Daneshenaft logo
دوشنبه 31 خرداد ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 13 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33889
تاجگردون؛ با یا بر دلاویز؟!
حمیدرضا شکوهی

این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.

آنچه در فضای گفتمانی نفت قابل‌بررسی است رابطه تاجگردون با یکی از مدیران نفتی است که در سال‌های اخیر بسیار پرحاشیه بوده و فضایی ساخته که با آنچه واقعیت دارد زمین تا آسمان تفاوت دارد.

هفته گذشته هم، بخشی از فیلم مصاحبه تاجگردون منتشر شد که در آن هرگونه ارتباط سببی و نسبی و تأثیر در ارتقای محسن دلاویز را بشدت رد می‌کند. تا اینجای موضوع حداقل برای کسانی مثل من که فارغ از فضای کاذب رسانه‌ای با محسن دلاویز از نزدیک آشنایی داشتند موضوع غریب و تازه‌ای نبود و ‌نیست اما این داستان پرده‌ی دیگری هم دارد که مثل برهان خلف در ریاضیات، برای نتیجه‌گیری بحث، از عکس آن باید استفاده کنیم و حالا شاید فرصت مناسبی باشد. به‌ویژه ازاین‌جهت که او مسئولیتی هم ندارد که به همین خاطر متهم به حمایت از او شوم.

روابط خوب بیژن زنگنه وزیر نفت با تاجگردون در سال‌های گذشته، بر همگان آشکار بود که شاید اولین دلیلش، حضور هر دو در دولت روحانی و نزدیکی هر دو به جناح اصلاح‌طلب باشد. اما پرسش این است که آیا این نزدیکی و ارتباط، به سود دلاویز بود یا مانع رشد دلاویز در نفت شد؟

 دلاویز با سوابقی مهم در دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد، پا به نفت گذاشت. سخنگویی سازمان انرژی اتمی، مدیرکلی حوزه ریاست آن سازمان و مدیرکلی روابط عمومی و مدیریت اداری و تحول، بخشی از سوابق او در آن دوره بود که با معاونت مالی پشتیبانی شرکت سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و درنهایت معاونت برنامه‌ریزی و توسعه شستا به دولت روحانی رسید.

ابتدای دولت روحانی، بحث حضور او در معاونت پارلمانی وزارت رفاه مطرح بود اما او در نهایت مدیرعامل شرکت حاشیه‌دار نفت پاسارگاد شد. دلاویز از دی‌ماه ۹۲  تا آذر ۹۳ مدیرعاملی نفت پاسارگاد را در شرایطی بر عهده داشت که ریاست هیئت‌مدیره نفت پاسارگاد بر عهده آقای بهشتیان بود و ازآنجاکه در آن دوره از شرایط نفت پاسارگاد اطلاع داشتم، میدانم که علیرغم فضاسازی ایجاد شده در این سال‌ها، عملکرد قابل قبولی چه در توسعه و چه در سالم‌سازی آن شرکت بر جای گذاشت.

از آذر ۹۳ معاون اقتصادی صندوق بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت شد و بعد از ۲ سال مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر و مدیرعامل شرکت نفت خزر شد که فکر می‌کنم نقطه عطف فعالیت‌های دلاویز در نفت، همین حضور کوتاه‌مدت اما مثمر ثمر در منابع انسانی و همچنین نفت خزر بود. او در شرایط سکون فعالیت‌های ایران در خزر، پایه‌گذار توافقنامه مهم میدان مشترک ایران- آذربایجان شد که در سر رئیس‌جمهوری به باکو امضا شد.
دلاویز همان زمان، نامزد معاونت‌های پارلمانی و منابع انسانی وزارت نفت بود و با اقداماتی که در قالب مشاور وزیر در بهبود معیشت کارکنان قراردادی و ‌پیمانکاری انجام داد تقریباً همگان او را گزینه قطعی منابع انسانی می‌دانستند. همان زمان از نزدیک شاهد اقدامات او در حوزه منابع انسانی نفت بودم و اعتقاد داشتم با حضور دلاویز در منابع انسانی، به خاطر شخصیت عمل‌گرای او شاهد رخدادهای مثبتی در این پاشنه آشیل وزارت نفت خواهیم بود. اما به ناگاه به‌طورجدی بحث مدیرعاملی او در شرکت ملی گاز مطرح شد تا جایی که خبر صدور حکم هم در برخی خبرگزاری‌ها منتشر شد. اما دلاویز، نه معاون منابع انسانی شد و نه مدیرعامل شرکت ملی گاز. آن زمان در فضای رسانه‌ای گچساران، شهر تاجگردون و دلاویز، تاجگردون را عامل این نشدن‌ها می‌دانستند چراکه علیرغم رفاقت دلاویز و تاجگردون، آن روزها بحث مهم دیگری هم در فضای رسانه‌ای و همچنین بین نخبگان سیاسی کهگیلویه و بویراحمد زمزمه می‌شد و آن حذف ناگهانی محسن دلاویز در آخرین دقایق از فهرست امید مجلس در تهران با پافشاری حسین مرعشی دوست نزدیک تاجگردون بود که سرانجام موجب انصراف دلاویز از کاندیداتوری در انتخابات مجلس شد.

به‌هرروی اگرچه دلاویز سال‌ها مورد قضاوت غیرمنصفانه برخی جریان‌ها و رسانه‌ها قرار گرفت اما تلاش تاجگردون برای زدودن اتهاماتی که این روزها بر ضد او مطرح می‌شود، بیش از هر چیز مظلومیت دلاویز را آشکار کرد تا نشان دهد اتفاقاً برخلاف آنچه تصور می‌شد تاجگردون نه "عامل" رشد دلاویز، بلکه "مانع" رشد بیشتر او در نفت بود، تا کسی که در روزهای سخت زنگنه، بیش از خیلی‌های دیگر در کنار او بود این روزها خانه‌نشين باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یارانه‌ای بودن اقتصاد ایران آن هم به صورت فراگیر باعث توزیع ناعادلانه منابع مالی و ضعیف شدن اقتصاد صنایع مختلف و بنگاه‌های اقتصادی شده که لازم است اصلاحات اساسی در حوزه یارانه‌های پنهان انرژی انجام شود.
ایران تا سال 1396 همواره تولید گاز کمتری از شریک خود در پارس جنوبی داشت اما از سال 1392 و با تمرکز سرمایه و نیروی انسانی در فازهای اولویت دار پارس جنوبی سرانجام ایران برنده ماراتن نفسگیر تولید گاز شد. ایران در حال حاضر بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز از این میدان مشترک تولید می‌کند و این در حالی است که تولید قطر به ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز نیز نمی‌رسد.
آلمان در جنگ جهانی دوم در مدت کوتاه توانست ارتش‌های تا بن دندان مسلح و پیشرفته جهان را به زانو درآورد اما برای ادامه جنگ و توسعه پیشروی‌ها تا رسیدن به اهداف مدنظر به نفت نیاز داشت.

يادداشت
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :