Daneshenaft logo
چهارشنبه 25 فروردین ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 14 فروردین ماه 1400 | کد مطلب : 44317
بررسی سالانه سهام پتروشیمی در بازار سرمایه:
سوددهی مطلوب پتروشیمی‌ها در سال 1399


بررسی سهام‌ پتروشیمی‌ها بازگو‌کننده این است که در این صنعت سهم‌های ارزشمندی وجود دارد که بررسی سابقه، نوع فعالیت و بازدهی آنها در بورس می‌تواند راهنمای سرمایه‌گذاران باشد تا سودی مطلوب نصیب صاحبان سرمایه‌های خرد شود.

بازار سرمایه در سال 1399 دو وضعیت متفاوت را تجربه کرد. بهار سال 1399 با توجه به رشد بورس در ماه‌های آخر سال 1398 زمانی بود که درخواست‌های میلیونی برای عضویت در سامانه سجام و گرفتن کد بورسی ثبت می‌شد و سرمایه‌های حقیقی بسیاری جذب بورس می‌شد. این وضعیت تا پایان تابستان ادامه داشت و رشد تقاضا باعث افزایش کم نظیر قیمت سهام‌ مختلف و به تبع آن افزایش شاخص کل بورس شد؛ به نحوی که این شاخص که در آغاز سال کمی بیش از 500 هزار واحد بود، در اواسط مرداد به نقطه اوج خود رسید و بیش از 2 میلیون واحد را ثبت کرد اما پس از آن شرایط بازار عوض شد و به وضعیتی رسید که در دو ماه آخر سال شاخص کل بین یک میلیون و 100 واحد تا یک میلیون و دویست هزار واحد در رفت و آمد بود. به این ترتیب اگرچه در مجموع سرمایه گذاران بورس زیان ندیدند اما اگر مقایسه‌ای بین افزایش سرمایه در بورس با افزایش قیمت در بازارهای مسکن، طلا و ارز صورت بگیرد، شاید برای بسیاری بورس جذابیت نداشته باشد.

اگر نگاهی دقیق‌تر و با آمار و ارقام به سهام مرتبط با پتروشیمی داشته باشیم، شاهد این خواهیم بود که سهام پتروشیمی نیز در این سال سوددهی متنوعی داشتند. اگر از سه سهم پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت (‌دهدشت) بگذریم که به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی خود اکثر روزهای سال را بسته بودند، و همچنین پتروشیمی بوعلی (بوعلی) را که کمتر از شش ماه است که در بورس حضور دارد، نادیده بگیریم، 26 سهم مرتبط با پتروشیمی قابلیت بررسی آماری برای سال 1399 دارند. (این آمار از 26 اسفند 1398 تا 26 اسفند 1399 گرفته شده است)

از میان این 26 سهم 22 سوددهی مثبتی در این سال داشتند. 2 سهم سودی کمتر از 50 درصد، 4 سهم سودی بین 50 تا 100 درصد، 2 سهم سودی بین 100 تا 150 درصد، 6 سهم سودی بین 150 تا 200 درصد و 7 سهم سودی بین 200 تا 250 درصد داشتند که به نظر می رسد آمار خوبی است. برای مقایسه این سوددهی ، می توان به افزایش قیمت طلا و ارز در این مدت نگاهی انداخت. هر گرم طلای 18 عیار در ابتدای سال نزدیک 589 هزار تومان قیمت داشت که در روز 26 اسفند 1399 به یک میلیون و 66 هزار تومان رسید که به این ترتیب می‌توان گفت خریداران طلا 81 درصد سود کردند. همچنین مقایسه قیمت یورو در همین مدت نشان می دهد که قیمت این ارز از 17 هزار و 350 تومان به 28 هزار و 700 تومان رسیده است که به این ترتیب خریداران این ارز در طول سال 65 درصد سود برده اند.  به این ترتیب سهام داران 18 سهم پتروشیمی، سودی بیش از خریداران طلا و یورو در سال 1399 داشتند.

5 سهام پرسود مربوط به پتروشیمی به ترتیب عبارتند از :

با این حال اگر بخواهیم سوددهی سه ماهه پایان سال را در نظر بگیریم، آمار متفاوتی خواهیم داشت . در سه ماهه پایانی سال 1399 تنها 10 سهم از 26 سهم مورد بررسی سوددهی داشتند که 5 سهم برتر به ترتیب بالاترین سوددهی در سه ماه عبارتند از:

 

چشم‌انداز سال 1400

علی‌رغم اینکه در سه ماه پایانی سال، سهام پتروشیمی متاثر از وضعیت کلی بورس، روند مطلوبی نداشتند اما وضعیت شکل گرفته در هفته پایانی سال امیدها نسبت به بورس را در سال 1400 افزایش داده است. همانطور که آمارها نشان می‌دهد بورس محل مطمئن و سودبخشی برای سرمایه‌گذاری درازمدت است ولی لازم است که برای سرمایه‌گذاری در آن، شناختی نسبی درباره سهام‌ مختلف داشته باشیم. بررسی سهام‌ مختلف پتروشیمی بازگو‌کننده این است که در این صنعت سهم‌های ارزشمندی وجود دارد که بررسی سابقه، نوع فعالیت و بازدهی آنها در بورس می‌تواند راهنمای سرمایه‌گذاران باشد تا سودی مطلوب در سرمایه‌گذاری در این صنعت نصیب صاحبان سرمایه‌های خرد شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
موسسه صلح ایالات متحده پیش‌تر گزارشی با عنوان حقایق کلیدی درباره تنگه هرمز و نفت ایران به قلم آنیکا فولکسون منتشر کرده است که می‌توان همه آن را در یک جمله خلاصه کرد: «نفت ایران قابل جایگزینی نیست!».
سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :