Daneshenaft logo
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
دوشنبه 26 آبان ماه 1399 | کد مطلب : 44145
تاثیر وضعیت کنونی در روند و آتیه پروژه‌ها


امیر دیوان بچاری، مدیرعامل سابق طرح یادآوران خلیج فارس(NGL3200)/ ضرر و زیان بخش‌های کارفرمای دولتی منجر به باز‌خواست ایشان از سوی دستگاه‌های نظارتی و تولد پرونده‌های مدعیان عمومی و ... شده است.

از تبعات قراردادی طرح‌ها و پروژه‌ها با توجه به تغییرات متعدد تصمیمات بانک مرکزی، وزارت بازرگانی، گمرکات و نیز سیاست‌های پرداخت و نحوه انتقال ارز، می‌توان به عدم امکان و یا مشکلات بغرنج در رسیدگی دقیق به تاخیرات مجاز و غیر‌مجاز پیمانکاران، رسیدگی به Claim های مربوط به تاخیر و نیز ادعاهای تاخیر در پرداخت از جانب پیمانکاران علیه کارفرما، پاسخگویی کارفرمایان به ذینفعان و صاحبان سهام پروژه‌ها و در بُعد کلان پاسخگویی در زمینه زمان‌بندی تحویل طرح‌ها و جلوگیری از عدم‌النفع ناشی از عوامل عنوان شده، اشاره نمود.

در این میان ضرر و زیان بخش‌های کارفرمای دولتی منجر به باز‌خواست ایشان از سوی دستگاه‌های نظارتی و لاجرم تولد پرونده‌های مدعیان عمومی و البته بی‌پاسخ ماندن آنها و یا سخت و مشکل بودن امکان ارائه پاسخ به ‌آنهاست.

در بخش پروژه‌های خصوصی نیز مجموعه این عوامل ورشکستگی‌، شکل‌گیری پرونده‌های قضائی متعدد فیمابین پیمانکارانی که هر دو طرف بخش خصوصی می‌باشند و همچنین در هر دو مورد خصوصی و دولتی ایجاد فضایی برای هدررفت هزینه و زمان برای شفاف‌سازی و رسیدگی به Claim ها خواهد بود. در این بین مناقشات بین شرکت‌های خصوصی (پیمانکاران دست اول و دست چندم) با کارفرمای دولتی/خصولتی عمدتا کارفرما را نیز به گود مباحثات کشانده و درگیر می‌نماید. این مهم به ویژه از منظر حقوقی-قراردادی ناشی از پایدار نبودن تصمیمات در مراجع دولتی اشاره شده و نیز به‌دلیل عدم قبول مسئولیت ضررهای ناشی از این تصمیمات است که متوجه کارفرمایان/ پیمانکاران و به‌طور کلی پروژه‌هایی است که فارغ از وضعیت کنونی و تصمیمات دائم‌التغییر مراجع دولتی و البته شرایط اقتصادی متغیر حاکم بر ایران، محاسبه زمان و سود و زیان(F.S)  منحصر به خود را داشته و بر همین اساس از جانب ذینفعان پایش می‌شوند.

 در این راستا عمدتا نتایج حسابرسی‌های داخلی و یا خارجی و نیز دیوان محاسبات (‌در بخش کاملا دولتی) الزام پاسخگو بودن کارفرمایان را ایجاب کرده، ولی دستورالعمل و یا قبول مسئولیت از سوی تصمیم‌گیرندگان و تاثیر‌گذاران واقعی که همانا دولت می‌باشد، به‌طور شفاف وجود ندارد.

به هر روی، به نظر می‌رسد که برون‌رفت و روشنگری زود‌هنگام این مسائل با اطلاع‌رسانی و نیز شرح دقیق وضعیت کنونی و تاثیر آن بر روند پروژه‌ها می‌تواند راهکاری مناسب و قدمی رو به جلو از سوی ایشان باشد. از سوی دیگر اقدام این‌چنینی راه را برای احقاق حق کارفرما پیمانکار و جلوگیری از مباحثات عدیده در اطراف پروژه و ذینفعان آن تسهیل می‌نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :