Daneshenaft logo
شنبه 5 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ICISحفظ شد، این مهم یکی از بهترین خبرهایی است که در کوران تحریم‌های سخت و ظالمانه ایالات متحده آمریکا شنیده شد.
شنبه 29 شهریور ماه 1399
توسعه گازرسانی افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌های کوچک سازنده کالاهای مورد نیاز صنعت گاز رونق می‌بخشد.
شنبه 29 شهریور ماه 1399
راه‌آهن اهواز به شیراز و اهواز به بوشهر ضمن اتصال چهار استان خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و بوشهر به یکدیگر و بهره مندی مردم این استان‌ها از مزایای آن، با سرویس‌دهی به صنایع به ارتقاء بهره وری و اجرای آنها کمک کند.
شنبه 22 شهریور ماه 1399
با مطالعه دقیق برنامه‌های صنعت پتروشیمی 55 پروژه تا پایان 1404 در این صنعت برنامه‌ریزی و تبیین شده است.
شنبه 22 شهریور ماه 1399
توجه به پتانسیل‌سنجی صورت گرفته در حوزه انرژِی‌های تجدیدپذیر مشخص‌کننده این امر است که ایران علاوه بر منابع معدنی و سوخت‌های فسیلی در حوزه انرژی‌های جدید نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
شنبه 22 شهریور ماه 1399
یکی از مهمترین مباحث پیش روی بازار سرمایه، عدم تعادل و نوسانات قابل ملاحظه در بهای سهم است که پیامدهای نامطلوبی را به دنبال داشته و از جمله می‌تواند به مشکلاتی از قبیل: تعبیر به تغییر ارزش ذاتی سهام و یا آشفتگی بازار به سبب افزایش یا کاهش قیمت‌ها منجر گردد که در نتیجه آشفتگی‌ها، شرایط رکود در بازار حاکم و حجم معاملات به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و بازگرداندن بازار به حالت تعادل، خود نیازمند زمان و تلاش مضاعف می‌شود.
شنبه 15 شهریور ماه 1399
دولت یازدهم با هدف تداوم روند توسعه صنعت پتروشیمی همچون نخستین جهش صنعت پتروشیمی که در طول سال‌های ۷۵ تا ۸۵ صورت گرفت، توسعه این صنعت ارزش‌آفرین را در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره در دستور کار قرار داد.
شنبه 15 شهریور ماه 1399
دکتر احسان اسدی‌پور، رئیس بازرسی و ارزیابی عملکرد شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس/ به بهانه پایان عملیات ساخت اَبَرپالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس.
دوشنبه 3 شهریور ماه 1399
دولت دوازدهم در آخرین سال دوره دوم و با هدف پوشش دادن كسری بودجه خویش و با رویکرد گشایش اقتصادی، در تصمیمی كه مخالفان جدی‌ای هم دارد تلاش می‌كند فروش اوراق سلف نفتی را وارد فاز عملیاتی نماید.
شنبه 1 شهریور ماه 1399
شمارش معکوس حذف دلار از مبادلات تجاری دو قدرت اقتصادی- نظامی جهان آغاز شده است و بر این اساس روسیه و چین مبادلات دلاری خود را در سه ماه نخست سال جاری میلادی به کمتر از نصف رساندند و این دو کشور بنا دارند تا به طور کلی دلار را از مبادلات تجاری خویش حذف کنند. گویی روسیه و چین کمر به قتل دلار بسته‌اند.
جمعه 24 مرداد ماه 1399
سه شركت پتروشیمی مارون، جم و امیركبیر اشتراكات متعددی دارند از جمله اینكه عمر هر سه شركت حدودا یكسان و حدود 12 سال است هر سه در حاشیه خلیج فارس مستقر هستند.
جمعه 24 مرداد ماه 1399
درس مهمی که می‌توانیم از انفجار بندر بیروت بیاموزیم و به کار ببندیم، توجه جدی‌تر و عملی‌تر به رعایت الزامات پدافند غیرعامل به‌ویژه در امکان‌سنجی و مکان‌یابی پروژه‌های حساس و حیاتی کشور در حوزه نفت،‌ گاز و پتروشیمی است.
سه شنبه 21 مرداد ماه 1399
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با پلن جامع و برنامه‌ریزی درست و اصولی در بازار سرمایه توانسته است در دل سرمایه‌های مردم جا باز کرده و اعتماد آنان را به سهام خویش ماندگار نماید.
شنبه 4 مرداد ماه 1399
احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک در منطقه مکران طرحی راهبردی است که هدف از آن کاهش وابستگی ایران به تنگه هرمز، کاهش ریسک و تضمین استمرار صادرات نفت خام، افزایش پایانه‌های صادرات نفت و تمرکززدایی و جلوگیری از تجمع و قطبی شدن پایانه‌‏های نفتی در یک منطقه است.
شنبه 4 مرداد ماه 1399
واقعیت این است؛ برجام در عمر محدودش برای صنعت نفت کارساز بوده است؛
آزادسازی تجیهزات به‌ویژه تجهیزات پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس از دیگر دستاوردهای برجام است. شرکت آلمانی زیمنس که پس از اجرای برجام کمپرسورهای تبریدی، کمپرسورهای تثبیت میعانات گازی، الکتروکمپرسورها، مبدل‌های حرارتی و ... را آزاد کرد اجرای کار در پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تسریع بخشید.
شنبه 28 تیر ماه 1399
شیوع کووید-19 و بحران کرونا و متعاقب آن کاهش شدید قیمت و افت تقاضایی نفت، علاوه بر کشورهای تأثیرگذار در صنایع نفت و گاز، با سرعت بسیار چشمگیر و به طور بی‌سابقه‌ای چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی (نفت، گاز، برق و پتروشیمی) منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) که با توجه به مزیت خوراک سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در توسعه صنعت انرژی با هدف متنوع کردن اقتصاد و تقویت جایگاه خود در بازارهای جهانی انجام داده‌اند به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
شنبه 28 تیر ماه 1399
ایران حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبکه نفت خام) است و این مزیت ممتاز کشورمان در تولید ثروت می‌باشد.
جمعه 27 تیر ماه 1399
این روزها بحث بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران و باشت از موضوعات مهم و پرحاشیه است و قصد ندارم در این نوشتار به این بحث ورود کنم.
جمعه 13 تیر ماه 1399
نویسندگان: حامد حقیقی، مهندس پروژه‌های ابزاردقیق، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم) سامان دادگستر، سرپرست مهندسی عمومی، اداره مهندسی شرکت پتروشیمی مرجان (متانول هفتم)
جمعه 13 تیر ماه 1399
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در شرایطی که بازدهی مصرف انرژی باید در دستور کار قرار گیرد، انرژی تلف شده نیروگاه‎های گازی کشور معادل مصرف گاز سالانه 5 میلیون نفر ایرانی است.
جایگاه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در رده‌بندی ICISحفظ شد، این مهم یکی از بهترین خبرهایی است که در کوران تحریم‌های سخت و ظالمانه ایالات متحده آمریکا شنیده شد.
توسعه گازرسانی افزون بر رفاه مردم، سبب توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و به کسب‌وکار کارخانه‌های کوچک سازنده کالاهای مورد نیاز صنعت گاز رونق می‌بخشد.

يادداشت
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :