Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 27 تیر ماه 1399 | کد مطلب : 33908
نگاهی کوتاه به راهکارهای توسعه صنعت نفت و گاز
نیلوفر کاویانی، کارشناسی ارشد پتروفیزیک

ایران حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبکه نفت خام) است و این مزیت ممتاز کشورمان در تولید ثروت می‌باشد.

از طرفی با افزایش روزافزون مصرف انرژی در جهان، پیشرفت و توسعه تکنولوژی و رشد بالای فناوری و نیاز گسترده به انرژی، منجر به برداشت بیشتر از منابع طبیعی انرژی شده است. پس از گذشت یک سده هنوز هم نفت، نقشی تاثیر گذار بر درآمد اقتصاد ایران را دارد. بنابرین رشد و توسعه صنعت نفت کشور، رشد اقتصادی ایران را به دنبال دارد.

در این یادداشت سعی شده است مسائل و عوامل تأثیرگذار در این حوزه بررسی شود و به طور کلی راهکارهای توسعه صنعت نفت بیان شود.


توسعه صنعت نفت

بدون شک امروزه پژوهش و تحقیق در حوزه نفت و گاز برای توسعه این صنعت، به عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر تلقی می‌شود و از همین رو بسترسازی مناسب برای استفاده از پتانسیل‌های فکری نیروهای موجود در داخل به همراه انتقال بهینه فناوری به داخل کشور اهمیت ویژه‌ای یافته است. توسعه و گسترش فناوری اطلاعات در کلیه سطوح صنعت نفت، توسعه رشته‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز در دانشگاه‌های داخل کشور و تقویت تقاضا برای استفاده از دستاوردهای تحقیق و توسعه (R&D) در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از دیگر مواردی است که باید در ارتقای توسعه صنعت نفت مورد توجه قرار گیرد.


راهکارهای اصلی افزایش تولید و توسعه نفت و گاز

افق صنعت نفت ایران در سند 1404 به گونه‌ای غیر قابل انکار با راهکارهای تدوین شده برای افزایش حجم تولید و توسعه پایدار صنعت نفت و گاز گره خورده است و حال آنکه بار مسئولیت بخش عمده‌ای از تولید کنونی نفت ایران بر دوش تعدادی از میادین سالخورده نفتی است. در این میان، به کارگیری روش‌ها و راهبردهایی همچون تولید ثانویه و ثالثیه، افزایش تزریق گاز برای فشار افزایی میادین قدیمی، به موازات اعمال راهکارهای مربوط به بهینه‌سازی مصرف و نیز ممانعت از اتلاف گسترده انرژی در بخش‌های مصرفی، می‌تواند حلقه توسعه صنعت نفت و گاز ایران را تکمیل کند.

به هر روی، توسعه پرشتاب صنعت نفت در سال‌‌های آینده به گونه‌ای غیر قابل انکار با دو مؤلفه پراهمیت فناوری و سرمایه گره خورده است. در این میان شرکت ملی نفت ایران به عنوان متولی تولید نفت و گاز ایران با طراحی‌های هوشمندانه و برنامه‌ریزی‌های گسترده این مؤلفه تعیین کننده در مدار توسعه پایدار به سطحی از عمل‌گرایی برساند که در نهایت شاخص‌های تولید هیدروکربور ایران را ارتقا دهد.


نتیجه گیری 

در مجموع و با نگاه منصفانه به آتیه صنعت نفت و گاز ایران و با در نظر گرفتن تمامی چالش‌ها و تهدیدهای فراموردی این صنعت، باید اعتراف کرد که چشم‌انداز این صنعت، با رصد تلاش آشکار تمامی عوامل درون سازمانی‌اش برای رسیدن به توسعه پایدار و به دلیل آنچه که باید از آن به نام تفکر استقلال خواهی، جهاد و توسعه یاد کرد چشم‌اندازی روشن و امیدوارکننده است.

اما بی تردید تحول در بالادستی صنعت نفت و گاز و تولید در خشکی و دریا به عزمی راسخ نیاز داشته و سرمایه‌گذاری و مدیریت صحیح منابع و میادین نفتی می‌تواند راهکار دقیق و مناسی برای مقابله با کاهش تولید نفت باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.
خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران با ۲ میلیارد دلار سرمایه‌‌گذاری و پیش بینی اشتغال ۴ هزار نفر که به همت دولت تدبیر و امید از مرداد ماه جاری شروع شده به سرعت در حال انجام است.
استفاده از ابزارهای مختلف مانند اوراق سلف نفتی یکی از راهکارها برای عبور از شرایط سخت اقتصادی است، همچنین دولت می‌تواند با فروش اوراق سلف نفتی، توانمندی تولید و صادرات نفت را حفظ کند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :