Daneshenaft logo
چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 5 اسفند ماه 1399 | کد مطلب : 44293
در هجدهمین همایش تعالی سازمانی عنوان شد:
دستیابی به جهش تولید با حرکت در مسیر تعالی


برندگان هجدهمین جایزه ملی تعالی سازمانی (سال 1399) در همایش تعالی سازمانی معرفی شدند و با اهدای تندیس و لوح تقدیر از آن‌ها تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در مراسم تجلیل از برگزیدگان دو سطح تندیس و تقدیرنامه جایزه ملی تعالی سازمانی که با حضور مقامات، مسئولین و مدیران ارشد شرکت های سرآمد ایرانی، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بصورت محدود در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، "شركت مادر تخصصی میدكو"، "شركت مهندسی و ساخت توربین مپنا توگا" و "گروه مپنا" در بخش ساخت و تولید و در سطح سازمان‌های بزرگ در بازه امتیازی 550 تا600 موفق به کسب تندیس سیمین هجدهمین دوره جایزه ملی تعالی سازمانی شدند.

بنا به این گزارش، تندیس بلورین در بخش ساخت و تولید و در سطح سازمان های بزرگ در بازه امتیازی 500 تا 550 به "شرکت مهندسی و ساخت پره توربین مپنا پرتو" و " شركت فولاد امیركبیركاشان " رسید.

در بخش خدمات و در سطح سازمان‌های بزرگ در بازه امتیازی 450 تا 500 نیز "شركت كارگزاری رسمی بیمه سایپا" و "شرکت ارتباطات سیار ایران" به کسب تندیس بلورین سال 99 جایزه ملی تعالی سازمانی نائل شدند.

در این همایش همچنین از ویرایش جدید الگوی تعالی سازمانی، رونمایی شد و در ادامه مراسم از سیدمسعود همایونفر به عنوان پیشگام تعالی سازمانی در کشور، با اهدای لوح و رونمایی از سردیس، تقدیر و قدردانی به عمل آمد.سخنرانی رییس هیات عامل ایدرو

در این همایش محسن صالحی‌نیا معاون وزیر و رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در سخنانی محورهای مورد انتظار از سازمان‌های متعالی را بر شمرد. 

 وی حرکت در مسیر تعالی از طریق پایداری و نوآوری در پدیده‌های نوظهور به ویژه در شرایط همه‌گیری کرونا و روش‌های اتخاذ تصمیم در این شرایط و همچنین، الگو‌برداری از سازمان‌های موفق بین‌المللی و داخلی در جهت تدوین مدل سازمانی و اتخاذ استراتژی های مناسب را از جمله این محورها عنوان کرد.

 صالحی‌نیا خاطر‌نشان کرد: محورهای اصلی  سیاست های کلان و اسناد بالادستی مانند اقتصاد مقاومتی ، جهش تولید و نیز الزامات حاکم بر فضای بومی  فضای کسب‌وکار که بر عملکرد و شاخص‌های متعارف بنگاه‌ها تاثیر می گذارند، می‌تواند با نگاه خلاقانه در طراحی  الگوهای ارزیابی و شیوه های بهبود تعالی بومی شده مدنظر قرار گیرد . 

وی روش مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم را از دیگر موضوعات روز دانست که مدل‌های جدید کسب و کار را رقم می زند و باید مورد توجه سازمان های متقاضی تعالی قرار گیرد. 

 معاون وزیر صنعت، تاکید کرد: اقتصاد جهانی به سوی تعالی سازمانی و استفاده از ظرفیت‌های کسب و کار  دیجیتال حرکت کرده است و ویژگی استفاده از فضا‌های دیجیتال کاهش هزینه‌ها و افزایش مشتری است و تولید هوشمند و سرمایه‌گذاری متناسب با بازار جهانی با رویکرد صادرات‌گرایی و پیاده‌سازی روش ها و قواعد آن باید در دستور کار قرار گیرد.

محسن صالحی‌نیا  توجه به توسعه عوامل انسانی و استفاده درست از نیرو‌های انسانی را عاملی مهم و تاثیر گذار در تعالی سازمان‌ها عنوان کرد  و گفت:  باید مسائل سازمانی خود را به نوعی با استانداردهای بین المللی خود تطبیق دهیم  و الگوی بومی از آن بدست آوریم. 

رییس هیات عامل ایدرو در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم حرکت مستمر و رو به جلوی بخش خصوصی در حوزه مدیریتی و فناوری تاکید کرد و گفت اگر این حرکت محقق نشود با مخاطرات جدی روبرو خواهیم شد. 

صالحی‌نیا در پایان سخنان خود از بسته حمایتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان مدیریت صنعتی با موضوع پیاده سازی و آموزش مدل های کسب و کار جدید برای سازمان‌ها و شرکت هایی که در مسیر تعالی در حرکت هستند، خبر داد.سخنرانی معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت

برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در این همایش با قدردانی از فعالیت‌های سازمان مدیریت صنعتی بهویژه در برگزاری فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی اظهار داشت: این سازمان امروز بهتر از هر مجموعه دیگری در کشور با توجه به شرایط خاص همه گیری کرونا به فعالیت های راهبردی خود ادامه می دهد. 

 قبادیان سرمایه های کشور را شامل منابع طبیعی و سرمایه های فیزیکی که توسط انسان ساخته شده عنوان کرد وافزود: انسان سرمایه اصلی و نقطه مرکزی ما برای توسعه است که نباید نادیده گرفته شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اشاره به طرح ملی تاپ تصریح کرد: این طرح از طرح های موثری است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت ارج نهادن به سرمایه انسانی دانشگاهی برای حل مشکلات امروز و جامه عمل پوشاندن به ایده‌آل‌های فردای ما به اجرا درآمده است. 

وی با توصیه به اساتید برای معرفی سامانه تاپ به دانشجویانی که در آستانه انتخاب موضوع پایان نامه هستند گفت: با این کار، تخصص جوانان در بخش هایی که صنعت به آن ها نیاز دارد به کار گرفته می شود. 

قبادیان افزود: جوانان متخصص در صورت مهیا بودن سطح معقولی از رفاه و ابزار کار حاضرند به کشور خدمت کنند. کشور نیازی به جمع آوری نیروی خارجی ندارد و با فراهم آوردن شرایط سازمانی مناسب می توان به اهداف مورد نظر در صنعت دست یافت. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود از انعقاد تفاهم نامه وزارت صمت با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع جذب اساتید در مقطع پسا دکترا در بخش صنعت و بهره مندی از فرصت مطالعاتی خبر داد. 

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در پایان به سازمان مدیریت صنعتی توصیه کرد تا به کار تخصصی پرورش مدیر بپردازد و عهده دار آموزش مدیران کشور در سطح معاونین وزیر و مدیران عامل شود.سخنرانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی دیگر سخنران کلیدی هجدهمین همایش تعالی سازمانی بود.

وی در ابتدا به مدل های جدید و نوپدید تعالی سازمانی پرداخت و با اشاره به نام گذاری سال جاری به نام جهش تولید، شاخص های حایز اهمیت در این زمینه را بسیج امکانات، ارتقاء توان فنی و مهندسی، افزایش بهره‌وری، توسعه صادرات و کاهش واردات، سرمایه گذاری، تعامل بین المللی و تاب آوری دانست و تصریح نمود تمامی این شاخص ها، شاخص‌های اصلی تعالی هستند و اگر به دنبال جهش تولید هستیم باید از مسیر تعالی بگذریم.

 کیانی بختیاری از شکل گیری رویکردهای نوپدید در مسیر تعالی سازمانی و همچنین به روز شدن رویکردهای قبلی خبر داد و به تشریح مدل تعالی عملیاتی پرداخت. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این خصوص گفت: این مدل قابلیت یک سازمان را برای اجرا و بهبود مستمر عملیات آن سازمان در عالی‌ترین شکل ممکن و در جهت خلق ارزش برای مشتریان و سهامداران و ذی نفعان مورد ارزیابی قرار می دهد. در این راستا سیستم های مدیریت یکپارچه و توسعه فرهنگ تعالی حائز اهمیت هستند.

وی خاطرنشان کرد: انسجام و یکپارچگی که از شاخص‌های مورد توجه در مبحث جهش تولید است در سیستم های مدیریت یکپارچه منعکس شده و فرهنگ تعالی و آموزش فرهنگ نیز حائز اهمیت و از ارکان این مدل است.

کیانی بختیاری افزود: تعالی عملیاتی مشتمل بر هفت اصل است که مهمترین آن ها انعطاف تیم رهبری است. احترام به تک تک افراد عملیات، جستجوی مداوم برای تکامل، استفاده از شیوه های علمی، تمرکز بر فرایندها، خلق ارزش برای مشتری و تفکر سیستماتیک از دیگر اصول تعالی سازمانی است. 

وی پیش نیاز تعالی عملیاتی را در قابلیت یك سازمان برای شناسایی تغییر مورد نیاز و اجرای آن در سازمان در هر زمان و در كوتاه‌ترین و مؤثرترین شكل ممكن دانست. 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی یکی از قابلیت‌های مهم تعالی عملیاتی را استنتاج تحول سازمانی دانست و تاکید کرد: تعالی عملیاتی باعث بهبود در محیط های غیر منعطف، محیط‌های غیر قابل اطمینان، محیط های پیچیده کسب و کار و محیط‌های مبهم می شود. 

وی سه اهرم برای تعالی تحول را فعال سازی و توانمندسازی رهبران برای پذیرش و اثربخش‌سازی تغییرات، همراه کردن فعالانه کارکنان با تحول، و افزایش شفافیت و مقیاس پذیری فرآیندهای تغییر از طریق ابزارهای روزآمد برشمرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: امروزه، شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به پرورش و به کارگیری مدیران ارشد تحول روی آورده‌اند. این مدیران به پایش دائمی محیط برای تشخیص لزوم تغییر، طراحی نقشه جریان خلق ارزش، طراحی مدل کسب و کار متناسب، طراحی معماری سازمانی متناسب، ارتباطات و آموزش، پیاده‌سازی انكوباتورهای تغییر و ترجمه برنامه تحول به زبان مالی می پردازند. وی مهم ترین نقش مدیران ارشد تحول را همراستایی تیم رهبری با هم و كارمند محوری دانست.

کیانی بختیاری زمینه های استفاده از فناوری‌های صنعت 4.0 برای دستیابی به تعالی عملیاتی را كنترل ماشینی، سیستم‌های رصد فرایندی از طریق فناوری‌هایی نظیر سیستم‌های سایبرفیزیكی و اتوماسیون، پشتیبانی از عملیات از طریق استفاده از فناوری‌هایی نظیر علم داده برای جمع‌آوری و تحلیل داده، پشتیبانی از مهندسی از طریق فناوری‌هایی نظیر كلان‌داده و سنسورها، مدیریت دانش و نگهداری و تعمیرات با استفاده از فناوری‌هایی نظیر سنسورها، برای كاهش هزینه‌ها و زمان نگهداری و تعمیرات عنوان کرد.

وی در ادامه به مدل تعالی دیجیتال پرداخت و آن را در پنج سطح حائز اهمیت دانست. سطح استراتژی که فرصت های دیجیتال همچون آموزش مجازی، دورکاری، مشاوره و غیره در آن مطرح است، سطح ارزش آفرینی که مبتنی بر درک کامل بازارهای پلتفرمیك و دیجیتال است، سطح شایستگی های دیجیتال مشتمل بر شایستگی های دیجیتال و دارایی های فناورانه مانند دانش فنی، مالكیت معنوی، حق اختراع و غیره اندازه گیری می شوند، سطح فرهنگ سازمانی و رهبری تغییر که با نوآوری ها و فناوری های تحول آفرین  و نوآوری‌های باز به عنوان معیار تعالی سازمانی محسوب می شوند و در نهایت سیستم های مدیریت چابک و دیجیتالی شده که برای ارائه اثربخشی پرورش می یابند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در جمع بندی سخنان خود بر ضرورت انتقال تجارب موفق تعالی و تحول به سایر بنگاه‌ها در همایش‌های عرصه‌های یادگیری؛ تلاش برای آماده‌سازی بنگاه‌ها برای مواجهه با تحولات نوپدید، ضرورت پرورش مدیران ارشد تحول در سازمان ها و تلاش برای پایداری و مانایی در تعالی سازمانی تاکید نمود.

کیانی بختیاری در پایان از ارائه بسته خدمات سازمان مدیریت صنعتی برای بنگاه‌های متعالی خبر داد. آموزش مدل‌های كسب و كار نوپدید، كمک به پیاده‌سازی مدل‌های جدید تعالی، ارائه تخفیفات آموزشی در دوره‌های كاربردی كوتاه مدت و تحصیلات تكمیلی بر اساس رتبه تعالی از جمله محتوای این بسته حمایتی بود.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
موسسه صلح ایالات متحده پیش‌تر گزارشی با عنوان حقایق کلیدی درباره تنگه هرمز و نفت ایران به قلم آنیکا فولکسون منتشر کرده است که می‌توان همه آن را در یک جمله خلاصه کرد: «نفت ایران قابل جایگزینی نیست!».
سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :