Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
جمعه 20 مهر ماه 1397
با گسترش جوامع و افزایش روزافزون گرایش به مصرف لوازم برقی در خانواده ­ها میزان مصرف برق خانگی نیز افزایش یافته است و طبق آمارها مصرف برق خانگی در ایران 2.5 برابر استاندارد جهانی است یعنی در بخش خانگی کشور 37 درصد از انرژی مصرف می­ شود که بیشترین میزان مصرف انرژی در این بخش را نشان می­ دهد.
جمعه 13 مهر ماه 1397
جذب سرمایه در اقتصاد و صنعت ایران به طور اعم و صنعت پتروشیمی به طور خاص، نیازی حیاتی و ضروری است که در هیچ دوره‌ای و به هیچ بهانه‌ای نمی‌توان این نیاز را نادیده گرفت.
جمعه 6 مهر ماه 1397
ارزش پول ملی در 60 روز اول مدیریت عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی، 60 درصد سقوط کرده است. پیش از او و در دوره مدیریت سیف نیز ارزش پول ملی به همین اندازه سقوط کرده بود.
جمعه 6 مهر ماه 1397
افزایش تولید نفت روسیه برای تثبیت قدرت ترامپ و پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات کنگره؛
علی‌رغم اختلافات عمیق ایالات متحده و روسیه در موضوعات مختلف و تحریم‌های سخت روسیه از سوی آمریکا در ماه‌های گذشته، اما گویی این دو کشور قدرتمند جهان در موضوع انرژی به اتفاق نظر رسیده و هماهنگ عمل می‌کنند! تا جایی که وزیر انرژی آمریکا از روسیه به خاطر افزایش تولید نفت تمجید می‌کند!
جمعه 30 شهریور ماه 1397
صنعت پتروشیمی ایران در وضعیت مقتدرانه‌ای به استقبال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا می‌رود.
جمعه 30 شهریور ماه 1397
نگاه دانش نفت به چهار مساله پیش روی صنعت نفت ایران؛
1-قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بر اساس آن معاونان وزرا و استانداران بازنشسته نیز باید بروند و با شغل دولتی خداحافظی کنند.
جمعه 23 شهریور ماه 1397
برای بی اثرکردن تحریم‌های نفتی باید فروش سنتی نفت و استفاده از نظام بانکی بین‌المللی را کنار گذاشته و درآمد حاصل از فروش را به صورت ریالی تسویه کرد.
جمعه 23 شهریور ماه 1397
موقعیت ممتاز ایران در ترانزیت، استفاده از فرصت ها و درآمدهای ترانزیتی که با تغییر شرایط در تعاملات بین المللی کمترین تاثیر را می پذیرد.
شنبه 17 شهریور ماه 1397
دکتر داود کیانی، عضو هیئت علمی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی/ این روزها در رسانه‌های داخلی و فضای مجازی کشور بحث بر سر خزر و پیرامون کنوانسیون کشورهای حوزه خزر در مردادماه ۱۳۹۷ قزاقستان است.
شنبه 17 شهریور ماه 1397
با راه اندازی بورس نفت و تالارهای حراج یا آکشن و خرید محموله‌های نفتی توسط بخش خصوصی، سوال این است که آیا می‌توان نفت ایران را در بازارهای جهانی فروخت؟ با اعمال تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا بر ضد کشورمان که هدف‌اش صادرات صفر نفت ایران است، نقش بخش خصوصی در فروش نفت ایران چیست؟
شنبه 10 شهریور ماه 1397
مهندس رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران/ نگاه اجمالی به نقش کلیدی بخش نفت و گاز در تأمین درآمدهای کشور و تأثیر قابل‌توجه آن به‌عنوان پیشران اقتصاد و امنیت اقتصادی، الزام به داشتن یک صنعت نفت پویا را به‌وضوح مشخص می‌کند.
شنبه 10 شهریور ماه 1397
سرانجام و پس از 9 سال، تحقیق و تفحص از واگذاری پتروشیمی باختر در مجلس شورای اسلامی تصویب شد؛
شنیده شده است برخی از مدیران وقت شرکت ملی صنایع پتروشیمی که واگذاری باختر در آن زمان به وقوع پیوسته است، هم‌اکنون در هلدینگ پتروشیمی باختر مسئولیتهای کلیدی در دست دارند!
جمعه 2 شهریور ماه 1397
در شرایط فعلی توسعه اقتصادی با رویکرد پایدار‌سازی رشد در بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند در اقتصاد کلان کشور اثرگذار باشد چراکه ارزش افزوده‌ای که این حوزه ایجاد می‌کند، مستمر و پایداری دارد.
جمعه 2 شهریور ماه 1397
پیگیری‌های دانش‌نفت از واگذاری پرابهام هلدینگ پتروشیمی باختر 4 ساله شد اما... ؛
شنیده شده است که پتروشیمى باختر در حدود یك سال و نیم گذشته تمام بدهى‌هاى ارزى خود به بانك صنعت و معدن را از ارز یورو به ریال ایران با نرخ زیر سه هزار تومان تبدیل كرده است
شنبه 27 مرداد ماه 1397
تخفیف نفتی عربستان کلید خورد؛
رقابت بین ایران و عربستان سعودی در زمینه سیاست‌گذاری قیمت نفت در دنیا هر روز بیشتر می‌شود، رقابتی که می‌تواند درآمد کشورهای صادر‌کننده نفت را کاهش دهد و بازار کشوری که در این رقابت بازنده است را از بین ببرد.
شنبه 27 مرداد ماه 1397
پس از جنگ جهانی دوم تا امروز دلار دقیقا در نقش یک سلاح مانند موشک‌های بالستیک دور برد در جهت تغییر نظام‌های مستقل و تسلط بر آنها مورد استفاده قرار گرفته است و هرچه کشوری وابسته‌تر به نظام مالی مبتنی بر دلار بوده، به همان اندازه آسیب‌پذیرتر شده است.
شنبه 20 مرداد ماه 1397
رسالت ما چیست؟
با افزایش سفرهای تابستانی و روند افزایشی مصرف بنزین، در روزهای گذشته اخباری غیرواقعی در برخی رسانه‌ها منتشر شد که افزون بر ایجاد نگرانی در اذهان عمومی، هجوم مردم به جایگاه‌ها، ایجاد مشکلات عدیده در زنجیره سوخت‌رسانی و سرانجام مصرف بیش از پیش بنزین را به همراه داشت.
شنبه 20 مرداد ماه 1397
وزیر محترم نفت به تازگی ابلاغیه‌ای با هدف صرفه‌جویی به تمامی شرکت‌های ذیربط ابلاغ کرده‌اند که اگرچه در برخی موارد، از جمله محدودیت ماموریت‌ها و به‌ویژه ماموریت‌های خارجی یا انعقاد قرارداد با مشاوران حقیقی، حاوی نکات امیدوارکننده‌ای برای حصول صرفه‌جویی در صنعت نفت است اما در برخی مواد، ابهاماتی ایجاد کرده که بررسی تفصیلی آن مجال فراخ‌تری می‌طلبد.
جمعه 12 مرداد ماه 1397
عرضه نفت‌خام در بورس، یکی از راهکارهای بی‌اثر کردن تحریم‌هاست و بررسی تجربه ناموفق استفاده از این راهکار در سال‌های ۹۰ و ۹۳ نشان می‌دهد که پایبندی شرکت ملی نفت ایران، شرط موفقیت آن است.
جمعه 12 مرداد ماه 1397
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :