Daneshenaft logo
چهارشنبه 13 فروردین ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 3 اسفند ماه 1398 | کد مطلب : 33655
٥٠ درصد ظرفیت خالی در تولید تجهیزات نفتی


مجید محمدپور، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت/ به دلیل کاهش تقاضا ۵۰ درصد ظرفیت ساخت تجهیزات صنعت نفت خالی است. در حال حاضر در این نمایشگاه هر دو طرف عرضه و تقاضا حضور دارند و امیدواریم در پایان علی‌رغم تمام تفاوت‌ها به یک وضعیت جدید و تصمیمات اساسی برسیم به نحوی که مشکلات سازندگان داخلی برطرف شود.

در حال حاضر ۷۲۰ شرکت حقوقی در انجمن سازندگان صنعت نفت حضور دارند و ۸۰ هزار اشتغال مستقیم و ۲۵۰ هزار  اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است و ٢٠٠٠ واحد پیمانکاری و ۱۵۳ شرکت دانش‌بنیان در این مجموعه فعالیت می‌کنند. گردش مالی ۷۲۰ شرکت عضو ٢.٧ میلیون یورو در سال است و تمامی ۷۲۰ شرکت ممیزی شده‌اند و در زمینه ساخت ۱۰ گروه کالایی به کارفرما کمک می‌کنند. در حال حاضر ۱۰ کمیته تخصصی تعیین شده که کار تکنولوژی‌محور و پژوهشی و همچنین مطالعه عرضه و تقاضا را انجام می‌دهند و ۶۰ درصد تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور به توانمندی رسیده و ۲۰ درصد دسترسی از طریق مهندسی معکوس و مشارکت با طرف خارجی و ۲۰ درصد دیگر نیز به‌دلیل میزان تقاضای بازار و مقیاس تولید و میزان سوددهی هنوز ورود نکرده‌ایم. این امکان وجود دارد که در ۴۰ درصد باقیمانده نیز کشور به خودکفایی برسد که این مساله بستگی به کارفرما دارد، گفت: مشکل ما در صادرات API است که هنوز نتوانسته‌ایم آن را حل کنیم. کشورهایی مانند عمان، آذربایجان، سوریه و عراق مقاصد صادراتی ما هستند، باید بتوانیم چالش‌های موجود در بخش صادرات را برطرف کنیم. یکی از بزرگترین چالش‌های ما کاهش تقاضا است، علاوه بر آن به لحاظ بیمه و مالیات نیز مشکلاتب وجود دارد به گونه ای که هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده‌ایم اما باید ارزش افزوده آن را پرداخت کنیم. خرید بی‌رویه از خارج از کشور یکی دیگر از مشکلات ما در این بخش است، رفتار با سازنده داخلی مشابه شرکت های خارجی تنها درخواست ما از کارفرما است که اگر هلدینگ در این کار پیش قدم باشد قطعا این رویه تسری یافته و روش ها اصلاح می شود. ۴۹ درصد ظرفیت ما در اختیار نفت و یک‌درصد در اختیار صادرات است و اکنون کمیته توسعه صادرات و بین‌الملل را در سوریه، ترکیه و آذربایجان راه‌اندازی کرده‌ایم اما آن چه نگران‌کننده است ظرفیت خالی ۵۰ درصدی است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با نام و یاد خدای رحمان، بدون شک پیدایش و شیوع ویروس کرونا را می‌توان به عنوان یک بحران بزرگ انسانی و اقتصادی کم سابقه تلقی کرد که از کشور چین آغاز و بتدریج اکثر کشورها را درگیر خود کرده است.
کرونا در مدت بیش از دو ماه از حضور خود در زمین، به مثابه طوفانی سهمگین همه اقتصادهای دنیا را درنوردیده و شاه‌بیت بازارهای مالی جهان در یک کلمه معنی می‌شود؛ سقوط.
«به نام محول الحول و الاحوال» «نقش تولید، یک نقش یگانه و بی همتاست» مقام معظم رهبری/ سال 98، سال «رونق تولید» با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید.

يادداشت
محمد شیرجیان، کارشناس انرژی/ درباره آسیب‌شناسی عملکرد کمیسیون انرژی در مجلس دهم بایستی گفت: در این خصوص چند محور مطرح است؛ محور اول اشکالات ساختاری بخش انرژی است.
زهرا گودرزی، مشاور حقوقی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران/ در صنعت نفت گفت: از جمله اهداف اصلی استفاده از قراردادهای BOO (ساخت، تملک و بهره‌برداری) چابک‌تر کردن فرآیند انجام کار است.
محمد دیالمی، کارشناس انرژی/ قیمت ۴۰ دلاری نفت، می‌تواند برای روسیه مطلوب باشد چرا که روس ها نمی خواهند بازار را به رقیب آمریکایی خود، نفت شیل بسپارند بنابراین توافق اوپک و غیر اوپک بعید است.
محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت/ پالایشگاه‌سازی باعث ایجاد ارزش افزوده و اشتغال و کاهش ضربه‌پذیری در برابر تحریم‌ها می‌شود. حتی اگر تحریم نفتی هم نباشیم باز هم باید به سمت رهایی از خام‌فروشی و پالایشگاه‌سازی حرکت کنیم.
جواد قیصریان‌فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی/ صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بخش اقتصادی کشور علی‌رغم همه محدودیت‌ها با افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در راستای تحقق سیاست‌های کلان نظام عملکرد قابل دفاعی دارد.
گفتمان
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.
اگر من راهی داشته باشم از استارتآپ‌ها در Next level سامانه هوشمند سوخت، هوشمند‌سازی CNG یا یکپارچه‌سازی سیستم‌ها استفاده کنم، آیا نمی‌توانم روی استارتاپ‌ها حساب کنم؟ صددرصد می‌توانم حساب کنم.
به بازویی موثر برای کل ارکان درگیر در اجرای پروژه از سازنده‌ها، شرکت‌های مشاور، انواع و اقسام تولیدکننده‌ها و حتی نمایندگان شرکت‌های خارجی تبدیل شده‌ایم و می‌توانیم این هدف را با محوریت ایرانی کردن کالاها و تجهیزات صنعت نفت به سرمنزل مقصود برسانیم.
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :