Daneshenaft logo
یکشنبه 14 آذر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 16 اسفند ماه 1399 | کد مطلب : 44308
دکتر منوچهری مدیرعامل گروه اویک در گفتگو با دانش‌نفت عنوان کرد:
توسعه میدان مشترک آذر نماد توانمندی شرکت‌های ایرانی


میدان مشترک آذر به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی کشور، با ظرفیت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت، هفته گذشته با دستور رئیس‌جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسمی رسید.

 

این میدان نفتی با بیش از ۴ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا و تولید نفتی سبک، یکی از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی در سطح کشور یا حتی منطقه است که ساختار زمین‌شناسی ویژه و تغییرات گسترده رخساره‌ای، حفاری در این میدان را به یکی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین حفاری‌ها تبدیل کرده و به همین دلیل نماد بارزی از توانمندی متخصصان و کارشناسان داخلی در اجرای پروژه‌های سخت و پیچیده است. سهم شرکت‌های ایرانی در این پروژه، بیش از ۷۵ درصد و سهم نیروهای بومی در مسیر اجرای آن ۵۷ درصد بوده است.

برای آشنایی بیشتر با جنبه‌های مختلف اجرای این طرح بزرگ ملی با دکتر غلامرضا منوچهری مدیرعامل گروه اویک گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌آید:

 

جناب آقای دکتر، لطفا در ابتدا در مورد ویژگی‌های میدان مشترک آذر توضیح دهید.

میدان نفتی آذر از جهت ابعاد، احجام کار و پیچیدگی‌های آن، به طور اصولی میدان مهم و بزرگی است و کسانی که ریسک واگذاری این میدان به یک شرکت ایرانی را پذیرفتند، مطمئنا تصمیم بزرگی گرفتند. اینکه این میدان با این مولفه‌های متنوع و ویژه‌‌های منحصر به فرد از نظر جغرافیایی، زمین‌شناسی، میزان سرمایه‌گذاری و تامین مالی و تجهیزات مورد نیاز، به یک شرکت ایرانی واگذار شود، نکته بسیار مهمی است و امروز خوشحالیم که حاصل این تصمیم‌گیری، مثبت و موفق بوده است. در واقع با این تصمیم اثبات شد که شرکت‌های ایرانی قادرند پروژه‌های با ابعاد بزرگ را به اجرا درآورند. از این رو می‌توان ساختار مدیریتی که در این پروژه اعمال شد را به عنوان بالاترین دارایی کشور در صنعت نفت و گاز تلقی کرد که با شناخت پارامترهای مختلف فنی، اقتصادی، اجرایی و تکنولوژیکی، توانسته این پروژه را پیاده‌سازی کند.

 

جناب آقای دکتر؛ اجرای این پروژه بزرگ چه دستاوردهایی برای گروه اویک و کشور داشته است؟

یکی از نکات مثبتی که در روند اجرای این پروژه شکل گرفت گفتگوها، رویه‌ها و ایجاد یک هم‌اندیشی و همکاری چندجانبه بین بانک‌های عامل، صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت برای تامین مالی این پروژه بود که به خاطر ابعاد این کار در نوع خود اقدام بی‌نظیری محسوب می‌شود. به هرحال آنچه که محقق شد و در ادامه کمک صندوق توسعه ملی برای جبران تاخیر در پرداخت‌ها و تامین نقدینگی، از رویدادهای بسیار مهمی بود که در این پروژه اتفاق افتاد و گروه اویک و زیرمجموعه‌های آن به دلیل اینکه بخشی از کارها به آنها واگذار شد از این پروژه بهره‌مند شدند و در کنار شرکت‌های خارج از گروه نیز توانستند با حضور در این پروژه فعالیت‌های خود را تداوم ببخشند. بنابراین تجربه‌هایی که شکل گرفت و سرمایه‌ای که ایجاد شد، فقط دستاورد خود این پروژه نیست، بلکه یک دارایی ارزشمند برای پروژه‌های بعدی است. دارایی نیروی انسانی متخصص و تجربه مدیریتی که به دست آمده، تجربه‌های فنی اجرایی و تکنولوژیکی حاصل شده و همین طور سرمایه‌ای که در قبال قرارداد بیع‌متقابل باقی می‌ماند، دستاورد بزرگی است که امکان اجرای میدان دیگری در مجاورت میدان آذر به نام چنگوله را فراهم میکند و امیدواریم با ایفای تعهدات توسط شرکت ملی نفت و صندوق توسعه ملی بتوانیم این مهم را به زودی محقق کنیم.

 

لطفا از میزان سرمایه‌گذاری انجام شده برای توسعه این میدان مشترک نفتی هم بفرمایید. این سرمایه‌گذاری از چه منابعی تامین شده است؟

 

اهمیت بهره‌برداری از میدان آذر این است که این پروژه، نخستین پروژه سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف در حوزه بالادستی است؛ از این رو تکمیل و تحقق اهداف پیش‌بینی‌شده در این طرح، می‌تواند ضمن تأمین منافع قابل توجه برای بازنشستگان عزیز صنعت نفت، برای سرمایه‌گذار نیز به دلیل اجرای موفق، پروژه‌ای راهبردی و مهم باشد.

یکی از موضوعات مهم اجرای موفق این پروژه، عزم صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگان صنعت نفت برای حمایت از این پروژه و تامین مالی در مقیاس بالغ بر 1.5 میلیارد یورو است که امکان ادامه کار توسط شرکت توسعه دهنده ایرانی؛ سروک آذر (SAED) را با تکیه بر پشتوانه و تجربیات بیش از سه دهه‌ای شرکت اویک و به طور کلی تجربیات کشور در صنعت نفت به ویژه عرصه بالادستی را فراهم کرد. قالب قرارداد این پروژه، به صورت بیع‌متقابل است و به پشتوانه این قرارداد و با تامین مالی انجام شده، یک شرکت اپراتوری نفتی برای توسعه میادین به وجود آمد و توانست این پروژه را به اجرا در بیاورد. نباید فراموش کرد که تامین مالی 1.5 میلیارد یورویی، از دید بانک‌های خارجی هم رقم قابل توجهی است و معمولا در سایر جوامع، برای تامین این ارقام، کنسرسیوم یا سندیکاهایی از چندین بانک‌ تشکیل می‌شود.

 

چه درس‌های مهمی از اجرای این پروژه کسب شده است؟

گروه اویک تلاش می‌کند تجربیات حاصل شده از توسعه این میدان و تمام آنچه که به طور سیستمی و فردی آموخته است را حفظ کند و علاوه بر آن، باید تلاش کند این درس‌آموخته‌ها پایه‌ای برای ارتقای دانش و کسب دستاوردهای بیشتر شود تا به این ترتیب اویک بتواند ادبیات فنی و مدیریتی مرتبط با پروژه‌های نفت وگاز را ارتقا دهد. مسلما ما با حفظ شبکه کاری که در این پروژه شکل گرفته، قادر خواهیم بود در مراحل بعدی به دستاوردهای بزرگتری دست پیدا کنیم. نقطه قوتی که در خلال توسعه این میدان شکل گرفت، پیوستگی سه وجه مدیریتی، مالی و فنی بود؛ به این معنا که اجرای این پروژه مهم با بهره‌مندی از عواملی چون تیم مدیریتی کارآمد، توانمندی تامین مالی و همین طور نیروی متخصص و همچنین صنعت پشتیبان، محقق شد.گروه اویک بنا دارد ضمن حفظ این ابعاد، به توسعه توانمندی‌های شکل گرفته بپردازد تا بتواند بسیار چابک‌تر از گذشته پروژه‌های آتی را انجام دهد.

 

این پروژه در روند اجرا با چه چالش‌ها و مشکلاتی مواجه بوده است؟

 ممکن است در عُرف بین‌المللی زمان اجرای این پروژه، طولانی‌تر از حد معمول باشد، ولی نباید دشواری‌های حاصل از تحریم و همسو با آن مشکلات تأمین مالی و تهیه تجهیزات، ابهام‌های مربوط به ورود تکنولوژی و پیچیدگی‌های زمین‌شناسی را فراموش کرد. همچنین شکل‌گیری ساختارهای مدیریتی، نزد اویک و صندوق بازنشستگی نفت و یافتن جایگاه مناسب آن، زمان‌بر بود. خوشبختانه در این پروژه تیم متناسب شکل پیدا کرد و امروز این قطار روی ریل و آماده حرکت به جلو است. بنابراین اعتقاد داریم که گروه اویک قادر خواهد بود در پروژه‌های آتی، با سرعت بیشتر، کیفیت بالاتر و بهره‌وری بهتر حرکت کند، البته به طور قطع باید دستاوردهای تکنولوژیکی خود را ارتقا دهد. ما اعتقاد داریم با تلفیق دستاوردهای فنی و تکنولوژیکی که در زمینه‌های مختلف نفت و گاز در کشور به دست آمده است و با وجود شرکت‌های استارت‌آپی و تلاش آنها برای رفع نیازهای صنعت نفت کشور، سهولت تامین تجهیزات با رفع احتمالی تحریم‌ها و استفاده از کارشناسان بین‌المللی به امید خدا، کارهای بزرگی را در آینده انجام خواهیم داد. ما باید حتما این اهداف را تعریف و سازوکارها را ایجاد کنیم تا بتوانیم اهداف بزرگتری را در جهت ارتقای صنعت نفت، برداشت از میادین، بهبود بهره‌برداری و بهره‌وری و افزایش ضریب برداشت از میادین محقق سازیم.

 

این پروژه چه دستاوردی در حوزه خودباوری و توانمندی شرکت‌های ایرانی داشته است؟

تجربه سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت سرمایه گذاری اهداف و به ویژه گروه اویک در اجرای مگاپروژه سروک آذر در بخش بالادستی صنعت نفت، تجربه بسیار موفقی است و نوید این را می‌دهد که اگر به شرکت‌های ایرانی اعتماد کنیم، می‌توانیم بخش بیشتری از توسعه میادین را به این شرکت‌ها واگذار کنیم؛ البته طبیعی است شرکتی که پیمانکار عمومی نفت و گاز است و در قالب E&P یا اکتشاف و تولید تعریف می‌شود، می‌تواند از ظرفیت بقیه شرکت‌های داخلی مانند شرکت‌های پیمانکار ساختمانی، تامین کننده تجهیزات، سرویس‌دهنده در بخش حفاری و سایر بخش‌ها و همچنین شرکت‌های فراساحلی و ... استفاده کند.

مورد بسیار مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد ورود به حوزه تکنولوژی و انجام کارهای سخت برای پیمانکاران ایرانی است. ما توانستیم قدم‌هایی را به جلو برداریم و جرات این کار را پیدا کردیم. به این ترتیب می‌توانیم در پروژه بعدی مانند چنگوله، قدم‌های بزرگتری را در باب بهره‌گیری از تکنولوژی روزآمد برداریم و در این مسیر از کارشناسان خارجی و تجهیزات مدرن روز دنیا هم استفاده کنیم. اگر در زمینه شکست لایه‌ها در این پروژه دستاوردهای محدودی داشتیم، می‌توانیم با تکیه بر تجربیات کسب شده در پروژه‌های آتی دستاوردهای بیشتری را کسب کنیم. بنابراین اگر  ابعاد و اهداف کار پروژه چنگوله روشن شود، تیم مدیریتی شکل یافته قادر خواهد بود، با تقویت توانمندی‌های خود موفق‌تر از گذشته عمل کند. در واقع با یک بار به خدمت گرفتن این کارشناسان و اجرای تکنولوژی‌های جدید در دفعات بعد می‌توانیم دستاوردهای ارزشمندی بدست آوریم. بنابراین ما حتما در پروژه‌های بعدی باید بتوانیم قدم‌های بیشتر در زمینه دستیابی به تکنولوژی روز دنیا برداریم و این گام رو به جلو، به معنای دستاوردهای اقتصادی بیشتر است، چراکه با افزایش بازیافت این میدان، ضمن بهره‌برداری از نفت درجای میدان، اقتصاد پروژه نیز تقویت خواهد شد. به اعتقاد من با دستاوردهای مهمی که گروه اویک در این پروژه کسب کرده است، حتما در آینده در زمینه شکست لایه‌های سخت بسیار موفق عمل خواهد کرد و در فاز دو توسعه میدان آذر هم از این تکنولوژی، بهره‌برداری عملیاتی و کاملا متعارف خواهد داشت.

 

به نظر می‌رسد توسعه میدان مشترک آذر تجربه بسیار گرانبهایی برای گروه اویک بوده است.

بله همینطور است. ما امروز در گروه اویک با اتکا به اعتمادی که به ما شده و تجربیات سی ساله به‌ویژه تجربیات 10 ساله اخیر در زمینه بالادستی، می‌توانیم ادعا کنیم که یک توسعه‌دهنده موفق میادین نفتی و اجرا کننده پروژه‌های بالادستی هستیم. در واقع ما امروز نه تنها در پایین‌دستی قادریم طرح‌های پتروشیمی را به انجام برسانیم، بلکه در حوزه بالادستی نیز توانمندی ارزشمندی داریم و دارای قابلیت ارائه زنجیره کاملی از خدمات در بخش بالادستی و پایین‌دستی هستیم. در واقع اویک امروز به برندی تبدیل شده است که می‌تواند تمام مراحل اجرای یک پروژه از طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی تا اجرا، بهره‌برداری و تعمیر و نگهداری را به عهده بگیرد و کارنامه موفق این شرکت موید این قابلیت است. اما ما باید در مسیر ارتقای خود از تجربیاتی که در ساخت و بهره‌برداری مجتمع‌های نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهها کسب کرده‌ایم، در کار طراحی و اجرا استفاده و بتوانیم خودمان را با تکنولوژی روز دنیا هماهنگ کنیم و از طریق مشارکت با شرکت‌های صاحب‌نام و تکنولوژی‌ روز، این روند را سرعت ببخشیم.

 

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
صنعت ارزآور پتروشیمی امروزه به یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور ما تبدیل گردیده است و از حیث اهمیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد تا بدانجا که از منظر چشم انداز و نیز افق ترسیم شده برای آن می بایست ایران در جایگاه نخستین تولید‌کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه قرار گیرد.
پس از سال‌ها انفعال در حوزه انرژی و قطع ارتباط صنعت نفت کشورمان با کشورهای منطقه به دلیل تحریم‌ها و یا هر دلیل دیگری، بالاخره در وزارت نفت دولت سیزدهم شاهد یک قرارداد از جنس گازی بودیم، قراردادی که واقعا انتظارش را نداشتیم! از آن جهت باورش سخت بود که اخیرا با کشور آذربایجان در تنش بودیم و با ترکمن‌ها به واسطه دعوای گازی چند سال قبل در قهر!
شاید بارها با این تعریف مواجه شده باشیم که میزان مصرف بسیاری از کالاها و نیازهای شهروندان در کشورها، بیش از میانگین سایر کشورها یا میانگین جهانی است.

يادداشت
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :