Daneshenaft logo
یکشنبه 19 مرداد ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
دوشنبه 9 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33880
تحلیلی کوتاه بر رابطه جهش تولید با حکمرانی اقتصادی و شرکتی


اصغر پیرعلی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر عملکرد سازمان مدیریت صنعتی/ واقعیت آن است که در وضعیتی به سرمی‌بریم که بسیاری از صنایع کشور دارای چالش‌های متعدد بوده و از ظرفیت‌های کامل خود به دلایل متعدد استفاده نمی‌کنند.

 از طرفی هم می‌دانیم نقطه اهرمی که برای یک کشور تولید قدرت می‌کند نظام تولید است چرا که نظام تولید منجر به افزایش اشتغال، تولید ناخالص ملی، کنترل تورم و تعادل بین عرضه و تقاضا خواهد شد. طبق آخرین آماری که مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت متغییرهای اقتصادی تا سال ۹۸ ارائه  کرده است ، میانگین رشد اقتصادی کشور از سال 91 تا پایان سال 98 نزدیک به صفر درصد بوده است در حالی در برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور رشد ۸ درصدی پیش‌بینی شده است. متوسط نرخ تورم بلندمدت اقتصاد ایران نزدیک به 20 درصد بوده است در حالیکه نرخ متوسط تورم در سال 2018 در جهان 2.4 درصد بوده و ایران پس از ونزوئلا، زیمباوه و آرژانتین در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. نرخ بیکاری در سال 98 به 10.7 رسیده است. این شاخص‌ها  نشان می‌دهد که نظام تولید دچار بیماری شده و می‌بایست به سمت جهش تولید حرکت کرد. جهش تولید در محور ها و سرفصل‌هایی به صورت زیر معنا و مفهوم پیدا می کند:

محور های جهش تولید: 

۱. اصلاح نظام بانکی به عنوان واسطه‌گری مالی صنایع نه بنگاه اقتصادی

۲. هدایت نقدینگی به سمت تولید با تقویت نظام بازار سرمایه

۳. تقویت و ترغیب صادرات و فعال‌سازی بازار کشورهای همسایه 

۴. توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط برای اساس اولویت‌بندی

۵. اجماع و اراده سیاسی دولت برای تقویت نظام تولید

۶‌. جلوگیری از واردات بی‌رویه و مبارزه با فساد جدی در نظام تولید

۷. مردم بنیان کردن نظام تولید

۸. دانش بنیان کردن و خلق ارزش نظام تولید

شاخص‌های پیامدی که نشان‌دهنده جهش تولید پویا و پایا است یکی افزایش صادرات محصولات و خدمات غیرنفتی، افزایش درصد فعال‌سازی صنایع دارای رکود، افزایش نرخ تولید محصولات و افزایش نرخ اشتغال صنعت و در نهایت افزایش رشد اقتصادی است. قطعا توجه به محیط صنایع چه محیط کلان و چه محیط نزدیک لازمه تحول در نظام تولید است. شاید در این شرایط نیازمند بازآرایی یا باز مهندسی محیط‌های کلان خود باشیم. در محیط کلان بایستی نظامات حکمرانی اقتصادی به نفع تولید بازطراحی شود. کلیه بازیگران این محیط همچون نهادهای واسطه‌گر و نهادهای سیاستگزار مالی و پولی ترتیبات نهادی جدیدی به خود می‌گیرند. نطام بانکی مهم ترین بازیگر این حکمرانی اقتصادی است. از طرفی متغیر مهمی که باید کنترل شود نرخ ارز است که تاثیرات همه جانبه بر نظام تولید می گذارد. نقش بانک مرکزی برای ذخیره ارزی مناسب نقش بی‌بدلیلی است. از طرفی در محیط نزدیک، توجه و تقویت حکمرانی شرکتی مهم ترین مولفه اثرگذار است. حکمرانی شرکتی می‌بایست براساس قوانین بازنگری شده در قانون تجارت مورد بررسی و طراحی مجدد قرار بگیرد. ضعف حمکرانی بعضاً اختصاصی هلدینگ‌ها و یا فقدان آن منجر به هدر رفت منابع و کاهش بهره‌وری مناسب شده است. چنانچه در حکمرانی شرکتی توجه به زنجیره تامین و همچنین کنترل جریان نقدینگی و کنترل مصارف و هزینه‌ها و مبارزه جدی با فساد درونی صورت بگیرد می‌توان انتظار داشت نظام تولید در محیط نزدیک خود دچار تحولات مثبت شود. در مجموع جهش نظام تولید نیازمند بازمهندسی حکمرانی جدید نظام تولید در محیط‌های کلان و خرد است تا در گام نخست، عقب‌ماندگی‌ها جبران شود و در گام دوم شاهد آهنگ رشد نظام تولید باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
نقشه راه توسعه پتروشیمی در کشور به درستی تدوین گردیده و این نقشه راه با تحریم یا بدون آن به منصه ظهور خواهد رسید و هیچ مانعی جلودار پیشرفت پرشتاب صنعت ارزش آفرین و ارزآور پتروشیمی نخواهد بود.
نکته ای که سازندگان پتروپالایشگاه باید بدانند طراحی واحدهای مذکور متناسب با نیازهای روز دنیا است. زیرا روند رشد تقاضای محصولات نفتی در آینده می‌تواند نقش مهمی در فروش محصولات آن داشته باشد.
در کشورهای مترقی درآمد اقشار و حرفه‌های مختلف شفاف است و بر اساس این شفافیت درآمد، مالیات بر درآمد همه افراد طبق چارچوب و فرمول مشخصی اعمال می‌شود.

يادداشت
همزمان با بهره برداری رسمی از طرح تولید کاتالیست مورد نیاز برای تولید انواع پلی‌اتیلن‌ها، وابستگی صنعت پتروشیمی به کاتالیست‌های خارجی کاهش می یابد.
رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا/ طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند و اگر می‌خواهیم راه روستایی درست کنیم از درآمد خزانه می‌توان احداث کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تحولات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و چشم‌انداز بازارهای جهانی انرژی در افق ۲۰۴۰ میلادی پرداخت.
عباس مرادی، مدیر طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان/ یکی از دغدغه‌های مهم در توسعه طرح‌های کلان راهبردی در منطقه مکران توجه به زمینه‌های اجتماعی و جوامع محلی به‌ویژه در منطقه جاسک است که در کنار مزیت‌های اقتصادی، نباید از نقش پیامدهای محیطی، اجتماعی و فرهنگی غافل شد.
قرارداد تکمیل طرح توسعه آزادگان جنوبی و احداث واحد فرآورش مرکزی، ۳۰ تیرماه امسال بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و پتروپارس امضا شد تا بر مبنای آن، بیش از ۳۰ درصد باقیمانده فاز نخست توسعه این میدان طی ۳۰ ماه از سوی پتروپارس، تکمیل و CTEP نیز در این مدت احداث شود.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :