Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 5 اردیبهشت ماه 1399 | کد مطلب : 33752
عملکرد موفق صنعت پتروشیمی از پیدایش تا جهش
جواد قیصریان فرد، کارشناس مسائل پتروشیمی

نامگذاری هوشمندانه شعار «جهش تولید» برای امسال به عنوان مکمل شعار سال «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری با توجه به نیاز و ضرورت‌های کشور می‌تواند ظرفیت‌های تولیدی کشور را فعال کرده و تحرکی جدید در حوزه اقتصاد با توجه به شرایط تحریم و وضعیت حاکم برکشور ایجاد کند.

چرا که در فرایندهای اقتصادی، تولید اصلی‌ترین حوزه اقتصاد و مرحله تولید، آغاز فرایند اقتصادی کشور است که می‌تواند موتور محرکه چرخه اقتصادی کشور شود و حلقه‌های دیگر توزیع، مصرف، اشتغال، صادرات و ... را فعال کند؛ بنابراین جهش واقعی در این زمینه می‌تواند ثمرات زیادی بر حوزه‌های اقتصادی کشور داشته باشد. صنعت پتروشیمی یکی از صنایعی که با وقوع انقلاب اسلامی با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این صنعت به دلیل مزایای بی بدیلی نظیر برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز، خوراک ارزان، دسترسی به آب‌های بین‌المللی، نیروی انسانی و توان داخلی بالا در کشور در مسیر توسعه و جهش قرار گرفته و امروزه با داشتن جایگاه نخست صادرات غیر نفتی به عنوان طلایه دار ایجاد ارزش افزوده و پیشران بخش اقتصادی نقش بسیار مهمی در روند توسعه پایدار کشور دارد. و به جرات می توان گفت هر جا نام جهش تولید به میان ‌آید، باید صنعت پتروشیمی را به گفته رئیس جمهور محترم بحق سزاوار واژه جهش تولید دانست که با حرکت در مسیر رشد و توسعه عملکردی قابل توجه و کارنامه‌ای بسیار موفقی ثبت نموده است، گواه این موضوع افتتاح طرح‌های مختلف پتروشیمی در سال های اخیر است که نتیجه آن کسب بیشترین و بالاترین جایگاه از نظر رشد، ظرفیت تولید، افزایش ظرفیت، تنوع محصول، کاهش خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده، حضور در بازارهای جهانی، جذب سرمایه خارجی، اشتغالزایی و ارزآوری که موجب رشد چشمگیر صادرات غیرنفتی و از همه مهمتر یکی از مهمترین دلایل مهم تاب آوری اقتصاد ما در مقابل تحریم ها می باشد. بررسی روند توسعه و تحول صنعت پتروشیمی در ایران با قدمت 57 ساله با وجود فراز و فرود های مختلف پنج مرحله بطور مشخص نشان می دهد که هرکدام از آنها نشان دهنده سیر تحول در پیدایش و مسیر حرکت این صنعت به سوی پیشرفت است.

مرحله پیدایش یا گام نخست توسعه صنعت پتروشیمی در سال 1342 با بهره برداری از واحد تولید كود شیمیایی مجتمع پتروشیمی شیراز و نیز تاسیس شركت ملی صنایع پتروشیمی در پایان همان سال رقم خورد. سپس مرحله گسترش اولیه که در قالب سه برنامه عمرانی در سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳57 خورشیدی اجرا شد که احداث 6 مجتمع پتروشیمی با ۳ میلیون تن ظرفیت نصب‌شده، 1.6 میلیون تن تولید با تنوع ۱۷ نوع محصول، فروش ۱.۵۲ میلیون تن محصول به ارزش 0.16 میلیارد دلار و ۰.۶ میلیون تن صادرات به ارزش ۰.۰۵ میلیارد دلار در سال، عملکردی است که از صنعت پتروشیمی کشور تا انتهای سال ۵۷ ثبت شده‌است. هر چند روند توسعه صنعت  پتروشیمی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آهنگ آرام داشت. اما همان روند آرام توسعه صنعت پتروشیمی با پیروزی انقلاب اسلامی تا نیمه اول سال 1367 تحت تاثیر جنگ تحمیلی قرار گرفت و وارد مرحله رکود شد و  این دوره عملا" فعالیت خیره كنندهای در این صنعت رخ نداد. 

بعد از پایان جنگ تحمیلی با توجه به نقش صنعت پتروشیمی در قطع وابستگی به درآمدهای نفتی، جلوگیری از خام فروشی و افزایش درآمدزایی، این صنعت در عمده برنامه‌ریزیها و سیاست‌گذاریها دولتمردان بخصوص اسناد توسعه ۵ ساله اول تا ششم و ترسیم برنامه چشم انداز 1404 در اولویت قرار گرفت. هرچند توسعه این صنعت در مقاطعی با فراز و نشیب های همراه بود و مطابق با برنامه‌های تعیین‌شده پیش نرفت، اما باعث پیشرفت و جهش چشمگیر در وضعیت شاخص های توسعه ای این صنعت در کشور شد.

اجرای اولین برنامه 5 ساله توسعه‌ای کشور از سال ۶۸ و متعاقب آن برنامه دوم توسعه مرحله بازسازی و احیا محتمع های خسارت دیده از جنگ و بهره‌برداری از طرح‌های اساسی شركت ملی صنایع پتروشیمی و نیز احداث « منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی» (ماهشهر فعلی) بصورت جدی روند توسعه صنعت پتروشیمی در کشور آغاز گردید. برنامه سوم توسعه، با برداشت گاز و میعانات گازی از فازهایی مخزن پارس جنوبی و اجرای طرحهای توسعهای صنعت پتروشیمی با رویکرد استفاده از منابع هیدروکربوری گازی برای گسترش زنجیره ارزش تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بیشتر و جذب سرمایه های بخش خصوصی سرآغاز مرحله جهش و تثبیت در صنعت پتروشیمی ایران بود که با اجرای برنامه چهارم و پنجم و انجام فعالیتهایی مهمی چون احداث منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در منطقه عسلویه، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و افتتاح مجتمع های متعدد و ارتقای جایگاه پتروشیمی در صادرات غیرنفتی و مهمتر از همه خصوصی‌سازی صنعت پتروشیمی و تغییر ساختار شرکت ملی صنایع پتروشیمی منجر به تحقق اولین جهش در صنعت پتروشیمی در سال 92 گردید که پیامد آن ارتقا تعداد مجتمع های فعال به 43 واحد، ظرفیت اسمی تولید به 56 میلیون تن، تولید واقعی به حدود 43 میلیون تن و میزان صادرات به12.1 میلیون تن به ارزش 9.9 میلیارد دلار و میزان کل فروش 15.7 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی می باشد.

 با ادامه شتاب حرکت توسعه ای در صنعت پتروشیمی مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با توجه به صحبت مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی پیش بینی می شود با بهره برداری از ۲7 طرح جدید اولویت دار پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیارد دلار تا پایان سال۱۴۰۰ و با اتمام برنامه ششم توسعه جهش دوم در صنعت پتروشیمی رخ دهدکه با تحقق جهش دوم، ظرفیت تولید این صنعت به ۱۰۰ میلیون تن، درآمد از۱۷ میلیارد دلار کنونی محصولات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تعداد مجتمع ها از 56 به 83 افزایش می‌یابد که این امر به معنی افزایش ۷۹ درصدی ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی کشور، افزایش ۲ برابری تولید محصول نهایی و افزایش بیش از ۶۰ درصدی درآمد این بخش از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۴۰۰می باشد.

در جهش سوم صنعت پتروشیمی که گام آخر برای رسیدن به چشم انداز 1404 در صنعت پتروشیمی می باشد، با اجرای تدابیر اتخاذ شده نگاه بیشتر به سمت و سوی اجرای طرح های در راستایتوسعه متوازن صنعت با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می باشد. و با برنامه‌ریزی انجام شده از سال ۱۴۰۰تا پایان سال ۱۴۰۴با بهره برداری از 26 پروژه پتروشیمی با پیشرفت‌های مختلف و سرمایه گذاری حدود 23 میلیارد دلاری ظرفیت اسمی تولید سالانه به۱۳۳ میلیون تن و ارزش کل محصولات پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلارو سهم صنعت پتروشیمی ایران از کل تولید محصولات پتروشیمی دنیا به 6.2 درصد خواهد رسید و نکته مهم دیگری که با جهش سوم پتروشیمی محقق می‌شود،‌ کاهش خام‌فروشی در کشور با افزایش مجتمع های پتروشیمی به 109 مجتمع و خوراک دریافتی 74 میلیون تن در سال معادل یک میلیون و هفتصد هزار بشکه نفت خام در روزخواهد بود و نشان می‌دهد که صنعت پتروشیمی در پایان سال 1404، انرژی را به ارزش افزوده تبدیل می‌کند.

اما در حال حاضر صنعت پتروشیمی در مجموع دارای ۵6 مجتمع تولیدی فعال در هاب های عملیاتی منطقه ماهشهر و منطقه عسلویه و نیز دیگر مناطق کشور می باشد که حدود ۲۵.۳ میلیون تن معادل 650 هزار بشکه نفت در روز خوراک را نیز دریافت می‌کنند. حجم کل محصولات تولیدی این مجتمع ها در سال  ۱۳۹۷حدود ۵۵ میلیون تن بوده است که بخشی از این محصول به شکل داخلی مصرف می‌شود و بخش قابل فروش این محصولات ۳۱ میلیون تن محصول به ارزش 17.1 میلیارد دلار در سه حوزه پلیمری، شیمیایی و غیر شیمیایی است که از این ۳۱ میلیون تن محصول پتروشیمی، حدود ۸.۵ میلیون تن معادل ۲۹.۵ درصد وزنی و ۳۳.۶ درصد ارزشی از کل تولیدات صنعت پتروشیمی در داخل کشور عرضه شده است که از این بین بیش از ۴ میلیون تن آن در بورس عرضه می‌شود که در میان صنایع دیگر هیچ نمونه مشابهی این میزان مصرف از تولیدات در بخش پایین دستی آن وجود ندارد.

هر چند تحریم باعث افزایش هزینه صادرات محصولات پتروشیمی شده است،‌ اما یکی از ویژگیهای بارز صنعت پتروشیمی تاب آوری بالا و عدم تحریم پذیری به دلیل عدم مشخص و قابلیت ردیابی بودن مبادی صادراتی این صنعت بر خلاف مبادی فروش نفت از یکسو و رقابت پذیری بالای محصولاتی تولیدی پتروشیمی کشور به دلیل کیفیت بالا و قیمت تمام‌شده کمتر ناشی از ارزانی انرژی در کشور نسبت به نمونه‌های مشابه آن در بازارها بین اللملی از سوی دیگر در کنار انعطاف‌پذیری بازار بالا و تنوع محصول و مشتری، علی رغم اعمال تحریم های ظالمانه شدید این صنعت می باشد. که باعث شد با تدابیر صورت گرفته  ۲۲.۵ میلیون تن باقی مانده از محصولات تولیدی نیز به ۳۰ مقصد صادارتی اعم از اروپا، آسیا و کشورهای مختلف و چند صد مشتری در نقاط مختلف دنیا و با تنوع‌های بسیار صادر می گردد. با توجه به تدابیر صورت گرفته همچنان شرکت‌های پتروشیمی در حال صادرات محصولات خود هستند و درآمد ارزی 12.1 میلیارد دلار را نصیب کشور می کند. همچنین با توجه به مدیریت انجام شده بر درآمدهای ارزی این شرکت‌ها، در حال حاضر حدود ۱۰۰ درصد ارز صادراتی این شرکت‌ها به چرخه اقتصاد بازگشته و حدود ۸۰ درصد آن در سامانه نیما عرضه می شود که سهم قابل توجهی نسبت به سایر صنایع کشور داراست. ارز حاصل از صادرات پتروشیمی به عنوان منابع پایدار درآمد کشور نقش مهمی در تامین نیازهای ارزی کشور دارد بطوریکه به گفته عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در۹ ماهه سال 98 از مجموع ۲۹ میلیارد دلار ارز تامین شده برای واردات، حدود ۲۰ درصد نیاز ارزی کشور، ۳۵ درصد سهم ارز برگشتی صادرات غیر نفتی و بیش از ۵۰ درصد ارز سامانه نیما به شرکتهای پتروشیمی تعلق داشته است.

در بحث اشتغال علیرغم اینکه به اذعان همه کارشناسان صنعت پتروشیمی در بالا دست با توجه به ماهیت آن و میزان سرمایه گذاری انجام شده به طور مستقیم یک صنعت اشتغال زا محسوب نمی شود، بلکه این صنعت نیروی محرکه سایر صنایع، تأمین کننده نیاز صنایع پایین دستی و توسعه آن و همچنین محرک توسعه صنایع و نیز خدمات مهندسی و جانبی است و در واقع، اشتغال زایی واقعی در صنایع پایین دستی و وابسته این صنعت صورت می گیرد با این وجودتوسعه صنعت پتروشیمی در حال حاضر منجر به ایجاداشتغال برای حدود 108 هزار نفر در مجموعه طرح ها و مجتمع های پتروشیمیشامل ۶۷ هزار نیروی انسانی به‌صورت مستقیم  و ۴۱ هزار نفر نیز در پروژه‌ها و حدود880  هزار نفر در صنایع پایین دست پتروشیمی و در 15 هزار بنگاه فعال در کشورشده است و پیش بینی می شود ضمن ایحاد تنوع در سبد اشتغال از نیرو‌های جوان و کارآمد در کنار افراد مجرباین رقم در بخش بالادست درپایان سال1400 به 123 هزار نفر برسد.

جهشی صنعتی نهفته دیگری در صنعت پتروشیمی مربوط به رشد صنایع و خدمات مرتبط با اجرای پروژه های پتروشیمی می باشد. چرا که در برنامه پنجساله اول  و پیش از آن تمام مراحل کار اجرای یک پروژه پتروشیمی از مرحله تصمیم گیری تا بهره برداری، اعم از اخذ لیسانس و مهندسی اصولی، مهندسی تفصیلی، سفارش خرید، ساخت دستگاه ها، ساختمان و نصب عملیات پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی به دست شرکت‌های خارجی و در خارج از کشور انجام می‌شد و تنها بخش کوچکی در نصب و یا ساخت یکی دو «ظرف تحت فشار» کوچک در داخل کشور انجام می شد، اما هم اکنون از کل حجم و مراحل پروژه که اشاره شد، تنها اخذ لیسانس، مهندسی اصولی و دستگاه‌های دینامیک بزرگ مانند پمپ ها و کمپرسورهای بزرگ از خارج از کشور تأمین می شود و بیشتر دستگاه‌های استاتیک را در کارگاه‌های داخلی شاخته می‌شود.

در سال‌های گذشته در کنار دست یافتن یافتن به دانش فنی تولید محصولات پلیمری و شیمیایی به یکی دیگر از  موضوعات مهم و راهبردی صنعت پتروشیمی کشور توجه به مقوله بومی سازی و ساخت کاتالیست‌ها صنعتی با توجه به نقش حیاتی آن در تولید پلیمرها بوده است تحقیقات نشان می دهد در بخش کاتالیست در صنعت پتروشیمی 40 نوع گروه کاتالیستی وجود دارد و از برنامه پنجساله اول که نخستین محصول پلیمری با کاتالیست «زیگلرناتا» تولید شده، تا کنون که انتهای برنامه ششم توسعه می باشد تحولات زیادی در نوع کاتالیست و فرآیند به وجود آمده و در این زمینه تلاش های گسترده ای محققان کشور منجر به جهش بسیار خوبی در بومی سازی،  صنعتی شدن و تولید 16 گروه در کشور شده و 9 گروه نیز تا سال 1400 بومی و صنعتی خواهد شد و در مجموع تا سال 1400 حدود 25 گروه کاتالیست را بومی سازی وصنعتی خواهد شد و 15 گروه باقیمانده در مرحله تحقیق و توسعه هستند.

تنوع محصولات پتروشیمی تولیدی، یکی دیگر مشخصه های بارز پیشرفت صنعت پتروشیمی کشور است چرا که تا پیش از انقلاب 17 نوع محصول مختلف در صنایع پتروشیمی تولید می شد اما درحال حاضر نزدیک به 44 نوع محصول شیمیایی و 18 نوع محصول پلیمری با 300 گرید مختلف در در بخش‌های مختلف صنعت پتروشیمی تولید می شود که در مجموع حکایت از تولید حدود 350 نوع محصول در صنعت پتروشیمی ایران دارد که نشان دهنده جهش در تنوع تولید، تاب آوری فروش و ایجاد رونق در پایین دست صنعت پتروشیمی است. البته پیچیدگی فرآیند تولید محصولات و به تبع آن ارزش آفرینی بیشتر در ترکیب محصولات پتروشیمی کشور متفاوت است که باید تلاش شود تا با حرکت به حلقه‌های انتهایی زنجیره ارزش و نوآوری به منظور تولید محصولات جدید، زمینه تحرک بخشی و تولید محصولات رقابتی در سایر صنایع وابسته به این صنعت فراهم آید.

پایان گفتنی است صنعت پتروشیمی در سالهای اخیر بیشترین و بالاترین جایگاه از نظر رشد، افزایش ظرفیت، جلوگیری از خام فروشی، حضور در بازارهای جهانی و جذب سرمایه خارجی را در کشور به خود اختصاص داده و موجب رشد چشمگیر صادرات غیرنفتی و اقتصادی کشور در سال های اخیر شده است. اما وجود چالش‌هایی همانند عدم تامین مالی و به موقع طرح های پتروشیمی، عدم جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی به دلیل تحریم های ظالمانه اعمال شده، مشکل ویروس کرونا، غفلت از اتخاذ رویكردی سیستمی و عدم توجه به توسعه متوازن و زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی می تواند امکان تحقق اهداف جامع و کلان پیش بینی شده در برنامه های جهش دوم و سوم را در راستای رشد و توسعه این صنعت را تحت شعاع قرار می دهد. از این رو ضروری می باشد ضمن توجه به ارتباط و تعامل صنایع جانبی، پسین و پیشین پتروشیمی در فرآیند توسعه صنعت پتروشیمی، سبد بهینه تولیدات صنعت پتروشیمی باید به گونه ای تنظیم گردد تا علاوه بر حفظ صادرات در بازارهای سنتی همیشگی در خارج از کشور، مواد اولیه توسعه صنعتی در صنایع مختلف داخلی را نیز بتواند تأمین کند و با همراستا کردن منافع ملی و بنگاهی صرفا" به دنبال حداکثرکردن منافع بنگاهی و سودآوری خود نباشند.

بدون تردید تحقق چشم انداز  1404 صنعت پتروشیمی ، نیازمند عزمی ملی و تعامل و همکاری بین بخش خصوص و دولتی، حمایت مجلس و دولت از این صنعت در کنار ایجاد امنیت، ثبات و شفافیت در سیاست‌های اقتصادی کشور می باشد و با توسعه این صنعت پویا به عنوان لوکوموتیو سایر صنایع می توان فضای تحرک سایر بخش‌های اقتصادی و صنعتی کشور را با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و با بهره گیری از منابع موجود را فراهم نمود.

منابع

1-    شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا)

2-    گزارشات مرکز تحقیقات پژوهش های مجلس

3-    نشریه الکترونیک پیام پتروشیمی

4-    تحقیقات مرکز مطالعات زنجیره ارزش

5-    هفته نامه دانش نفت

6-    گزارش‌های سالیانه شرکت ملی صنایع پتروشیمی

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :