Daneshenaft logo
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 8 آذر ماه 1399 | کد مطلب : 44159
برای همکاران پتروشیمی لردگان و ایلام
عبدالرسول دشتی

طرح پتروشیمی لردگان را در دوران ساخت از نزدیک دیده بودم. مجتمعی محصور شده در دل مجموعه‌ای کوهستانی.

طرح لردگان از نظر امکان تردد همکاران پتروشیمی یکی از مناطق سخت و به‌‌ویژه دور از نظر دسترسی به لحاظ امکانات پروازی بود. نزدیکترین فرودگاه‌ها برای پرواز هوایی به این منطقه از سه شهر اصفهان، یاسوج و شیراز صورت می‌گیرد و برعکس مناطقی مثل عسلویه یا ماهشهر که پرسنل اعزامی پس از فرود هواپیما مستقیما به منطقه عملیاتی اجرای پروژه خود می روند، ازنزدیکترین فرودگاه تا محل پروژه که یاسوج می باشد حدود دو ساعت تردد زمینی هم باید راه پیموده شود. لردگان اما از یک ویژگی ممتاز برخوردار بود و آن اصالت خاص و دلسوزی مردم بومی آن منطقه بود. آنان با جان و دل از اجرای این طرح پتروشیمی در منطقه و محل زندگی خود استقبال کرده و مسئولین طرح هم انصافا سنگ تمام گذاشته و اکثر نیروهای مورد نیاز و فعال در پروژه را از افراد بومی به ویژه سه روستای نزدیک محل اجرای پروژه جذب کرده بودند. با مدیرعامل جدید این طرح که پس از جدایی من از روابط عمومی هلدینگ منصوب شده آشنایی ندارم ولی مدیرعامل قبلی آن را می شناختم مدیری که می‌توانست در زمره نیروهای جوان و آینده‌دار پتروشیمی و سرمایه‌های کشور برای توسعه این صنعت قرار داشته باشد.

در میان تمامی طرح های در دست اجرای هلدینگ خلیج فارس در مناطق مختلف کشور دو طرحی از نظر میزان استقبال و امیدی که مردم بومی نسبت با آن داشته واز جایگاه خاصی برخوردار بودند طرح های پتروشیمی لردگان و پتروشیمی ایلام می باشند.

به یاد دارم یک روز پس از پایان جلسه پیشرفت طرح ها با مهندس نژادسلیم مدیرعامل (وقت) هلدینگ خلیج فارس صحبت کرده، در مورد ویژگی های مثبت مردم منطقه و صحبت هایی که با مردم و کارکنان بومی داشتم به ایشان توضیح می دادم. به وی گفتم با توجه به نگاه مثبت مردم و مسئولین منطقه کاش هلدینگ خلیج فارس شرایط آن را داشت تا طرح های دیگری نیز در آن منطقه احداث کند و ایشان مسائلی مانند کمبود زمین مسطح، سخت بودن راههای دسترسی جاده ای و ترانزیتی و از همه مهم تر آب مورد نیاز چنین پروژه هایی را مطرح کرد که کمابیش آنها را می دانستم. نکاتی که همه آنها کاملا منطقی بود. اما در تاکید بر نظری که برای توسعه پتروشیمی در آن منطقه داشتم گفتم کاش میشد مسئولین این منطقه را تشویق کرد با تعامل یکدیگر تسهیلات لازم را از وزارت صنایع برای احداث صنایع تکمیلی و واحدهای پایین دستی پتروشیمی در این منطقه اخذ کنند. این موضوع مخصوصا برای منطقه ایلام از این نظر شرایط مناسب تری داشت بیشتر قابل تحقق بود. ایلام می تواند دریچه جدیدی از مسیر عراق برای بازار صادرات محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن را به روی کشورمان باز کند. آن سال ها استاندار ایلام از جمله مسئولینی بود که نظر بسیار مساعد و همکاری خوبی در باز کردن گره های کار پروژه پتروشیمی ایلام داشت.

مردمی که در طول سفر به این دو منطقه با آنها ملاقات داشتم و از آن مهم تر همکاران بومی شاغل در این دو پروژه را به گونه ای خاص با صداقت، صادق و در یک کلام "اصیل" می دیدم و همیشه با خودم می گفتم این دو منطقه ارزش هر کاری که بشود برای آنان انجام داد را دارند.

لردگان و ایلام اکنون صاحب مجتمع پتروشیمی هستند و هر دو محل شایستگی آن را دارند تا به مدد همت مسئولین خود و تشویق سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بخش خصوصی و کمک وزارت صمت شرایط و تسهیلات لازم برای احداث واحدهای کم هزینه تر صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی در این دو منطقه را فراهم نموده، علاوه بر کمک به رونق اقتصادی، زمینه اشتغال جوانان بومی و مستعد خود را نیز فراهم نمایند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :