Daneshenaft logo
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 8 آذر ماه 1399 | کد مطلب : 44157
دانش نفت گزارش می‌دهد؛
افتتاح طرح‌های ملی نفت با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار میلیارد تومانی


پتروشیمی لردگان ۱۰۰ درصد به دست متخصصان داخلی راه‌اندازی شد.

 

سه طرح ملی وزارت نفت با سرمایه‌گذاری ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر به‌طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش دانش نفت، سه طرح ملی وزارت نفت روز پنجشنبه، ششم آذرماه در سی‌وچهارمین هفته از بهره‌برداری از طرح‌های ملی سراسر کشور، در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر با دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید، این سه طرح برای ۸۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.پتروشیمی لردگان، واحد ۵۰ هزار بشکه‌ای فرآورش نفت‌خام در غرب کارون و مخازن متمرکز ذخیره‌سازی میعانات گازی پارس جنوبی طرح‌هایی بودند که رئیس جمهوری فرمان بهره‌برداری رسمی از آنها ر ا در سه استان کشور صادر کرد.

 

ششمین طرح جهش دوم پتروشیمی در لردگان به ثمر نشست

بر اساس گزارش دانش نفت، با دستور رئیس‌جمهوری و از طریق ویدئوکنفرانس یک اتفاق شیرین دیگر در صنعت نفت افتاد و بر اساس این اتفاق خجسته، پتروشیمی لردگان به بهره‌برداری رسمی رسید. به گزارش دانش نفت، بهره‌برداری از پتروشیمی لردگان درآمدزایی ۲۴۰ میلیون دلاری به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوره غرب ایران را در پی خوااهد داشت. این مجتمع با هدف تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک احداث شده است که از این مقدار آمونیاک حدود ۶۰۰ هزار تن در سال صرف تولید اوره در مجتمع می‌شود و بقیه فروخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، پتروشیمی لردگان به‌عنوان یکی از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک با فرمان رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. پتروشیمی لردگان که روز پنجشنبه، ۶ آذرماه از طریق ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید، با هدف تولید سالانه ۱۰۷۵ هزار تن اوره و ۶۷۷ هزار تن آمونیاک ساخته شده و ارزش محصولات این مجتمع ۲۴۰ میلیون دلار است.کلنگ پتروشیمی لردگان در سال ۸۵ زمین زده شد، اما به‌دلیل تحریم‌ها و تأمین نشدن منابع مالی مورد نیاز دچار وقفه شد، اما با پیگیری‌های انجام‌شده در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم‌های شدید، تکمیل و به‌طور کامل به دست متخصصان ایرانی راه‌اندازی و عملیاتی شد، همچنین حدود ۶۰ درصد تجهیزات استفاده‌شده در این مجتمع داخلی هستند.واحد یوتیلیتی پتروشیمی لردگان پارسال و واحدهای اوره و آمونیاک امسال عملیاتی شدند. این مجتمع به سالانه ۳۲۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای سوخت و ۴۲۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به‌عنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز سراسری تأمین می‌شود.۷۵۴ میلیون یورو و ۱۱۲۳۰ میلیارد ریال در پروژه پتروشیمی لردگان سرمایه‌گذاری‌شده که از محل استقراض از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آورده نقدی و غیرنقدی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، تسهیلات ریالی بانک سپه، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تأمین شده است.شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) با ۶۵.۹۴ درصد سهامدار عمده پتروشیمی لردگان است؛ سهامداران حقیقی با ۲۶.۵ درصد، مهندسی همپا و شرکت‌های وابسته با ۳.۰۳ درصد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۱.۱۵ درصد، صندوق سرمایه‌گذاری.ا.ب.خلیج‌فارس با ۲.۳۵ درصد و دیگر سهامداران حقوقی با ۱.۰۳ درصد سهم دیگر سهامداران این پروژه هستند.صاحب لیسانس واحد آمونیاک، شرکت آموینکا کازاله سوئیس و واحد اوره، شرکت استامی کربن هلند، پیمانکار واحدهای فرآیندی و یوتیلیتی نیز کنسرسیوم AVIC/HFEC و مهندسی بخش یوتیلیتی HFEC است.

 

رئیس‌جمهوری: اقتصاد ایران نشان داد که بزرگ و مقاوم است

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ۱۵ طرح پارس‌جنوبی در این دولت تکمیل شد در حالی که در دولت‌های گذشته تنها ۱۰ فاز تکمیل شده بود، گفت: بهره‌برداری از طرح‌های ملی نشان‌دهنده آن است که اقتصاد ایران در چنین شرایط تحریمی، بزرگ و مقاوم است. دکتر حسن روحانی، روز پنجشنبه، ششم آذرماه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت که از طریق ویدئوکنفرانس انجام شد، گفت: امروز شاهد یک افتتاح مهم بودیم به‌گونه‌ای که مردم مشاهده کردند که وقتی دشمنانمان می‌خواستند ما را تحریم و منزوی کنند یا ما را نسبت به آینده کشور مأیوس کنند، طرح‌هایی افتتاح کردیم که ارزش آنها حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان است، بی‌گمان چنین طرح‌هایی برای همه آنهایی که نیت‌های شومی برای ما داشتند باورکردنی نیست.وی بهره‌برداری از طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی لردگان را بسیار مهم دانست و افزود: این طرح برای ما جنبه صادراتی دارد از این رو بسیار مهم است، همچنین طرح واحد ۵۰ هزار بشکه‌ای فرآورش پیش‌ساخته در غرب کارون نیز برای ما اهمیت دارد، زیرا برای نخستین بار است که در چنین صنعتی قدم گذاشته‌ایم،. بازگشت کل سرمایه پس از چهار سال در چنین طرحی بسیار با اهمیت است و ۸۰ درصد کارکنان فعال در پتروشیمی لردگان نیز بومی هستند. من خاطرات خوشی از این شهر و مردم خوب آن دیار دارم، افتتاح این طرح بزرگ را به مردم لردگان تبریک می‌گویم.رئیس‌جمهوری به طرح مخازن متمرکز ذخیره‌سازی پارس‌جنوبی اشاره و تصریح کرد: یکی از طرح‌های اساسی که کشور نیاز دارد تأسیس مخازن بزرگ ذخیره‌سازی برای نفت، میعانات گازی و گاز طبیعی است. علت اینکه ما گاهی در زمستان در زمینه گاز دچار مشکلاتی می‌شدیم دلیلش مخازن ذخیره‌سازی است که البته در این سال‌ها مشکلی نداریم و امروز شاهد این طرح بزرگ در سه استان خوزستان و بوشهر و چهارمحال و بختیاری بودیم.

 

 تکمیل ۱۵ طرح پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید

روحانی، پارس‌جنوبی را کارگاه توسعه ایران دانست و عنوان کرد: ۱۵ طرح پارس‌جنوبی در این دولت تکمیل شد که در دولت‌های گذشته تنها ۱۰ فاز تکمیل شده بود، این مهم نشانه تحولات بزرگ و عظیم در این بخش است.وی با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران با مقاومت سه ساله در برابر جنگ اقتصادی یک قدرت زورگو نشان داد که اقتصادی بزرگ و مقاوم است، گفت: دشمن در این جنگ سه ساله اقتصادی با همه توان روبه‌روی ملت ایران قرار گرفت، اما شکست مفتضحانه خورد و سرنگون شد و چند هفته دیگر نیز به زباله‌دان تاریخ ریخته می‌شود.رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اقتصاد ایران نشان داد که بزرگ و مقاوم است، افزود: هیچ کشوری در منطقه دارای چنین قدرتی نیست که بتواند در جنگ سه ساله اقتصادی بایستد و پیروز شود و این نشان‌دهنده عظمت، قدرت و تاب‌آوری ملت ایران است که در سایه خوداتکایی مردم، درون‌زایی و موقعیت ویژه ژئوپلیتیک ایران حاصل شده است.روحانی ادامه داد: هیچ فرد و قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را با داشتن جایگاه جغرافیایی عظیمی که دارد، نه برای منطقه و نه برای جهان حذف کند. خیلی‌ها آمدند ایران را از بین ببرند و نتوانستند، اینها هم که مدعی بودند شکست خوردند.وی گفت: برای ما و ملت و برای دنیا آینده ایران بسیار مهم است. آینده امیدوارکننده برای همگان است و ایران آباد و پیشرفته تنها برای مردم ایران نیست، زیرا ایران پیشرفته برای منطقه و جهان است. ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی نیازمندی‌های جهان را در برخی موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند که نکته بسیار مهمی است.

سرمایه داخلی و خارجی در کنار هم صنعت را متحول می‌کند

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اگر می‌خواهیم در صنعت، جهش و توسعه را تجربه کنیم باید چهار رکن سرمایه داخلی و خارجی، مواد اولیه، فناوری و بازار را مورد توجه قرار دهیم، گفت: یکی از ارکان جهش در صنعت، برخورداری از سرمایه داخلی و خارجی است، این مهم در کنار هم می‌تواند تحولات بزرگی را در صنعت ایجاد کند.روحانی تصریح کرد: در بحث مواد اولیه خوشبختانه در حوزه پتروشیمی، گاز، نفت و غیره مواد اولیه در اختیار ماست که این نکته مهمی است، همچنین در مقوله فناوری هم پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، شرکت‌های دانش‌بنیان در مقوله فناوری کمک‌های بسیاری کرده‌اند. فناوری هم وارد کشور شده و هیچ‌گاه آمریکا و دیگر دشمنان ما نتوانستند مانع ورود فناوری به کشور شوند، هرچند تحریم ممکن است باعث گران‌تر شدن ورود فناوری به کشور شود.

 

همکاری با جهان در کنار قدرت ملی مفید است

وی با اشاره به مقوله بازار نیز عنوان کرد: بازار گاهی در داخل وجود دارد، گاهی هم در خارج از کشور، میلیاردها جمعیت در بیرون از مرزهای ایران قرار دارد که باید بتوانیم محصولات خود را صادر کنیم، ما باید این چند میلیارد را ببینیم. بدون‌شک همکاری سازنده در کنار قدرت ملی مفید است.رئیس‌جمهوری با بیان اینکه کشور ما در مسیر صحیحی قرار گرفته است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران همه حرکت‌های ساختاری ما بر مبنای مردم‌سالاری است، مردم‌سالاری بسیار مهم است که افکار را در مسیر درست قرار می‌دهد.روحانی با تأکید بر اینکه همه باید به فکر مردم، آینده ایران و ملت باشند، افزود: رها کنید بددهنی و بداخلاقی‌ها را، هرچند این بداخلاقی‌ها خللی در ما ایجاد نمی‌کند، اما ما پیغمبری داریم که فرمود: آمده‌ام اخلاق را کامل کنم. ما در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنیم باید به هم احترام بگذاریم، انتقاد مفید باید انجام شود، اما انتقاد غیر از بددهنی است و ملت ما آن را بر نمی‌تابد، همه ما باید برای خدمت به مردم و سرافرازی ایران تلاش کنیم.وی تصریح کرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح شد نشان داد که پنجشنبه‌های ما تاریخ‌ساز است و نشانه ایستادگی است. ملت ما مقاوم است و عقب‌نشینی نخواهد کرد.

در همین حال، وزیر نفت گفت: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور با رشد 80 درصدی نسبت به سال 92 به 100 میلیون تن در سال خواهد رسید. بیژن زنگنه وزیر نفت روز پنج شنبه (6آذر ماه) در آیین افتتاح رسمی پتروشیمی لردگان که از طریق ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسید، اظهارکرد: اولویت اصلی صنعت پتروشیمی در 7 سال گذشته گذر از خام فروشی،تکمیل زنجیره ارزش و رفع نیازهای کشور بوده است و با و با رشدی 80 درصدی و نسبت به سال 92 و تکمیل طرح های جهش دوم این صنعت در سال 1400 ظرفیت تولید به یکصد میلیون تن به ارزش تولید نهایی 25 میلیارد دلارخواهد رسید. وی افزود: در جهش سوم نیز ظرفیت تولید به 133 میلون تن می رسد و ارزش تولید نیز 37 میلیارد دلار خواهد بود و این طرح ها تا سال 1404 به ثمر خواهد نشست.زنگنه با تاکید بر این که در سال جاری 19 طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی به ارزش 11.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری به بهره برداری می رسند گفت: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با تولیدی شدن این طرح ها 25 میلیون تن افزایش می یابد و تاکنون 5 طرح به ارزش 3 میلیارد دلاربه بهره برداری رسیده و و لردگان نیز امروز به عنوان ششمین طرح به بهره برداری رسمی می رسد.وزیر نفت در باره پتروشیمی لردگان گفت: این طرح در یک منطقه کمتر توسعه یافته با هدف محرومیت زدایی از سوی هلدینگ خلیج فارس ساخته شده است وبا تولیدی شدن پتروشیمی لردگان با و نیز طرح های مسجد سلیمان و هنگام ظرفیت تولید اوره و آمونیاک کشور افزایش چشمگیری خواهد یافت و الان ظرقیت تولید 6.5 میلیون تن است اابته بدون در نظر این طرح، و نیز طرح های مسجد سلیمان که بزودی به بهره برداری می رسد و نیز طرح هنگام که در حال ساخت است.زنگنه ادامه داد: مصرف داخلی اوره در کشور حدود 2 میلیون تن است .وی با بیان این که در استای سیاست های اقتصد مقاومتی  و تنوع خوراک در بالادست، توسعه صنایع پیشران و پایین دستی پتروشیمی مورد توجه قرار گرفته است و در پتروشیمی لردگان طرح کریستال ملامین پتروشیمی لردگان با ظرفیت 40 هزار تن و با سرمایه گذاری حدود 50 میلیون دلار در حال اجراست و نزدیک به 25 درصد در لردگان پیشرفت دارد و 2 پارک صنعتی اوره رزینی و‌کریستال ملامین نیز تعریف شده است.زنگنه به ریل گذاری صنعت در راستای آمایش سرزمینی برای آینده اشاره کرد و افزود: طرح پروپیلن مرکز در حال نهایی شدن در دولت برای دریافت مجوزهای لازم است  و چند مگا پروژه نیز بزودی از سوی رئییس جمهوری به بهره برداری خواهد رسید.

 

اجرای ۲۵ طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۴ میلیارد دلاری

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس گفت: این هلدینگ برای ریل‌گذاری آینده صنعت پتروشیمی و در جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی، حدود ۲۵ طرح بزرگ و کوچک را با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۴ میلیون یورو در حال اجرا دارد. جعفر ربیعی در آیین بهره‌برداری رسمی پتروشیمی لردگان اظهار کرد: صنعت پتروشیمی کشور افتخار دارد که در کنار تولید و صادرات ده‌ها میلیون تن محصول پتروشیمی در دوران سخت کرونا و تحریم، از توسعه در این صنعت غافل نبوده است و امروز شاهد بهره‌برداری از یک واحد بزرگ در استان چهارمحال و بختیاری هستیم.وی با بیان اینکه این شرکت امسال بهره‌برداری از چهار طرح را در جهش دوم صنعت پتروشیمی در برنامه دارد و پتروشیمی لردگان نخستین آن است، ادامه داد: لردگان یک واحد بزرگ تولید اوره و آمونیاک با ظرفیت تولید حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن است که می‌تواند حدود یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره و ۸۰ هزار تن آمونیاک مازاد را به بازار عرضه کند.مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به نقش اثرگذار تولید و صادرات صنعت پتروشیمی در دوران سخت کرونا و تحریم تأکید کرد و گفت: افزون‌بر این، صنعت پتروشیمی در این دوران از توسعه نیز غافل نبوده است.

 

صادرات ۸۰ درصد محصولات

به گفته ربیعی، براساس برنامه ریزی انجام شده است، پس از پوشش نیاز داخل، ۸۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی لردگان صادر می‌شود که بخشی از آن از طریق سوآپ با پتروشیمی پردیس در عسلویه است که حمل و نقل محصول اوره در کشور را مقداری تسهیل می‌کند.وی با اشاره به اینکه خوراک این طرح گاز طبیعی است و با خط لوله سراسری گاز به مقدار سالانه ۷۵۰ میلیون مترمکب تأمین می‌شود، تصریح کرد: رقم سرمایه‌گذاری این طرح با در نظر گرفتن هزینه‌های تأمین مالی حدود ۸۷۵ میلیون یوروست که از طریق سرمایه‌گذاری‌های اولیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تسهیلات ریالی بانک سپه، آورده نقدی سهامداران، اوراق مشارکت و فاینانس خارجی با عاملیت بانک سپه تأمین شده، فاینانس خارجی این پروژه ۵۰۴ میلیون یورو بوده که هم‌اکنون بازپرداخت این اقساط آغاز شده است.

 

راه‌اندازی لردگان به دست متخصصان داخلی

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، درآمد پتروشیمی لردگان را در ظرفیت کامل سالانه ۲۴۰ میلیون دلار پیش‌بینی و اظهار کرد: این مجتمع زمینه اشتغال حدود ۲۸۰۰ نفر در زمان ساخت و ۷۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۱۵۰۰ نفر غیرمستقیم را در زمان بهره‌برداری ایجاد کرده است.ربیعی با بیان اینکه عملیات نصب، پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی پتروشیمی لردگان به‌دلیل مشکلات تحریم در غیبت فروشندگان دانش فنی (لایسنس) و بدون نظارت آن‌ها و به دست متخصصان داخلی انجام شده است، گفت: این موضوع از این نظر اقدامی بی‌سابقه  به شمار می‌آید.وی به ۲۸ میلیون نفر کار بدون حادثه در زمان ساخت پروژه اشاره و تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد کارکنان شاغل در زمان ساخت و بهره‌برداری این پروژه بومی استان چهارمحال و بختیاری هستند که در نوع خود بسیار قابل توجه است.مدیرعامل پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: این طرحپیش از اینکه به بهره‌برداری برسد در بورس تهران ثبت شد و سهام آن هم‌اکنون در فرابورس قابل معامله است.ربیعی با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج فارس و شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاران ایرانیان (پترول) همسو با سیاست‌های وزارت نفت به عنوان سهامدار عمده این طرح با هدف توسعه صنایع پایین‌دستی و فعال‌سازی بخش خصوصی یک طرح کریستال ملامین به ظرفیت ۴۰ هزار تن را تعریف کرده است که هم‌اکنون ۲۵ درصد پیشرفت دارد، افزود: با مشارکت بخش خصوصی، دو پارک صنعتی کریستال ملامین و اوره رزینی در پایین‌دست پروژه تعریف شده است که ۲۴۰۰ میلیارد تومان در آن هزینه می‌شود.وی با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی پتروشیمی لردگان، حجم تولید سالانه اوره و آمونیاک کشور از ۵.۶ به ۶.۷ میلیون تن می‌رسد، گفت: این موضوع مصداق بازر جهش تولید است و ایران را به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره و آمونیاک در جهان تبدیل می‌کند.

 

نیروی کار پتروشیمی لردگان از جوان‌ترین نیروی کار صنعت پتروشیمی

مهندس رسول اشرف‌زاده، مدیرعامل پترول هم گفت: بدون حضور حتی یک کارشناس خارجی پتروشیمی لردگان به بهره‌برداری رسید و این یعنی خودباوری. وی تصریح کرد: نیروی کار پتروشیمی لردگان از جوان‌ترین نیروی کار صنعت پتروشیمی کشور به شمار می‌رود. مهندس رسول اشرف زاده اظهار داشت: با طرح‌های توسعه‌ای که آغاز کردیم اشتغال‌زایی فعلی تا پنج برابر افزایش  می‌یابد.

 

پتروشیمی لردگان ۱۰۰ درصد به دست متخصصان داخلی راه‌اندازی شد

در همین حال، مدیرعامل پتروشیمی لردگان، صنعت پتروشیمی را صنعتی سخت و پیچیده عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی این مجتمع با توجه به شرایط سخت کرونا و تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد به دست متخصصان داخلی اجرا شد. محسن محمودی در آیین بهره‌برداری رسمی پتروشیمی لردگان به اشتغال ایجاد شده طی پنج سال گذشته در این پروژه اشاره و اظهار کرد: ۸۰ درصد نیروهای فعال در این پروژه از افراد بومی منطقه چهارمحال و بختیاری بوده‌اند.وی افزود: در زمان راه‌اندازی پتروشیمی لردگان نیز بیش از ۸۰ درصد متخصصانی که استخدام و آموزش داده شدند از این استان بودند.مدیرعامل پتروشیمی لردگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی به‌دلیل ماهیت آن صنعتی سخت و پیچیده است، ادامه داد: به‌طور معمول، ساخت، پیش‌راه‌اندازی، راه‌اندازی و تکمیل پروژه‌ها با حضور کارکنان شرکت‌های خارجی ثبت شده در فهرست بلند (وندورلیست) انجام می‌شد، اما خوشبختانه راه‌اندازی پتروشیمی لردگان با توجه به کرونا و تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد به‌دست متخصصان داخلی اجرا شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :