Daneshenaft logo
پنجشنبه 7 بهمن ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
مدت‌هاست که حوادث نفت در حال افزایش است. اخبار روزانه از انفجارها، آتش سوزی‌ها و خرابی‌ها در مراکز تولید و بهره‌برداری، خطوط انتقال، سکوها و تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمیایی و مخازن ذخیره، نشانه خوبی نیست و بلکه هشداری جدی است به مسئولین ارشد صنعت نفت که برای حفظ سرمایه‌های فیزیکی این صنعت اهتمام و توجه بیشتری داشته باشند.
شنبه 2 بهمن ماه 1400
عدم سرمایه‌گذاری بر روی میادین نفتی و گازی کشورمان شرایط خاصی را از حیث افت تولید نفت و گاز برای صنعت نفت کشورمان ایجاد کرده است.
شنبه 25 دی ماه 1400
با نگاهی اجمالی اما دقیق به شرکت‌های پیمانکاری در حوزه پروژه‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و البته دیگر صنایع می‌توان آنها را از نظر تخصصی و تکامل در طول حیاتشان به چند گروه تقسیم کرد.
شنبه 25 دی ماه 1400
حذف ایران از میان غول‌های نفت و گاز جهان بدترین خبر ممکن برای صنعت نفتی است که قدمتی 117 ساله دارد.
شنبه 18 دی ماه 1400
صنعت پتروشیمی بستری بی‌بدیل برای کارآفرینی است و این صنعت به‌دلیل ماهیت‌های‌تک، بین‌المللی بودن و تنوع در انواع فرآیندها و محصولات تولیدی می‌تواند محرک و پیشران انواع صنایع پایین‌دستی و صنایع تأمین‌کننده تجهیزات صنعتی باشد.
شنبه 18 دی ماه 1400
پتروشیمی ایران؛ از قیر قاجاری تا کود شیمیایی!
۸ دی در تقویم ایران روز «پتروشیمی» است؛ صنعتی که بسیاری معتقدند آیندهِ روشن اقتصاد ایران است و گذشته‌ای دارد همراه با ماجراهای جالب از زمان فعالیت اولین واحد پتروشیمی ایران برای استخراج قیر توسط خاندان «سادات قیری» تا بعدها.
شنبه 11 دی ماه 1400
صنعت گاز ایران در کنار صنایع نفت و پتروشیمی، می‌تواند محرک اصلی اقتصاد ایران به‌شمار رود. نخست اینکه بر اساس تازه‌ترین آمارهای رسمی منتشرشده از پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی گاز ایران تا پایان سال ۲۰۱۷، ایران با برخورداری از حدود ۳۳.۲ تریلیون مترمکعب از ذخایر اثبات‌شده گاز جهان و سهمی معادل ۱۷.۲ درصد، جایگاه دوم را در میان دارندگان ذخایر عمده گاز جهان به خود اختصاص داده است.
شنبه 11 دی ماه 1400
اقتصادهای ما به‌شدت به پتروشیمی‌ها وابسته شده‌اند، اما این بخش بسیار کمتر از آنچه شایسته است مورد توجه قرار می‌گیرد. پتروشیمی‌هاش به‌ویژه با توجه به تأثیری که بر روندهای انرژی آینده خواهند داشت، از نقاط کلیدی در بحث انرژی جهانی هستند، پتروشیمی‌ها در طیف وسیعی از محصولات مدرن یافت می‌شوند و بخشی از بافت جوامع ما هستند.
شنبه 11 دی ماه 1400
دانش نفت بررسی می‌کند؛ نفت در بودجه 1401
دولت سیزدهم رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته است و بودجه را با فروش روزانه ۱.۲ میلیون بشکه نفت ۶۰ دلاری بسته اند که تفاوت ملموسی با بودجه نفتی دولت گذشته دارد.
جمعه 26 آذر ماه 1400
ایران بزرگ‌ترین دارنده ذخایر نفت در جهان و دومین دارنده ذخایر گاز در جهان است و خیلی‌ها می‌گویند اگر «میدان گازی چالوس» را که تازه کشف شده در نظر بگیریم، ایران به رده بزرگ‌ترین دارنده ذخایر گازی هم ارتقا پیدا می‌کند و روسیه را پشت سر می‌گذارد. در یک کلام، ایران ابرقدرت انرژی فسیلی در جهان است.
جمعه 26 آذر ماه 1400
دولت سیزدهم از بدو فعالیت خویش دستاوردهای ارزنده‌ای در حوزه نفت داشته است که شاید یکی از مهم‌ترین دستاوردها افزایش فروش نفت و خروج صنعت نفت از رکود و سکون بوده است.
شنبه 20 آذر ماه 1400
پژوهشگاه صنعت نفت یک پژوهشگاه وابسته به وزارت نفت است که می‌توان آن را در جوار صنعت دانست.
شنبه 20 آذر ماه 1400
بر اساس آمار و ارقام ارائه شده، ظرفیت افزایش سهم در بازار برای شرکت صنایع تجهیزات نفت وجود دارد.
شنبه 20 آذر ماه 1400
پس از سال‌ها انفعال در حوزه انرژی و قطع ارتباط صنعت نفت کشورمان با کشورهای منطقه به دلیل تحریم‌ها و یا هر دلیل دیگری، بالاخره در وزارت نفت دولت سیزدهم شاهد یک قرارداد از جنس گازی بودیم، قراردادی که واقعا انتظارش را نداشتیم! از آن جهت باورش سخت بود که اخیرا با کشور آذربایجان در تنش بودیم و با ترکمن‌ها به واسطه دعوای گازی چند سال قبل در قهر!
شنبه 13 آذر ماه 1400
همه ساله با رشد تقاضای گاز حدود ۵ تا ۱۰ درصدی در بخش‌های مختلف روبرو هستیم که به گفته کارشناسان به دلیل رشد اقتصادی نبوده بلکه ناشی از مصرف بی‌رویه است.
شنبه 13 آذر ماه 1400
دانش نفت از هدف‌گذاری صنعت نفت در سال آخر برنامه ششم توسعه گزارش می‌دهد؛
اهداف صنعت نفت برای افزایش ظرفیت تولید ۴,۷ میلیون بشکه نفت، ۱.۳ میلیارد مترمکعب گاز و ۱.۱ میلیون بشکه مایعات و میعانات گازی در روز تا پایان 1400 محقق می‌شود؟
شنبه 6 آذر ماه 1400
افزایش نگرانی‌ها به حملات سایبری؛
با تداوم رویارویی زنجیره عرضه جهانی انرژی با همه گیری ویروس کرونا، مجرمان سایبری تلاش می‌کنند با استفاده از آسیب پذیری زیرساخت‌های این صنعت اختلال‌های خطرناکی ایجاد کنند.
شنبه 6 آذر ماه 1400
سرانجام پس از دو هفته پیاپی مذاکرات سخت، بیانیه‌های شوک‌آور و شلوغی‌های شبانه، نشست تغییرات اقلیمی گلاسکو (کاپ ۲۶) با یک روز بیشتر از برنامه شامگاه ۲۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰ پایان یافت، توافق نهایی این نشست، معروف به توافق اقلیمی گلاسکو (Glasgow Climate Pact)، با اجماع نمایندگان ۱۹۷ کشور از تولیدکنندگان بزرگ گازهای گلخانه‌ای مانند چین و هند گرفته تا کشورهای جزیره‌ای کوچک که وجودشان به دلیل بحران اقلیمی در خطر است، تأیید شد.
شنبه 6 آذر ماه 1400
نگاه تحلیلی دانش‌نفت به علل و عوامل کمبود گاز در کشور؛
دومین ذخیره‌گاه و به تعبیری اولین ذخیره‌گاه گازی دنیا با کمبود گاز مواجه شده است. عجب طنز تلخی است که نه تنها گاز کافی برای مصرف داخلی نداریم که در صادرات گاز هم توفیق چندانی کسب نکرده‌ایم.
شنبه 29 آبان ماه 1400
آمارهایی که از ذخایر گازی جمهوری آذربایجان ارائه می‌شود آمارهای متفاوتی است؛ از یک تا ۲.۵ تریلیون مترمکعب. در هر صورت بسیار کمتر از ذخایر گازی ایران است که حدود ۴۰ تریلیون مترمکعب تخمین زده می‌شود.
شنبه 29 آبان ماه 1400
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
مدت‌هاست که حوادث نفت در حال افزایش است. اخبار روزانه از انفجارها، آتش سوزی‌ها و خرابی‌ها در مراکز تولید و بهره‌برداری، خطوط انتقال، سکوها و تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمیایی و مخازن ذخیره، نشانه خوبی نیست و بلکه هشداری جدی است به مسئولین ارشد صنعت نفت که برای حفظ سرمایه‌های فیزیکی این صنعت اهتمام و توجه بیشتری داشته باشند.
متأسفانه مسئولان سابق کشور ذهنیت افکار عمومی را به‌گونه‌ای شکل ‌داده‌اند که تصور می‌شود ایران و روسیه در حوزه اقتصادی و به خصوص انرژی با یکدیگر تضاد منافع دارند.
صنعت قیر ایران با فعالیت بیش از ۸۰ واحد تولیدی، سرمایه‌گذاری صدها میلیاردی بخش خصوصی و تولید سالانه ۶ میلیون تن قیر در دورترین نقاط میهن اسلامی مسئولیت تامین قیر مورد نیاز پروژه های عمرانی کشور و پروژه‌های ساختمانی را بر عهده داشته و همواره مورد حمایت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مدیران وزارت راه و شهرسازی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و دیگر ارگان‌های مصرف‌کننده قیر بوده است.

يادداشت
فرامرز پریزی، کارشناس ارشد روابط عمومی/ روابط عمومی چه نقشی در توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست دارد؟ این پرسشی است که شاید ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول داشته است و در پاسخ به آن ابتدا باید دانست که توسعه پایدار مبتنی بر حفظ محیط زیست چیست سپس بررسی کرد که نقش روابط عمومی در این عرصه چیست.
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :