Daneshenaft logo
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 8 آذر ماه 1399 | کد مطلب : 44161
جنگ اقتصادی اما با دستورالعمل‌های زمان صلح!
امیر دیوان بچاری

گفته می‌شود که در زمان جنگ، با توجه به اهمیت و نقش زمان و تصمیم‌گیری‌های آنی جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، حتی آخرین و پائین‌ترین مهره در سلسله مراتب ارتش که سربازصفر نام دارد، می‌تواند در لحظه، تصمیم گرفته و عمل نماید.

البته در بسیاری از مواقع تصمیم‌های چالش‌سازی نیز گرفته می‌شود که پس از واقعه برای رسیدگی به تعهد و مسئولیت افراد تصمیم‌گیر، الزاما بایستی شرایط لحظه تصمیم‌گیری و همچنین میزان خسارات احتمالی ناشی از تاخیر در تصمیمات اخذ شده و همچنین تصمیمات اخذ نشده را مد‌نظر قرار داده و آن را با زمان صلح یکسان به قضاوت ننشست. چرا که ممکن است اهمال و تاخیر در تصمیم ، موجبات از دست دادن سنگری یا وجبی از خاک وطن و یا قتل عام عزیزان وطن را فراهم آورد. حتی دادگاههای صحرایی و جنگی نیز با دادگاههای زمان صلح متفاوت است. با این مقدمه و با دانستن این حقیقت که چند سالی است همه بزرگان این مرز و بوم  براین باورند که جنگ اقتصادی شروع شده و سنگر‌بندی‌های دشمن با اهداف از پیش تعیین شده آرایش شده‌اند، متاسفانه مدیران اجرایی، تصمیم‌گیران عرصه طرح‌ها و پروژه‌های کلان کشور در بخش‌های استراتژیک مانند نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد، معادن و .... دانما تحت ذره‌بین قوانین زمان صلح می‌باشند. اساسا" آئین‌نامه‌های حاکم بر رفتار اجرایی بخش دولتی و خصولتی که عمدتا مجریان و کارفرمایان طرح‌های بزرگ کشور می‌باشند، نه تنها برای زمان جنگ اقتصادی تنظیم نشده است که در برخی موارد حتی با شدت و حدت بیشتری دست و پاگیرتر نیز شده‌اند. از قوانین و مقررات خلق‌الساعه بانکی و وزارت بازرگانی و گمرکات کشور نیز که بگذریم، حدود اختیارات مدیران ارشد سازمان‌های مجری طرح‌ها بعنوان سربازان عرصه اجرایی نیز با واقعیت روز ما تناسب ندارد. در روزگاری که اعتبار پیش فاکتورهای ارائه شده توسط فروشندگان کالا بعضا یک ساعت است، فرایند عایت آئین‌نامه معاملات دولتی و خصولتی برای تصمیم‌گیری، روزها بلکه هفته‌ها به طول می‌انجامد و در تمام اتلاف زمان‌های اینچنینی اما، ضرر و زیان کارفرمایان، و محدودتر شدن دایره انتخاب کالای برتر را بایستی منتظر بود. ناگفته نماند که چنانچه حتی تصمیمی از سوی مجریان، منطبق بر شرایط کنونی جنگی گرفته شود، نگرانی از ممیزی و قضاوتهای آتی منطبق بر زمان صلح توسط سازمان‌های ناظر، تسویه‌حساب‌ها (‌بعضا سیاسی)، امنیتی کردن موضوع‌های اقتصادی و حتی تیتر روزنامه‌ها و .... که همگی  بر اساس قوانین زمان صلح و نه درک شرایط بحرانی زمان تصمیم‌گیری صورت می‌پذیرد، رفتاری محتاطانه و دست به عصا از مجریان را بر طرح‌ها تحمیل می‌کند. چنانچه ارزش ریالی تحمیلی بر پروژه‌ها، ناشی از تاخیر در تصمیم‌گیری محاسبه شود، به جرات می‌توان گفت که علاوه بر ضرر و زیان سنگین تحمیل شده، نتایج هیچ‌یک از پروژه‌ها با پیش‌بینی اولیه F.S زمان تعریف آنها همخوانی ندارد. در واقع عدم‌النفع ناشی از تاخیر درفرایند تصمیم، که از سویی منجر به گران‌تر شدن پروژه‌ها و از سوی دیگر تاخیر در بهره‌برداری را بدنبال دارد هرگز محاسبه نشده و نمی شود. به نظر نویسنده قانون‌گذار و یا هیات‌ها، مجامع و سهامداران با درک بهتر شرایط، نیل به اتمام پروژه‌ها را تسریع بخشیده و با نهادینه کردن و تقویت شایسته‌سالاری در انتخاب مجریان می‌توانند نگرانی از تصمیم‌های بد، رانتها و سوء‌استفاده‌هایی که تاکنون شاید توسط برخی مجریان گرفته شده و عاملی برای عدم گشایش درمحدودیت دستور‌العمل‌ها شده است را کاهش دهند. در هر صورت اما، ایجاد محدودیت‌ها، و الزام به تعدد لایه‌های تصمیم‌گیر در پروژه‌های کلان در شرایط کنونی نه تنها مصلحت و نفع کشور را در بر ندارد که به جرات باعث خسارات سنگینی نیز شده است‌.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :