Daneshenaft logo
دوشنبه 11 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | کد مطلب : 44256
سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی فراموش نشود
میرمحمد اسلامی، کارشناس ارشد حوزه انرژی

بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.

اگر آمریکا به برجام بازگردد و یا این اتفاق نیفتد به هر حال می‌بایست روابط کشور با دنیا عادی شود، به عبارت دیگر باید از موضع اقتدار یا تفاهم همراه با اقتدار روابط جهانی  ایران بازگردد و محدودیت‌های موجود برداشته شود. برداشته شدن این محدودیت‌ها حق مسلم ایران است و صادرات و واردات ایران باید عادی شود در این شرایط طبیعی است که صاحبان سرمایه یا فناوری و شرکت‌های خارجی به ایران بازگردند. برای اینکه مسیر درستی در نظر گرفته شود پیش‌نیاز‌هایی لازم است که باید قبل از تحقق این مساله در کشور عملیاتی شود. به اعتقاد من مشکل فعلی صنعت نفت و گاز تقسیم بازار و تبعیض است بنابر این باید از این شرایط تبعیض آمیز و تقسیم بازار رها شویم، در درجه اول می بایست در داخل شرایط عادلانه و منصفانه ای را برای شرکت‌ها و کسب و کارهای فعال در داخل در صنعت انرژی نفت، گاز و پتروشیمی پیش‌بینی کنیم و به آن برسیم. متاسفانه در حال حاضر در داخل هیچ شرایط منصفانه و عادلانه‌ای نداریم و ساز و کاری ایجاد شده که تبعیض حاکم است و شرکت‌ها به طور منصفانه و آزاد وارد بازار نمی شوند. شاهد یک شرایط تبعیض آمیز و شبه انحصاری در تقسیم بازار هستیم به‌گونه‌ای که در بخش‌های مختف سعی شده است منابع و فرصت ها در انحصار گروه‌های خاصی قرار بگیرد و در برخی مواقع کارتل‌های اقتصادی با حمایت‌های خاص و رانت زیاد سازمان داده شود. آنچه بعد از سال ۱۳۸۴ در صنایع نفت و گاز ایران اتفاق افتاد این بود که ساز و کاری برای برای تخصیص درست شرکت‌ها صورت نگرفت و اکنون شاهد یک شرایط تبعیضانه در تقسیم بازار هستیم. اولین شرط برای رسیدن به هم افزایی این است که یک شرایط عادلانه، رقابتی، منصفانه و شفاف برقرار شود در غیر این صورت شاهد یک هم افزایی میان شرکت‌ها و موسسات رانتی داخلی که از تبعیض استفاده کردند با شرکت های سرمایه گذار خارجی خواهیم بود، این مساله برضد اقتصاد مردمی است و اقتصاد خصوصی یا آزاد واقعی را زیر سوال می‌برد. در درجه دوم باید ساز و کاری تعریف شود تا شرکت و سرمایه گذار خارجی را تشویق کند تا به سمت کارآفرین و فعال داخلی هدایت شود، در شرایطی که با توجه به تحریم ها افرادی همت گماشته اند و صنعت کشور را سروپا نگه داشتند چه در بخش مشاوره، تحقیقاتی، ساخت تجهیزات و پیمانکاری می بایست مورد حمایت قرار بگیرند و قواعد و قوانینی وجود داشته باشد تا ضمن اینکه شرکت داخلی صاحب فناوری فعالیت دارد، شرکت خارجی نیز مشارکت کنند و شرایط به‌گونه‌ای پیش نرود که موجب بی رغبتی شرکت‌های خارجی  شود و از سوی دیگر موجب بی توجهی به شرکت‌های داخلی شود. شرایط باید به‌گونه‌ای باشد تا شرکت‌های داخلی که در چند سال اخیر زحمات زیادی برای اقتصاد ملی کشیده‌اند و گام‌های خوبی نیز در عرصه ساخت داخل و خدمات فنی و مهندسی برداشتد حقوقشان حفظ شود و اینطور نباشد که با گشوده شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذار خارجی، بخش داخلی فراموش شود، نباید مانع ورود سرمایه‌گذار خارجی شویم و از آن طرف باید بخش داخل حمایت شود. در حال حاضر صنعت نفت کشور توسط بخش خصوصی واقعی تامین مالی می‌شود، زمانی که این بخش هزینه‌های خود را دریافت نمی‌کند و حاضر هستند با قیمت‌های پایین و حتی خیلی اوقات بدون چشم داشت مالی در این شرایط سخت ایستادگی می‌کنند یعنی از خودشان هزینه می‌کنند تا صنعت کشور را تامین مالی و فنی کنند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :