Daneshenaft logo
چهارشنبه 22 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
یکشنبه 22 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33903
وزیر نفت:
ظرفیت‌سازی در تولید نفت ضروری است؛ تسلیم نمی‌شویم


وزیر نفت گفت: اگرچه امروز به دلیل تحریم‌ها تولید نفت ایران کم است، اما ایجاد ظرفیت تولید امری راهبردی است تا صنعت نفت کشور بتواند در هر زمانی که نیاز است، سهم خود را احیا کند؛ ما تسلیم نمی‌شویم.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه روز شنبه در آیین امضای قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران، با بیان این مطلب افزود: امروز روز خوبی برای صنعت نفت ایران است، زیرا قرارداد تکمیل توسعه یک میدان مشترک نفتی امضا میشود.

وی با اشاره به اینکه مردم شرایط سختی را می گذرانند و کرونا و تحریم فشار زیادی بر آنان وارد می‌کند، افزود: در صنعت نفت سعی می‌کنیم تا حد امکان برای کاهش این فشارها تلاش کنیم؛ بخشی از این طریق است که دستور داده شده مواد اولیه شوینده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها که توسط پتروشیمیها و پالایشگاهها تولید میشود، در اولویت تولید و تأمین باشد. بخش دیگر، کمک به اشتغال و زندگی مردم است. مردم قرار است زندگی و کار کنند و از کار خود نان حلال به‌دست آورند. به همین منظور با وجود مواجهه صنعت نفت با کمبود منابع، در تلاشیم جریان اشتغال و کار مولد را زنده نگه‌ داریم.

زنگنه گفت: درست است که اکنون به واسطه تحریم‌های ظالمانه، تولید نفت ما کاهش یافته است اما  همیشه این‌گونه نمی‌ماند. باید ظرفیت را بالا ببریم تا هر زمان نیاز شد، با قدرت تمام وارد بازار شویم و سهممان را احیا کنیم. ما قرار نیست تسلیم شویم و قرارداد توسعه میدان یاران هم در همین مسیر عملیاتی میشود.

 

ساماندهی همه میدان‌های مشترک تا پایان دولت

وی با تأکید بر اینکه میدان‌های مشترک همواره برای صنعت نفت یک ضرورت و اصل بوده است، در این زمینه توضیح داد: خوشبختانه در پارس جنوبی با حداکثر امکان تولید یعنی برداشت از ۲۷ فاز در حال فعالیت هستیم. توسعه دو فاز به دلیل تحریم‌ها عقب افتاد که پتروپارس آنها را دنبال می‌کند. البته قرارداد جدیدی با پتروپارس امضا نشد، بلکه پس از کناره‌گیری دو شرکت فرانسوی و چینی از توسعه فاز ۱۱، سهم آنها به طرف ایرانی پروژه یعنی پتروپارس منتقل شد. دو پالایشگاه باقی‌ مانده که یک واحد امسال تکمیل و دیگری نیز سال آینده تکمیل می‌شود.

زنگنه با اشاره به اینکه میدان بلال به‌عنوان یال شرقی میدان گازی پارس جنوبی، میدان گاز مستقلی نیست و قرارداد آن نیز امضا شده و در حال پیگیری است، ادامه داد: قرارداد میدان گازی فرزاد بی نیز امضا می‌شود و تکلیف تکمیل توسعه فروزان هم مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرارداد میدان‌های آبان و پایدار غرب هم نافذ شده و در حال اجراست، گفت: به این ترتیب تا پایان دولت، همه میدان‌های مشترک نفت و گاز کشور به سامان می‌رسد؛ نمی‌گویم توسعه آن به پایان می‌رسد، اما تکلیف همه میدان‌ها در قالب قراردادهایی واقعی با شرکت‌هایی توانمند مشخص می‌شود.

 

هر چه جدید است، مخالف دارد

زنگنه با تأکید بر اینکه هیچ یک از قراردادها در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی بدون مشارکت طرف ایرانی امضا نمی‌شود، گفت: یاران جنوبی پیش از این از سوی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) توسعه داده شده است و یاران شمالی نیز از سوی نفت و گاز پرشیا که این دو بخش تجمیع شدند و قرارداد آن به‌صورت یکپارچه در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی با شرکت نفت و گاز پرشیا امضا می‌شود.

وزیر نفت یادآور شد: الگوی جدید قراردادهای نفتی، الگوی تکامل‌یافته بیع متقابل سنتی ماست که البته الان می‌گوییم سنتی؛ زمانی قرارداد نوینی بود که عده‌ای مخالفش بودند. هر چه نو باشد، عده‌ای مخالف آن هستند. عده‌ای هم با بیع متقابل مخالف بودند و تا پای جان هم بر سر مخالفت‌شان ایستاده بودند، اما بعد که الگوی جدید قراردادهای نفتی مطرح شد، گفتند همان بیع متقابل خوب است، خب شما که روزی با بیع متقابل هم مخالف بودید.

وی با بیان اینکه در قرارداد توسعه میدان یاران مانند دیگر قراردادهای الگوی جدید قراردادهای نفتی، بهره‌برداری نیز لحاظ شده و پرداخت پاداش منوط به تولید است، گفت: پاداش در این قرارداد کمتر از ۲.۵ دلار برای هر بشکه است که به ازای هر بشکه تولید اضافی تعلق می‌گیرد. به عبارتی، دولت ۴۰ دلار درآمد دارد و پیمانکار ۲.۵ دلار. بخل نیست. اگر پیمانکار بتواند بر مقدار تولید اضافه کند، باید سود ببرد. زمان قرارداد هم ۱۰ ساله است که می‌تواند تمدید شود. در این قرارداد، همه منابع سرمایه‌ای را باید شرکت نفت و گاز پرشیا تأمین کند و سپس پس از آغاز بهره‌برداری، اصل و پاداش خود را از محل اضافه تولید دریافت خواهد کرد.

 

استفاده از ظرفیت انواع قراردادها

زنگنه با بیان اینکه از همه انواع قراردادها استفاده می‌کنیم، افزود: صنعت نفت کشور را نمی‌توان با روش‌های سال پیش اداره کرد. باید روش‌های نو را  در اجرای پروژه‌ها مدنظر قرار داد. اکنون در دنیا شرکت‌های اکتشاف و تولید کار می‌کنند و به همین دلیل ما نیز تصمیم گرفتیم شرکت‌های ایرانی را در این بخش فعال کنیم؛ همان‌طور که در بخش بازرگانی نفت نیز چنین رویکردی دنبال شده و شرکت‌های ایرانی در حال فعالیت هستند، اگرچه کمک‌شان می‌کنیم، اما می‌توانند پس از تحریم بسیار مؤثر باشند.

زنگنه به انرژی دانا، مپنا، نفت و گاز پرشیا به‌عنوان نمونه‌هایی از شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی توانمند اشاره کرد و گفت: شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی را هم عده‌ای می‌گفتند گرگ‌زاده‌هایی هستند که تبدیل به گرگ خواهند شد، اما این شرکت‌ها اگرچه برخی با تساهل و تسامح تأیید صلاحیت و انتخاب شدند، شرکت‌های توانمندی هستند.

وزیر نفت تصریح کرد: با توجه به استفاده از ظرفیت انواع قراردادها، طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت را نیز در قالب قراردادهای EPC/EPD دنبال می‌کنیم که در این زمینه بیش از ۶ میلیارد دلار مصوبه شورای اقتصاد دریافت کرده‌ایم و منابع مالی این طرح از طریق بازار سرمایه تأمین می‌شود. حسن این قراردادها در این است که کار به‌صورت مجموعه‌ای به هم پیوسته به پیمانکار تحویل داده می‌شود و پیمانکار نفت تحویل خواهد داد. فهرستی از تجهیزات هم به این قراردادها ضمیمه شده است که باید از داخل ایران تأمین شود.

زنگنه گفت: نه‌تنها در میدان‌های مشترک، توسعه در همه میدان‌های نفت و گاز کشور دنبال می‌شود و طرح‌هایی برای آنها تعریف شده است، اما منابع آن عمدتاً از بازار سرمایه تأمین می‌شود، زیرا منابع نفت کفایت نمی‌کند. شیوه‌های قراردادی مختلف نیز ظرفیت خوب و مؤثری به شمار می‌رود که می‌تواند در این مسیر راهگشا باشد.

وزیر نفت ادامه داد: از همه آنان که در این مسیر زحمت کشیدند از جمله شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت ملی نفت ایران، گروه تدبیر انرژی و شرکت نفت و گاز پرشیا تشکر می‌کنم. حضور مهندس نوذری در گروه تدبیر برای من دلگرمی و اطمینان خاطر است، زیرا ایشان را نزدیک ۳۰ سال است که می‌شناسم و می‌دانم ایشان کاری را دنبال می‌کند که توان انجام آن را دارد. ایشان از این طریق، همکاری مؤثر و نزدیک برای صنعت نفت هستند.

زنگنه از حضور رئیس کمیته نفت و نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم قدردانی کرد.


 

درآمد ۲ میلیارد دلاری کشور از توسعه میدان یاران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: درآمد دولت از محل توسعه میدان نفتی یاران ۲ میلیارد دلار خواهد بود.

مسعود کرباسیان در آیین امضای قرارداد توسعه میدان نفتی یاران، به ارائه توضیحاتی درباره جزئیات این قرارداد پرداخت و گفت: قرارداد توسعه این میدان که بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا می‌شود، ششمین قرارداد از الگوی جدید قراردادهای نفتی است که مدت آن ۱۰ سال است و افزون بر دستیابی به تولید تجمعی ۳۹.۵ میلیون بشکه نفت، درآمدزایی مناسبی نیز برای دولت و پیمانکار به همراه خواهد داشت.

وی هزینه سرمایه‌ای برای توسعه یاران را حدود ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این رقم از سوی پیمانکار تأمین خواهد شد.

کرباسیان با اشاره به تأکید وزیر نفت مبنی بر تعیین تکلیف همه میدان‌های مشترک تا پایان دولت، افزود: این اولویت با وجود تحریم، مشکلات مالی و همچنین بحران کرونا در حال پیگیری است و این هدف تا پایان دولت محقق خواهد شد.

وی درباره وضع فعلی توسعه میدان‌های مشترک توضیح داد: در حوزه پارس جنوبی، ‌ نصب جکت فاز ۱۱ را در چند هفته گذشته داشتیم و فاز ۱۴ نیز همه عملیات مربوط به بخش دریا به سرانجام رسیده و پالایشگاه آن نیز تا پایان سال به نتیجه می‌رسد. قرارداد توسعه بلال در حال پیگیری است و قرارداد توسعه میدان فرزاد بی نیز به‌زودی امضا می‌شود، همچنین خبرهای خوبی از توسعه میدان‌های آزادگان و یادآوران در راه است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مقدمات مربوط به امضای قرارداد توسعه ۳ میدان نفتی چنگوله، سهراب و لایه نفتی پارس جنوبی نیز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی فراهم شده است و با تأیید نهایی سازمان برنامه و بودجه به مرحله امضای قرارداد می‌رسد، به قراردادهای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه، قرارداد توسعه میدان نفت‌شهر که میدانی مشترک است با شرکت ملی حفاری ایران امضا شده و در حال پیگیری است و قراردادهای میدان‌های رشادت و فروزان نیز در آینده نزدیک امضا می‌شود.


 

یاران شمالی با هزینهکردی کمتر از کپکس قرارداد توسعه یافت

رئیس هیئت‌مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر گفت: قرارداد توسعه میدان یاران شمالی با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلار امضا شد، اما با ۵۸۰ میلیون دلار عملیاتی شد.

غلامحسین نوذری در آیین امضای قرارداد عملیات توسعه و بهره‌برداری میدان مشترک یاران، با قدردانی از حمایت جدی وزیر نفت و همکاری شرکت ملی نفت ایران برای فراهم کردن زمینه حضور شرکت‌های پیمانکار در طرح‌های توسعه‌ای نفتی گفت: میدان آزادگان به‌عنوان یک قطب آینده تولیدکننده نفت و پشتوانه اصلی اقتصاد و توسعه، می‌تواند پیشران اقتصاد کشور باشد و میدان یاران نیز حاشیه‌ای از همین میدان (آزادگان) است.

وی با اشاره به اینکه با حفر چاه‌های توصیفی، ارتباط میدان‌های یاران شمالی و جنوبی با هم مشخص می‌شود، افزود: اجرای فاز یک توسعه میدان یاران (شمالی)، به دلایلی از جمله شناسایی و تجهیز نیروی انسانی مناسب، مدیریت پروژه، استفاده از ساخت داخل که حدود ۸۰ درصد تجهیزات نصب شده در یاران را تشکیل داد، به‌کارگیری عمده نیروهای بومی و مواردی از این دست، کار بزرگی بود. 

رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر با اشاره به اینکه قرارداد توسعه میدان یاران شمالی یکی از معدود قراردادهای بیع متقابل بود که با هزینه‌ای کمتر از کپکس قرارداد اجرایی شد، افزود: این قرارداد با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلار بسته شد، اما با توجه به نوع مدیریت و صرفه‌جویی صورت گرفته و استفاده از ظرفیت‌های داخلی، با ۵۸۰ میلیون دلار پایان یافت.

وی با بیان اینکه روزی که یاران تحویل این شرکت شد، یکی از مشکلات خشک و کویری بودن میدان عنوان می‌شد، تصریح کرد: در صورتی که هنگام تکمیل پروژه در این میدان، عمق آب به حدود ۳.۵ تا ۳.۸ متر رسیده بود.

به گفته نوذری، در مذاکرات انجام شده با روسنفت روسیه برآورد حدود ۷۰۰ میلیون دلاری برای انجام فاز دوم پروژه یاران مطرح شده بود، اما با مذاکراتی که با شرکت مهندسی و توسعه نفت انجام شد و صرفه‌جویی‌های در نظر گرفته، هزینه سرمایه‌ای این قرارداد به میزان کمتری در نظر گرفته شد.

وی به تشکیل یک شرکت حفاری در این مجموعه هلدینگ انرژی و به دنبال آن اشتغال‌زایی صورت‌گرفته اشاره کرد و گفت: با وجود تنگناهای موجود، این شرکت تاکنون حدود ۵۷ حلقه چاه حفاری کرده است و در مجموع حدود ۷۷ چاه در میدان‌های آزادگان جنوبی و یاران حفاری می‌شود.

نوذری به استفاده از پمپ‌های درون‌چاهی در پروژه توسعه میدان یاران اشاره کرد و افزود: امیدوارم به سمت تولید حداکثری این پمپ‌ها حرکت کنیم. به‌کارگیری این پمپ‌ها یکی از بهترین شیوه‌هایی است که می‌تواند سرعت برداشت نفت را افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه این هلدینگ به دنبال داخلی‌سازی این پمپ‌هاست، اظهار کرد: بیش از ۷۰۰ یا ۸۰۰ حلقه چاه در غرب کارون و دیگر میدان‌ها به این پمپ‌های درون‌چاهی نیاز دارند که امیدواریم با حمایت‌های مهندس زنگنه، داخلی‌سازی این پمپ‌ها عملیاتی شود. این پمپ‌ها فناوری پیچیده‌ای دارند که پیش‌بینی می‌شود تا دو سال بتوانند به‌طور مستمر کار کنند و از غیرفعال شدن چاه جلوگیری شود.

نوذری با بیان اینکه این شرکت پروژه‌های دیگری نیز در مجموعه نفت دارد که امیدواریم به مرحله قرارداد برسد، تصریح کرد: تقویت فشار گاز هما، وراوی و فاز یک تابناک از آن جمله هستند. مرکز تفکیک میدان تابناک سرمایه‌گذاری خوبی است که تضمین گاز پارسیان و ادامه آن اتان‌گیری پارسیان را تضمین می‌کند، همچنین بیش از ۳ میلیون تن محصولات جانبی خواهد داشت که این میزان امروز در کشور سوزانده می‌شود.

وی به پروژه بازیابی اتان مازاد پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ای است که پیش‌بینی می‌شود حدود ۳ میلیون تن اتان مازاد در کشور برای واحدهای پایین‌دستی پتروشیمی تولید شود.

قرارداد عملیات توسعه و بهره‌برداری یکپارچه میدان مشترک یاران در ادامه توافقنامه اصولی (HOA) مطالعه این میدان که پیش از این امضا شده بود، صبح روز شنبه، ۲۱ تیرماه با حضور وزیر نفت، بین رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران و سیدجعفر حجازی، مدیرعامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا امضا شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
درس مهمی که می‌توانیم از انفجار بندر بیروت بیاموزیم و به کار ببندیم، توجه جدی‌تر و عملی‌تر به رعایت الزامات پدافند غیرعامل به‌ویژه در امکان‌سنجی و مکان‌یابی پروژه‌های حساس و حیاتی کشور در حوزه نفت،‌ گاز و پتروشیمی است.
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :