Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 10 خرداد ماه 1399 | کد مطلب : 33820
جنگ‌های تلفیقی و شناختی نفتکش‌ها: بهترین دفاع حمله است


پروفسور دکتر حمید دوست‌محمدیان، استاد تمام در مدیریت بین‌الملل و پایداری فرهنگی و پژوهشگر ارشد در آلمان/ عبور از دوران کودکی تا دوران تحصیل در مدرسه راهنمایی با خاطرات تلخ جنگ تحمیلی و پس از آن، بیش از چهل سال تجربیات تلخ فشارهای اقتصادی و بین‌المللی ناشی از تحریم‌های همه جانبه کمر‌شکن آمریکا علیه ایران (البته با همکاری سایر کشورهای غربی و حتی غیر غربی) باعث ایجاد ایده‌هایی در ذهن کنجکاو من شد و اینکه ابتدا به واژه جنگ و چرایی آن حساس شوم و سپس در آینده زندگی خود به مطالعه در مورد آن روی بیاورم.

بیش از بیست و چهار سال پیش که دانشجوی رشته مهندسی در مقطع کارشناسی بودم با مباحث نظری مرتبط با موضوع نوآوری، خلاقیت و ابتکار آشنا شدم و متوجه شدم در دوران کودکی به خاطر شرایط زندگی، محیط رقابتی اقوام و پیدا کردن راه حل برای رفع خواسته‌های خود، همواره از خلاقیت، ابتکار و نوآوری استفاده کرده بودم و تعداد معلمان و مربیانی کمتر از تعداد انگشتان دست در شناسایی این استعداد و ایجاد انگیزه برای شکوفایی آن به من کمک کرده بودند. بعدها که در مقاطع بالاتر تحصیلی از رشته‌های مهندسی به رشته‌های مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی تغییر جهت دادم؛ متوجه شدم رشته‌های حوزه علوم انسانی بیشتر مستلزم استفاده از نوآوری هستند و به عبارتی موفقیت در آنها ضرورت استفاده از خلاقیت را می‌طلبد و نهایتا بعد از دوره کارشناسی ارشد شروع به تدریس موضوع مدیریت نوآوری و فناوری کردم. در تمام مراحل زندگی و کار بخش عمده‌ای از فعالیت‌های من مبتنی بر نوآوری و یافتن راه‌های جدید و یا بهبود آنها بوده است: نوآوری در نحوه تفکر؛ نوآوری در مدل‌های کسب و کار؛ نوآوری در بازاریابی، و سرانجام نوآوری در ایجاد، استفاده، پیاده سازی و توسعه فناوری‌ها بوده است و البته دست یافتن به صلاحیت‌ها و مهارت‌های لازم برای ایجاد انگیزه در استفاده صحیح از این ابزارها، دانش و خرد.

در سال‌های بین 2006 تا 2010 مقالات و کتبی را به زبان فارسی با عناوینی مانند:

 1. نوآوری به خاطر برون‌رفت از چالش‌ها و یافتن راه‌حل‌های جدید با تمرکز بر مطالعه تاثیرات جنگ‌های بین‌الملل اول و دوم و جنگ سرد در قرن بیستم در ایجاد انگیزه‌های نوآورانه برای پیشرفت فناوری‌ها

 2. بومی‌سازی نظریه (تئوری) سرهنگ واردن در جنگ‌های نوین

 3. بررسی استفاده از نوآوری باز و بسته در جنگ‌های نامتقارن

 4. اصول و مبانی پدافند غیرعامل 

 5. مهندسی پدافند غیرعامل در فناوری اطلاعات (امنیت به روش پیشگیری الکترونیکی)، که در سال 1395 شایسته تقدیر بعنوان بهترین کتاب گروه فنی و مهندسی در بیست و دومین جشنواره دانشجویی کتاب شد. https://iqna.ir/fa/news/3453222/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA 

را به نگارش درآوردم و به علت مطالعات میان رشته‌ای که داشتم پس از آن علاقمند به تغییر جهت تحصیلی و مطالعاتی در مدیریت بین‌الملل و پایداری شدم و در این مطالعات، تحقیقات، مقالات و کتاب‌ها به موضوع جنگ پرداختم و اینکه چگونه جنگ‌ها به عنوان اولین و مهمترین عامل محدودیت و فشار باعث شدند نوآوری‌ها اتفاق بیفتد و پیشرفت‌ها در زمانی نسبتا کوتاه حاصل شود.

پس از دوران برجام و در دوران فشارهای بیشتر تحریمی و سیاسی ترامپ به ایران و خروج یکجانبه آمریکا از تعهد پنج به اضافه یک (برجام)؛ در سال ۲۰۱۹ مقالاتی با عناوین نوآوری تحت محدودیت‌ها، تحریم و فشار با تمرکز بر مطالعه‌ هشت سال جنگ تحمیلی بر علیه ایران و بیش از ۴۰ سال تحریم برای ایران و همچنین به چرایی پیشرفت صنعتی و اقتصادی آلمان بعد از جنگ بین الملل دوم و اینکه چگونه کشور آلمان در سال 2020 به عنوان رتبه اول اقتصاد مبتنی بر نوآوری تبدیل شده است در کنفرانس بین المللی نوآوری و تکنولوژی در دانشگاه دالمیشتات آلمان منتشر کردم.

با شروع سال 2020 چندین موضوع خاص (Special Issue) در ژورنال‌های مختلف از جمله ژورنال نوآوری باز: فناوری، بازار و پیچیدگی و همچنین ژورنال نوآوری سامانه کاربردی در شهر باسل سوئیس با عناوین ذیل راه اندازی کردم:

 1. ژورنال: نوآوری سامانه کاربردی (applied system innovation-ASI)

موضوع خاص (Special Issue) با عنوان: صلاحیت‌های مورد نیاز کسب و کارهای خرد و متوسط تلفیقی برای فناوری‌های نوآورانه (Hybrid SMEs' HR Competencies' Requirements for Innovative Technologies)

وب سایت:

https://www.mdpi.com/journal/asi/special_issues/hybrid_smes


 1. ژورنال: نوآوری باز: فناوری ، بازار و پیچیدگی (Journal of Open Innovation: Technology, Market, and Complexity-JOImC)

موضوع خاص (Special Issue) با عنوان: نوآوری تحت فشار و محدودیت، کسب و کارهای خرد و متوسط تلفیقی و تئوری موج پنجم (Innovation under Restrictions, Hybrid SMEs and the 5th Wave Theory)

وب سایت:

https://www.mdpi.com/journal/JOItmC/special_issues/Innovation_under_Restrictions 

اما امروز، روزیست که تمام این مطالعات نظری به واقعیت پیوست و در این روزهای سخت ناشی از بحران جهانی شیوع بیماری که به نوعی همه جهان را درگیر خود کرده است، کشتی‌های نفتکش ایرانی یکی پس از دیگری سوخت بنزین و چه بسا تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز در صنعت نفت و گاز را به ونزوئلا می برند و مانند یک نمونه عملی برای اثبات مطالعات گذشته من می باشند، نتایج و درس هایی که می توان از این اتفاقات میمون گرفت به شرح ذیل می‌باشد.

 1. هژمونی امریکا توسط ایران شکسته شد و بینی ترامپ به زمین مالیده شد.

 2.  این اتفاق مصداقی برای جمله معروف ناپلئون بناپارت که: «بهترین دفاع حمله است» می‌باشد، زیرا که تا دیروز آمریکا با نمایش اینکه عنوان ابر قدرت مطلق و پیروز جنگ بین الملل دوم و جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی، سعی در کنترل دنیای پساجنگ بین‌الملل دوم و به‌ویژه پسا جنگ سرد بعد از فروپاشی شوروی کمونیستی داشت و با زورگویی، ایجاد تفرقه و دخالت در امور داخلی کشورها با جنگ های سخت مبتنی بر پیشرفته ترین تجهیزات نظامی تا قبل از دهه 80 میلادی (برای فروش اسلحه و تجهیزات نظامی در یک بازار بزرگ جهانی و کنترل انرژیهای فسیلی به‌ویژه نفت و گاز) و  بعد از آن با شناسایی افول آمریکا بعد از دهه هشتاد میلادی سعی در استفاده از انقلاب‌های نرم (مخملی یا رنگی) و جنگهای نرم (با تکیه بر سرمایه‌های انسانی و فرهنگی براساس نظریه پروفسور فوکویاما) همه منابع را از آن خود می کرد، اما در سال‌های اخیر استفاده از جنگ‌های تلفیقی خصوصا با تمرکز بر جنگ شناختی و استفاده از ابزارهای رسانه و سینمای سلطه در دستور کار آمریکا قرار گرفت و غرب خصوصا اروپا همراه آن شد.

 3. بعد از دهه هشتاد میلادی و با حمایت افراد میلیونری مانند: جرج سوروس، گنه شارپ و هایم سابان و تکیه بر سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی انقلابهای مخملی (رنگین یا نرم) در تعدادی از کشورهای غیر غربی در بخشهایی مانند آسیای جنوب شرقی مانند: انقلاب زرد فیلیپین در سال 1986، و انقلاب زعفرانی میانمار در سال 2007 و در شرق اروپا و جمهوری‌های مستقل از شوروی سابق مانند: انقلاب مخملی چک اسلواکی در سال 1989، انقلاب بولدوزر در صربستان در سال 2000، انقلاب گل رز گرجستان در سال 2003، انقلاب نارنجی اوکراین در سال 5-2004، انقلاب تولیپ قزاقزستان در سال 2005، انقلاب جین بلاروس در سال 2006 و انقلاب مولدوا در سال 2009 را طرح‌ریزی و راه‌اندازی کردند تا بتوانند این کشورها را از کنترل ابرقدرت شرقی و شوروی سابق به بهانه پیشرفت از طریق نزدیکی به غرب، دموکراسی و آزادی تحت کنترل خود در آورد.

 4. بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا به عنوان یک قدرت نوظهور به همراه شوروی و انگلیس سعی در راه‌اندازی سازمان ملل متحد برای کنترل بهتر دنیا داشت و با تکیه بر تجهیزات و قدرت نظامی و همچنین سلطه رسانه‌ای شروع به بازی با دنیا کرد. در اواخر جنگ تحمیلی ۸ ساله و با شناسایی ضعف عراق در مقابل ایران، به دعوت کشورهای عرب ضعیف منطقه از آمریکا و به بهانه کمک به آنها در مقابل ایران در خلیح فارس؛ ناوها و کشتی‌های جنگی خود را به خلیج فارس آورد و سعی در قدرت نمایی و قلدری در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس کرد و اوج آن در حمله ناجوانمرادنه به هواپیمای مسافربری ایرانی بود که در تاریخ معاصر و جنگ تحمیلی ایران به جنگ نفت‌کش‌ها معروف شد و انگیزه‌ای برای نیروهای بسیجی و سپاه پاسداران برای نوآوری و راه‌اندازی یکی از قویترین نیروهای دریایی جهان در خلیج فارس و منطقه خاورمیانه شد که حدود ده سال پیش به قدرت بازدارندگی دست پیدا کردند و همین نوآوریها در حوزه نظامی باعث شد که آمریکای دوران جرج بوش پسر به بهانه حمله به برج‌های دوقلو در سال 2001 به ایران حمله نکنند.

 5. در دوران جنگ هشت ساله، فشارهای صدام، حمایت های همه جانبه غرب و شرق و استفاده از تجهیزات نظامی پیشرفته بیولوژیکی غرب علیه ایران نه تنها نتوانست ایران را به زانو درآورد بلکه باعث نوآوری تحت تحریم و فشار شد خصوصا در حوزه فناوریهای نظامی.

 6. در مقاله ای که در سال 1389 در کنفرانس فرماندهی و کنترل دانشگاه شهید بهشتی منتشر کردم به موضوع استفاده از فناوری دیجیتال در جنگ ها و C4I پرداختم و پیش بینی کردم ایران به مرحله بازدارندگی رسیده و در حال عبور از آن است، اما امروز ایران نه تنها قدرت بازدارندگی دارد بلکه به قدرت ناتوان کنندگی دست پیدا کرده است و مصداق آن ارسال کشتی‌های نفتی خود با محصول بنزین و تجهیزات و فناوری‌های ساخت داخل حوزه نفت و گاز به دریای کارائیب برای رفع تشنگی پمپ‌بنزین‌های تشنه کشور ونزوئلای تحت تحریم آمریکا در حیاط خلوت آمریکا هست (که با تشویق ریاست جمهوری کوبا هم همراه شد).

 7. موضوع مهم دیگر بار این کشتی‌هاست که این بار یک بار معمولی نیست زیراکه:

  1. ایران در یک اقدام بسیار هوشمندانه و چابک در اوج بحران جهانی شیوع بیماری کرونا، جنگ نفتکش‌های دوران جنگ تحمیلی را که یک جنگ سخت بود؛ به جنگ نفتکش‌های مدرن امروز که یک جنگ شناختی مبتنی بر بلوف با استفاده از ابزارهای رسانه ای و سینمای سلطه است از خلیج فارس به دریای کارائیب و حیات خلوت آمریکا منتقل کرد.

  2.  بار این کشتی‌ها نفت خام نبود بلکه بنزین بود که نشان دهنده این است که ایران در حال گذر از اتکا به نفت خام خود و تبدیل آن به محصولات بالادست می‌باشد (نوآوری در فناوری‌های تولید انرژی) که ایجاد ارزش افزوده می‌کند.

  3.  این موفقیت ایران یک تو دهنی به آمریکا بود و به کل دنیا هم نشان داد که تحریم‌های انرژی آمریکا برای ایران و سایر کشورهای مورد تحریم مانند ونزوئلا نه تنها باعث نقطه ضعف آنها نشد بلکه آنها را قوی‌تر و به دنبال پیدا کردن راه حل های نوآورانه انگیزه داد تا با نادیده گرفتن آمریکا با یکدیگر به روابط تجاری بپردازند و به بقیه کشورهای ضعیف هم انگیزه ایستادگی در مقابل قدرتی پوشالی مانند آمریکا را می‌دهد.

  4. این موضوع در بلند مدت می تواند باعث ایزوله کردن آمریکا شود.

 8. آمریکا با برنامه‌های مختلف سعی در فشار بیش از اندازه به دنیا و کشورهایی مثل ایران داشت اما نتایج چیز دیگری شد و مصداق ضرب‌المثل ایرانی که چاه‌کن همیشه خودش ته چاه هست، خودش تبدیل به بازنده اصلی شد.

 9. نکته مهم دیگر این موضوع زمان این اتفاق است! دقیقا در دوران شیوع بیماری ویروس آنفولانزا که کل دنیا را درگیر بحران جهانی و به نوع جنگ جهانی بیولوژیکی سوم کرد. بر اساس نظریه‌های مختلف در این رابطه اگر واقعاً این ویروس ساخت آمریکا باشد، باز هم بازنده اصلی خود آمریکا است زیرا که ایران نه تنها این موضوع را مدیریت کرد بلکه در همین زمان در اقداماتی ناباورانه کشتی‌های نفتکش خود را به ونزوئلا فرستاد و حتی موشک ماهواره بر خود را به فضا پرتاب کرد و در اقدامی دیگر شاخ آمریکا را شکست و نشان داد قهرمانان پوشالی جنگ شناختی، رسانه و سینمای سلطه مانند: رمبو و ... فقط در سینما و به کمک جلوه‌های ویژه هستند و در واقعیت موضوع چیز دیگری است.

 10. جنگ نفتکش‌ها و جنگ انرژی باعث شد ایران از مرحله بازدارندگی به ناتوان کنندگی برسد که این نشان‌دهنده تعهد و تخصص متخصصان مدیران متعهد ایرانی است که با همه این مشکلات و بحرانها آنها را مدیریت کرده و با چاشنی نو‌آوری و البته انگیزه‌های مبتنی بر آموزه‌های دینی و فرهنگی به سرانجام رساند.

 11. البته در کنار همه این موضوعات سربازان خط مقدم جنگ نظامی، علمی و نفتکش‌ها در ایران انگیزه‌های مذهبی، دینی و ملی‌گرایانه از شاخص دیگری بر اساس توکل به خدا هم بهره می‌برند.

بر اساس مطالعات چند ساله گذشته من به خصوص از سال ۲۰۱۰ که با مطرح کردن نظریه موج پنجم آغاز شد و در فاصله سال‌های 2017 تا 2019 و بعد از تکمیل و بهبود؛ آن را رسما منتشر کردم و مقالات، سخنرانی‌ها و کارگاه‌های بین‌المللی زیادی در این خصوص برگزار کردم. عنوان این نظریه را نظریه موج پنجم یا بحران فردا نامیدم و پیش بینی کردم که در حال حاضر به لبه فردا نزدیک می‌شویم و در فاصله سال‌های 2020 تا 2023 بحرانهایی در سطح جهانی رخ خواهد داد که پس از آن کلیه شرایط و پارادایم های جهانی تغییر خواهد کرد و قدرت‌های نوظهور شکوفه خواهند شد که ایران یکی از این ابرقدرت‌های جدید جهانی خواهد بود.

در آخر این مطلب، پیش‌بینی‌ای هم برای آینده خواهم داشت و آن این است که ایران این بازی را با راهبرد بهترین دفاع حمله هست و به صورت بسیار هوشمندانه و  البته وحدت فرماندهی با فرستادن کشتی‌های تجاری با بار محصولات نفتی به کشور ونزوئلا و حیات خلوت آمریکا شروع کرد و پیش‌بینی می‌گردد که قدم‌های بعدی به شرح ذیل برداشته خواهد شد:

  • قدم بعدی ارسال کشتی‌های تجاری بیشتر در حوزه‌های دیگر صنعتی و کشاورزی به‌ویژه انرژی برای مشاوره فنی به کشورهای هم پیمان و به نوعی تحت تحریم آمریکا به دریای کارائیب خواهد بود که به عنوان گوشواره ای دردناک برای گوش آمریکا می باشد.

  • قدم بعدی ارسال ناوشکن‌های نظامی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مشاوره نظامی به منطقه دریای کارائیب خواهد بود.

  • قدم بعدی تکرار این استراتژی در دریاهای دیگر دنیا می‌باشد. مقاصدی مانند برزیل، آرژانتین، بولیوی، شیلی و کوبا در آمریکای جنوبی و در آسیای جنوب شرقی: چین، کره شمالی، هند و نهایتا روسیه، کنترل کل خاورمیانه و جغرافیای ایران بزرگ تا دریای مدیترانه، کنترل باب المندب با همکاری هم‌تباران حوثی و نوار هلالی شکل در کشورهای خاورمیانه توسط نیروهای نیابتی با تمرکز بر جنگ شناختی نفت و گاز در این کشورها که حق مردمان آن است و بریدن دست آمریکا از این منابع زیر زمینی است.

  • قدم بعدی ارسال مستشاران نظامی و ایجاد پایگاه‌های نظامی در کشورهای هم پیمان و متحد ایران خواهد بود.

توصیه من به جوانان سرفراز این مرز و بوم این است که چشمان خود را باز کنند و آگاهانه به مسائل و شرایط توجه کنند و بازیگر بازی کثیف قدرت‌های بزرگ با کمک ابزارهای جنگ شناختی نشوند و با استفاده از تجربیات، دانش و خرد بزرگان کشور، خود را در مقابل این راهبرد کثیف غربی واکسینه کرده و با توکل به خدا و آموزهای دینی و فرهنگی از گذرگاه سخت تاریخی در راستای ایران بزرگ با موفقیت عبور کرده و پیروز جنگ شناختی به‌ویژه در حوزه انرژی‌های فسیلی که البته دلیل بسیاری از جنگ ها بوده و هست، بشوند.

به امید افتخار سربلندی ایران و ایرانی در همه جای دنیا.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :