباط خوبی با هم نداشته اند و در تلاشیم با طرح تاپ ارتباط صنعت و دانشگاه بهبود یابد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صمت گفت: در طرح تاپ ابتدا بنگاه های صنعتی و معدنی در این سامانه ثبت نام و مشکلات خود را ذکر می کنند و نیازهای بنگاه های صنعتی به طور تخصصی دسته بندی می شود. علاوه بر این دانشجویان ارشد و دکتری پایان نامه و طرح خود را با نیاز بنگاه ها هماهنگ می کنند.

وی ابراز امیدواری نمود که با اجرای طرح تاپ و ایجاد همکاری مستمر صنعت و دانشگاه، کشور به توسعه پایدار دست یابد.


سخنرانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

بنا به این گزارش ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این همایش در پنل تخصصی توسعه فرهنگ صنعتی با تمرکز بر صنعت، در خصوص "فرهنگ، کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی" به سخنرانی پرداخت.

وی ضمن برشمردن برخی از تعاریف "فرهنگ" گفت: فرهنگ از برخی از الگوهای فکری و رفتاری تشکیل شده است که مختص یک گروه اجتماعی یا تجمعی از افراد است؛ به همین دلیل معمولا از آن به عنوان فرهنگ ملی، منطقه ای، سازمانی و شغلی و ... یاد می شود. در واقع فرهنگ به معنای ارزش های مشترك میان افراد یك گروه است. علاوه بر این اکثر افراد به بیش از یک گروه تلق دارند و از این رو بیش از یک فرهنگ را در خود درونی کرده اند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در خصوص فرهنگ سازمانی تاکید کرد: هیچ سازمانی در قرن حاضر در مقایسه با ده سال پیش، در مورد ثبات و پایداری و وضعیت موجودش خودستایی نمی کند. امروزه، ثبات اغلب به عنوان رکود تفسیر می شود. تحقیقات نشان می دهد که متداول ترین دلیل ذکرشده برای ناکامی ها بی توجهی به فرهنگ سازمانی و ناتوانی در تغییر فرهنگ سازمانی است. در واقع نمی توان حتی یک شرکت موفق را که رهبربازار است نام برد که دارای یک فرهنگ متمایز و کاملا مشخص نباشد.

وی افزود: تغییرات سازمانی به خاطر شدت و سرعت تغییرات در محیط بیرونی یک پدیده اجتناب ناپذیر است و در یک دهه گذشته 46 درصد شرکت‌های فورچون 500 از فهرست حذف و شرکت های جدید با فرهنگ سازمانی متمایز شکل گرفته‌اند.

کیانی بختیاری با تاکید بر پیچیدگی فرهنگ گفت: فرهنگ، زنده،گسترده و در سطوح مختلف توزیع شده است، بنابراین درك و كشف فرهنگ می تواند یك كار پایان ناپذیر باشد. فرهنگ مهم است، چرا که هر اقدامی بدون آگاهی از نیروهای فرهنگی كه همیشه در كارند، ممكن است پیامدهای پیش‌بینی نشده و ناخواسته داشته باشد. فرهنگ مهم است زیرا برآیند نیروهای عظیم، نهفته و غالبا ناخودآگاهی است كه رفتار فردی و گروهی ما را رقم می زند و الگوی ذهنی، نگرش ها و ارزش های مورد قبول ما را تعیین می كند.

وی تصریح نمود: نوآوری باز و منطق هسته و شبكه، جایی است كه قطعا شاهد برخورد فرهنگ های مختلف با هم خواهیم بود. جایی كه سازمان هایی با فرهنگ های خاص، در هم می آمیزند، به شیوه های گوناگون همكاری و مشاركت می كنند، آثار فرهنگ آشكارتر می شود. به تعبیر دیگر، در تركیب فرهنگ ها، در مجموع سه حالت ممكن است پدید آید: جدایی، چیرگی، در هم آمیختگی.

کیانی بختیاری خاطرنشان کرد: موفقیت سازمان در اجرای طرح های تحول و تعالی سازمانی منوط به همسویی و پشتیبانی فرهنگ سازمانی است. بدون توجه به وضعیت فرهنگ سازمانی و آگاهی و مدیریت میدان نیرویی كه از عوامل پیش برنده و بازدارنده فرهنگ سازمانی ایجاد می شود، عمر تحول چندان طولانی نخواهد بود.

وی تاکید نمود: چالش اصلی زمانی است كه افراد با محكمات و الگوهای ذهنی متفاوت در سازمان حضور داشته باشند و به دلایل مختلف از جمله ساختار و قواعد صلب، امكان گفتگو مهیا نباشد. در این حالت هرچند ممكن است كه رفتارها و گفتارها شبیه هم شود اما در عقاید و باورهای ذهنی، اختلاف نظر پنهان وجود داشته و به دلیل امتناع گفتگو، هرگز مطرح نشوند. این عدم توافق می تواند در مقاطع كلیدی و حساس موجب خسارات جبران ناپذیری شود.

کیانی بختیاری در خصوص اهمیت فرهنگ یادآور شد: خلق و مدیریت فرهنگ تنها كار مهم و واقعی رهبران است كه باید انجام دهند. فرهنگ و رهبری دو روی یك سكه هستند.اگر شما فرهنگ را مدیریت نكنید، فرهنگ شما را هدایت می كند. رفتارهایی چون نوآوری، تصمیم‌گیری، ارتباطات، سازمان‌دهی، اندازه‌گیری موفقیت و پاداش تلاش، تحت تأثیر فرهنگ سازمانی قرار می‌گیرند.

وی در ادامه ضمن تعریف انواع روش های مدیریت در فرهنگ کشورهای مختلف به بیان ارتباط بین فرهنگ و اقتصاد مقاومتی پرداخت و در خصوص خاستگاه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: «اقتصاد مقاومتی» واژه جدیدی در ادبیات اقتصادی کشورمان می‌باشد که اولین بار در اوج تحریم‌ها یک جانبه و نا عادانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، توسط مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 در دیدار کارآفرینان با ایشان مطرح و بعد از آن باتوجه به وضعیت اقتصاد کلان کشور توسط نخبگان و آحاد مردم مورد استفاده قرار گرفت و در ماههای پایانی سال 92 نیز مجددا“ با رویکردی جدید سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در 24 بند توسط مقام معظم رهبری به سران سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت اقدام، ابلاغ تا شاهد حماسه اقتصادی ملت بزرگ ایران اسلامی باشیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های آسیب پذیری و فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثرکردن آن تاثیرها می‌باشد و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است و هدف از آن کاهش وابستگی‌های خارجی و تاکید بر تولید داخلی و تلاش برای خوداتکایی است. همچنین هدف دیگر آن، استفاده کامل و بهینه از ظرفیت‌های موجود و قابل دسترس است.

وی ضمن تشریح استراتژی در زمان اقتصاد مقاومتی گفت: فرهنگ و نگرش مدیریت راهبردی در اقتصاد مقاومتی قاطع ، شجاع و سریع در تصمیم گیری بوده و فرایندهای آن ضروری و دارای ارزش افزوده است.

کیانی بختیاری در ادامه به تفاوت معنای اقتصاد مقاومتی و مقاومت اقتصادی پرداخت و گفت: اقتصاد مقاومتی ایجاد امنیت و ثبات در اقتصاد و عدم تزلزل در برابر شوک‌‌‌های خارجی اقتصادی یا همان استقلال اقتصادی است در حالی که مقاومت اقتصادیبه معنای ایستادگی در برابر فشارها و تحمل کمبودهای اقتصادی است.

وی درخصوص ریاضت اقتصادی خاطر نشان کرد: ریاضت اقتصادی به طرحی گفته می‌شود که دولت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و رفع کسری بودجه، به کاهش و یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی ، صرفه جویی در مخارج جاری کشور،کاهش هزینه های رفاهی و تعدیل کارمندها در بخش دولتی دست می‌زنند. این طرح که به منظور مقابله با کسری بودجه توسط برخی دولت‌ها انجام می‌شود گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات و افزایش دریافت وام‌ها و کمک‌های مالی خارجی می‌انجامد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه تمایز میان فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی در  سطح حاکمیت و بنگاه را تشریح نمود و درباره فرهنگ بازدارنده کارآفرینی گفت: کارآفرینان افرادی هستند که از خود پنداره های منفی ذهنی فاصله می گیرند چرا که تجربیات ناموفق گذشته می تواند ما را اسیر دیوارهای ذهنی کند و این دیوارهای نامریی ذهنی از دیوارهای فیزیکی سخت تر هستند.

وی در جمع بندی سخنان خود گفت: فرهنگ، شالوده اساسی توسعه است. فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم، عادات مردم، آن چیزهایی كه مردم در زندگی روزمره با آن سروكار دائمی دارند و الهام بخش مردم در حركات و اعمال آنها است. همچنان که رهبر معظم انقلاب در فرمودند، فرهنگ از اقتصاد هم مهم تر است. فرهنگ، به معنای هوایی است كه ما تنفس می كنیم.

 

خاطر نشان می شود سومین همایش راهکارهای توسعه فرهنگ صنعتی به همت مرکز تعالی سازمانی سازمان مدیریت صنعتی و حمایت معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران؛ موسسه فرهنگی اکو؛ دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام و مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران برگزار شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :