Daneshenaft logo
پنجشنبه 8 آبان ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 1 شهریور ماه 1399 | کد مطلب : 33981
فروش اوراق سلف نفتی؛ نکات و ابهامات
احمد مددی

دولت دوازدهم در آخرین سال دوره دوم و با هدف پوشش دادن كسری بودجه خویش و با رویکرد گشایش اقتصادی، در تصمیمی كه مخالفان جدی‌ای هم دارد تلاش می‌كند فروش اوراق سلف نفتی را وارد فاز عملیاتی نماید.

این در حالی است که به اعتقاد برخی كارشناسان، اوراق سلف نفتی طرحي با هزینهها و تبعات برای جامعه و دولت آينده خواهد بود. بر اين اساس، دو سال بعد و هنگام سررسید این اوراق، دولت آینده خواه اصلاح‌طلب و خواه اصولگرا باید ۱۹۰ هزار میلیارد تومان را به سرمایه‌گذاران و خریداران اوراق سلف نفتی بپردازد که با توجه به كسري شديد بودجه و شرايط خاص كشور اين امكان دور از ذهن خواهد بود. البته سوالات، نكات و ابهامات ديگري هم درباره فروش اوراق سلف نفتی به مردم وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به موارد ذيل اشاره كرد:

سوال اول؛ تا دو سال دیگر قیمت نفت چند دلار خواهد بود؟

سوال دوم؛ آيا دولت بعدی، زیر بار تعهد دولت فعلی مي‌رود و تضمين آن چيست؟

سوال سوم؛ با توجه به اينكه کسی نمی‌تواند بین دوره، اوراق را بفروشد، آيا از اين اوراق استقبال مي‌شود که اصولا گشایش اقتصادی شکل بگیرد؟

سوال چهارم؛ اگر قیمت نفت در اين دو سال روند افزايشي نداشته و كاهشي باشد، آيا سود رایج بانکی برای مردم جذابیت دارد و اين نكته باعث سرخوردگي مردم نمي‌شود؟

سوال پنجم؛ ملاک قیمت‌گذاری هر بشکه نفت چگونه تعیین شده است؟ دولت در اوراق سلف نفتی هر بشکه نفت را ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان قیمت‌گذاری کرده است. این عدد یعنی کمی بیش از ۴۷ دلار در هر بشکه. این در حالی است که قیمت جهانی نفت در حال حاضر کمتر از ۴۵ دلار و قیمت رسمی نفت ایران کمتر از ۴۰ دلار در هر بشکه است که به دلیل تحریم، نفت ایران با قیمتهایی به مراتب کمتر به فروش می‌رسد. همین موضوع هم نشان می‌دهد دولت نفت را گرانتر از قیمت جهانی آن می‌خواهد به مردم بفروشد که شاید با عدم استقبال مردم مواجه شود.

بر این اساس به نظر می‌رسد که طرح اوراق سلف نفتی چندان منطقی نیست چه اینکه افراد عادی و معمولی به دلیل آنکه نمی توانند در این شرایط نفت صادر کنند، طبیعتا نمی‌توانند خریدار این اوراق باشند. شاید اگر دولت تمرکز خویش را بر روی منابع حاصل از فرارهای مالیاتی بگذارد، نتایج بهتری حاصل شده و کسری بودجه دولت در سال آخر خویش را بتواند تامین نماید. کارشناسان معتقدند؛ دولت می تواند تا 200 هزار میلیارد تومان از ثروت‌های نامولد یا مالیات بر مجموع درآمد مالیات بگیرد و بدین ترتیب کسری 150 هزار میلیارد تومانی خویش را جبران نماید.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می‌کند، پس به این باور می‌رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت‌های صنعت نفت بوده است.
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :