Daneshenaft logo
پنجشنبه 8 آبان ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 شهریور ماه 1399 | کد مطلب : 34015
ایران؛ بهشت انرژی‌های تجدیدپذیر


توجه به پتانسیل‌سنجی صورت گرفته در حوزه انرژِی‌های تجدیدپذیر مشخص‌کننده این امر است که ایران علاوه بر منابع معدنی و سوخت‌های فسیلی در حوزه انرژی‌های جدید نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

 مدتی پیش در یکی از کلاس‌های دانشگاه، استادی قضیه جالبی را مطرح کرد. این استاد معتقد بود که کشور ایران از هر ذخیره ممکن طبیعی، بهترینش را دارد. به آمار مرتبط با نفت و گاز اشاره میکرد و می‌گفت ایران در این زمینه جزء 5 کشور اول جهان است. منابع طبیعی معدنی را معرفی می‌کرد و رتبه اعجاب انگیز ایران در هر بخش را یاد آور می‌شد. این استاد دانشگاه پس از ارائه آمار مسرت بخش در زمینه ذخایر طبیعی خدادادی به نکتۀ تلخی اشاره کرد. او مدعی بود، یکی از دلایل سرعت کم رشد تکنولوژی در کشور مربوط به وجود همین ذخایر است. در حقیقت این ذخایر طبیعی صنعت ما را در مرحله خام فروشی معطل نگه داشته است.

صحبت‌های آن روز استاد در کلاس درس، مرا به فکر فرو برد و این سوال را در ذهن من به وجود آورد که آیا منبعی در کشور وجود دارد تا شرایط را برای رشد و توسعه تکنولوژی فراهم کند؟  واقعیت آن است که ظرفیت خدادادی در کشور ما وجود دارد که استفاده از آن نیازمند تکنولوژی است و می‌تواند تداعی کننده شاخص امیدبخشی به منظور پیشرفت علم و صنعت در کشور به حساب بیاید.این ظرفیت خدادادی چیزی جز انرژی‌های تجدید پذیر نیستند. انرژی‌هایی که همگان آن را با تصویر سلول‌های خورشیدی یا توربین‌های عظیم بادی به یاد می‌آورند اما حوزۀ بسیار وسیع‌تری را شامل می‌شوند.در ادامه این گزارش ابتدا به ظرفیت کشور در زمینه منابع انرژی تجدیدپذیر می‌پردازیم تا مشخص شود، آینده تا چه میزان به انرژی تجدیدپذیر وابسته است.

 

ظرفیت تولید برق تجدید پذیر به وسیله استفاده از نیروی باد

اگر از جاده منجیل رودبار عبور کرده باشید پس از دیدن دریاچه زیبای منجیل، حتما چشمتان به توربین‌های سر به آسمان ساییده انرژی بادی افتاده است. این توربین‌ها وظیفه تبدیل انرژی باد به انرژی برق را دارند. اما کشور ما تا چه میزان، ظرفیت توسعه تولید برق از انرژی بادی را داراست؟ پاسخ به این سوال نیازمند یک بررسی همه جانبه است.در واقع قبلا این بررسی و پتانسیل سنجی در این حوزه انجام شده و نتایج آن در قالب اطلس باد میان مقیاس، منتشر شده است. هدف از توسعه این اطلس، در اختیار داشتن ابزاری برای برآورد پتانسیل انرژی بادی کشور و شناسایی مناطق بادخیز به منظور استفاده در تدوین برنامه ریزی های کلان و تأمین اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران و محققان بوده است. در این راستا با استفاده از داده های بازتحلیل Era-Interim و مدل عددی پویای وضع هوای WRF اطلس باد با تفکیک پذیری جغرافیایی ۵ کیلومتر تهیه گردیده است که در ارتفاع های ۲۵، ۵۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ و ۲۰۰ متری در دسترس قرار دارد.علاوه بر این پایگاه داده ای متشکل از داده های ایستگاه های هواشناسی، بادسنجی و خروجی های مدل عددی مذکور توسعه داده شده و نرم افزاری نام WIDA جهت دسترسی به داده ها و بررسی و تحلیل آن ها تدوین شده است. درحال حاضر ویرایش نهایی اطلس باد ۱۱ ساله (۲۰۱۶-۲۰۰۵) کشور توسط سایت سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق در دسترس عموم قرار دارد.لازم به تاکید است توسعه این نیروگاه‌ها در دریا نیز در شرایط کنون مد نظر قرار گرفته و لازم است، این اطلس در ارتباط با منابع دریایی کشور نیز تکمیل شود.

 

ظرفیت تولید برق تجدید پذیر به وسیله استفاده از نور خورشید

یکی از متداول ترین المان‌های تولید انرژی تجدید پذیر سلول‌های خورشیدی است که در سال‌های اخیر مورد توجه جدی مردم و مسئولان قرار گرفته است. موقعیت استثنایی ایران و دریافت نور خورشید در زمان زیادی از سال یکی از موهبت‌های جدی است که می‌تواند بخشی از تولید برق کشور را بر عهده بگیرد.پتانسیل سنجی این انرژی نیز در قالب اطلسی از سوی سازمان ساتبا معرفی شده که نشان‌دهنده پتانسیل وسیع پهنه کشور در این حوزه است. توجه به این اطلس مستلزم اهتمام جدی مسئولین به منظور استحصال برق از نور خورشید است. گفتنی است بسیاری از ادوات تولید انرژی از این منبع نیز توسط شرکت‌های دانش بنیان داخل تولید می‌گردد.

 

ظرفیت تولید برق تجدید پذیر به وسیله استفاده از انرژی زمین گرمایی

یکی دیگر از انرژی‌های تجدید پذیر، انرژی حاصل از گرمای زمین است که در دهه‌های اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته است. استفاده از این انرژی به سبب استحصال بدون وقفه در شبانه روز و همچنین هزینه پایین عملیاتی تولید برق، می‌تواند در کانون جدی توجه قرار گیرد.با توجه به پتانسیل سنجی انجام شده در این حوزه، شمال غرب کشور می‌تواند به پایتخت انرژی زمین گرمایی تبدیل شده و علاوه بر تامین برق منطقه نسبت به صادرات برق نیز اقدام شود.در شرایط کنون ساخت یک نیروگاه در محدوده مشکین شهر، مد نظر وزارت نیرو قرار دارد اما با توجه به ظرفیت موجود برنامه ریزی‌ها به منظور افزایش تعداد نیروگاه زمین گرمایی می‌بایست در دستور کار متولیان قرار گیرد.توجه به اطلس‌های مذکور در بخش‌های قبلی گزارش موید این نکته است که کشور ما علاوه بر معدن و نفت و گاز و سایر منابع طبیعی، در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر نیز مورد عنایت خداوند واقع شده و در صورت استفاده و ارتقای تکنولوژی زمینه تبدیل شدن به یکی از بزرگان جهان در این حوزه وجود دارد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
از سال‌های گذشته مسائل به هم مرتبط دیپلماسی اقتصادی و امنیت اقتصادی در صدر برنامه‌ها و طرح‌های سیاست بین‌المللی قرار گرفته است.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی تولید هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور اضافه می‌کند، پس به این باور می‌رسیم که چرا توسعه پارس جنوبی اولویت نخست فعالیت‌های صنعت نفت بوده است.
۷ نفر در کشور بیش از ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند، بیش از هزار نفر هم بین ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه خودرو دارند که همه آنها از بنزین یارانه‌ای استفاده می‌کنند.

يادداشت
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
جدای از موضوع آلاینده بودن سوخت‌های فسیلی، بخش قابل توجهی از چشم انداز آینده صنعت انرژی در جهان حول محور انرژی‌های پاک می‌گردد و در این بین بسیاری از شرکت‌های نفتی تلاش می‌کنند از این قافله باز نمانند.
بررسی‌های انجام شده در این حوزه مشخص‌کننده این امر است که مصرف انرژی در کشور تطبیقی با آمارهای جهانی نداشته و حرکت به سمت کاهش شدت مصرف انرژی در کشور نیازمند هماهنگی بیش از پیش دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرایی کشور و وزارت‌خانه‌های مرتبط با این حوزه است.
نمی‌شود از افزایش تولید بنزین، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی، افزایش صادرات گاز، گازرسانی روستایی، گازرسانی شهری، بهبود محیط زیست، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها سخن گفت اما از پارس جنوبی و کارهایی که برای توسعه آن انجام شد، سخن نگفت.
میزان برق تولید شده از منابع انرژی‌های تجدید پذیر در تیرماه به رقم ۵۰۳۵ میلیون کیلووات ساعت رسید که این میزان موجب کاهش تلفات ۶۵ مگاوات برق و جذب سرمایه‌گذاری غیر دولتی ۱۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شد.
گفتمان
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.
محمدرضا حسینیان: در طول یک سال و نیم گذشته تلویزیون صنعت نفت را بر روی بستر www.petroleum.tv راه‌اندازی کردم.
به دلیل نبود سیستم فكری متمركز، عدم همكاری، تعارض بین اهداف و وظایف محوله با سهم هركدام از وزارتخانه‌های نفت و نیرو در بازار انرژی كشور، بسیاری از اهداف كلان بخش انرژی در كشور مغفول می ماند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :