Daneshenaft logo
چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 14 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33891
دکتر علی خنیفر، مدیر عامل شرکت لوله‌سازی اهواز در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد؛
نقش چشمگیر شرکت لوله‌سازی اهواز در اجرای پروژه ملی خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک
گفتگو: احمد مددی

شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

شرکت لوله‌سازی اهواز در دهه 40 شمسی و تحت مدیریت مجموعه وزارت نفت تاسیس گردیده است. این شرکت به عنوان اولین و بزرگترین تولیدکننده لوله‌های نفت و گاز در داخل کشور و در منطقه خاورمیانه شروع به کار نموده و در بررسی اجمالی رزومه این شرکت در می یابیم که کارشناسان و مدیران لوله‌سازی اهواز نقش و تاثیر بسزایی در شکل گیری و راه‌اندازی سایر شرکت‌های تولید لوله و حتی شرکت‌های تولید فولاد در کشور داشته اند. در همین حال، پروژه خط لوله انتقال نفت گوره –جاسک یکی از مهم ترین و حیاتی ترین پروژه‌های صنعت نفت به شمار می رود که شرکت لوله‌سازی اهواز در اجرای این پروژه «ملی» نقشی استراتژیک و مهم دارد. این شرکت در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه ملی گوره به جاسک بوده است و به واسطه تولید این شرکت، پیشرفت‌های چشمگیری در اجرای این پروژه حاصل شده است. به این بهانه، پای صحبت‌های دکتر علی خنیفر، مدير‌عامل شرکت لوله‌سازي اهواز نشستیم. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

 

جناب دکتر، در سال جهش توليد قرار داريم و رونق توليد را نيز پشت سر گذاشتيم. به عنوان يك سوال عمومي بفرماييد براي تحقق جهش توليد و ايجاد يك تحرك ملموس و جدي در توليد به ویژه در شرکت لوله‌سازی اهواز به چه مولفه‌ها و فاكتورهايي نياز داريم و آيا در حال حاضر از سوي نظام بانكي و دولت حمايت واقعي از بخش توليد در شرایط سخت تحریمی صورت گرفته است؟

شرکت لوله‌سازی اهواز طی سالهای ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک می باشد. همانگونه که مستحضر می باشید؛ این پروژه از مهم ترین و حیاتی ترین پروژه‌های حال حاضر صنعت نفت کشور و وزارت محترم نفت می باشد. بلافاصله پس از ابلاغ قرارداد یادشده، شرکت لوله‌سازی اهواز با برنامه از پیش تعیین شده اقدام به سفارش گذاری مواد اولیه و برنامه ریزی تولید لوله‌های پروژه یاد شده نمود این مهم همزمان با اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا با مشکلات و موانع متعددی روبرو گردید که ادامه پروژه فوق را با دشواری روبرو نمود با توجه به جلسات کارشناسی و تدابیر اخذ شده نهایتاً موفق شدیم با استفاده از نظرات کارشناسی زنجیره تهیه اسلب، تولید فولاد و تولید لوله سرویس ترش لوله یاد شده را به صورت کامل داخلی و در کارخانجات داخل کشور محقق نماییم. این اتفاق در سال رونق تولید بعنوان برگ زرین بسیار ارزشمندی در صنعت نفت کشور محسوب می گردد. که به حمدالله صرف نظر از ایجاد اشتغال نقش بسزایی در جلوگیری از خروج ارز و وابستگی به منابع خارجی داشته است .همواره کلیه صنعتگران از جمله شرکت لوله‌سازی اهواز که رسالت خود را تولید و پویایی صنعت می دانند مشکلات و موانع مالی متعددی را پیش روی خود دارند. در فرآیند تولید و در سالی که به دنبال جهش تولید می باشیم و انتظار یک حرکت ملموس و جدی را از صنعتگران کشور داریم. انتظار می رود کلیه مجموعه‌های مرتبط با یک واحد تولیدی نهایت همکاری خود را در راستای تسریع و تسهیل فعالیت این کارخانجات به کار گیرند. از جمله این سازمان‌ها می‌توان به سازمان مالیات و دارایی، سازمان تامین اجتماعی، بانک ها و وزارت صنعت و معدن می باشد. آنچه مسلم است؛ هم اکنون اکثر تولید کنندگان از جمله لوله‌سازی اهواز در شرایط بسیار بد تحریمی، با وجود محدودیت های فراوان و  بهره گیری از نیروهای متخصص بومی موفق به انجام کارهای ارزشمندی گردیده‌اند. امید آن است که این امر به صورت روزافزون ادامه دار باشد.

در رابطه با حمایت نظام بانکی از شرکت‌های تولید کننده در شرایط سخت تحریمی بایستی گفت: متاسفانه در حد شعار اتفاقات ارزشمندی اتفاق افتاده است، لیکن همواره در راستای عمل و در مرحله اقدام کلیه تولیدکنندگان با قوانین و دستورالعمل‌های مواجه می گردند که فرآیند انجام کار را با دشواری و به سختی روبرو می نماید. اینجانب آرزو و امید آنروز را دارم کل مجموعه‌های داخلی یک کشور از جمله نظام بانکی و سازمان های مرتبط با تولید کنندگان داخلی با یک رویه مشترک و یک حمایت مجدانه در راستای احیای صنعت تولید و حمایت از تولید داخلی گام بردارند.

 در مجموعه لوله‌سازی اهواز خرسند و خوشحال هستیم که طی سال‌های گذشته رکوردهای قابل توجهی بر اساس میزان تولید و کیفیت محصولات تولید برجای گذاشته ایم و این مهم در مقایسه با سایر همکاران این شرکت قابل ملاحظه می باشد.

 

شرکت لوله‌سازی اهواز از بدو تاسیس تاکنون فراز و نشیب های زیادی را گذرانده است. وضعیت کنونی شرکت از حیث ظرفیت تولید و نیروی انسانی چگونه است؟

همانگونه که مستحضر می باشید شرکت لوله‌سازی اهواز در سال 46 و تحت مدیریت مجموعه وزارت نفت تاسیس گردیده است این شرکت به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده لوله‌های نفت و گاز در داخل کشور و در منطقه خاورمیانه شروع به کار نموده است در بررسی اجمالی رزومه این شرکت ملاحظه می گردد که کارشناسان و مدیران لوله‌سازی اهواز نقش و تاثیر بسزایی در شکل گیری و راه اندازی سایر شرکت های تولید لوله و حتی شرکتهای تولید فولاد داشته اند. بهره گیری از مدیران متخصص و متعهد در این شرکت موجب گردیده است که همواره منافع ملی کشور و اعتلای صنعت نفت بر هر چیز دیگری اولویت داشته و همواره نگرش مدیریت این شرکت بر فعالیت و تولید در محیط برد برد بوده است. تولید و تحویل بیش از هزاران کیلومتر لوله‌های فولادی ۵۶ اینچ خطوط اصلی کشور از جمله فعالیت های این شرکت طی سال های گذشته می باشد. تولید و تحویل بیش از ۹۰۰ کیلومتر لوله فولادی ۵۶ اینچ طی سالهای ۸5 تا ۸۹ جهت خط صلح (خط هفتم سراسری) از جمله پروژه‌های فوق می باشد که با کیفیت و زمان بسیار مطلوب تحویل کارفرمای محترم گردیده است. در آن برهه زمانی و با توجه به حساسیت و اهمیت پروژه یادشده، شرکت لوله‌سازی اهواز اقدام به سفارش گذاری مواد اولیه از محل نقدینگی خود و تامین فولاد از منابع معتبر خارجی نموده است. متاسفانه وصول نقدینگی و تامین مالی از سوی کارفرمای پروژه متناسب با حجم وصول مواد اولیه نبوده و در برهه‌های زمانی مختلف پرداخت مطالبات این شرکت با تأخیرات فراوان و طولانی مدت مواجه گردیده است. این مهم موجب گردیده که در این پروژه بزرگ و قابل توجه (به لحاظ ارزی و مقداری) شرکت لوله‌سازی اهواز در تامین و پرداخت اعتبارات بانکی با مشکل روبرو گردیده و با جرائم سنگین مواجه گردد. زمانبر شدن پرداخت مطالبات این شرکت بر افزایش میزان جرایم بانکی این شرکت دامن زده و در برهه زمانی دهه 80 شرکت را با چالش‌های فراوانی روبرو نموده است علی ایحال در سال‌های اخیر با تدابیر و اقدامات صورت گرفته تلاش گردیده است است فرآیند تولید کارخانه به روند گذشته بازگشته و با پرداخت و تسویه مطالبات سنواتی فعالیت شرکت احیا گردد. امید آن است که با ادامه رویه موجود طی سالهای آتی شاهد پویایی و شادابی مجموعه لوله‌سازی اهواز باشیم.

 

کیفیت محصولات تولیدی شرکت در مقایسه با تولیدات خارجی چگونه است و اصولا چه نوع محصولات با چه ویژگی های خاصی در شرکت تولید می شود؟

آنچه مسلم است؛ شرکت لوله‌سازی اهواز به عنوان اولین تولید کننده لوله‌های فولادی نفت و گاز و آبرسانی در کشور و در منطقه خاورمیانه می باشد. تولید لوله‌های سرویس ترش برای پروژه آغاردالان برای اولین بار در کشور، تولید و دریافت کاپ و تقدیرنامه از شرکت توتال برای تحویل لوله‌های فولادی سرویس ترش و تولید و تحویل بیش از هزاران هزار کیلومتر لوله فولادی خطوط اصلی کشور از جمله فعالیت های این شرکت طی سال های اخیر می باشد.آنچه مسلم است در زمینه کیفیت این شرکت حرف های قابل قبولی برای گفتن دارد و قابل رقابت با تولیدکنندگان بزرگ داخلی و بین المللی می باشد.اینجانب طی سال های اخیر ضمن حفظ روند تداوم تولید و پویایی شرکت به دنبال آن بودیم که سبد محصول کارخانه لوله‌سازی اهواز را توسعه و مجموعه فعالیت این شرکت را گسترش دهیم. روند صعودی و فعالیت پررونق مجموعه آهن ریل کاران، تولید پوشش   fbeدر کارخانجات لوله‌سازی اهواز و اخذ مجوزهای شرکت ملی نفت ایران، تولید لوله‌های جدار چاه، مطالعه و تولید لوله‌های اسپیرال گازرسانی و غیره از جمله فعالیت هایی می باشد که همه در راستای توسعه سبد محصول و پرهیز از خروج پروژه‌های استانی و بی نیازی به کشورهای خارجی می باشد. نقش شرکت لوله‌سازی اهواز و مشاوره و کارشناسی کارشناسان شرکت در تولید کویل های فولادی ایکس 60 و تولید ورق های سرویس ترش جهت پروژه‌های ملی و ارتقای کیفیت تولیدی این محصولات با بررسی ها و آزمایشات متعدد همگی موید آن است که کیفیت یکی از اصول اساسی این شرکت می باشد.

 

 در حال حاضر در کدام پروژه‌های صنعت نفت حضور دارید و نحوه تعامل و همکاری شرکت با کارفرمایان و بالعكس چگونه است؟

با توجه به دستور و وزارت محترم نفت و اهمیت و حساسیت پروژه ملی گوره جاسک هم اکنون این شرکت با تمام ظرفیت و توان خود در جهت تولید و پوشش لوله‌های 42 اینچ سرویس ترش پروژه ملی گوره جاسک فعالیت دارد پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه یاد شده موید جدیت و همت کارکنان شرکت در راستای تحقق این پروژه ملی و دستاوردهای مالی آن برای میهن عزیزمان می‌باشد . عقد قراردادهای متعدد با شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و پیمانکاران شرکت نفت و گاز از دیگر پروژه‌های این شرکت می‌باشد که به امید خدا به محض پایان تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ در دستور کار این شرکت قرار خواهد گرفت. این شرکت طی سال‌های اخیر در پروژه‌ها و مناقصه‌های مطرح شده توسط وزارت محترم نفت به صورت مستقیم و یا به صورت مشارکتی حضور و موفق به عقد قراردادهای ارزشمندی گردیده است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ظرفیت تولید کارخانه شماره ۴ این شرکت (مربوط به لوله‌های قطور) تا پایان سال جاری تکمیل می باشد. متاسفانه در زمینه تولید لوله‌های قطر کوچک و در سال ۱۳۹۹ با افت قابل توجه مناقصات و پروژه‌های ملی مواجه گردیده‌ایم و این مهم موجب کاهش تولیدات این کارخانه گردیده است. امید است با اجرایی شدن پروژه‌های این قسمت و با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های شرکت لوله‌سازی اهواز کارخانه تولید لوله‌های قطر کوچک این شرکت نیز رونق سابق خود را بازیابند

 

 نقش شرکت لوله‌سازی اهواز در پروژه ملی گوره_ جاسک را چگونه ارزیابی می کنید؟

شرکت لوله‌سازی اهواز همواره خود را از بدنه و فرزند شرکت ملی نفت می داند. قرار گرفتن این شرکت در استان خوزستان در مهد و قلب نفت کشور و بهره‌گیری از نیروهای بسیجی، فداکار متخصص و متعهد همواره این شرکت را سرآمد تولیدکنندگان لوله‌های فولادی نفت و گاز و آب در کشور نموده است. نقش شرکت لوله‌سازی اهواز با همکاری و مساعدت سایر شرکت‌های همکار در پروژه ملی گوره - جاسک بر هیچ کس پوشیده نمی باشد. بلافاصله پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا و عدم امکان تامین فولاد از منابع خارجی این شرکت با جدیت و همت فراوان و برگزاری جلسات متعدد و با تشکیل کنسرسیوم سه جانبه تولید اسلب ورق فولادی و لوله، موفق گردید تولید لوله‌های پروژه یاد شده را سراسر داخلی نماید. شرکت لوله‌سازی اهواز به عنوان تنها شرکتی می‌باشد که در آن برهه زمانی، با توجه به حساسیت و اهمیت این پروژه ملی کلیه ریسک‌های مالی و  کیفی تامین فولاد از منابع داخلی را پذیرفته و با تشکیل یک کنسرسیوم سه جانبه پروژه یاد شده را احیا و موفق به بومی سازی و تولید ورق سرویس ترش در داخل کشور گردیده است. در ادامه کار تامین مواد اولیه پوشش اف بی ای از منابع داخلی و تولید پوشش یاد شده در کارخانجات لوله‌سازی اهواز موجب گردید تامین مواد یاد شده کاملاً داخلی و از خروج ارز خودداری گردد در سال های بحرانی ۹۸ و در اوج کرونا شرکت لوله‌سازی اهواز با تشکیل کمیته مواجهه با کرونا اخذ تدابیر و اقدامات پیشگیرانه و پروتکل های بهداشتی هرگز اجازه نداد شرایط موجود اجرای پروژه یاد شده را با تأخیر و مشکل روبرو نماید. این شرکت به عنوان اولین و تنها شرکتی می باشد که با یک عملکرد قابل قبول هم اکنون بیش از 70 درصد تعهدات خود را ایفا و به انجام رسانده است. سلامت و نشاط پرسنل این شرکت بزرگترین و مهمترین چالش و دغدغه این مدیریت می‌باشد. طی ماه‌های گذشته با تدابیر و اقدامات صورت گرفته تلاش گردید ضمن اهمیت و احترام به سلامت و نشاط نیروی انسانی روند  تولید پروژه یادشده با مشکل مواجه نگردد. بررسی اجمالی و گذرا بر پروژه یادشده نمایانگر آن است که شرکت لوله‌سازی اهواز به عنوان تنها برنده مناسب فوق پس از ابلاغ پروژه با همت و جدیت تمام پروژه یاد شده را پیش برده و پیشرفت کار امروز این پروژه نشانگر عملکرد این شرکت می باشد. خداوند را شاکر هستیم  به سبب توفیق همکاری و خدمت به صنعت نفت کشور و بهره‌گیری از نیروهای متخصص و ارتزاق مستقیم و غیر مستقیم نیروهای انسانی در استان زرخیز خوزستان.  امید آن داریم با حمایت دستگاه‌های ذیربط موفقیت گردیم در سال جهش تولید رکورد ارزشمند دیگری در صنعت تولید لوله‌های فولادی نفت و گاز بر جای بگذاریم انشاالله.

از وقتی که در اختیار دانش نفت قرار دادید، تشکر می کنم.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
موسسه صلح ایالات متحده پیش‌تر گزارشی با عنوان حقایق کلیدی درباره تنگه هرمز و نفت ایران به قلم آنیکا فولکسون منتشر کرده است که می‌توان همه آن را در یک جمله خلاصه کرد: «نفت ایران قابل جایگزینی نیست!».
سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :