Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 12 اردیبهشت ماه 1399 | کد مطلب : 33778
تاثیر کرونا در الگوی مصرف نفت


شیوع ویروس کرونا سبک زندگی بسیاری از افراد را تغییر داد و کسانی که هر روز سفرهای روزانه با خودرو به محل کارشان داشتند، در خانه مانده و به دورکاری روی آوردند.

کاهش استفاده از خودروهای شخصی و پروازهای مسافری، تغییرات اساسی در سراسر جهان ایجاد کرد که تقاضا برای نفت را شوکه کرد و به ریزش تاریخی قیمت‌ها منجر شد. آنچه که فعلا برای دولتها، شرکتها، مدیران، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران نفتی روشن نیست، احتمال دائمی شدن برخی تغییرات در الگوی مصرف است.

 

تغییرات بلندمدت در تقاضا برای نفت

تدابیر بکار گرفته شده از سوی دولت‌ها برای نگه داشتن مردم در خانه که با هدف مهار شیوع ویروس کرونا انجام شده، بیش از ۳۰ درصد از تقاضای جهانی برای نفت کاسته است. نفت مازاد نیاز مخازن نفت را به حدی سریع اشغال کرده که بهای معاملات نفت آمریکا هفته گذشته برای نخستین بار در تاریخ منفی شد.هیچ تفاهمی درباره این که تقاضا چقدر سریع بهبود پیدا خواهد کرد، وجود ندارد. برخی از تحلیلگران از جمله تحلیلگران شرکت مشاوره وود مک کنزی و سیتی گروپ انتظار دارند تقاضا برای نفت تا سال میلادی آینده بهبود پیدا کرده و میزان مصرف فراتر از رکورد سال ۲۰۱۹ خواهد رسید. اما سایرین روند کند بهبود مصرف را پیش بینی می‌کنند. به عنوان مثال گروه اوراسیا انتظار دارد مصرف تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و همچنین افزایش هزینه روی انرژی پاک از سوی برخی از اقتصادهای بزرگ جهان، تا چند سال دیگر بهبود پیدا نکند. حتی پیش از بحران اخیر بسیاری از جمله مدیران برخی از بزرگترین شرکتهای نفتی جهان پیش بینی کرده بودند که تقاضا برای نفت در یک دهه آینده به پیک می رسد.یک موضوع روشن است. حمل و نقل و پتروشیمی بیش از نیمی از مصرف نفت را به خود اختصاص می‌دهند و رفتار این بخش‌ها نقش مهمی در شکل دادن به آینده بازار نفت‌خام ایفا می‌کند. بر اساس گزارش بلومبرگ، با توجه به این که جهان با بهبود و بازگشت به وضعیت عادی ماه‌ها فاصله دارد، هنوز زود است بگوییم دنیای پساکرونا چه شکلی خواهد بود. با این حال بخش‌هایی وجود دارند که کارشناسان به بررسی تاثیر بلندمدت این پاندمی روی آنها پرداخته‌اند.

 

سفرهای هوایی

طبق ارزیابی دامین کوروالین، تحلیلگر گلدمن ساکس، سفرهای هوایی ۱۶ میلیون بشکه در روز تقاضای جهانی برای نفت را تشکیل می دهد که ممکن است هیچ وقت به سطح سابق برنگردد. سفرهای هوایی یکی از بخش‌هایی است که احتمالا شدیدترین آسیب را دیده است. شرکت‌ها پس از این که پی بردند کسب و کار تا چه حد می تواند از طریق کنفرانس ویدیویی به شکل موفقیت آمیز برگزار شود، مایل خواهند بود بودجه سفر را پایین نگه دارند. ممکن است برای برخی سال‌ها طول بکشد تا حاضر شوند با صدها نفر غریبه در هواپیما نشسته و سفر کنند. کسانی که اغلب سفر می‌کنند، مجبورند مدت طولانی‌تر صبر کنند زیرا محدودیت‌های پروازهای بین‌المللی و قرنطینه فعلا ادامه دارد. شمار مسافران هوایی به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و کشورها به این راحتی مرزهای خود را نخواهند گشود.

 

حمل‌و‌نقل عمومی و افزایش تردد خودروهای شخصی

در زمینه مصرف بنزین، شیوع ویروس کرونا دو تاثیر متضاد داشته است. از یک سو حمل‌و‌نقل عمومی به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی و فاصله گرفتن افراد از همدیگر آسیب دیده است. مسافران در عوض ترجیح می‌دهند از وسایل دیگر حمل و نقل شامل خودروهای شخصی استفاده کنند که به منزله استفاده بیشتر از سوخت برای جا به جایی همین جمعیت است.این آماری است که از سوی چین منتشر شده که بزرگترین مصرف کننده نفت جهان پس از آمریکا بوده و محدودیتهای قرنطینه را کاهش داده است. طبق آمار بلومبرگ نیو انرژی فاینانس، در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در مقایسه با اواسط ژانویه کمتر از اتوبوس استفاده می کنند و ترافیک روزانه خودروهای شخصی در بزرگراههای چین چند میلیون دستگاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.در دوران پسا قرنطینه چین، افراد زیادی استفاده از حمل و نقل عمومی را کنار گذاشته و به جای آن از خودروهای شخصی استفاده می کنند.به گفته کانیت کازوکوگلو، تحلیلگر نفت شرکت مشاوره FGE، پس از چنین اختلالی، آنچه که اتفاق می افتد اجتناب مردم از حمل و نقل عمومی و افزایش استفاده از خودروهای شخصی است که تقاضا برای بنزین را بالا خواهد برد.در این بین، تلاشها برای شکستن زنجیره ویروس، کسب و کار جهانی را ناچار کرده دورکاری از خانه را تجربه کند. برخی از بخشهای شرکتها و مردم ممکن است به این نتیجه برسند که چنین اقداماتی قابل ترجیح است و به شکل نیمه موقتی به این وضعیت ادامه دهند.

 

خرید آنلاین

اگرچه بسیاری از خریداران پیش از این در حال تجربه خرید آنلاین بودند، شیوع ویروس کرونا این روند را تسریع کرد و کسانی که یاد می گیرد همه اقلام مورد نیازشان از سبزیجات گرفته تا لوازم بهداشتی را از اینترنت خریداری کنند، عادت خرید اینترنتی را به راحتی ترک نخواهند کرد. در کوتاه مدت، خرده فروشی به کامیونهای تحویل کالا به جای مراجعه مصرف کنندگان به فروشگاهها وابسته خواهد بود و دیزل بیشتر به جای بنزین سوزانده می شود. آمارها هم نشان می دهد که مصرف دیزل به شدت بنزین کاهش پیدا نکرده است. با این حال در بلندمدت این قضیه ممکن است برای تقاضا برای نفت منفی باشد. در حالی که مردم خرید می‌کنند، توجهی به بهره‌وری سوخت ندارند اما برای شرکت‌های تحویل کالا چنین نیست و ناوگان‌های آنها ممکن است با سرعت بیشتری به خودروهای برقی تغییر پیدا کنند زیرا از کامیون‌های بیشتری استفاده می کنند. استفاده از خودروهای برقی به معنای صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌های انرژی برای آنها است.

 

پلاستیک‌های یک‌بار مصرف

پلاستیک‌های یک بار مصرف که تحت هجوم دولت‌ها و مدافعان محیط زیست هستند، در دوران پساکرونا می‌توانند رونق بگیرند. تحویل کالاهای بیشتر به معنای تقاضای بیشتر برای پوششهای پلاستیکی و سایر اشکال بسته بندی پلاستیک است و مصرف‌کنندگان نگران سلامتی هم احتمالا بیشتر خواهان محصولاتی با بسته‌بندی پلاستیکی خواهند بود. جنبه مثبت و بهداشتی استفاده از پلاستیک، ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یک بار مصرف که پیش از شیوع ویروس کرونا در جریان بود را کاملا تغییر می‌دهد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :