Daneshenaft logo
شنبه 1 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
شنبه 1 اردیبهشت ماه 1397
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
شنبه 1 اردیبهشت ماه 1397
پرواضح است که در سال حمایت از کالای ایرانی، موضوع جذب سرمایه خارجی برای رونق کار، تولید و اشتغال به شکل جدی‌تری باید دنبال شود، چه اینکه در پس جذب منابع مالی، ساخت قطعات و تجهیزات صنایع مختلف در حوزه داخل به شکل پررنگ‌تری دنبال خواهد شد.
شنبه 25 فروردین ماه 1397
وزارت نفت حدود ۳۶ پروژه تعریف کرده که با مشارکت شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود و شرکت های ایرانی موظف هستند تجهیزات خود را از سازندگان ایرانی تجهیزات صنعت نفت تهیه کنند که این مهم نقش شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های ۶ میلیارد دلاری نفتی را بیش از پیش نمایان می‌سازد.
شنبه 25 فروردین ماه 1397
روسیه بزرگترین شریک نفتی ایران در پسابرجام؛
دانش نفت: شرکت ملی نفت ایران برای توسعه 30 میدان نفت و گاز تاکنون بیش از 30 تفاهم نامه با غول‌های نفتی جهان امضا کرده که روس‌ها با 6 شرکت رکوردار مشارکت نفتی با ایران در پسابرجام شده‌اند.
شنبه 18 فروردین ماه 1397
یکی از مهمترین سر‌فصل‌های قراردادهای جدید نفتی، توجه به موضوع بازیافت مخازن نفتی و افزایش ضریب برداشت نفت از مخازن نفتی است.
شنبه 18 فروردین ماه 1397
یادداشتی به قلم مهندس بیژن عالی‌پور، مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب:
یکی از مهمترین اقدام‌های شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب در سال ۹۷ اجرای برنامه برون‌سپاری تعمیرات و نگهداری تأسیسات جدید فرآورشی به بخش خصوصی و شرکت‌های واجد شرایط است که آگهی مناقصه آن در ماه پایانی پارسال منتشر و هم اکنون در مرحله شناسایی پیمانکار است.
پنجشنبه 9 فروردین ماه 1397
نگاه تحلیلی دانش‌نفت؛ چگونه طلسم خزر شكست؟!
در آخرین روزهای سال گذشته که مدیرعامل شرکت نفت‌خزر از دریافت پیشنهاد کتبی و قابل توجه شرکت نروژی ORG برای اکتشاف، توسعه و تولید میدان سردار جنگل سخن گفت و گفت: «البته به جز این خبر خوش پایان سال ۹۶، خبرهای خوش بزرگتر دیگری هم در حوزه توسعه «خزر» وجود دارد که به زودی اعلام خواهد شد»، مشخص بود که در خزر، رویاهای شیرینی در حال محقق شدن است.
چهارشنبه 8 فروردین ماه 1397
حمایت از کالای ایرانی؛ از حرف تا عمل؛
در حقیقت، حمایت یعنی بهبود محیط کسب‌و‌کار، اصلاح و اعمال سیاست‌های پولی، بانکی و مالیاتی، به طوری که صرفه تولید بیشتر از بخش‌های دیگر باشد، وگرنه اگر تولید جذابیت نداشته باشد، پول‌های مردم همچون گذشته اخیر، سر از بانک‌ها و صرافی‌ها و اقتصاد کاذب در خواهد آورد.
دوشنبه 6 فروردین ماه 1397
در بنگاه‌داری ایران رسم است که برای قوی‌تر کردن بنیه مدیریتی شرکت پرسنل شرکت را برای دوره‌های آموزشی می‌فرستند و یا بعضی از مدیران و راهبران شرکت نیز در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.
یکشنبه 5 فروردین ماه 1397
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
سه شنبه 29 اسفند ماه 1396
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
یکشنبه 27 اسفند ماه 1396
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.
چهارشنبه 23 اسفند ماه 1396
نگاه دانش‌نفت به توسعه نامتوازن و فجایع زیست محیطی در استانهای نفتخیز و دارای مجتمع‌های پتروشیمی؛
پایتخت نفتی ایران و کارگاه بزرگ صنعتی کشور، خاورمیانه و شاید جهان در استانهای خوزستان و بوشهر هر چند مایه مباهات و فخر هر ایرانی از لحاظ تولید و ایجاد در آمد است، اما به واقع از توسعه نامتوازن به طور جدی رنج می‌برد.
جمعه 18 اسفند ماه 1396
آرمان داوری، دانشجوی دکترای مدیریت کسب‌و‌کار حرفه‌ای سازمان مدیریت صنعتی DBA / آنچه که در فورچون ۵۰۰ به عنوان شرکت‌های برتر دیده می‌شود به‌ویژه در رتبه‌های یکم تا دهم در کمال شگفتی، شرکت‌هایی که دارای تجهیزات و تکنولوژی‌های هزینه بر و مگا هستند وجود ندارند و عموما شرکت‌هایی در بین ۱۰ شرکت برتر جای گرفته‌اند که در زمینه مغزافزار، دانش‌بنیان بوده و کاملا متکی به دانش، منابع و سرمایه‌های انسانی خود هستند.
جمعه 18 اسفند ماه 1396
نگاه متفاوت دانش نفت به خط لوله انتقال گاز تاپی و موضوع استراتژیک امنیت؛
اجرای نهایی «تاپی» به این سادگی‌ها که روی کاغذ ترسیم شده است، نیست و قطعا قصه ساخت خط لوله‌ای که بیش از 1500 کیلومتر آن از پرخطرترین نقاط جهان می‌گذرد، سر دراز دارد و بی تردید امنیت مقوله‌ای نیست که در کاغذ قرارداد و تفاهم بگنجد.
شنبه 12 اسفند ماه 1396
اكبر نعمت‌الهی، مدیر موزه‌ها و مركز اسناد وزارت نفت/ گاهی فراغتی كه حاصل می‌شود از خود می پرسیم چه چیزی برای آیندگان از خود به یادگار گذاشته‌ایم؟
شنبه 12 اسفند ماه 1396
نگاهی به دو چالش مهم انسانی و تاسیساتی در صنعت نفت؛
شوربختانه آنچه که نمایندگان مجلس به آن بی توجه بودند این است که؛ کارکنان صنعت نفت ماهانه مبلغی را به عنوان پاداش بازنشستگی به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند و در واقع مبلغی که این عزیزان به صندوق غیردولتی واریز می‌کنند، پس‌انداز می‌شود و پس از یک دوره ۳۰ تا ۳۵ ساله جمع شده و به خودشان بازگردانده می‌شود و بنابراین انصاف نیست که برای آن سقفی تعیین شود.
جمعه 4 اسفند ماه 1396
یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار صنعت نفت، پتروشیمی است که تمرکز آن بر روی صادرات غیر نفتی بوده و از ارزش افزوده بسیار بالاتری برخوردار می‌باشد. در یک معنا توسعه این صنعت یعنی عمل به اقتصاد مقاومتی، تکیه بر دانش بومی، توسعه اقتصادی کشور، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین دستی و از همه مهمتر ایجاد اشتغال و کاهش رکود و ... .
جمعه 4 اسفند ماه 1396
فورچون (fortune) هر ساله فهرست ۵۰۰ شرکت برتر دنیا از لحاظ درآمد را گزارش می‌کند. این گزارش چند ماه پس از پایان هر سال‌مالی پس از بررسی اطلاعات و صورت‌های اساسی‌ مالی شرکت‌ها منتشر می‌شود و در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد.
جمعه 27 بهمن ماه 1396
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :