Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مهر ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 15 شهریور ماه 1399 | کد مطلب : 34006
صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی
امیر فراهی، مشاور امور مجامع و شرکت های OIEC

یکی از مهمترین مباحث پیش روی بازار سرمایه، عدم تعادل و نوسانات قابل ملاحظه در بهای سهم است که پیامدهای نامطلوبی را به دنبال داشته و از جمله می‌تواند به مشکلاتی از قبیل: تعبیر به تغییر ارزش ذاتی سهام و یا آشفتگی بازار به سبب افزایش یا کاهش قیمت‌ها منجر گردد که در نتیجه آشفتگی‌ها، شرایط رکود در بازار حاکم و حجم معاملات به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و بازگرداندن بازار به حالت تعادل، خود نیازمند زمان و تلاش مضاعف می‌شود.

هرچه زمان عدم تعادل بیشتر به طول بیانجامد، نابسامانی بازار، حالت مزمن تری پیدا مینماید و خطر گستردگی دامنه رکود شدت می‌گیرد، برای مقابله با عدم تعادل‌ها، در ابتدا می‌بایست نسبت به شناخت عوامل عدم تعادل پرداخت، هرگاه به سبب بروز برخی تشنجات ناشی از جنگ یا تغییرات سیاسی و اقتصادی، قیمت سهم کاهش یابد، چنین کاهشی ناشی از طرز فکر عموم سرمایه‌گذاران از بازده آتی سرمایه‌گذاری آنان است، و بنابراین در اینگونه موارد، نقطه تعادل در قیمت‌های جدیدتری ایجاد می‌شود، از سوی دیگر، برخی از عدم تعادل‌ها ممکن است ناشی از اختلالاتی در بازار و وضعیت نامناسب عرضه و تقاضا باشد که در چنین مواردی باید کوشید شناخت منطقی دلایل موضوع و عوامل ایجاد‌کننده آن را برطرف ساخت، در بیشتر بورس‌های اوراق بهادار برای مقابله با عدم تعادل‌های موقت و نوسان‌های بی‌رویه قیمت ها روش‌های مختلفی و متنوعی طراحی شده است، ویژگی اصلی و مشترک کلیه این روش‌ها، در انطباق با ویژگی اصلی بازار و تبعیت از قانون عرضه و تقاضاست، یکی از روش‌هایی که بر اساس آن تلاش می‌شود، ساز و کار عرضه و تقاضا برای متعادل شدن بازار، و اجتناب از نوسان‌های موقت و غیر متعارف بهره‌گیری کرد، روشی است که بر اساس آن از وجود گروهی به نام بازارگردانان استفاده می‌شود، با توجه به ضرورت وجود بازارگردانان در بازار سرمایه، تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی از جمله نهاد‌های مالی سازمان جهت حمایت از سهام شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازار‌گردانی یکی از تجربه های موفق دنیا در حوزه سرمایه‌گذاری است که در کشور‌های مختلف اجرا می‌شود، هدف این صندوق، جمع کردن سرمایه سرمایه‌گذاران حقوقی و خرید و فروش اوراق بهادار در چهارچوب آن اوراق و امیدنامه است. صندوق‌های بازارگزدانی برای دور کردن بازار سرمایه از نوسانات شدید به وجود آمده اند تا سهام را متعادل نگه دارند و مانع از ایجاد صف خرید و فروش شوند و در عین حال ارزش سهام را به ارزش سهام را به ارزش ذاتی آن نزدیک کند، بنابراین صف‌های خرید و فروش بی‌مورد از بین می‌رود و به روان شدن معاملات کمک می‌کند، که در نتیجه آن قدرت نقد‌شوندگی سهام بالا می‌رود و از دست کاری سهام توسط برخی سود جویان بازار جلوگیری می‌شود.

این صندوق‌ها اصولا توسط خانواده‌ای از سهام که مرتبط با هم هستند ایجاد و توسط خود آن‌ها اداره می‌شوند، به عنوان مثال گروه سهام شرکت‌های زیر نظر بانک ملت، یک صندوق بازار‌گردانی ایجاد می‌کند تا با بازارگردانی سهام این شرکت‌ها، ارزش سهام آن‌ها را حفظ کند و همچنین سودجویان نتوانند در تغییر ارزش ذاتی سهام دخالتی داشته باشند، این صندوق‌ها با هدف سوددهی ایجاد نمی‌شوند، اما نتیجه‌ای که به دنبال دارند، سوددهی سهام شرکت‌های حاضر در صندوق خواهد بود.

همانطور که در ابتدا گفته شد، نقد‌شوندگی رکن بسیار مهمی در بازار سرمایه است به همین دلیل برخی شرکت‌ها وارد صندوق‌های اختصاصی بازار گردانی می شنود تا خیالشان از جهت تامین نقدینگی مورد نیاز و نقد شوندگی سهامشان راحت باشد. صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی شاید مزیت مستقیمی برای افراد حقیقی نداشته باشد، اما باعث ثبات بازار سرمایه و افزایش اطمینان سرمایه‌گذاران به بازار می شود، بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام شرکت‌های عضو این صندوق‌ها را با ریزش ذاتی خریداری کنند و نگران نوسانات شدید آن نباشند. با توجه به موارد گفته شده، ضرورت تشکیل صندوق بازارگردانی به عنوان ابزار نوین به منظور افزایش نقد‌شوندگی از طریق بازرگردانی برای هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری، بیش از پیش احساس می‌گردد.

 

 

                                                                                               

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.
خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران با ۲ میلیارد دلار سرمایه‌‌گذاری و پیش بینی اشتغال ۴ هزار نفر که به همت دولت تدبیر و امید از مرداد ماه جاری شروع شده به سرعت در حال انجام است.
استفاده از ابزارهای مختلف مانند اوراق سلف نفتی یکی از راهکارها برای عبور از شرایط سخت اقتصادی است، همچنین دولت می‌تواند با فروش اوراق سلف نفتی، توانمندی تولید و صادرات نفت را حفظ کند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :