Daneshenaft logo
یکشنبه 4 آبان ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 4 مهر ماه 1399 | کد مطلب : 34053
اتلاف انرژی نیروگاه‌های گازی، معادل مصرف گاز 5 میلیون نفر ایرانی


در شرایطی که بازدهی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، انرژی تلف شده نیروگاه‎های گازی کشور معادل مصرف گاز سالانه 5 میلیون نفر ایرانی است.

افزایش بهره‌وری انرژی و جایگزین کردن وسایل پر مصرف با ابزارآلات کم مصرف، از دیرباز جزء اندرزهای دولت برای مردم بوده است. در این بین ‌گاهی نیاز است، متولیان حوزه انرژی در دولت، پیش از زدن جوالدوز به مردم، سوزنی را در دست گرفته و نثار خود کنند.

حال ممکن است سوالی برای شما پیش بیاید که چگونه ممکن است، خود دولت از وسایل پر مصرف استفاده کند و بهروری در حوزه مصرف سرمایه‌های مملکت را در نظر نگیرد. در این گزارش می‌خواهیم یک مردم از این ابزار آلات پر مصرف دولتی را معرفی کرده و میزان اتلاف مصرف آن را بررسی کنیم. سال 1872، یک مهندس آمریکایی به نام جرج برایتون، فرآیندی را اختراع کرد که طی آن با استفاده از سیال هوا، برق تولید می‌شد. فرآیندی که زیرساخت صنعتی آن به نام نیروگاه گازی معروف شد. در این نیروگاه‌ها توربین تولید کننده برق از 3 جزء کمپرسور، اتاق احتراق و توربین گاز تشکیل می‌شود.

 

 25 نیروگاه‌ گازی در کشور، گاز طبیعی و گازوییل را می‌بلعند

پس از توسعه این بستر تولید انرژی برق، ایران نیز از آن بی نصیب نماند. به استناد آمارنامه تفضیلی صنعت برق در سال 98، در شرایط کنونی 25 نیروگاه فعال گازی در کشور نسبت به تولید برق با استفاده از مصرف گاز اقدام می‌کنند. در این بین فرآیند اختراع شده توسط آقای برایتون چندان بی اشکال نیز به حساب نمی‌آید.در حقیقت نیروگاه‌های گازی به دلیل میزان بهره‌وری بسیار پایین در حال حاضر مورد استقبال دنیا قرار نمی‌گیرد. از سوی دیگر در شرایطی که گاز مورد نیاز برای فرآیند تولید برق این نیروگاه‌ها تامین نشود، استفاده از سوخت‌های مایع نظیر گازوئیل یا مازوت در دستور کار قرار می‌گیرد که عامل اصلی آلایندگی هوا است. به منظور بررسی این ابزار پرمصرف و کم بازده در دست دولت، نیازمند مرور بازدهی 25 نیروگاه گازی در کشور هستیم. مطابق جزئیات ارائه شده از سوی آمار و اطلاعات وزارت نیرو، بیشترین بازدهی یک نیروگاه گازی در کشور با عدد 34.7 درصد متعلق به نیروگاه گازی هسا است و کمترین بازده انرژی نیز با رقم 13.8 درصد متعلق به نیروگاه خارک خواهد بود. همچنین میانگین بازدهی نیروگاه‌های فعال گازی در کشور نیز 26.48 درصد برآورد می‌شود.به منظور درک بهتر از بازدهی اندک نیروگاه‌های گازی کشور، باید به آمار اتلاف انرژی مصرف شده توسط این نیروگاه‌ها توجه شود.

 

گاز مصرفی 5 میلیون نفر ایرانی در هر سال توسط نیروگاه‌های گازی تلف می‌شود

بر این اساس در سال 98، مجموع نیروگاه‌های گازی 25 گانه کشور، 6 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مصرف کرده‌اند که از این میزان مصرف، 4.3 میلیارد متر مکعب گاز به برق تبدیل نشده و تلف می‌شود.نکته قابل توجه آن است که بدانید، با استفاده از میزان گاز تلف شده در نیروگاه‌های گازی کشور، می‌توان به 5 میلیون نفر کم مصرف در کشور گاز رسانی نمود.همچنین در زمان‌هایی که تامین گاز برای استفاده نیروگاه‌های گازی کشور میسر نبوده است، 1.4 میلیارد لیتر گازوییل به عنوان سوخت به این نیروگاه‌ها تامین شده که از این مقدار نیز 982 میلیون لیتر تلف شده است.با استفاده از میزان گازوییل اتلاف شده توسط نیروگاه‌های گازی، 1000 کامیون کشنده می‌توانند 1637 بار از شمال کشور به جنوب رفته و مسیر رشت به بندرعباس را طی کنند.

 

ارتقاء بازدهی نیروگاه‌های گازی کشور با استفاده از فرآیند سیکل ترکیبی

این ثروت عظیم ملی در حالی هر سال از بین می‌رود که امکان ارتقاء بازدهی نیروگاه‌های گازی کشور وجود دارد. در همین راستا، محمد پورحمید، کارشناس حوزه انرژی در ارتباط با امکان ارتقاء بازدهی نیروگاه‌های گازی، گفت:« اضافه کردن واحد توربین بخار به نیروگاه‌های گازی و استفاده از انرژی اتلافی توربین گازی برای توربین بخار، بازدهی یک واحد نیروگاه گازی را تا 40 درصد افزایش خواهد داد.»

این کارشناس حوزه انرژی ضمن اشاره به توجیه اقتصادی ارتقای توان نیروگاه‌های گازی کشور، گفت: « بررسی اقتصادی نشان می‌دهد، تولید 1 کیلووات برق با استفاده از ارتقای بازدهی نیروگاه‌های کشور هزینه بسیار کمتری از تولید همین میزان برق با استفاده از ساخت یک نیروگاه‌ جدید دارد.»پورحمید، در تشریح راهکارهای دیگر افزایش بازدهی نیروگاه‌های کشور، تصریح کرد:« در نواحی ساحلی کشور، می‌توان با استفاده از انرژی تلف شده نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی، عملیات شیرین‌سازی آب به شیوه حرارتی را انجام داد. در حقیقت این عمل، علاوه بر شیرین‌سازی آّب، منجر به افزایش ضریب بازدهی نیروگاه گازی کشور می‌شود.»

توجه به میزان مصرف انرژی اتلافی توسط نیروگاه‌های گازی کشور مشخص کننده ضرورت توجه دولت به این امر و ارتقا بازدهی نیروگاه‌ها به وسیله راهکارهای روز دنیا است. در این بین باید دید، دولت تا چه اندازه نسبت به زدن سوزن به خود موثر عمل می‌کند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می‌کند، پس به این باور می‌رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت‌های صنعت نفت بوده است.
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :