Daneshenaft logo
یکشنبه 14 آذر ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 27 شهریور ماه 1400 | کد مطلب : 44541
چهار تدبیر اوجی برای مقابله با بحران سوخت زمستانی؛
واردات گاز از ترکمنستان کلید می‌خورد؟


با توجه غفلت دولت یازدهم و دوازدهم در ایجاد زیرساخت اجرایی پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف و فرصت کم وزارت نفت جدید تا زمستان پیش‌رو، جواد اوجی 4 راهکار زودبازده و موثر برای مدیریت بحران سوخت در زمستان در دستور کار قرار داده است.

با نزدیک شدن به فصول سرد سال یکی از چالش‌های جدی وزارت نفتِ دولت سیزدهم، تامین سوخت زمستانی کشور است. در سال گذشته تجربه شد که در صورت انفعال و عدم برنامه‌ریزی وزارت نفت در این حوزه چه چالش‌هایی گریبانگیر کشور خواهد شد. زمستان سال گذشته همزمان با کاهش دما و افزایش مصرف گاز، دولت در تامین نیاز مردم به انرژی به مشکل خورد، در نتیجه شاهد پدیده‌هایی همچون قطعی گاز، قطعی برق، افزایش آلودگی هوا ناشی از سوزاندن سوخت مایع (مازوت و گازوئیل) در نیروگاه‌ها، توقف فعالیت صنایع عمده مثل پتروشیمی، فولاد و سیمان به دلیل اولویت داشتن رساندن انرژی به بخش خانگی و امثال آنها بودیم.

 

اجرای طرح‌های بهینه‌سازی گرهی از بحران سوخت زمستانی امسال باز نمی‌کند

کارشناسان معتقدند حل چالش تراز منفی انرژی در کشور جز با اجرای طرح‌های ارتقای بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف ذیل ماده 12 قانون رفع موانع تولید ممکن نخواهد بود. ولی اجرای این طرح‌ها که در سال 93 تعریف شده‌اند نیازمند زیرساخت و سازوکار عملیاتی است که در سایه غفلت وزارت نفت در سال‌های گذشته این الزامات و بسترسازی‌ها انجام نشده است.در نتیجه تا وزارت نفت دولت سیزدهم بخواهد این زیرساخت را ایجاد کرده و برای حل بحران گاز در کشور گامی اساسی بردارد و از این اقدام در جلوگیری از وقوع بحران گاز نتیجه بگیرد، بحران زمستان پیش‌رو به وقوع پیوسته و خسارات سنگینی را بر دوش مردم و دولت تحمیل می‌کند.در این موقعیت ضروری است وزارت نفت ضمن برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های ذیل ماده 12 قانون رفع موانع تولید به عنوان یک راهکار اصولی و بلندمدت، برخی راهکارهای کوتاه‌مدت، زودبازده و موثر برای تعدیل بحران گاز در زمستان را نیز در دستور کار قرار دهد.

 

تضعیف ناوگان حمل سوخت، تامین سوخت مایع نیروگاه‌ها را دچار مشکل کرد

اما نکته اینجاست که وزارت نفت دولت سیزدهم درحالی آغاز به کار کرد که به دلیل برخی سوءمدیریت‌ها، دست وزیر نفت جدید حتی در اجرای برخی راهکارهای کوتاه‌مدت و موثر که در سال‌های گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت نیز بسته است. برای مثال یکی از راهکارهای متداول در زمستان سال گذشته تامین بخشی از نیاز نیروگاه‌ها با سوخت مایع (گازوئیل و مازوت) به جای گازطبیعی بود.این راهکار به دلیل تضعیف ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی در دولت دوازدهم و خروج 4 هزار نفتکش حمل سوخت از این ناوگان و همچنین عدم دوراندیشی مسئولین سابق وزارت نفت در تامین سوخت مایع نیروگاه‌ها و کاهش 30 درصدی میزان ذخیره سوخت مایع نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته عملا اثربخشی خود برای جلوگیری از بحران سوخت در زمستان را از دست داده است.با توجه به اینکه بحران کمبود سوخت مایع مخازن نیروگاه‌ها در شمال شرق کشور شدیدتر است، در صورت عدم تأمین به‌موقع و کافی سوخت مایع نیروگاه‌ها، پیش‌بینی می‌شود بحران شدید قطع برق از این منطقه آغاز شده و پس از مدت کوتاهی سراسر کشور را در برخواهد گرفت. خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «تضعیف ناوگان حمل سوخت، میراث شوم زنگنه برای اوجی/ کار سخت وزیر نفت برای حل بحران سوخت زمستانی» به طور کامل در این باره توضیح داده است.

 

برآورد تقریبی از کسری گاز مصرف‌کنندگان مختلف در زمستان امسال

پیش‌بینی می‌شود که در زمستان امسال حدود 200 میلیون متر مکعب در روز کسری گاز در کشور ایجاد شود که در سال‌های گذشته با توجه به اولویت داشتن تامین صددرصد نیاز بخش خانگی، این کسری با قطعی گاز صنایع عمده و جایگزینی سوخت مایع به جای گاز در نیروگاه‌ها و کاهش تعهدات صادرات گاز ایران به عراق و ترکیه مدیریت می شد. در این راستا جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به بحران گاز سال جاری می‌گوید: «امسال باتوجه به اینکه ما در زمینه تولید گاز طبیعی رقم اضافه‌ای نخواهیم داشت و مصرف در بخش‌های خانگی، صنایع و نیروگاهی نسبت به پارسال با افزایش ۱۰ درصدی روبه‌رو می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم در فصل سرد سال (دی و بهمن‌ماه) روزانه با ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز روبه‌رو شویم». جدول 1 برآورد تقریبی از کسری گاز در بخش‌های مختلف در زمستان امسال را نشان می‌دهد:


 

جدول 1- کسری گاز بخش‌های مختلف در زمستان پیش‌رو

 

رمزگشایی از چهار تدبیر اوجی برای مقابله با بحران سوخت زمستانی

در حال حاضر تامین سوخت زمستانی به اصلی‌ترین اولویت جواد اوجی وزیر نفت تبدیل شده است، به طوری که دو بازدید اخیر وزیر نفت از مجتمع‌های پارس جنوبی در عسلویه و پالایشگاه تهران با هدف بررسی ظرفیت‌ تولید گاز و فرآورده‌های نفتی این دو مجموعه برای نهایی‌سازی نقشه اوجی جهت مقابله با بحران سوخت زمستانی بوده است. حال سوال اساسی این است که با توجه به موانع پیش‌روی وزارت نفت برای تامین سوخت زمستانی، چه راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع بحران گاز یا تعدیل و کم‌اثر کردن آن وجود دارد؟ به طور کلی 4 راهکار زودبازده و موثر برای مدیریت بحران سوخت در زمستان وجود دارد که در حال حاضر توسط وزارت نفت دولت سیزدهم در حال پیگیری است. این راهکارها عبارت‌ است از:

1‏- از سرگیری واردات گاز از کشور ترکمنستان: در این راستا جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به ضرورت تقویت تعاملات انرژی ایران با ترکمنستان تاکید کرد: «یکی از بحث‌هایی که ما در وزارت نفت برای جلوگیری از بحران گاز دنبال می‌کنیم بحث دیپلماسی گازی با کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان است، و قطعا این موضوع را هم در دستور کار خواهیم داشت». وی همچنین امروز به ترکمنستان رفته است تا مذاکرات نهایی را برای احیای تجارت گاز با ترکمن گاز انجام دهد. با توجه ضرورت آغاز مذاکره با کشور ترکمنستان در اسرع وقت پیشنهاد می‌شود، جواد اوجی وزیر نفت به منظور از سرگیری واردات گاز از کشور ترکمنستان در فصول سرد سال جاری (با توجه به توانایی واردات گاز به میزان حدود 30 تا 40 میلیون متر مکعب در روز) یک نماینده ویژه را نیز تعیین کرده و از ظرفیت وزارت امور خارجه نیز برای تحقق این مهم استفاده کند.واردات گاز از ترکمنستان با قیمت ارزان و در عوض صادرات تجهیزات و محصولات ایرانی به این کشور به روش تهاتر، اقدام هوشمندانه‌ای بود که در زمان وزارت نفت رستم قاسمی و با ابتکار جواد اوجی وزیر فعلی نفت و مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز در دولت دهم انجام شد، اما با روی کار آمدن زنگنه و سیاست اشتباه وی در تعامل با ترکمنستان، نه تنها فرصت تعمیق این تعامل پرسود برای ایران از بین رفت، بلکه با ایجاد مناقشات غیرضرور بین دو کشور در نهایت ایران به پرداخت 2 میلیارد دلار جریمه محکوم شد.

2- اصلاح منطقی کرایه حمل ناوگان حمل‌ونقل: با توجه به خروج 4 هزار نفتکش حمل سوخت از ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی، ضروری است وزارت نفت موضوع اصلاح منطقی کرایه حمل این ناوگان را در جلسات هیئت دولت پیگیری کرده و پس از تصویب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی حداقل از ابتدای مهرماه آن را اجرایی کند. البته مصوبه افزایش 30 درصدی کرایه این ناوگان صادر شده است اما به نظر می‌رسد تاثیر قابل توجهی در بازگشت نفتکش‌ها نداشته باشد.

جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به برنامه وزارت نفت برای بازگرداندن 4 هزار نفتکش حمل سوخت به ناوگان حمل فرآورده‌های نفتی می‌گوید: «در بازه زمانی مورد بررسی در سال ۹۹ مقدار ذخیره سوخت مخازن نیروگاهی ۲.۲ میلیارد لیتر بوده، اما متأسفانه امروز این رقم به ۱.۷ میلیارد لیتر رسیده، به همین دلیل تدابیری اندیشیده شده است تا هرچه زودتر حدود ۴ هزار دستگاه تانکر سوخت‌رسان که از ناوگان خارج شده بودند، بازگردند».

وی ادامه داد: «هیئت دولت هم در این باره مصوبه‌ای داشت تا بتوانیم مشوق‌هایی برای افزایش کرایه همین تانکرهای سوخت‌رسان در نظر بگیریم، به‌گونه‌ای که کرایه آنها حدود ۳۰ درصد افزایش یابد، تا امکان افزایش شمار تانکرهای سوخت‌رسان برای تأمین سوخت نیروگاه فراهم شود و به این شکل بتوانیم روزانه ۳۵ میلیون لیتر به مقدار سوخت‌رسانی اضافه کنیم».

همچنین بهره‌گیری از ظرفیت حمل‌ونقل ریلی برای ارسال سوخت مایع به نیروگاه‌ها نیز یکی از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند با پیگیری وزیر نفت اجرایی شود. طبق برآوردها تأمین روزانه 10 میلیون لیتر سوخت مایع برای نیروگاه‌ها از طریق حمل‌ونقل ریلی ممکن است.

 3‏‏- صدور مجوز مصرف مازوت در همه نیروگاه‌های بخاری کشور: اجرای این راهکار به دلیل محدودیت‌های زیست‌محیطی نیاز به مجوزهای لازم از سوی دولت یا قوه قضائیه دارند. در زمستان سال گذشته نیز بخشی از دلایل خاموشی‌ها مربوط به عدم صدور مجوز استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها بود. یعنی در مخازن ذخیره‌سازی نیروگاه‌ها مازوت موجود بود ولی این واحدها اجازه استفاده از آن را نداشتند.

البته استفاده از مازوت به عنوان سوخت نیروگاه‌ها قطعا آلودگی زیست‌محیطی را در فصول سرد سال افزایش خواهد داد. در نتیجه ضروری وزرای نفت و نیرو به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا استفاده از مازوت در مناطقی انجام شود که میزان آلودگی هوا به خودی خود خارج از استاندارد نیست.

4- استفاده از میعانات گازی در نیروگاه‌ها: با توجه به اعمال تحریم‌های نفتی و کوچک بودن بازار جهانی میعانات گازی، عملا امکان صادرات این محصول توسط ایران وجود ندارد. از طرفی با توجه به اینکه میعانات گازی همراه با گاز از میادین گازی خارج می‌شوند، امکان بستن در چاه‌ها برای جلوگیری از تولید این محصول نیز وجود ندارد، زیرا در این صورت گاز هم تولید نخواهد شد. در نتیجه در حال حاضر میعانات گازی ایران بر روی نفتکش‌هایی روی سطح آب‌های خلیج فارس سرگردان باقی مانده‌اند.

در این بین استفاده از میعانات گازی در نیروگاه‌ها یکی از راهکارهایی است که زمینه متنوع‌سازی سبد سوخت استفاده شده در نیروگاه را توسعه بخشیده و می‌تواند تا 2000 مگاوات از ناترازی ناشی از کمبود سوخت را مرتفع سازد. در این حوزه محدودیت‌های حمل میعانات گازی تا نیروگاه نیز وجود ندارد، زیرا واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در عسلویه دقیقا در نزدیکی نیروگاه تاسیس شده است. صابر آزاد کارشناس انرژی با تاکید بر ضرورت استفاده از میعانات گازی در نیروگاه‌ها می‌گوید: «سابقه استفاده پایلوت میعانات در نیروگاه وجود دارد و خوشبختانه فناوری استفاده از این سوخت در نیروگاه‌های گازی بومی‌سازی شده است. ساخت مخازن ذخیره سازی 6 تا 18 ماه زمان میبرد و عملا احداث این مخازن در بازه زمانی تا فصل سرما غیرممکن است اما استفاده از دیلی تانک می‌تواند مشکل ذخیره سوخت را حل کند».

بنابر اخبار واصله درخواست مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برای تکمیل پروژه مرکاپتان‌زدایی و استفاده از میعانات گازی در نیروگاه‌ها برای جلوگیری از قطعی برق در زمستان با واکنش مثبت این وزارتخانه مواجه شد و این موضوع در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.به نظر می‌رسد که اجرای موفقیت‌آمیز هر چهار راهکار اشاره شده نیز نتواند به طور کامل از وقوع بحران قطعی گاز و برق در زمستان سال جاری جلوگیری کند اما قطعا به مثابه ضربه‌گیر، فشارِ اصلیِ بحران گاز در کشور را خنثی خواهد کرد. در این بین وزارت نفت دولت سیزدهم برای عبور موفقیت‌آمیز از این چالش به ارث رسیده، قطعا نیازمند همراهی مردم در مصرف بهینه گاز در فصل زمستان خواهد بود. امیدواریم با تدابیر وزارت نفت و همراهی مردم بحران گاز در سال جاری به بهترین شکل ممکن مدیریت شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
صنعت ارزآور پتروشیمی امروزه به یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور ما تبدیل گردیده است و از حیث اهمیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد تا بدانجا که از منظر چشم انداز و نیز افق ترسیم شده برای آن می بایست ایران در جایگاه نخستین تولید‌کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه قرار گیرد.
پس از سال‌ها انفعال در حوزه انرژی و قطع ارتباط صنعت نفت کشورمان با کشورهای منطقه به دلیل تحریم‌ها و یا هر دلیل دیگری، بالاخره در وزارت نفت دولت سیزدهم شاهد یک قرارداد از جنس گازی بودیم، قراردادی که واقعا انتظارش را نداشتیم! از آن جهت باورش سخت بود که اخیرا با کشور آذربایجان در تنش بودیم و با ترکمن‌ها به واسطه دعوای گازی چند سال قبل در قهر!
شاید بارها با این تعریف مواجه شده باشیم که میزان مصرف بسیاری از کالاها و نیازهای شهروندان در کشورها، بیش از میانگین سایر کشورها یا میانگین جهانی است.

يادداشت
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست/ همکاری همه‌جانبه دولت با همه دستگاه‌ها و مردم برای احیای تالاب هورالعظیم انجام شد و این تالاب که در سال ۸۸ در اوج خشکی بود، اکنون ۱۲۰ هزار هکتار زیر آب دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :